Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 10 sie 2020, 12:04

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Awatar użytkownika

Cytuj:
Kawa ogłupia

Czy wyobrażasz sobie rozpoczęcie dnia pracy inaczej, niż od filiżanki lub kubka kawy? Jeśli nie, mamy dla Ciebie bardzo złą wiadomość.

Powszechnie uważa się, że kofeina jest najpopularniejszą używką na świecie. Przeciętny Polak wypija średnio 550 filiżanek kaw w ciągu roku. Jednak prawdziwy obraz, jeśli chodzi o faktyczną ilość spożywanej przez nas kofeiny uzyskamy dopiero wtedy, kiedy dodamy do tego napoje energetyczne, colę oraz popularne leki przeciwbólowe.

W Wielkiej Brytanii ta liczba jest jeszcze większa. Ze statystyk wynika, że Brytyjczycy każdego dnia wypijają 70 milionów filiżanek kawy!

Mając na uwadze te dane postanowiono sprawdzić, jak kawa może wpływać na wydajność pracy.

Jak wynika z najnowszych badań, które zostały przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu w Bristolu, wbrew powszechnej opinii, kawa bardzo źle działa na męską koncentrację i wydajność, szczególnie w sytuacji stresowej. Po jej wypiciu mózg mężczyzny pracuje wolniej i trudniej przyswaja informacje. Wszystko oczywiście przez kofeinę.

Badacze z Bristolu chcąc sprawdzić, jak kofeina działa na organizm człowieka działającego pod presją, przeprowadzili test na grupie 64 kobiet i mężczyzn. Ankietowanym, po podzieleniu ich w dwuosobowe zespoły tej samej płci, polecono wykonać test przedmiotowy oraz test pamięci, przeprowadzić proste negocjacje, a także ułożyć puzzle. Połowie z par przed badaniem podano kubek kawy bezkofeinowej, natomiast druga grupa miała spożyć kawę o podwyższonej zawartości kofeiny.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców mężczyźni, którzy wypili mocną kawę popełnili w swoich testach więcej błędów niż ci, którzy wypili kawę bez kofeiny. 20 sekund dłużej zajęło im także ułożenie puzzli.

Zupełnie inaczej rzecz wyglądała w przypadku kobiet. Panie znajdujące się pod wpływem kofeiny ułożyły puzzle o 100 sekund szybciej, niż ich koleżanki pijące kawę bezkofeinową. W swoich testach popełniły też mniej błędów, a ich odpowiedzi były bardziej precyzyjne.

Jeżeli satysfakcjonuje nas stosunkowo nieduża grupa reprezentatywna, trzeba przyznać, że szykuje nam się mała rewolucja, jeśli chodzi o naszą organizację pracy. W naszych zakładach pracy, fabrykach i biurach, na automatach wydających puszki z colą i ekspresach parzących kawę już wkrótce mogą pojawić się napisy: tylko dla pań!

http://facet.wp.pl/kat,1007857,wid,13100741,wiadomosc.html

http://www.prisonplanet.pl/

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 05 lut 2011, 17:20 
VIP Member
Awatar

alchemik pisze:
jesli chodzi o mnie, kiedys pilem mnostwo kawy (2-3 dziennie) i co zabawne jesli nie wypilem kolo 18 kawy nie moglem zasnac w nocy, a wystarczyla jedna mala nawet o 20 i spalem jak dziecko.

Jezeli 2-3 to mnostwo to ja juz sie chowam z moimi 3-6... :wstydniś: Natomiast z tym spaniem mam identycznie. Moge wypic kawe i 5 minut pozniej slodko spac. Ale u mnie to juz beznadziejny nalog. :oops:

Herbaty nie pije w ogole.... bo:
- nie mi nie smakuje...
- po czarnej, bialej, zielonej... dostaje jakis dziwnych palpitacji serca... :shock:

Napiszę trochę jak to wygląda w praktyce u mnie.

Właściwie od zawsze piłem gorącą herbatę - ale najciekawiej się zrobiło gdy przestałem ją pić.
Problemy z gardłem, które miałem od zawsze zniknęły.

