Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 06 kwie 2020, 15:34

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

phpBB [video]

Jest to film organizacji "Mercy for Animals", ukazujący okrucieństwo, jakie spotyka dziesiątki tysięcy piskląt dziennie w jednej tylko fabryce (wylęgarni).
http://www.mercyforanimals.org/

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 10 wrz 2009, 8:27 
VIP Member
Awatar

Grand Master Architect * 12th Degree
Awatar użytkownika

Najsmutniejsze jest to, ze wszystko to dzieje sie za naszym przyzwoleniem. Gdyby takie dreczenie i wyzyskiwanie zwierzat bylo dla ludzi bestialstwem, sprzeciwili by sie temu. A co mamy w rzeczywistosci? Kurczak w niedziele musi byc!

Byc moze wiekszosc ludzi nie wie jak to wszystko sie odbywa... Takie zaklady powinny miec szklane sciany!

Walk on the pavement, watch T.V.
Repeat after me: I am free

Intimate Secretary * 6th Degree
Awatar użytkownika

Kogo to obchodzi jak mięso znalazło się na stole - znam paru dzieciaków któży zapytani przeze mnie skąd się bierze mleko nie wiedzieli, a skąd mięsko?... zgadnijcie - nawet nie wiedzieli z czego to może być - autentyk - a kiedy dowiedzieli się - były wielkie oczy, nawet łzy.

Przecież to zwierzęta, - nie wytłumaczysz codziennemu zjadaczowi, że czasami takie zabijanie nawet nie wiem jakie humanitarne, lub mniej, powoduje ogromny stres, czasami nawet świadomość iż idą na śmierć - znam to z opowieści starszych ludzi ze wsi gdy wspominali o zachowaniach zwierząt przed i w trakcie rzezi. On tego nie pojmuje, to jest ponad ich intelekt i empatię.
Widziałem też oglądających takie a nawet bardziej drastyczne filmy - często beznamiętnie, zdarzały się też przypadki śmiechu i wow! cool!.
Ja nie mam nadziei dla ludzi i ich podejścia do zwierząt, co mam począć jak widzę faceta okładającego psa smyczą ze sprzączką - kiedy powiesz, iż dzwonisz na policję - zresztą sami spróbujcie, to totalni idioci. BANDYCI.

Awatar użytkownika

jozo2009 pisze:
Przecież to zwierzęta, - nie wytłumaczysz codziennemu zjadaczowi, że czasami takie zabijanie nawet nie wiem jakie humanitarne, lub mniej, powoduje ogromny stres, czasami nawet świadomość iż idą na śmierć - znam to z opowieści starszych ludzi ze wsi gdy wspominali o zachowaniach zwierząt przed i w trakcie rzezi. On tego nie pojmuje, to jest ponad ich intelekt i empatię.

Masz rację, że nie chodzi o humanitarne zabijanie. Ale nie chodzi też o to, żeby człowiek został nagle jedynie roślinożerny. Natura jest piękna, idealna w swoim kształcie i to dzięki naturze (dzięki Bogu) istnieją istoty roślinożerne, mięsożerne i wszystkożerne. Tego nie zmienisz. Bóg miał pewien zamysł i nikt go nie powinien poprawiać, a że tak się teraz dzieje wszędzie (aborcja, eutanazja, szczepionki, in vitro) to jest przykre.
Tutaj chodzi o co innego - o konsumpcjonizm. Kupuj, kupuj, kupuj, bo tego od ciebie wymagają korporacje, które zarobią pieniądze na wszystkim. Na cierpieniu zwierząt również, ale ja bym się bardziej skupił na cierpieniu ludzi (wykorzystywani Chińczycy, Hindusi, cichy zakaz rozwoju czarnej Afryki i jej powolne wyniszczanie itd...)

