Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 07 gru 2021, 3:24

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10 maja 2010, 10:58 
Obrazek
na podstawie: http://vigilantcitizen.com/?p=3486

WITAMY W IMAGINARIUM DOKTORA PARNASUSA !
“The Imaginarium of Doctor Parnassus” i Ofiarowanie Heatha Ledgera
Apr 5th, 2010 | By Vigilant | Category: Vigilant Reports


Obrazek

Ostatni film Heatha Ledgera oszałamia umysł. Od swej enigmatycznej historii owianej tajemnicą otaczającą jego produkcję. “The Imaginarium of Doctor Parnassus” zasługuje na dogłębne zbadanie. Interpretacja jego bogatej symboliki ujawnia widzowi bezczasowe prawdy ezoteryczne jak również zakodowane odniesienia do dzisiejszej okultystycznej kryptokracji. Ten artykuł spojrzy na mistyczne znaczenie “The Imaginarium of Doctor Parnassus” i ofiarną naturę śmierci Heatha Ledgera.

Obrazek

Wygląda na to, że ostatnie filmy aktorów którzy zmarli przedwcześnie są często pełne symboliki. Jednokrotne obejrzenie trailera dla "The Imaginarium of Doctor Parnassus" było wystarczające by przekonać mnie co do głębokich ezoterycznych podtekstów tego filmu. Produkcje Terry'ego Gilliam’sa często mają do czynienia z okultystycznymi motywami ale ten zdaje się być niezwykle bogaty. Dlatego wyglądałem ku recenzjom filmu i potencjalnym dyskusjom które mógł wzniecić. Jednakże nie znalazłem niczego oprócz superlatyw i krytyk mówiących o "fantastycznej przygodzie" lub czymś w tym rodzaju. Tak więc obejrzałem film by ocenić czy źle zinterpretowałem trailer i po pierwszej półtorej minucie moje wątpliwości wyparowały. Film rozpoczyna się z człowiekiem (Antonem) przebranym za Merkurego (“Hermesa” Greków i “Thotha” Egipcjan przedstawiającego Dra. Parnassusa który przebrany za mnicha trzyma kwiat lotosu, symbol Wschodniego mistycyzmu. To dość ezoteryczne. Najpierw przyjrzymy się ukrytemu znaczeniu filmu i podążymy za filmami odnoszącymi się do śmierci Heatha Ledgera.

Ezoteryczne znaczenie historii.

Główne założenie "The Imaginarium of Doctor Parnassus" skrywa znaczenie dla tych którzy w słowach Antona grającego Merkurego mają "oczy do oglądania i uszy do słuchania". Poniżej szybkie podsumowanie tego filmu.

Cytuj:
“The Imaginarium of Doctor Parnassus" jest fantastyczną bajką z morałem umiejscowiona we współczesnych realiach. Opowiada ona historię Dra. Parnassusa i jego nadzwyczajnego ‘Imaginarium’, obwoźnego show gdzie członkowie publiczności otrzymują nieodpartą okazję by wybrać pomiędzy światłem i radością lub ciemnością i grozą. Pobłogosławiony nadzwyczajnym darem prowadzenia wyobrażeń innych ludzi Dr. Parnassus jest przeklęty mrocznym sekretem. Dawno temu założył się z diabłem Mr. Nickiem dzięki czemu wygrał nieśmiertelność. Wiele wieków później gdy spotkał swoją jedyną prawdziwą miłość Dr. Parnassus uczynił kolejny zakład z diabłem wymieniając swoją nieśmiertelność za młodość pod warunkiem, że gdy pierworodne dziecko osiągnie 16 urodziny on lub ona stanie się własnością Mr. Nicka.
Valentina zbliża się obecnie do tego 'milowego wieku' i Dr. Parnassus jest zdesperowany by uchronić ją przed nadciągającym przeznaczeniem. Mr. Nick zjawia się by odebrać swoje ale, jak zawsze skłonny do zakładów renegocjuje stawkę. Teraz Valentinę zwycięży ten kto pierwszy uwiedzie pięć dusz. Wciągając w to w czasie swojej podróży serię dzikich, komicznych i barwnych postaci Dr. Parnassus obiecuje rękę swojej córki temu który pomoże mu wygrać. W tym porywającym, wybuchowym i cudownie wyobrażonym wyścigu z czasem Dr. Parnassus musi walczyć by ocalić swoją córkę w nieskończonym krajobrazie surrealistycznych przeszkód i raz na zawsze naprawić błędy swej przeszłości.” - IMDB


