Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 06 gru 2019, 21:49

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kiss Syndrom
Dzisiaj wspominalam na temat Kiss Syndrom w odniesieniu do bolow glowy. Tu co nieco na ten temat: co to jest, jakie sa tego przyczyny.

Cytuj:
KISS Syndrom

Stawy glowy:

Atlas = pierwszy staw szyjny, C1

Axis = drugi staw szyjny, C2

Atlas i [b]Axis[/b], czyli pierwszy i drugi krag szyjny (stawy glowy), roznia sie swoja budowa od reszty kregow.

Dzieki nim kregoslup jest polaczony z czaszka.

Atlas, ktory utrzymuje glowe, nie jest czescia kregoslupa.

Nazwa pochodzi od greckiego boga Atlasa, ktory wg podan greckich, dzwigal filary nieba.

Podstawa czaszki, Atlas i Axis tworza, wraz z tkankami miekkimi, stawy glowy.

Ten obszar jest waznym centrum odczuwania (6. zmysl), ktory sluzy postrzeganiu przestrzennemu i reguluje napiecie miesniowe.

Istnieje bardzo scisle powiazanie pomiedzy receptorami znajdujacymi sie na tym obszarze a mozgiem (centrum widzenia, centrum slyszenia, rownowaga).

Pozycja czaszki w stosunku do reszty ciala jest odczuwana wlasnie w tym miejscu.

Krotko mowiac, dla jeszcze lepszego zrozumienia funkcji miesni i wiazadel kregoslupa szyjnego:

* poprzez odprezenie umozliwa sen

* jest czescia aparatu ruchu i rownowagi

* jest polaczony z wegetatywnym centrum mozgu

* jest polaczony z glownym centrum kontroli w mozgu

Co to jest KISS Syndrom?

KISS = Kopfgelenk – Induzierte – Symetrie – Störung (engl.: kinematic imbalances due to suboccipital strain), czyli zaburzenia symetrii stawow glowy, nie jest choroba w doslownym znaczeniu tego slowa, lecz zaburzeniem sterowania.

* tzw. krzywa szyja

* ugiecie kregoslupa

* asymetria twarzy

* asymetryczne poslugiwanie sie konczynami (rece i nogi)

sa zazwyczaj najbardziej widoczne.

Mozliwe przyczyny

* dlugie i trudne porody z uzyciem proznociagu i/lub kleszczy

* nieplanowane cesarki

* krzywe polozenie w lonie matki

* pozycja posladkowa (w lonie matki)

* porody blizniacze

* ciasna i wymuszona pozycja w lonie matki

* przenoszona (poza termin) ciaza

* planowane cesarki

* wyciaganie rekoma dziecka w fazie parcia (z kanalu rodnego)

* bardzo szybkie porody

* waga powyzej 4000 g

* coraz czesciej mowi sie takze o tym, ze obciazenie rodzinne rowniez nie jest bez znaczenia

Wyzej wymienione sytuacje maja wplyw na delikatne stawy glowy i wymuszaja pewne pozycje. Wczesniej nazywano to zespolem blokady Atlasu i po raz pierwszy zostalo opisane w 1953. roku przez Dr Gottfrieda Gutmanna.

Ok. 8% ludnosci moze byc dotknietych ta dolegliwoscia. Dr Lutz Erik Koch twierdzi, ze sposrod 10% potrzebujacych odpowiedniej terapii otrzymuje ja 1%.

Faktycznie wyglada na to, ze to znieksztalcenie w odcinku szyjnym, po jakims czasie znika (spontanicznie lub po odpowiedniej gimnastyce).

Mali pacjenci ucza sie z czasem funkcjonowac z wada postawy a takze czesto rowniez z bolem. Niektore z nich zaczely wyjatkowo szybko stawac na nogli lub chodzic, ku uciesze swoich rodzicow.

Przy czym w rzeczywistosci bylo to tylko instynktowne szukanie pozycji pozbawionej bolu.

W wieku doroslym moze to miec rozne skutki:

* problemy w obrebie kregow szyjnych

* chroniczne bole kregoslupa

* wypadanie dysku

* szumy w uszach (tinitus)

* migreny

* zaburzenia rownowagi

* zaburzenia ruchu

* zawroty glowy

Jakie zaburzenia moga wskazywac na KISS Syndrom?