Master Elect of Nine * 9th Degree
Awatar użytkownika

zwierzę je mięso bo taki ma instynkt ono nie umie wybrać pomiędzy dobrem i złem za to człowiek może
co do filmiku to brak słów :|

Awatar użytkownika

fiore11 pisze:
jozo2009 pisze:

Masz rację, że nie chodzi o humanitarne zabijanie. Ale nie chodzi też o to, żeby człowiek został nagle jedynie roślinożerny. Natura jest piękna, idealna w swoim kształcie i to dzięki naturze (dzięki Bogu) istnieją istoty roślinożerne, mięsożerne i wszystkożerne. Tego nie zmienisz. Bóg miał pewien zamysł i nikt go nie powinien poprawiać, a że tak się teraz dzieje wszędzie (aborcja, eutanazja, szczepionki, in vitro) to jest przykre.
Tutaj chodzi o co innego - o konsumpcjonizm. Kupuj, kupuj, kupuj, bo tego od ciebie wymagają korporacje, które zarobią pieniądze na wszystkim. Na cierpieniu zwierząt również, ale ja bym się bardziej skupił na cierpieniu ludzi (wykorzystywani Chińczycy, Hindusi, cichy zakaz rozwoju czarnej Afryki i jej powolne wyniszczanie itd...)

Oczywiscie ze czlowiek moze nagle stac sie roslinozerny. Ja potrafilam, to innym tez powinno sie udac. Jesli chcesz wiedziec, ludziom bardziej sluzy dieta wegetarianska niz mieso.

Pozatym nie zgadzam sie ze nalezalo by sie skupic na cierpieniu ludzi. Ludzie sobie poradza. Jak Chinczycy w takiej liczbie siedza jak te owieczki i czekaja na rzez, zamiast wziac przyklad np. z Polski ktora uwolnila sie od komunizmu, to ich sprawa. Nie moga oczekiwac ze ludzie w innych krajach beda sie za nich wiecznie wstawiac, protestowac i wysylac petycje do Chinskich politykow, jesli oni sami, bedac w Chinach, nic nie zrobia. Tybetanczycy, choc ich malo, potrafia protestowac, nawet jesli potem cierpia. Ale moze Chinczycy boja sie krzyczec po tym co sie stalo na Tiananmen. Tylko ze ja po czyms takim dopiero zaczela bym walczyc z rezimem. Osobiscie unikam produktow Made in China, bo nie popieram wyzyskiwania biednych, pozatym takie produkty to glownie najgorszy szit i strata pieniedzy wiec nawet nie warto ich kupowac. Co do Hindusow to samo. Zreszta popatrz na ich mentalizm. Ci ludzie zabijaja dziewczynki, bo ich za drogo kosztuja, bo posag itp, sa strasznie religijni, i w wielu swiatyniach dobrze karmia swiete szczury, kiedy ulice dalej z glodu umiera dziecko. Poki ci ludzie sami sie nie zmienia, nie zaczna dzialac, zamiast samamu napedzac te machine ktora ich uciska, nic sie u nich nie zmieni.

Zwierzeta za to maja o wiele mniejsze prawa niz ludzie, nie zawsze moga liczyc na jakakolwiek pomoc, sa na calym swiecie traktowane jak bezuczuciowe rzeczy ktore mozna wyzyskiwac. Zasluguja one na tak samo godne zycie jak i ludzie, a poki sa w swiecie postrzegane jako zrodla jedzenia, ubrania itd, bede sie za nimi najmocniej wstawiac.

Awatar użytkownika

Cottontail pisze:
Jak Chinczycy w takiej liczbie siedza jak te owieczki i czekaja na rzez, zamiast wziac przyklad np. z Polski ktora uwolnila sie od komunizmu, to ich sprawa.

Tak do końca, to Polska z tego komunizmu nie wyszła na dobrą sprawę, ale weszła tyle, że pod banderą 12 gwiazdek i z ideą człowieka europejskiego. Agenci sprzedokrągłego stołu jak byli tak i pozostali. Magdalenka jest tego dowodem.

Cottontail pisze:
Nie moga oczekiwac ze ludzie w innych krajach beda sie za nich wiecznie wstawiac, protestowac i wysylac petycje do Chinskich politykow, jesli oni sami, bedac w Chinach, nic nie zrobia. Tybetanczycy, choc ich malo, potrafia protestowac, nawet jesli potem cierpia. Ale moze Chinczycy boja sie krzyczec po tym co sie stalo na Tiananmen.

Szczerze mówiąc o Tiananmen mało który Chińczyk wie. Nie mają po prostu dostępu do tych informacji, a nawet jeśli ktoś wie to głośno tego nie mówi, bo pójdzie na ścięcie, albo do obozu przymusowej pracy.

Cottontail pisze:
Zreszta popatrz na ich mentalizm. Ci ludzie zabijaja dziewczynki, bo ich za drogo kosztuja, bo posag itp, sa strasznie religijni, i w wielu swiatyniach dobrze karmia swiete szczury, kiedy ulice dalej z glodu umiera dziecko.