Historia obraca się wokół klasycznego faustowskiego motywu w którym Dr. Parnassus czyni w ciągu swego życia różnorodne zakłady z Diabłem (granym przez Toma Waitsa). Patrząc głębiej w symbolikę historii, Dr. Parnassus i jego wędrowne show są metaforą nauk ezoterycznych głoszonych przez wieki poprzez szkoły tajemnic. Jest on ludzka manifestacją "ścieżki ku oświeceniu" buddyjskiego "wewnętrznego Chrystusa" Gnostyków. Zapraszając ludzi do magicznego lustra przenosi ich na plan duchowy gdzie mogą wybrać pomiędzy duchowym wypełnieniem i oświeceniem (reprezentowanym w zależności od osoby przez piramidę lub drabinę) lub ignorancją i materializmem (reprezentowanym przez pub lub obskurny motel). Dr. Parnassus mówi “że, głosi opowieść by podtrzymać wszechświat,” co jest poetyckim sposobem na powiedzenie, że jest narzędziem dla sekretnych nauk prowadzących do iluminacji. Udostępnia ścieżkę która pozwala na wspólnotę pomiędzy ludzkością i boskością. Cała symbolika otaczająca teatr Parnassusa jest inspirowana przez ezoteryczne nauki starożytnych Egipcjan, Greków, Buddystów i innych szkół ezoterycznych. Scena zawiera wiele interesujących okultystycznych symboli.

Obrazek
Od Janusa, rzymskiego boga o dwóch twarzach do masońskich bliźniaczych filarów i Wszystkowidzącego Oka scena Dra. Parnassusa ujawnia duchowa naturę jego teatru.

Imię Parnassusa również odnosi się do okultystycznej inicjacji. Jego imię wywodzi się od Góry Parnasu, świętej góry Dionizosa greckiego boga rytów religii misteriów (znanego również jako rzymski Bachus). Góra Parnasu zawierała również słynną Wyrocznię Delficką, mistyczne miejsce gdzie ludzie mogli uzyskać duchowe objawienia

Paktując z Diabłem.

Obrazek

Jak wspomniałem wcześniej historia nieśmiertelnego Dra. Parnassusa jest analogiczna z ewolucją Misteriów w historii. Ta historia nie zawsze była idealna i wiele wpływów zmieniło jej kurs. W filmie mamy ciągłą wymianę pomiędzy Drem. Parnassusem i Diabłem i ostatecznie staje się jasne, ze potrzebują siebie nawzajem by istnieć i pozostać znaczącymi. Poprzez ich przepychanki odnawiają starożytne zasady dualizmu, nieustanne zmagania przeciwnych dobra i zła, światła i ciemności. Ta koncepcja jest wizualnie przedstawiana przez masoński czarno biały wzór szachownicy. Podczas tłumaczeni swojej córce jego interesów z Diabłem Dr. Parnassus tłumaczy w zakodowanych określeniach naturę swojej esencji. Może on zostać znaleziony w duszy buddyjskiego mnicha, w Jezusie Chrystusie a nawet w Wolnej Masonerii. Opisuje swój pierwszy zakład z Diabłem jako zawody by zobaczyć kto pierwszy może przyciągnąć 12 uczniów. Dr. Parnassus pokazuje swojej córce księgę zawierającą symboliczne obrazy.


Obrazek
Diabeł jest tam ukazany w otoczeniu duchownych. Parnassus mówi, że używa on “przymusów niebezpieczeństwa, strachu i bajkowego błogosławieństwa ignorancji” by przyciągnąć uczniów.

