Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 18 sty 2021, 11:35

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Post: 16 lip 2011, 10:59 
Offline
Entered Apprentice * 1st Degree
Entered Apprentice * 1st Degree

Rejestracja: 19 sty 2011, 18:10
Posty: 6
Płeć: mężczyzna
Polecam pewien dokument odnośnie przekrętu w sprawie dopuszczenia do obrotu kukurydzy GMO w 2002 roku w Polsce. Wydaje mi się, że jest to sprawa dla prokuratury, ale pewnie już dawno się przedawniło.

Cytuj:
Informacje zawarte w niniejszym opracowaniu dotyczą starej sprawy z 2002 roku. Dobrze pokazują jednak mechanizmy na jakich opiera się uzyskiwanie zezwoleń dotyczących GMO przez korporacje. Obecnie mechanizmy te są jeszcze bardziej aktualne.


Online:
http://www.scribd.com/doc/60116662/Jak- ... czenie-GMO

Do ściągnięcia:
http://www.przeklej.pl/plik/mon810-pdf-002bfia473n13sp

Cytuj:
Podsumowując:
Na posiedzeniu Komisji 11 czerwca 2002 roku kilka razy głosowano różne wnioski gdzie głosy liczono jako bezwzględną większość. Raz głosowanie przebiegło poprawnie, nawet 5 osób się wstrzymało. Natomiast przy głosowaniu zgody na wprowadzenie do obrotu kukurydzy MON 810 głosowanie zostało anulowane bo nie wiadomo było jak głosować i kilka osób się wstrzymało (co też było powodem anulowania głosowania). Ponadto zgodnie z prawem głosowanie musi być jawne, a powtórzone przeprowadzono drogą elektroniczną. Gdyby głosowania nie anulowano, prawdopodobnie wniosek o dopuszczenie kukurydzy firmy Monsanto zostałby odrzucony.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 16 lip 2011, 10:59 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Post: 17 lip 2011, 18:33 
Offline
Entered Apprentice * 1st Degree
Entered Apprentice * 1st Degree

Rejestracja: 19 sty 2011, 18:10
Posty: 6
Płeć: mężczyzna
Ciąg dalszy w temacie.

http://www.wykop.pl/artykul/814969/zgod ... -w-prawem/

Cytuj:
Opiszę tu pewien ewidentny przekręt, który znacznie przyczynił się do dopuszczenia do obrotu w 2002 roku kukurydzy modyfikowanej genetycznie MON 810 firmy Monsanto. Nie trzeba być detektywem, aby to odkryć, ponieważ wszystkie informacje i dowody znajdują się w oficjalnych dokumentach dostępnych publicznie na stronie Ministerstwa Środowiska.

Do opisania sprawy skłonił mnie niedawno znaleziony dokument, który całą sprawę przedstawia w bardziej szczegółowy sposób niż ja:
http://www.scribd.com/doc/60116662/Jak- ... czenie-GMO
http://www.przeklej.pl/plik/mon810-pdf-002bfia473n13sp

11 czerwca 2002 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. Organizmów Genetycznie Modyfikowanych. Komisja rozpatrywała między innymi wniosek firmy Monsanto Polska sp. z o. o. o dopuszczenie do obrotu kukurydzy MON 810. Po pozytywnym zaopiniowaniu przez Komisję wniosku, Ministerstwo Środowiska decyzją nr 43/2002 wydało zezwolenie na wprowadzenie do obrotu tej kukurydzy na terenie Polski.

Po prześledzeniu kilku dokumentów (lista odnośników na końcu) łatwo zauważyć, że właśnie to głosowanie odbyło się w podejrzany sposób. Otóż, jak wynika ze sprawozdania Komisji, głosowanie to odbyło się dwukrotnie - pierwsze zostało anulowane, a dopiero powtórzone zaakceptowano. Anulowanie spowodowane było (oficjalnie) tym, że członkowie Komisji nie wiedzieli jak głosować oraz kilka osób wstrzymało się od głosu, co też było powodem do anulowania głosowania.

Ponowne głosowanie w tej sprawie przeprowadzono dopiero po zakończeniu posiedzenia Komisji, drogą elektroniczną. W efekcie wniosek Monsanto zaakceptowano 5 głosami na NIE i 10 głosami na TAK, nikt nie wstrzymał się od głosu. Zgodnie z obowiązującym prawem głosowanie musi być jawne, a nie wiadomo, czy ta jawność została zachowana w głosowaniu drogą elektroniczną.

Jednak sprawa jest jeszcze bardziej podejrzana. Z dokumentów wynika, że tego samego dnia na tym samym posiedzeniu Komisji głosowano również w sprawie innych wniosków. Nie było problemów z głosowaniem, członkowie Komisji wiedzieli jak głosować. Mało tego w jednym z głosowań aż 5 osób wstrzymało się od głosu i nie było to powodem do anulowania głosowania.

Jak czytamy w dokumencie w sprawie kukurydzy MON 810:
"niektórzy członkowie Komisji będąc za udzieleniem zgody wstrzymali się od głosu argumentując to brakiem osobistej kompetencji"
Załóżmy, że takich osób było tylko 3, czyli na TAK było 7 zamiast 10, a 3 osoby się wstrzymały. 3 to i tak mało, bo w innym głosowaniu wstrzymało się aż 5osób.

Jeśli wstrzymałyby się tylko 3 osoby, to wniosek dotyczący kukurydzy MON 810 zostałby odrzucony. Zgodnie z prawem głosy liczy się jako bezwzględną większość, czyli ilość głosów na TAK musi być większa niż pozostałe (suma głosów na NIE i wstrzymujących się). W tym przypadku na TAK byłoby 7 a reszty głosów 8.

Czy to był powód, aby anulować pierwsze głosowanie i przeprowadzać je ponownie drogą elektroniczną? Oraz aby (być może) sugerować osobom wstrzymującym się, żeby zagłosowały na TAK? Faktem jest że początkowo były osoby wstrzymujące się od głosu, które później zmieniły zdanie.

Na koniec warto zwrócić uwagę, że osoby pełniące wtedy wysokie funkcje w Komisji ds. GMO są powiązane z firmą Monsanto, wnioskodawcą o dopuszczenie kukurydzy MON 810.

Źródła:
http://gmo.mos.gov.pl/doc/dec43_2002.doc - Decyzja Ministra Środowiska w sprawie dopuszczenia kukurydzy MON 810 wraz z uzasadnieniami
http://gmo.mos.gov.pl/doc/uchwala3.doc - Treść uchwały pozytywnie opiniującej wniosek Monsanto
http://gmo.mos.gov.pl/doc/uchwala5.doc - Lista uchwał podjętych tego samego dnia przez KomisjęNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group