Coś mi to przypomina. No tak, u nas też są zabijane małe dzieci, nawet miliony tylko za pozwoleniem eurokołchozu, a jeśli władze na coś pozwalają, to jest to ok. I też są zabijane, bo nie ma taki idiota pieniędzy na wychowanie dziecka, albo co gorsza nie chce mu się brać za nie odpowiedzialności i idzie się abortować. Za zgodą państwa oczywiście. I jeszcze mu refundują zabieg.

Cottontail pisze:
Zwierzeta za to maja o wiele mniejsze prawa niz ludzie, nie zawsze moga liczyc na jakakolwiek pomoc, sa na calym swiecie traktowane jak bezuczuciowe rzeczy ktore mozna wyzyskiwac.

No tak. Jeszcze trzeba im adwokatów z urzędu przydzielać, żeby bronić ich praw.
A jakie dokładnie prawa powinny mieć zwierzęta, że mają ich tak mało?

Awatar użytkownika

fiore11 pisze:

Cottontail pisze:
Zreszta popatrz na ich mentalizm. Ci ludzie zabijaja dziewczynki, bo ich za drogo kosztuja, bo posag itp, sa strasznie religijni, i w wielu swiatyniach dobrze karmia swiete szczury, kiedy ulice dalej z glodu umiera dziecko.

Coś mi to przypomina. No tak, u nas też są zabijane małe dzieci, nawet miliony tylko za pozwoleniem eurokołchozu, a jeśli władze na coś pozwalają, to jest to ok. I też są zabijane, bo nie ma taki idiota pieniędzy na wychowanie dziecka, albo co gorsza nie chce mu się brać za nie odpowiedzialności i idzie się abortować. Za zgodą państwa oczywiście. I jeszcze mu refundują zabieg.

Cottontail pisze:
Zwierzeta za to maja o wiele mniejsze prawa niz ludzie, nie zawsze moga liczyc na jakakolwiek pomoc, sa na calym swiecie traktowane jak bezuczuciowe rzeczy ktore mozna wyzyskiwac.

No tak. Jeszcze trzeba im adwokatów z urzędu przydzielać, żeby bronić ich praw.
A jakie dokładnie prawa powinny mieć zwierzęta, że mają ich tak mało?

Wiesz, nie chce mi sie nawet na to odpowiadac, bo skonczy sie klotnia :/ Po cholere wogole wchodzisz na takie tematy, skoro masz takie zdanie o zwierzetach?

Awatar użytkownika

Cottontail pisze:
Wiesz, nie chce mi sie nawet na to odpowiadac, bo skonczy sie klotnia :/ Po cholere wogole wchodzisz na takie tematy, skoro masz takie zdanie o zwierzetach?

Nie wiedziałem, że obowiązuje jeden tor myślowy i komentarzy innych niż politycznie poprawne nie można pisać. Nie wiedziałem, że to jest forum do wzajemnej akceptacji i przytakiwania... W jednym zdaniu: jeśli ktoś nie przejmuje się człowiekiem, a świat by uchylił zwierzęciu wg mnie jest hipokrytą.

PS. Ja zwierzęta lubię, ale jednocześnie trzeba mieć szacunek dla człowieka.

Awatar użytkownika

zwierzę też czuję ból, reaguje na bodźce tak samo jak człowiek może zacznijmy jeść ludzi ? czemu nie :D
zresztą już wcześniej czułem, że to się skończy kłótnią zawsze tak jest przy takich tematach...
a ten szacunek do człowiek to ja tak do końca nie jestem przekonany, że na coś takiego zasłużył to my ludzie jesteśmy odpowiedzialni za wojny, niszczenie planety itp.

Go Wegetarian ;)

Awatar użytkownika

To korporacje i państwa niszczą planety, a nie pojedynczy ludzie (chyba, że ci na najwyższym szczeblu rządzenia światem). W jaki sposób ja mogę zniszczyć planetę. Nawet jakbym chciał, to ona się przede mną obroni, silna jest bestia.
Przykład, to zakaz korzystania ze zwykłych żarówek Swan'owskich i nakaz zastąpienia ich świetlówkami zawierającymi rtęć.
Na wojnach też nie walczą panowie w czarnych gariturach, ale masa pożytecznych idiotów.