Obrazek
Parnassus naucza “potęgi wyobraźni by transformować i oświecić nasze życia”. Jest tutaj wyobrażony jako Jezus Chrystus z otwartym trzecim okiem unoszący się pod Okiem Wielkiego Architekta. Zauważcie, że symbol po lewej jest bardzo podobny do masońskiej kielni i cyrkla.

Parnassus wygrał pierwszy zakład lecz został oszukany: Diabeł pozwolił mu wygrać. Diabeł wiedział, że z czasem "nikt nie będzie chciał słuchać historii Parnassusa. Innymi słowy Diabeł wiedział, że świat powróci do ignorancji odnajdując się ostatecznie w stanie duchowym w którym my dzisiaj jesteśmy. Show Parnassusa (metafora dla ścieżki ku iluminacji) jest teraz dziwną nowinką, przydrożną ciekawostką która jest ignorowana przez codziennych przechodniów którzy są zbyt zajęci by zawracać sobie głowę jej naukami.
I wtedy nadchodzi Tony.

Tony (Kłamca) Liar.

Obrazek

Znaleziony przez wędrowną trupę Parnassusa, Tony Liar (imię oparte na premierze Brytanii Tonym Blairze) który mógł lub nie zostać wysłany przez Diabła. Pomimo jego tajemniczej przeszłości Tony włącza się do show i szybko używa swojego czaru jednak w nieszczery sposób by przyciągnąć ludzi do show. Skupia sie jednak na generowaniu większej ilości pieniędzy i nie jest zainteresowany ich duchowym zbawieniem. W końcu przekonuje Parnassusa by zmienił styl przedstawienia by je bardziej uwspółcześnić i by zmienić publiczność, by uczynić ją... bogatszą.

Obrazek

By to zilustrować, Tony pokazuje Parnassusowi zdjęcie dziewczyny w magazynie robiącej przed oczami znak "OK", interesujące… ;)

ObrazekObrazek

Tony powiedział Parnassusowi by nie ukrywać jego "kontroli umysłu", by być jawnym i osiągnąć właściwą publiczność. Oto rezultat:

Obrazek

Trójwymiarowa masońska szachownica prowadzi do "Magicznego lustra", bramy do planu duchowego. Czy masoneria "przepakowała" starożytne Misteria tak by były atrakcyjniejsze dla klas wyższych?
Nowa scena jest ustawiona w eleganckim centrum handlowym.
Zmianie ulega też filozofia: zamiast prośby o donacje jest pudło wypełnione pieniędzmi mówiące "Proszę Bierzcie Hojnie". Czysto marketingowa rozrywka i ci którzy doświadczyli "drugiej strony lustra" wracają całkowicie spełnieni zostawiając za sobą pieniądze, futra i biżuterie.

Tony sam w końcu doświadcza radości planu duchowego i wspina się po drabinie oświecenia.

Obrazek
Tony'ego gra tutaj Jude Law, jeden z trzech aktorów którzy zastąpili Heatha Ledgera po jego przedwczesnej śmierci.

Jego wspinaczkę zastępuje jednak jego kłopotliwa przeszłość (rosyjska mafia) która go dogania i drabina pęka. Duchowego oświecenia nie może osiągnąć każdy. Posmakował jednakże uczucia "bycia jak Bóg" .

Ofiara Heatha Ledgera.

Podczas gdy „The Imaginarium of Doctor Parnassus” oznajmia inspirująca duchowo teorię, istnieje raczej ponura strona tego filmu która się odnosi do śmierci Heatha Ledgera. Koncepcja dualizmu jest obecna w samym filmie gdzie opowieści o iluminacji są wymieszane z odniesieniami do czarnej magii i ofiarnej śmierci. Dobro i zło znów się zmaga. Liczne odniesienia do śmierci w filmie można zinterpretować jako hołd dla Heatha Ledgera ale jak oświadczył Terry Gilliam nic ze scenariusza nie zostało przepisane po tej tragedii. Tutaj fragment wywiadu z reżyserem dla Last Broadcast:

Cytuj:
- "Film jest teraz strasznie znaczący z powodu śmierci Heatha.

