Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 06 cze 2020, 9:21

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10 sty 2014, 13:50 
Offline
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Knight of the East or Sword * 15th Degree

Rejestracja: 23 lip 2010, 10:45
Posty: 1823
Premier obiecuje szerokopasmowy internet w każdym polskim domu do 2020 roku

Internet to nie przyszłość – to teraźniejszość. Mimo to wciąż wielu Polaków albo w ogóle nie ma dostępu do sieci, albo infrastruktura jest na tak niskim poziomie, że korzystanie z niego jest katorgą w czystej postaci. Rząd z premierem Donaldem Tuskiem na czele wciąż zapowiada zmiany, rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych na terenie naszego kraju oraz ogólne danie możliwości korzystania z najnowszych (ale też tych nieco starszych już) osiągnięć techniki. Zapowiada… – sytuacja jednak jak wygląda każdy widzi. Być może jednak coś się w tym temacie ruszy. Centrum Informacyjne Rządu ogłosiło bowiem dzisiaj, że w życie wejdzie Narodowy Plan Szerokopasmowy, który zakłada, że do końca 2020 roku w każdym polskim domu dostępne będzie połączenie internetowe o przepustowości co najmniej 30 Mb/s. Technologia wykorzystana do osiągnięcia takiej prędkości – dowolna, jako że cel jest jasny i prosty.

Zgodnie z założeniami Narodowego Planu Szerokopasmowego każdy Polak otrzymać ma dostęp do internetu o przepustowości minimum 30 Mb/s. Jednocześnie jednak Rząd chce, aby także do końca 2020 roku co najmniej połowa gospodarstw domowych mogła korzystać z sieci o prędkości przekraczającej nawet 100 Mb/s. W wyniku tych zmian Rząd chce doprowadzić do mocnego zmodernizowania polskiej gospodarki, upowszechnienia usług e-administracyjnych i innego rodzaju elektronicznych usług publicznych, rozwoju nowych branż, a także, jak określa to CIR – „rozwoju społeczeństwa cyfrowego”. Jak czytamy w udostępnionej informacji – Internet w Polsce ma być szybki i bezpieczny. W jaki sposób Premier chce tego dokonać? Zgodnie z zapowiedzią na dzisiejszej konferencji prasowej – każde polskie miasto otrzyma około 200-300 milionów złotych, które mają zostać przeznaczone na budowę i rozwój sieciowej infrastruktury miejskiej. Za koordynację i nadzór Narodowego Planu Szerokopasmowego odpowiedzialny będzie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Polskie władze nie raz i nie dwa zapowiadały już podobne projekty. Premier Donald Tusk zapewnia jednak, że Narodowy Plan Szerokopasmowy naprawdę może zakończyć się sukcesem. Największym problemem bez wątpienia jest fakt, że stosunkowa większość budżetu narodowego, a także dotacji unijnych przeznacza jest na budowę autostrad, po których przejazd i tak zresztą wiąże się z koniecznością ponoszenia absurdalnie wysokich kosztów. Na rozwój technologii i infrastruktury informatycznej, a także na badania nad nowymi rozwiązaniami wciąż idzie naprawdę mało pieniędzy. Donald Tusk przyznał jednak, że jednym z jego celów jest zmiana tej sytuacji. Do końca 2020 roku zamierza on doprowadzić do tego, że poziom nakładów na te cele osiągnie unijną średnią, a więc 2 proc. PKB.


Najważniejsze są jednak komentarze pod artykułem:vekio

54
2014-01-09 15:45

Tusk to obiecał nam już zieloną wyspę! A co z tego wyszło wszyscy widzimy na co dzień! Rudemu oszustowi nie warto ufać!Ave20

49
2014-01-09 16:16

No tak, jeszcze internetu nam nie obiecał. Pierdolony burak.

Marucins

1
2014-01-09 20:43

Wystarczy że palce wsadzał do ACTA!.Alx.