Awatar użytkownika

fiore11 pisze:
a nie pojedynczy ludzie (chyba, że ci na najwyższym szczeblu rządzenia światem).

właśnie chyba ;)

fiore11 pisze:
W jaki sposób ja mogę zniszczyć planetę. Nawet jakbym chciał, to ona się przede mną obroni,
silna jest bestia.

właśnie takie podejście ma prawie każdy... przed tobą by się obroniła bo tak jak powiedziałeś (silna jest bestia) ale gdy miliardy ludzi zasyfia świat to ziemia się osłabia co doprowadzić może do czegoś złego...

fiore11 pisze:
to zakaz korzystania ze zwykłych żarówek Swan'owskich i nakaz zastąpienia ich świetlówkami zawierającymi rtęć.

moim zdaniem było to planowane na szkodę ludzi a tylko pod pretekstem ochrony Ziemi (jakby chcieli to wprowadzili by inny typ żarówki bez rtęci)

fiore11 pisze:
Na wojnach też nie walczą panowie w czarnych gariturach, ale masa pożytecznych idiotów.

co ? :lol: walczą to idioci którzy jak owce idą za pasterzem, w ogóle nie myślą (może to dla nich radocha pozabijać trochę ludzi) zresztą wojny od zawsze wybuchały przez chore porządawnie władzy przez jakiś debili...
wielki ONZ, który nic nie robi tak naprawdę ?
Przykłady:
Strefa gazy: wszystkie państwa są obojętne, że Izrael zabija ludzi (Palestyńczyków oraz pomagających obcokrajowców) najlepiej winę zwalić na Hamas, że to terroryści może i źle robią ale dobrym słowem nie pogadasz z Izraelem, a oni chcą jedynie wolności swojego kraju żeby ich dzieci nie zabijano oraz żeby mogli normalnie żyć

Awatar użytkownika

fiore11 pisze:
Cottontail pisze:

Nie wiedziałem, że obowiązuje jeden tor myślowy i komentarzy innych niż politycznie poprawne nie można pisać. Nie wiedziałem, że to jest forum do wzajemnej akceptacji i przytakiwania... W jednym zdaniu: jeśli ktoś nie przejmuje się człowiekiem, a świat by uchylił zwierzęciu wg mnie jest hipokrytą.

PS. Ja zwierzęta lubię, ale jednocześnie trzeba mieć szacunek dla człowieka.

Ladnie przekrecasz. Nikt tu nie mysli jednostronnie i nie olewa ludzi po calosci, tylko do zwierzat trzeba miec taki sam szacunek jak i do ludzi, bo to tez istoty z ktorymi dzielimy te planete i maja takie samo prawo bytu jak i my.

Awatar użytkownika

Do tego co napisała powyżej Cottontail dodam, że zwierzęta są całkowicie zdane na naszą łaskę i niełaskę, nawet te dziko żyjące. Odkąd człowiek zaistniał na Ziemi, to od niego całkowicie zależy ich byt. To my jesteśmy za nie odpowiedzialni, jak rodzice za dzieci. To są nasi młodsi bracia. Są wobec nas całkowicie bezbronne. Nawet jak pies w końcu odgryzie się (czasem nawet zagryzie :twisted: ) swemu okrutnemu panu, to czeka go niechybna śmierć jako agresywnego psa.

Ludzie zaś otrzymali od swego stwórcy (kimkolwiek czy czymkolwiek on był) świadomość, zdolność rozróżniania dobra od zła i wolną wole. Prawdą jest, że korzysta z tego nikła część ludzkości, ale to ich nie zwalnia od odpowiedzialności za swoje uczynki.
To że człowiekowi dzieje się "krzywda", to skutek jego karmy, i za swoją karmę jesteśmy odpowiedzialni tylko i wyłącznie my sami. A karma to skutek naszych intencji. Sami wybieramy sobie warunki życia, rodziców, naród, zakątek Ziemi, choroby czy zdrowie i sposób śmierci. I nikt nie powinien mieć pretensji za warunki swojego życia do nikogo. Ci Chińczycy, czy Hindusi sami sobie zgotowali ten los i są całkowicie za niego odpowiedzialni.
Zwierzęta, wobec potęgi człowieka, nie są w stanie być odpowiedzialne same za siebie, zawsze są na przegranej pozycji. Dlatego powinny być pod ochroną człowieka jako tego silniejszego, a nie są.