- Tak, jest…

- I są w tym filmie odniesienia do śmierci które zdają się być strasznie znaczące w obliczu tego co sie wydarzyło. Czy zauważyliście coś z tego po jego śmierci?

Odniesienia do śmierci były we wszystkich oryginalnych scenariuszach czego ludzie nie rozumieją. Wszyscy myślą, że napisał to rzeczy po smierci Heatha i n ie, nie zmieniliśmy ani słowa. I dla mnie to jest w nim takie straszne i upiorne - dlaczego był taki przewidujący? Wszystko zdaje się być o śmierci, jest jej tak wiele."


Nie tylko jest tam wiele odniesień do śmierci, jest tam wiele odniesień do ofiarnej śmierci. Znając dziwne okoliczności w których Ledger stracił swoje życie czy jego śmierć mogła być wynikiem rytualnej ofiary. Czy są w tym filmie kody odnoszące się do tego? Może brzmieć to nieprawdopodobnie dla przeciętnej osoby ale dla wtajemniczonego, praktykującego okultysty przemysłu rozrywkowego jest to zdecydowana możliwość. Przedstawione tu obserwacje mogą być zbiegiem okoliczności lub mogły tam zostać umieszczone celowo. Jedno jest pewne: one tam są. Pierwsza osobą która zdaje się być tym wstrząśnięta jest sam reżyser który najwyraźniej był przyjacielem Ledgera. W swoim wywiadzie dla Sun Media Gilliam oświadcza:


“Są siły które pracowały przy tym filmie, nie wciągajcie mnie w mistyczny nastrój... ale sam film był zrobiony i współ reżyserowany przez Heatha Ledgera! ”

Dlaczego twierdzisz, że inne siły pracowały przy stworzeniu tego filmu?

Wisielec.

Obrazek

Tuż przed tym jak wędrowna trupa wyciąga Tony'ego wiszącego pod mostem Dr Parnassus wyciąga kartę Tarota z Wisielcem. Przewiduje ona to co ma się wydarzyć ,ale okultystyczne znaczenie tej karty jest nawet bardziej znaczące:

Cytuj:
“Ezoterycznie wisielec jest ludzkim duchem zwieszonym z nieba za pojedynczą nitkę. Mądrość, nie śmierć jest nagrodą za tę dobrowolna ofiarę podczas której ludzka dusza zawieszona ponad światem iluzji i medytująca nad jego nierzeczywistością jest nagradzana poprzez osiągnięcie samorealizacji.”
- Manly P. Hall, Sekretne Nauki Wieków


Wisielec rzeczywiście odnosi się do mitu latającego boga który popełnia ostateczna ofiarę w celu uzyskania nieśmiertelności.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: Karta ta przedstawia symbolicznie przerwę albo zahamowanie w pracy ewolucyjnej człowieka. Przedstawienie tego zahamowania przez obraz człowieka odwróconego wskazuje, że to, co na górze, jest takie, jak to, co na dole i że wszystkie działania człowieka na planie materialnym znajdują swe odbicie na planie duchowym. Człowiek przyciąga ducha ku materii i na odwrót, materię ku duchowi, aby umożliwić związek tych dwóch aspektów kosmicznych. W swym znaczeniu elementarnym Wisielec przedstawia człowieka inicjującego działania służące rozwojowi duchowemu i świadomego konieczności oczekiwania i wyrzeczeń.

W tym wypadku może to oznaczać ewolucję Masonerii poprzez Świętą Geometrię...ale to moje przypuszczenie (Red.)

Cytuj:
“Są tam obecne rytualne podobieństwa koncepcji lub wierzeń. W starożytnej tradycji wierzono, że poprzez połączenie ciała i krwi Zgładzonego Boga ludzie staja się jednym ze swoim bóstwem. W "Ostatniej Wieczerzy" Jezus deklaruje, że chleb i wino były jego ciałem i krwią które oddaje dla zbawienia ludzi. Jak wierzono krew zawierała siłę życiową. Śmierć króla uwalniała wewnętrznego ducha. Poprzez dystrybucję jego ciała i krwi niebo i ziemia były zjednoczone a jego energia witalna odnawiała królestwo.
Przejawy Zgładzonego Boga przybierały w ciągu wieków różnorodne aspekty. Jego wizerunki można zobaczyć w Zielonym Jacku, Zakapturzonym Człowieku, Wisielcu Tarota, Panie Wegetacji, Żniw i wolnych nieskażonych aspektów lasu ."