2
2014-01-09 22:31

W ostatnim dniu kampanii wyborczej Donald Tusk podpisał 10 zobowiązań partii, po wygranych wyborach.
Są to kolejno:

1. Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy
2. Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki, zwiększymy emerytury i renty
3. Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic
4. Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ
5. Uprościmy podatki - wprowadzimy podatek liniowy z ulgą prorodzinną, zlikwidujemy ponad 200 opłat urzędowych
6. Przyspieszymy budowę stadionów na Euro 2012
7. Szybko wypełnimy naszą misję w Iraku
8. Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować w Polsce
9. Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet
10. Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją.
---------

Nie dotrzymał niczego, ale nie to jest najistotniejsze ! Bo najważniejsze to :
ZAPAMIĘTAĆ, ŻE JEGO NASTĘPCA (OBOJĘTNIE KTO) BĘDZIE TAK SAMO KŁAMAŁ !
NIE MA LEWEJ, CZY PRAWEJ STRONY, JEST TYLKO BRUKSELA I MY PO DRUGIEJ STRONIE !

ONI NAJBARDZIEJ BOJĄ SIĘ, ŻE LUDZIE PRZESTANĄ W TEN CYRK "DEMOKRATYCZNY" WIERZYĆ, BO TEN KTO NIE WRZUCA DO URNY CYROGRAFU, TEN ZACHOWUJE WOLNY UMYSŁ I RĘCE.
WYBÓR MIĘDZY ZŁEM MNIEJSZYM, CZY WIĘKSZYM, TO NIE WYBÓR !chucknorris4ever

23
2014-01-09 16:48

Szybciej uwiężę w to, że w 2020r będziemy mieszkać w szałasach i robić narzędzia z kamieni.


http://www.benchmark.pl/aktualnosci/narodowy-plan-szerokopasmowy-2020-szybki-internet-kazdy-polak.htmlNa górę
 Wyświetl profil  
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 10 sty 2014, 13:50 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Post: 10 sty 2014, 14:32 
Offline
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree

Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:21
Posty: 117
Płeć: mężczyzna
Na temat obietnic i komentarzy się nie wypowiem, ale cyfryzacja miasta za 200-300 milionów, to totalna bzdura. Największym problemem jest tzw ostatnia mila, a tego za 200 milionów się nie zmieni.
Ale bardzo wygodnie się jedzie na tym, co już zostało w pewnym wymiarze zrobione. Rok 2013:
http://8poig.mac.gov.pl/os8/dzialania/o ... iquot.html
http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/p ... ie-os.aspx

Ale idźmy dalej, KAŻDE polskie miasto otrzyma 200-300MLN
Załóżmy, że 200 mln.
W Polsce jest około tysiąca miast - to daje 200.000.000*1.000 - czyli 200 mld PLN, to grzecznie spytam - skąd? Budżet PL na 2013 wynosił (wg ustawy http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/755_u.htm): 299 385 300 tys. zł. a i tak był deficyt (już na poziomie ustawy w styczniu) na poziomie 35 565 500 tys. zł.
A licznik cały czas leci:
http://www.dlugpubliczny.org.pl/pl/metoda-liczeniaNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 05 lut 2014, 19:04 
Offline
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Knight of the East or Sword * 15th Degree

Rejestracja: 23 lip 2010, 10:45
Posty: 1823
kerth pisze:
W Polsce jest około tysiąca miast - to daje 200.000.000*1.000 - czyli 200 mld PLN, to grzecznie spytam - skąd?


Widzę, że nie wierzysz już w cuda ryżego. To dobrze, ale jest nadzieja na szybszą transmisję na aktualnych łączach dzięki takiemu rozwiązaniu:


Powstanie konkurent Internetu oparty o sieć P2P?


Internet jest wielką siecią o ogromnym znaczeniu, więc nie ma co się dziwić, że niektóre kraje próbują z nim walczyć, ewentualnie pragną wykorzystać potężną machinę do własnych celów. Zapewne pamiętacie kontrowersyjną umowę ACTA, przez którą na ulice wyszło dziesiątki tysięcy zdenerwowanych internautów którzy nie chcą żadnej kontroli Internetu. Rządy w przeważającej większości są krok do przodu względem obywateli i pod przykrywką dobra ogólnego czy też pod hasłami ochrony prywatności, zasobów intelektualnych chcą wprowadzić narzędzia umożliwiające kontrolowanie i cenzurowanie niewygodnych treści w sieci. Obecnie Internet opiera się na infrastrukturze serwerów DNS, które tłumaczą skomplikowane adresy IP na zrozumiałe i łatwe do zapamiętania dla człowieka nazwy domenowe. Co w takiej sytuacji zrobić? Stworzyć własny Internet, którego kontrola będzie dużo trudniejsza? Robi się coraz ciekawiej...