U niemowlat:

* przekrzywiona glowka trzymana w ten sposob kurczowo

* zbyt slabe lub zbyt silne odchylanie glowy

* asymetryczne ruchy rak i nog

* jednostronnie lub po srodku splaszczona glowka

* jednostronnie przebiegajacy proces dojrzewania rozwoju bioderek

* problemy ze spaniem, krzyk nocny (podczas snu)

* wady stop

* 3-miesieczne kolki (placz w wieku niemowlecym i pozniej)

* lysa plama na glowie (wytarte wloski – po srodku lub jednostronnie)

* wyrywanie przez dziecko wlosow, nadwrazliwosc karku

* ulubiona jednostronna pozycja do spania (np. tylko lewa lub prawa)

* asymetria glowy/twarzy i/lub splaszczona z tylu glowka

* asymetria faldek skornych

* jedno mniejsze oko, ktore jest rowniez nieco glebiej ulozone

* dziecko karmione piersia moze pic tylko po jednej stronie, polyka duzo powietrza, wygina sie do tylu

* “Head banging”, tzn. uderza glowka np. w szczebelki lozeczka

* powtarzajace sie ruchy glowa np. przed zasnieciem

* odwracanie sie wylacznie w jedna ulubiona strone (np. lewa lub prawa)

* nadmierne slinienie sie, problemy w przelykaniu

* krzyk (placz) podczas jazdy w samochodzie, w wozku

* slinienie sie, problemy w przelykaniu, czeste ulewanie sie

U starszych (nie poddanych terapii) dzieci:

* problemy z koncentracja, przyswajaniem materialu szkolnego

* niezidentyfikowane bole glowy, tzw. ciezka glowa

* podejrzenia o ADHD, zachowania wskazujace na ADHD

* socjalne niedostosowanie, deficyty motoryczne, opoznienie w rozwoju

Wyzej wymienione problemy moge miec mase innych przyczyn. Przy podejrzeniu o KISS Syndrom powinno sie wyszukac lekarza wykwalifikowanego w leczeniu KISS Syndrom, po uprzednim wykluczeniu innych przyczyn.

Jezeli bezposrednio po terapii widac poprawe mowi sie o powiazaniu z tym schorzeniem.

Zrodlo: http://www.kiss-kid.de/

Dodam jeszcze fragment o metodach leczenia.

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

Tytuł: Kiss Syndrom
: 28 mar 2011, 19:57 
VIP Member
Awatar

Dzięki za temat :!:

Intuicyjnie się zainteresowałem tym zagadnieniem, bo przeczuwałem, że coś może być na rzeczy...

Otóż z wspomnień mamy wynika, że przy porodzie dosyć nie szczęśliwie pępowina owinęła mi się wokół szyi Przyszedłem na świat cały siny i z dosyć długim bezdechem...Mama wspominała słowa lekarza, że jeszcze chwila dłużej i nie było by mnie [tak się zastanawiam-kto by wtedy off-topowal na DI...? :D ]

Sprawa się wyjaśniła:

-odnośnie mojego stylu pisma (wł. hebrajskiego :) ) To już wspominałem

-szumy w uszach (tinitus) : Obecne, większość czasu nie zwracam na nie uwagi Dla mnie to nie jest nawet dolegliwość Hmmm...Czasami 'słyszę' jak ktoś chodzi po pomieszczeniu, zmienia pozycję ciała, a wszystko to bez udziału wzroku i słuchu Idąc ulicą, przy otwartym oknie mogę stwierdzić u kogo telewizor jest włączony...Przy jednej i drugiej rzeczy natężenie dźwięku się zmienia...Czasami oglądając tv czuję się wyraźne zmiany tego tonu Nie wiem jaka jest przyczyna tej zmiany...Albo ciśnienie, albo pole magnetyczne...Nie wiem

-problemy z koncentracja, przyswajaniem materialu szkolnego : Tak ale to było chwilowe Szczególnie w podstawówce ukochana wychowawczyni (wyjątkowy pedagog) wspominała mamie, że zawsze byłem nie obecny, wszystko mnie interesowało Nawet w liceum podczas nudnych tematów wyglądałem przez okno, szczególnie gdzie widać było boisko Natomiast materiał szkolny łapałem w szybkim tempie Nawet gdy byłem nie skoncentrowany potrafiłem odtworzyć w dużym stopniu to co nauczyciel mówił W którejś z klas gimnazjum, zaraz po wakacjach rozmawiałem o swoich przygodach z kumplami W pewnym momencie zirytowało to nauczycielkę, że cały czas byłem plecami w jej stronę Wzięła mnie do odpowiedzi...Większość odpowiedzi poprawne, więc zaczęła pytać się o to, o czym jeszcze nie mówiła :evil: tłumacząc, że gdyby nie zwracała na mnie uwagi to już by skończyła lekcję Dostałem 3= Ale szybko się zorganizowałem i w zbiorowej-klasowej akcji dopisało się parę ocen w dzienniku :język:

- podejrzenia o ADHD, zachowania wskazujace na ADHD : Dobrze, że o tym w latach 90-tych nie mówiono za dużo bo bym jeszcze bardziej miał prze*ebane...Kilka lat to były tułaczki po pedagogach, psychologach i głupie testy, beznadziejne straszenie chłopaka z podstawówki wyrzuceniem ze szkoły tylko dlatego, że był nad pobudliwy... To się nazywa podejście człowieka po studiach do dziecka ... Zawsze było mnie pełno, nikt nie mógł długo ze mną wytrzymać oprócz mojej wychowawczyni, która na wszelkie sposoby mnie broniła Nawet gdy narozrabiałem przytulała mnie, niczym matka Człowiek nie do opisania... :zakochany: Gdy zacząłem dorastać, bardzo irytowała mnie postawa rówieśników Byli dla mnie nie zrozumiali Mieszkałem w domku więc zawsze rano pomagałem mamie w ogródku, później zazwyczaj jeździło się z chłopakami nad wodę, wracałem na obiad, po obiedzie też było coś do zrobienia przy domu, później znowu kumple, tylko już jacyś wypompowani Przychodziłem z nadzieją, że wieczorem pokopie się piłkę, ale często było nie, nie mam siły, idę spać... :? ...Jak były jakieś inicjatywy-budowa boiska to zawsze byłem przodownikiem pracy, byłem wściekły na innych, że się podpierają i nie pomogą Wiele takich sytuacji doprowadziło mnie do umiarkowanej aktywności, a ta energia która mnie wypełniała przeszła w świadomość, samopoczucie A więc teraz walczę z lenistwem, ale z bananem na twarzy i reptylem w świadomości :hi hi:

-socjalne niedostosowanie To już mało co mi się wdawało we znaki, ale przejście ruchliwą ulicą/zakupy do pewnego wieku wiązały się z dosyć dużym stresem...Nie wiem co to dokładnie oznacza więc asekuracyjnie nie rozwinę tego podpunktu :język:

:bużki:

Ogolnie KISS Syndrom to nie problem. Wystarczy dobry specjalista od nastawiania kregow i po klopocie. Takze nigdy nie jest za pozno. Rowniez w wieku doroslym mozna zajac sie kregoslupem.

___

Ja mam doswiadczenie w tej kwestii z corkami. Specjalista, ktory sie nimi zajal, byl dr Heiner Biedermann (wyzej opisany, opracowal jedna z metod nastawiania kregow, rowniez metode impulsow stosowana u noworodkow, niemowlat i malych dzieci).

Taki prosty przyklad. Moja najmlodsza od momentu, gdy sie urodzila bez przerwy ostro plakala. Nikt nic nie wiedzial: nie byla glodna, kolek nie miala, wszystko bylo dobrze. Dla mnie 2 tygodnie ciaglego noszenia na rekach dracego sie dziecka, ani chwili snu, mloda zasypiala o 4-ej nad ranem i spala godzinke, dwie, potem znowu jazda.
Jak miala 2 tygodnie zrobilam termin u dr. Biedermanna. Dostalam od razu na drugi dzien. Poszlam z mloda. Zdjecie roentgenowskie, wykazalo niewielkie przesuniecie kregu szyjnego. Mloda zostala nastawiona (nawet nie zaplakala). Noc po nastawianiu byla pierwsza noca, gdy mloda przespala... i to bite 10 godzin. Polozna przychodzac do nas byla w szoku i stwierdzila tylko "Pani Kasiu, dlaczego my na to wczesniej nie wpadlysmy?" Od tej pory mloda przesypiala mi cale noce a placze sie skonczyly.

_____

Metody, jakie stosuje np. Biedermann opisze jutro (w tej chwili zabkujaco-goraczkujace dziecie nie zezwala mi na jakiekolwiek zabawy z tlumaczeniami Mruga ).

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]