I wtedy Anton i Valentina znajdują Tony'ego wiszącego pod mostem Blackfriars Bridge.

Obrazek
Poprzednim filmem Ledgera był Mroczny Rycerz w którym grał Jokera - Głupca Tarota, czy Głupiec ewoluował w Wisielca?

Ta scena jest zainspirowana autentycznym powieszeniem tam w 1982-im Roberto Calvi (określanego mianem “Bożego bankiera” z powodu swoich relacji z Watykanem. Powieszenie miało miejsce dokładnie pod tym samym mostem. Chociaż nigdy tego nie potwierdzono istnieją silne teorie, że śmierć Roberto Calvi była symbolicznym i rytualnym morderstwem przeprowadzonym przez czarną masońską lożę zwaną Propaganda Due, inaczej P2.

Nazwa mostu jest bardzo znacząca:

Cytuj:
“Śledztwo pana Calviego wskazuje, że jego ojciec został uduszony zanim jego ciało wciągnięto i zawieszono pod mostem Blackfriars Bridge, prawdopodobnie przez ludzi w małej łodzi. Wybór mostu również może być znaczący: członkowie P2 odnoszą się do siebie jako do Czarnych Braci “frati neri” – black friars.”


Obrazek
Czoło Tony'ego nosi dziwne okultystyczne znaki, jakby do dalszego zaznaczenia u widzów rytualnego znaczenia morderstwa.

Phi jest grecką literą przedstawiającą Złoty Podział, proporcje matematyczną która jest ekstremalnie ważna dla Wolnej Masonerii.

Dlaczego reżyserzy złożyli hołd temu rytualnemu morderstwu?

Umrzeć młodo.

W wyrazistej scenie gdzie Tony (grany przez Johnny'ego Deppa) prowadzi bogatą kobietę poprzez jej świat fantazji, pojawiają się trzy łodzie wiozące zdjęcia Rudolpha Valentino, Jamesa Dean i Księżnej Diany, trzech postaci publicznych które zmarły przedwcześnie.

Obrazek

Tony przekonuje bogatą kobietę by podążyła swoją ścieżką i wzięła gondole noszącą głowę Anubisa, boga Śmierci. Kobieta widzi zdjęcia i mówi:

“Wszyscy ci ludzie … nie żyją.”

Tony odpowiada:

“Tak … niemniej jednak nieśmiertelni. Nie zestarzeją się ani nie utyją. Nie staną się chorzy lub ułomni. Są poza strachem ponieważ oni są … na zawsze młodzi. Są bogami … i ty możesz do nich dołączyć.”

Wtedy dodaje:

“Twoja ofiara musi być czysta.”

Wszystko to mówi Johnny Depp, aktor który zastąpił Heatha Ledgera po jego przedwczesnej śmierci. Mogę powiedzieć przynajmniej tyle: dziwny zbieg okoliczności. Ezoteryczne znaczenie tej sceny sugeruje umieranie starego siebie w celu dania narodzin nowemu duchowemu ja. Jednakże duchowo ta metamorfoza jest otrzymywana poprzez samo poświęcenie i pracę osobistą a nie poprzez umieranie młodo. Wszystkie postaci publiczne na łodziach zmarły w “tajemniczych” okolicznościach. Jakie są tutaj związki?

W zeszłym roku napisałem artykuł, "Śmierć i Memoriał Księżnej Diany: Okultystyczne Znaczenie" w którym badam możliwą ofiarna naturę jej śmierci i symbolikę "bogini" otaczająca jej memoriał.

Czy to samo przydarzyło się Ledgerowi?