Istnieje już sieć, które w zupełności wystarczy do stworzenia wolnego i przede wszystkim bezpieczniejszego Internetu. Mowa tutaj o sieci P2P, gdzie każdy użytkownik może być zarówno klientem jak i serwerem. W takiej sieci nie ma centralnego serwera, więc kontrola treści czy próba wdrożenia mechanizmów cenzury czy też inwigilacji staje się dużo trudniejsza. Jednak czy te plany nie za bardzo odbiegają od rzeczywistości?


Otóż nie. Powstał projekt o nazwie SyncNet, który przyjął sobie za cel stworzenie przeglądarki Internetowej zdolnej do wyświetlania witryn internetowych działających w oparciu o sieci P2P. Projekt prężnie się rozwija, są już pierwsze sukcesy, jednak minie jeszcze trochę czasu, nim powstanie w pełni działający program. Oczywiście sieć P2P ma swoje wady. Na obecną chwilę nie jest możliwe stworzenie np. portalu społecznościowego na miarę Google+ czy też Facebooka, jednak pomimo wad taka sieć byłaby doskonałą odskocznią od inwigilowanego świata, gdzie każdy nasz ruch jest śledzony i zapisywany kilkukrotnie w ramach kopii zapasowych.

Źródło: Jack Mirandi Blog

http://www.purepc.pl/internet/powstanie_konkurent_internetu_oparty_o_siec_p2pNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 05 lut 2014, 19:42 
Offline
Master Elect of Nine * 9th Degree
Master Elect of Nine * 9th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lut 2013, 15:39
Posty: 384
Płeć: mężczyzna
Ogólnie ja tam jestem libertarianinem i w sumie ideologicznie to chciałbym by rząd się czymś takim w ogóle nie zajmował, ale... akurat z tego projektu byłbym wyjątkowo rad :D

Chyba głównie dlatego, że widzę potencjał rozrywkowy z internetu (podłączenie do TV, streaming muzyki - Spotify, streaming filmów (legalne VOD), skype i wiele innych). W Polsce marnotrawi się ogromne pieniądze, więc inwestycja w infrastrukturę komunikacyjną jest przeze mnie mile widziana.
Ja wiem, że rządowy program będzie zawsze kilka razy droższy od prywatnego, jednak prawdą jest, że rozwój szybkiego internetu na wsi i małych miastach nie nadąża za dostępnymi usługami internetowymi. Sieć w większości wsi jest strasznie zacofana, przybywa chętnych więc druty nie wytrzymują i jeszcze nam prędkość obniżają - przy takim samym abonamencie ;)

Co jak co, ale wątpię by Orange czy inna firma wydawała miliardy złotych na inwestycje, które będą jej się zwracać przez 10-20 lat.
Rozumiem, że rząd powinien mieć pewne priorytety, ale i tak jesteśmy w finansowej d*pie, więc może niech ten internet nam dobry zrobią za ten dług, co go i tak nie ma szansy spłacić :D

Heh, aż sam się dziwie, że tak piszę, ale internet jest dla mnie tak istoty jak prąd w mieszkaniu :PNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 05 lut 2014, 21:56 
Offline
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree

Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:21
Posty: 117
Płeć: mężczyzna
Homorek: bzdura, tu nie chodzi o prędkość ładowania stron - z tym nie ma problemu (przynajmniej w dużych portalach) ale o ostatnią milę.
Tego nie przyspieszysz siecią P2P - po prostu nie ma przepustowości.

LamConcept: Orange wydaje miliardy na inwestycję :)Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 06 lut 2014, 0:07 
Offline
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Knight of the East or Sword * 15th Degree

Rejestracja: 23 lip 2010, 10:45
Posty: 1823
kerth pisze:
Tego nie przyspieszysz siecią P2P - po prostu nie ma przepustowości.