Natomiast lubię czasami napić się kawy z bita śmietaną i tu też jest ciekawa obserwacja: sikając po wypiciu kawy czuć intensywny zapach tego co wypłukujemy właśnie z organizmu.

Natomiast gdy w styczniu przez miesiąc piłem po dwie kawy dziennie z właśnie zakupionego ekspresu to okazało się nagle iż codziennie mam problemy z gardłem i dodatkowo zacząłem śmierdzieć tak; że znowu muszę używać mydła oraz dezodorantu.

W grudniu dla porównania: nawet gdy ostro odśnieżałem dookoła domu (sporo tego jest - to się zdrowo zawsze namacham) - gdy później wskakuję pod prysznic to mimo iż cały byłem mokry od potu , gorąca woda wystarczała w zupełności i to bez użycia mydła i szamponu i było OK.

Od wczoraj zrobiłem stop z kawą i sobie poobserwuję ile czasu potrzeba aby przestać śmierdzieć.

Pozdrawiam
Zbyszek

La_Mandragora pisze:
alchemik pisze:
jesli chodzi o mnie, kiedys pilem mnostwo kawy (2-3 dziennie) i co zabawne jesli nie wypilem kolo 18 kawy nie moglem zasnac w nocy, a wystarczyla jedna mala nawet o 20 i spalem jak dziecko.

Jezeli 2-3 to mnostwo to ja juz sie chowam z moimi 3-6... :wstydniś: Natomiast z tym spaniem mam identycznie. Moge wypic kawe i 5 minut pozniej slodko spac. Ale u mnie to juz beznadziejny nalog. :oops:

Herbaty nie pije w ogole.... bo:
- nie mi nie smakuje...
- po czarnej, bialej, zielonej... dostaje jakis dziwnych palpitacji serca... :shock:

Skad ja to znam. :D

herbaty nigdy nie pijalam, ale mnie ostatnio "naszlo" z konfitura wisniowa wlasnej produkcji :D przez ostatni tydzien wypilam 20 herbat, co jak dla mnie jest absolutnym rekordem.

Tylko zielona. :tak:

Sublime Master Elect * 11th Degree
Sublime Master Elect * 11th Degree
Awatar użytkownika

Cytuj:
Herbata - czy teina jest dobra ?

Pierwsze wzmianki o herbacie pochodzą sprzed 4 tysięcy lat, ale dopiero w IX wieku zaczęto ją pijać dla przyjemności. Najpierw opanowała Chiny, później przyszła kolej na Indie, Birmę i Japonię. Do Europy wieść o herbacie dotarła za sprawą Marco Polo. Jednak mieszkańcy Starego Kontynentu musieli odczekać jeszcze kilkaset lat, zanim osobiście przekonali się o właściwościach herbaty. Co ciekawe, nie od razu przypadła im do gustu. Pojawiły się nawet głosy, aby zakazać jej spożywania ze względu na upajające działanie. Odpowiedzialna jest za to teina.

Teina ma właściwości psychostymulujące, które pomagają usunąć oznaki zmęczenia (zarówno fizycznego, jak i psychicznego). Pod tym względem ma działanie podobne do kofeiny zawartej w kawie, tyle tylko, iż teina działa nieco wolniej, ale za to dłużej niż kofeina. Sprzyja pobudzeniu, wysiłkowi i nagromadzeniu dodatkowej energii. Niestety, ma też swoje negatywne oblicze. Przede wszystkim organizm nie jest w stanie wydalić jej nadmiaru, co po przemianie w kwas moczowy, powoduje wytrącanie się w postaci kamieni nerkowych. Możliwe jest również powstawanie kryształków w stawach rąk czy nóg, w związku z czym dochodzi do ich obrzęków i ogromnego bólu. Teina może więc być jedną z przyczyn artretyzmu oraz... anemii. Okazuje się bowiem, iż hamuje ona wchłanianie żelaza, a tym samym prowadzi do niedokrwistości. W dodatku może prowadzić alkoholików do nawrotów picia. Jeśli jest spożywana w nadmiarze, może wywoływać podenerwowanie, irytację, rozgoryczenie i niepokój.