Okultyści wierzą, ze okultystyczny rytuał ze swej definicji musi mieć widownię. Im większa liczba świadków tym lepiej jako, że daje ona tym którzy wykonują rytuał więcej mocy i potencji. Czy śmierć Ledgera była megarytuałem?

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

W podsumowaniu:

Wiele filmów w karierze Heatha Ledgera obraca się wokół okultystycznych motywów, czy to Zakon, Bracia Grimm lub The Imaginarium of Dr Parnassus. Pomimo pozytywnej lekcji moralnej tego ostatniego filmu wygląda to niemal tak jakby został napisany z wcześniejszą wiedzą o jego śmierci. Jest zdecydowana aura otaczająca tego aktora i tajemnicze okoliczności otaczające jego śmierci tylko pogłębiają to uczucie. Terry Gilliam powiedział o śmierci Heatha:

“Wszyscy mówią, że zmarł młodo ale myślę, że miał około 150 lat kiedy zmarł. To nie żart. Tam była mądrość. Nie wiedziałem skąd to się wzięło - nikt z nas nie wiedział - ale wszyscy którzy byli blisko niego mówią to samo.”

Ludzie bliscy Ledgerowi zaobserwowali w nim dziwną transformację podczas kręcenia Batman: The Dark Knight. Wkrótce przed śmiercią pozował dla tego dzieła sztuki namalowanego przez jego przyjaciela Vincenta Fantauzzo.

Obrazek

Artysta przedstawił Heatha otoczonego przez dwa „duchy umysłu” szepczące do jego uszu. Vincent twierdzi, że szepczące duchy reprezentują wewnętrzne myśli Heatha. Co się dzieje w jego głowie? Czy był on ofiarą kontroli umysłu czy opętania? Czy został złożony w ofierze przez okultystyczne bractwo? W tej chwili nie można dać żadnej pozytywnej odpowiedzi. Wszystko co mogę na teraz powiedzieć to to, że ostatnia kwestia Heath Ledgera w tym filmie i ostatnia jako aktora to: Nie strzelajcie do posłańca.

Tłumaczył: Redimix davidicke.plNa górę
   
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 10 maja 2010, 10:58 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Post: 07 cze 2010, 7:50 
Offline
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 sty 2010, 11:35
Posty: 170
Płeć: mężczyzna
dzięki za analizę filmu...jestem pod wrażeniem :dope:

_________________
DAVID ICKE
MOON MATRIX HAS U...Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 07 cze 2010, 12:39 
Offline
Fellow Craft * 2nd Degree
Fellow Craft * 2nd Degree

Rejestracja: 02 cze 2010, 12:21
Posty: 17
Wszystkim, którzy chcą się dowiedzieć o motywach organizowania sie illuminati proponuję obejrzenie filmu "Zemsta frajerów" i kolejnych jego części. Film jest bardzo dobry, sceny i dialogi dające duzo do myslenia. Symbolika nie pozostaje oczywiście w tyle. Aby zrozumieć to, o czym piszę trzeba jednak obejrzeć film od początku do końca i spojrzeć na niego z perspektywy teorii wygłaszanych na tym forum. Moim zdaniem film jest przesłaniem dla "braci", jak należy i zarazem nie należy postępować i w czym tkwi ich siła.
Gwarantuję Wam, że będziecie ogladać film z otwartymi ustami i błyskiem w oku towarzyszącym nie jednemu nowicjuszowi czytającemu te posty.
Pozdro:)Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 29 cze 2011, 13:41 
Obejrzałem pare dni temu i jestem pod wrażeniem na pewno wrócę jeszcze nie raz do Imaginarium ParnassusaNa górę
   
 
 
Post: 29 cze 2011, 15:26 
Offline
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 maja 2011, 10:32
Posty: 124
Płeć: mężczyzna
Kochajcie artystów - tak się mnie skojarzyło z Nie strzelajcie do posłańca.

Film obejrzę, zaciekawił mnie ten rzetelny opis + analiza :)Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 01 lip 2011, 18:33 
Offline
Intendant of the Building * 8th Degree
Intendant of the Building * 8th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2010, 13:56
Posty: 264
Płeć: kobieta
Super, że znalazła się na naszych stronach ta analiza "Parnassusa", bo niedawno obejrzałam ten film i doszłam do bardzo podobnych wniosków. Nawet myslałam, aby założyć wątek. Teraz już jest.