Nie byłbym tego tak pewien. Jeżeli każdy komputer ma pracować jednocześnie jako serwer to wydaje mi się, że jest taka możliwość. Może się zdarzyć, że ten sam film załadował już na swój komputer twój sąsiad i cześć klatek pobierasz bezpośrednio od niego po kablu długim na kilkadziesiąt metrów. Strony też mogą być w ten sposób przekazywane z komputera na komputer. Przynajmniej ten ich główny kod, a reszta musiałaby być odświeżana na bieżąco z serwera. Odciążyłoby to znacząco całą sieć przynajmniej na jakiś czas.

Możliwe, że nie mam racji, więc się tu nie upieram przy tym.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 06 lut 2014, 7:47 
Offline
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree

Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:21
Posty: 117
Płeć: mężczyzna
Mój sąsiad ma jakieś połączenie do sieci. DSL/WDM - nie ma znaczenia - ta brama definiuje prędkość. Tak samo u mnie.
Nie ważne, czy ciągniesz coś od sąsiada, czy z serwerowni na 2 półkuli (upraszczam - wiem!), tak, czy tak dane muszą się zmieścić w Twojej "rurze" od providera sieci.
Sam pomysł sieci P2P - oznacza to, że tracę kontrolę nad tym, co się dzieje na moim komputerze (a tego bym nie chciał), albo że mam jakiś promil szans, że strona, którą będę chciał otworzyć, znajduje się gdzieś w mojej sieci lokalnej.
Największym problemem jest nadal ostatnia mila. Jak ktoś ma tylko modem 3g do internetu (w dodatku jeszcze płaci za megabajty, albo ma jakiś limit), to sieć P2P jest bardzo złym pomysłem, bo będzie zapychała i wyczerpywała łącze. A tak niestety nadal jest realizowana ogromna ilość połączeń do internetu.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 06 lut 2014, 10:29 
Offline
Master Elect of Nine * 9th Degree
Master Elect of Nine * 9th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lut 2013, 15:39
Posty: 384
Płeć: mężczyzna
Kereth, może i Orange inwestuje te miliardy, ale na terenach raczej mocno zurbanizowanych - czyli tam, gdzie istnieje już konkurencja w postaci kablówek. Orange inwestuje zazwyczaj tam, gdzie istnieją duże osiedla i oferuje ludziom coraz lepsze prędkości, ale o nowe inwestycje na wsiach to bardzo trudno.
Dlatego napisałem, że każdy najpierw inwestuje tam, gdzie zwrot będzie najszybszy, i do póki jest miejsce na inwestycje w miastach, do póki Orange czy inny operator nie zacznie na poważnie inwestować we wsiach i mniejszych miastach.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 06 lut 2014, 16:32 
Offline
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree

Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:21
Posty: 117
Płeć: mężczyzna
Wiesz,
To proste prawo popytu i podaży. Każda firma inwestuje tam, gdzie ma nadzieję otrzymać zwrot z inwestycji. Ty też raczej włożysz swoje pieniądze do tego banku (inwestycji), gdzie po roku otrzymasz większy procent. Oczywiście cierpią na tym wsie i tereny słabo zurbanizowane, ale na szczęście jest coraz lepiej.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 06 lut 2014, 16:41 
Offline
Intendant of the Building * 8th Degree
Intendant of the Building * 8th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lut 2013, 22:13
Posty: 274
Płeć: mężczyzna
Cytuj:
Heh, aż sam się dziwie, że tak piszę, ale internet jest dla mnie tak istoty jak prąd w mieszkaniu :P


Nie dziwie sie,bo też celem było aby uzależnić ludzi od internetu do tego stopnia, żeby nie potrafili bez niego funkcjonować. Obecnie, jak widać, interesów nie da się prowadzić bez Internetu.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 16 lut 2014, 23:01 
Offline
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Knight of the East or Sword * 15th Degree

Rejestracja: 23 lip 2010, 10:45
Posty: 1823
10 Gbps Internet od Google w ciągu 3 lat

Firma Google pracuje nad nową technologią, która pozwoli na przesyłanie danych z prędkością 10 Gbit/s za pośrednictwem światłowodowego Internetu szerokopasmowego. „Świat zmierza do tego. To się stanie” – powiedział CFO giganta z Mountain View, Patrick Pichette. Dodał też, że na zdziesięciokrotnienie aktualnych osiągnięć (1 Gbit/s) nie potrzeba dekady – zmiana nadejdzie już w ciągu trzech najbliższych lat. Większa prędkość sprawić ma, że użytkownicy chętniej będą decydować się na korzystanie z bardziej wymagających usług internetowych.