Na szczęście, są to skrajne przypadki. Poza tym niektóre herbaty mają też dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Zacznijmy więc od ich scharakteryzowania. Na rynku możemy spotkać następujące rodzaje herbat:
- zielona – po zebraniu liści pozostawia się je do wyschnięcia; po czym poddaje się je działaniu pary. Zapobiega to fermentacji, w związku z czym liście zachowują swoją zieloną barwę i ziołowy smak; napar ma kolor jasny, żółto – zielony; - ulung – pośredni smak między herbatą zieloną a czarną; liście pozostawia się na kilka godzin do przeschnięcia, po czym wyciska się z nich sok. Dochodzi do fermentacji i prażenia. Przetworzone w ten sposób liście mają kolor miedzi i delikatny smak;
- czarna – liście suszy się tak, jak w przypadku ulung, ale dłuższy jest czas fermentacji, przez co nabierają gorzkiego smaku i ciemnej barwy. Cechy te pogłębiają się w trakcie dalszego suszenia w wysokiej temperaturze; - biała – wyróżnia się najdelikatniejszym smakiem i jest robiona tylko i wyłącznie w Chinach wg starej receptury; jej liści nie poddaje się fermentacji;
- indyjskie – to herbaty czarne, których najpopularniejszymi przedstawicielami są: Assam o słodowym smaku, delikatna Darjeeling, której smak przypomina wonne winogrona;
- cejlońskie – są również odmianą herbat czarnych, a ich najważniejszymi reprezentantami są: Dimbula o doskonałej jakości, barwie i smaku, Kandy – mocna i wyrazista oraz Nuwara Eliya – lekka herbata, która się świetnie komponuje z cytryną;
- japońskie – herbaty zielone, np. Sencha Brancha, której liście w połączeniu z ryżem tworzą napar o smaku orzechowym;
- rooibos – otrzymuje się ją z afrykańskich czerwonokrzewów; roślinę suszy się na słońcu, tnie na kawałki, moczy, a następnie poddaje częściowej fermentacji; herbata nie zawiera teiny i odznacza się właściwościami zdrowotnymi;
- aromatyzowane – herbaty aromatyzuje się owocami, kwiatami, przyprawami i esencjami (np. miętową czy czekoladową);
- ziołowe – co ciekawe, nie zawierają teiny, ale również mają działanie orzeźwiające; smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno; do ich przygotowania wykorzystuje się liście, owoce i kwiaty danej rośliny;
- owocowe – to herbaty czarne lub zielone aromatyzowane naturalnymi esencjami z owoców lub wzbogacone ich kawałkami. Zalicza się do nich również mieszanki ziół i owoców, które tak naprawdę nie zawierają wcale herbaty.

Warto jeszcze wspomnieć o dwóch rodzajach herbat: pu – erh i earl grey. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z napojem doskonale regulującym przemianę materii. Niestety, ma smak bardziej gorzki niż herbata czarna. Z kolei popularna earl grey jest mieszanką herbat Keemum i Darjeeling, którą dodatkowo aromatyzuje się olejkiem bergamotowym.

Jeśli weźmiemy pod uwagę mnogość gatunków herbat, nie możemy się dziwić, że ich produkcją zajmuje się wiele wyspecjalizowanych firm. W gronie najpopularniejszych producentów znajdują się: Lipton, Dilmah, Teekanne, Vitax, Posti, Royal Tastes, Saga i Prima.

http://www.mojeprzepisy.pl/Artykul/herbata_-_czy_teina_jest_dobra/

Cytuj:
ogolnie przyjmuje sie ze to te same substancje - no i raczej jest tu racja.
jednak rozroznienie na teine i kofeine ma bierze sie glownie z genezy
wykrycia - tu i tu substancje pobudzajace, jedna w herbacie a jedna w kawie
ale w kawie szybciej dziala a herbacie wolniej i slabiej. Kiedys pewnie
myslano ze to rozne substancje. Jednak na necie wyczytalem, ze roznica
miedzy kofeina i teina jest taka ze kofeina w kawie to czysty alkaloid o
szybkim wchlanianiu, b. zasaadowy a teina to mieszanina soli kofeiny i
kwasow organicznych (winianow i szczawianow kofeiny). I stad mimo iz kofeiny
w kawie jest mniej niz w herbacie kawa silniej dziala (rowniez z powodu
wiekszego jej uzycia).