_________________
Zobaczyć świat w ziarenku piasku,
Niebiosa w jednym kwiecie z lasu.
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar,
W godzinie – nieskończoność czasu.

William Blake, Wróżby niewinnościNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 02 lip 2011, 16:57 
Offline
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 maja 2011, 10:32
Posty: 124
Płeć: mężczyzna
Mądry, intrygujący film, niebanalny pomysł i zaskakująca estetyka. Mimo zamieszczonej tutaj analizy i tak wielu rzeczy nie zrozumiałem, nie dostrzegłem.
Też będę do niego wracał.


PS. W innych filmach są przemycane także odniesienia do przeróżnych symboli, do źródeł informacji. Np. w "Ultimatum Bourne'a" tajny projekt CIA nosi nazwę Blackbriar i jakoś tak dziwnie kojarzy się z Black Friars.
Ale to nie na tutejszy temat.

PS2. A może takie nazwy, treści, filmy w ogóle, mają pomóc ludziom odemknąć oczka? Nawet jak nie chwycom to i tak w epkach cuś zostanie :tak: :język: MrugaNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 03 lip 2011, 21:02 
Offline
Intendant of the Building * 8th Degree
Intendant of the Building * 8th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2010, 13:56
Posty: 264
Płeć: kobieta
No przeciez tak wlasnie w tym przemysłem rozrywkowym jest...
Radzę przeczytać adekwatne wątki na naszym forum - wiele razy omawialiśmy już to "rozchylanie rąbka" poprzez wykorzystywanie gwiazd, wdrukowywanie symboli w podświadomość odbiorców kultury popularnej.

Mnie zastanawia Terry Giliam - rodowodem z ukochanego Monty Pythona. Jeśli jeszcze i w tym kryje się to samo, a wygląda na to, że "coś" w tym jednak jest, hm....

_________________
Zobaczyć świat w ziarenku piasku,
Niebiosa w jednym kwiecie z lasu.
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar,
W godzinie – nieskończoność czasu.

William Blake, Wróżby niewinnościNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 08 paź 2011, 15:17 
Offline
Grand Master Architect * 12th Degree
Grand Master Architect * 12th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 maja 2009, 18:47
Posty: 702
Lokalizacja: 3miasto
Płeć: mężczyzna
Ciekawa dość ta analiza (twojego autorstwa, Red?), bez zbytniego szukania demonów na siłę. Zwróćcie uwagę, moi drodzy na filmy Heatha http://pl.wikipedia.org/wiki/Heath_Ledger#Filmografia, ciekawe są dość tematycznie. "Zjadacza Grzechów" będę rozpoczynał 3ci raz, za każdym razem coś mnie rozpraszało hihi... Zagłębię się w temat na pewno.

_________________
To my dajemy im władzę. Ich pożywieniem są nasze negatywne myśli, emocje, żądze, lęki. Demaskujcie ich, ale nie walczcie z nimi. Przebaczcie im, a potem przesyłajcie światło i miłość. Miłości nikt się nie oprze, bo nikt nie wynalazł broni przeciwko bezwarunkowej miłości.
Wszyscy wyszliśmy z tej samej Iskry Monadycznej i wszyscy do niej wrócimy. „In lak’ech, ala ken” – „JA jestem w TOBIE, tak jak TY jesteś we MNIE”.

Hanna Kotwicka
http://www.maya.net.plNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 09 paź 2011, 3:58 
Cześć.

No ale nie możemy zapominać jaka jest prawdziwa rola Jokera ! Świetna scena z Ledgerem ! W kinie to słowo "serious" przyspieszyło mnie o szybsze bicie serca i to nieźle.

No właśnie. Why so serious ? Mruga

phpBB [video]


Obrazek

Nawet jak masz pokera, nigdy nie pobijesz jokera... :ninja:Na górę
   
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group