Usługa Google Fiber została uruchomiona w lipcu 2012 roku jako stukrotnie szybsza od standardowych połączeń. Na razie dostępna jest wyłącznie w Kansas, wkrótce przeniesienie się na inne stany, a z czasem pojawić ma się na całym świecie. W ciągu najbliższych trzech lat technologia ma mocno ewoluować, czego wynikiem ma być właśnie uzyskanie prędkości transferu danych na poziomie 10 Gbit/s.

Cóż, to spore wyzwanie, ale zdecydowanie nie nieosiągalne. Co chwilę dostajemy informacje o kolejnych rekordach osiąganych przy wykorzystaniu różnych technologii. Nie ma więc żadnych przeszkód, które miałyby uniemożliwić Google zrealizowanie swojego celu. My możemy jedynie trzymać kciuki.

„Od samego początku usługa Google Fiber miała na celu przyspieszenie internetu dla rodzin. Widzieliśmy frustracje użytkowników spowodowane prędkością internetu w ich domach. Nikt nie lubi zawieszonych na etapie buforowania filmików. Najpierw zdecydowaliśmy się więc udostępnić Fiber osobom prywatnym, a w przyszłości będziemy mieli produkt dla małych przedsiębiorstw” – czytamy na blogu Google Fiber.

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/google-fiber-internet-10-gb-s-2017.htmlNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 17 lut 2014, 13:27 
Offline
Master Elect of Nine * 9th Degree
Master Elect of Nine * 9th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lut 2013, 15:39
Posty: 384
Płeć: mężczyzna
Dla Polaków takie internety to jest i tak ciągle abstrakcja. Poczytajcie sobie fora Orange czy Netii na temat usług internetowych i ludzkich problemów.
A żeby mowa była o jakimkolwiek rozwoju to niestety, ale bez inwestycji w światłowody się nie obejdzie. Szkoda, że nie można robić tego w stylu publiczno-prywatnym, podobnie jak budują niektóre autostrady.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 22 lut 2014, 23:41 
Offline
Perfect Master * 5th Degree
Perfect Master * 5th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lut 2014, 14:27
Posty: 46
Płeć: mężczyzna
Słyszałem kiedyś takie mądre powiedzenie "stopień rozwoju i dobrobytu w kraju poznasz po jego wsi". Doskonale odnosi się to do rozwoju dostępu do internetu. Nie sztuką jest sprzedawać łącza 100 czy 200Mbit/s w Krakowie czy Warszawie bo te miasta są od dawna pokryte siatką światłowodów wpiętych do najwydajniejszych głównych sieci szkieletowych kraju. Sztuką jest aby przykładowy Pan Gienek co mieszka we wsi Niedźwiedź miał chociaż 20Mbit dobrej jakości łącza.
Niestety Polska pod tym względem wypada słabiutko, o ile w dużych miastach łącza nadążają za resztą świata to poza dużymi miastami czas jak by cofną się o 5 lat. Neostrady po 1 do 4Mbit bo więcej nie uciągną stare miedziane napowietrzne linie telefoniczne. Jak nie neostrada to pozostają sieci radiowe o żenujących jakościowo parametrach. Jeden człowiek kupuje DSL 10Mbit i dzieli to na sieć osiedlową/wiejską. Co z tego wychodzi można się domyśleć.

Sytuację trochę ratuje internet mobilny ale i on nadal pozostaje w epoce 3G. Sieci oparte na 4G (LTE) stanowią malutki procent całościowego pokrycia kraju. Nadal mamy tzw. czarne dziury gdzie nie dociera żaden sygnał GSM lub korzystanie z internetu ogranicza się do EGDE. Czyli prędkości znacznie gorsze niż 10 lat temu w dużych miastach.
Do tego dochodzą limity transferu danych... kolejna cecha internetu z przed ponad 10 lat.

Gigabity od Google ? Ryży Pinokio obiecuje 100Mbit ? Abstrakcja dla naiwnych.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group