http://www.molecularstation.com/forum/forum-chemia/53875-teina-kofeina.html

Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

Na pobudzenie yerba. Najlepiej CBSe z guaraną :)

[url=http://www.suwaczek.pl/][img]http://www.suwaczek.pl/cache/0b1f6d72c9.png[/img][/url]
[url=http://www.suwaczek.pl/][img]http://www.suwaczek.pl/cache/eb4b6c60e4.png[/img][/url]

Ostatnio zmieniony 20 lut 2011, 0:35 przez aponivi, łącznie zmieniany 1 raz

EN.KI pisze:
Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców mężczyźni, którzy wypili mocną kawę popełnili w swoich testach więcej błędów niż ci, którzy wypili kawę bez kofeiny. 20 sekund dłużej zajęło im także ułożenie puzzli.

Zupełnie inaczej rzecz wyglądała w przypadku kobiet. Panie znajdujące się pod wpływem kofeiny ułożyły puzzle o 100 sekund szybciej, niż ich koleżanki pijące kawę bezkofeinową. W swoich testach popełniły też mniej błędów, a ich odpowiedzi były bardziej precyzyjne.

I to jest kolejny powod, dla ktorego sie ciesze, ze jestem kobieta... :spoko:

A tak na powaznie... u nalogowych kawoszy (czyli takich, jak ja... :twisted: ) kawa juz nie dziala tak drastycznie. O ile u kogos, kto pija kawe od czasu do czasu nastepuje przyplyw energii to u nalogowcow kawa z czasem przestaje tak dzialac.

Elect of Fifteen Super * 10th Degree
Awatar użytkownika

To dlatego ja się przerzuciłem na kawę zbożową :ninja:

Intendant of the Building * 8th Degree
Intendant of the Building * 8th Degree
Awatar użytkownika

Herbata, Kawa, wódka, wino i inne heheh:D

Dzień Dobry

U mnie wygląda to dalej tak:
dwa tygodnie bez kawy i przestałem śmierdzieć (oczywiście to co jem odbiega i ilościowo i składem od tego czym zapychają się bez umiaru inni), następnie gdy wczoraj wypiłem 1 kawę to:
dzisiaj śmierdzę znowu.

Wniosek jest dla mnie oczywisty.

Oczywiście każdy jest inny i czym innym bez ustanku wypełnia swój organizm - dlatego aby potwierdzić lub zaprzeczyć moim wywodom, należałoby zrobić trochę miejsca w swoim organizmie i podczas ew. przeprowadzania próby też zrezygnować z innych toksycznych wypełniaczy.

Pijesz kawę to musisz używać pachnideł (czy ci się to podoba czy nie) w innym przypadku inni uperfumowani mogą poczuć się mało komfortowo.

Pozdrawiam środki czystości
Zbyszek

Intimate Secretary * 6th Degree
Awatar użytkownika

Ostatnio kupiłam na bazarze yerba mate,a że mamuśka stała obok to wypaliła z
tekstem ''tylko żeby nie było w tym dopalaczy ''buhahahahha :mrgreen:
Uwielbiam zieloną,czerwoną,kawę zbożową,herbatkę pokrzywową,z melisą..i od niedawna yerbe :)

Jak herbata to tylko zaparzona mięta prosto z ogródka/doniczki Gdy się przeprowadziłem do mieszkania, zasadziłem w doniczce-śmiało na balkonie rośnie i dziwi sąsiadów :D Nie kupujcie podróbek mięty w pudełkach-niebo a ziemia
Na zimno(w ciepłe dni) też dobra rzecz

Małowiedzący pisze:
Na zimno(w ciepłe dni) też dobra rzecz

Do tego plasterek cytryny... :)

Pyszna tez jest mieta marokanska... Ma inny aromat... ale jest mhmm...

Arabowie pija czaj, czarna herbate lisciasta... i do tego wrzucaja swieze liscie miety... Sila czarnej herbaty zabija, ale ogolnie smak ciekawy... Mietowek na smyczy nie pijam, zreszta zadnych tego typu cudow.

Za mna ponad 3 tygodnie bez kawy. Zamiast pije herbate zielona (pierwotna reakcja minela po 2. dniach :tak: )... Efekt? Czuje sie swietnie. Mam mnostwo energii, natomiast nie jestem juz taka lubudubu, jak po kawie. :lol: 8-) Raczej wyciszona, zrownowazona. Nie ciagnie mnie na razie do kawy, co z kolei kiedys wydawalo mi sie nie lada wyczynem, biorac pod uwage moja wczesniejsza konsumpcje kofeinki... Jednak rozstanie z kawusia przyszlo absolutnie bezbolesnie. :tak:

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Proponuje oglądnąć ten wykład:
phpBB [video]

Playlista http://www.youtube.com/view_play_list?p=F6CC252EBE55CE55

A jednak... alkohol (np. wino) nie jest samym dobrem. Na szczescie dla mnie moze nie istniec.

Awatar użytkownika

Dla poszukujących naprawdę dobrych herbat, polecam sklep http://eherbata.pl. Od razu mówię - nie mam z tego żadnego zysku, nie robię reklamy... Polecam od serca, sama często się tam zaopatrzam :)

[url=http://www.suwaczek.pl/][img]http://www.suwaczek.pl/cache/0b1f6d72c9.png[/img][/url]
[url=http://www.suwaczek.pl/][img]http://www.suwaczek.pl/cache/eb4b6c60e4.png[/img][/url]

Entered Apprentice * 1st Degree

Odnośnie tego co napisał Pan Zbyszek:
Mam tak samo, tzn. po spożyciu kofeiny (pod każdą postacią) moje ciało przeprowadza natychmiastowy detoks. A przy okazji, żeby nie było, że to pożądany efekt, wydobywa się ze mnie specyficzna kofeinowa woń.
Kiedyś w książce Dieta Alleluja trafiłem na opinię, że kofeina to silna toksyna. Po obserwacji swoich reakcji, coraz bardziej skłaniam się ku tej opinii. Dodam też, że po innych przyśpieszaczach metabolizmu nie mam takich efektów.
Niestety w moim doświadczeniu również zielona herbata nie wypada za dobrze. Po dłuższym czasie jej spożywania zauważyłem, że zaczynają mi się problemy z kolanami (dziwny ból przy kucaniu). Po zaprzestaniu spożycia (i suplementacji wit. c) rozeszło się. Może zbieg okoliczności, a może szczawiany?
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika

Takie tam stare...
Osobiście kawy nie pijam, herbaty czarnej też nie, raczej zioła i suszone owoce...

http://www.igya.pl/114-aktualnosci/z-ostatnich-dni/604-kawa-jako-narkotyk

Teraz wiosna, wiec automatycznie przeskok z kawy na zielone koktajle. I ostatnio odkrylam dla siebie ziolowe herbaty. Teraz popijam mieszanke z miety jablkowej, miety, melisy cytrynowej, nagietka, malwy, chabru i stokrotki. Smakuje... :buja: i kawy nie pije wcale badz tylko jedna dziennie. :spoko:

"Zbiegiem okoliczności", akurat znalazłem całkiem ciekawy ustęp na temat tego "dlaczego" kofeina jest toksyną w wystąpieniu Dr Waltera Veitha, które krąży po necie pt. Twoje zdrowie twoja decyzja.
-=-
tu masz inny "zbieg okoliczności" dr-walter-veith-twoje-zdrowie-twoja-decyzja-t6192.html [d66] Mruga

Czy kofeina - jako związek chemiczny - powoduje wypłukiwanie minerałów z organizmu, czy jest to domena kawy?

Awatar użytkownika

Czyli należy zaprzestać całkowicie spożywania kawy?
Z dyskusji wynika iż herbata w nadmiarze również jest szkodliwa lecz ja zawsze po obiedzie piję kubek smakowej/zwykłej herbaty, czy należy zmienić ten nawyk i zrezygnować również z herbaty?

Pustkę powstałą po dwóch ww. napojach należało by jak rozumiem wypełnić wodą mineralną (zapewne najlepiej NIEgazowaną)?

Pozdrawiam Kmicic7.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC [letni]