Cottonail napisała:
Cytuj:
Pozatym nie zgadzam sie ze nalezalo by sie skupic na cierpieniu ludzi. Ludzie sobie poradza. Jak Chinczycy w takiej liczbie siedza jak te owieczki i czekaja na rzez, zamiast wziac przyklad np. z Polski ktora uwolnila sie od komunizmu, to ich sprawa. Nie moga oczekiwac ze ludzie w innych krajach beda sie za nich wiecznie wstawiac, protestowac i wysylac petycje do Chinskich politykow, jesli oni sami, bedac w Chinach, nic nie zrobia. Tybetanczycy, choc ich malo, potrafia protestowac, nawet jesli potem cierpia.

no własnie!

Nie oglądałem filmu, ale wiem, że te biedki są pokarmem dla bydła - czyli Nas.

Grand Elect Mason * 14th Degree

skoro my tak traktujemy zwierzęta, to dlaczego gadoidalni mają być potępieni za hodowanie/zjadanie nas?
my nawet tym zwierzętom w hodowlach nie wgraliśmy iluzji/matrixa w celu złagodzenia bólu...
to są normalne obozy koncentracyjne - i taka jest prawda, cała reszta to gadaninia zewnętrznego umysłu, który takie cywilizacyjne anomalie spokojnie racjonalnie uzasadni;
ja właśnie przestałem to kupować....

nie no człowiek potrafi się zatroszczyć czasami nawet o los karpia przed egzekucją i w jej takcie
ciekawe czy ktoś to egzekwuje :o :shock: ?

Cytuj:
Transportowanie do domu ryby, która rozpaczliwie trzepocze w foliowej torbie, jest niezgodne z prawem. Dlatego zarówno sprzedając, jak i kupując wigilijnego karpia, należy postępować z nim humanitarnie.(...) Przepisy zabraniają znęcania się nad zwierzętami, w tym nad kręgowcami, którymi są ryby. Dlatego postępowanie z karpiami, które mają trafić na stoły, musi odbywać się w humanitarny sposób. W związku z tym nie mogą być one przechowywane w złych warunkach lub takich, które uniemożliwiają im zachowanie naturalnej pozycji. Dlatego sklepy powinny karpiom zapewnić w specjalnych basenach odpowiednią ilość miejsca. Nie wolno też zadawać im bólu lub cierpień. Dlatego właśnie żywy karp nie powinien być męczony w zamkniętej reklamówce.
Aby wigilijny karp był kupiony zgodnie z prawem, powinien zostać uśmiercony przez sprzedawcę. Ale nie wolno tego robić na oczach dzieci. Dlatego sprzedawcy mogą uśmiercić karpia (uderzeniem w głowę) za parawanem lub w oddzielnym pomieszczeniu. Za zabijanie karpi na oczach dzieci grożą takie same kary jak za znęcanie się nad nimi – sprzedawca może narazić się na grzywnę, ale i karę roku więzienia.

[url]
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/4 ... liwosci%29
[/url]

kolejny przykład kompletnego miszmaszu umysłowego

Warto także nie wdając się w etykę tego przemysłu zauważyć inny ważny element.

Gdy patrzymy na siebie jak na istoty energetyczne i kierujemy się tym kryterium przy wyborze pokarmów i technologii rozwoju swojej energetyki i duchowości nie powinniśmy zamykać oczy na ten aspekt jeśli chodzi o mięso. Zwróćcie uwagę jakiemu okrucieństwu i braku poszanowania poddaje się zwierzęta przeznaczone na mięso. Jakie substancje chemiczne intensywnie używa się w trakcie ich życia, jakim fatalnym często pokarmem się karmi i jak drastycznie kończy się ich żywot. Praktycznie cała produkcja mięsa to droga przez mękę, która musi wywrzeć piętno na ich ciałach nie tylko w sensie czysto fizykochemicznym. Mówimy o energetycznym aspekcie naszego DNA - idąc tym tropem tylko mogę sobie wyobrazić jakie zmiany zachodzą w zwierzętach, które potem stają się częścią nas. Z pewnością ich pozbawiona ego w ludzkim znaczeniu świadomość nie karmi się emocjami tak jak nasze, ale nawet mimo tego ich życie ( mówię tu o przemysłowej produkcji ) jest przesączone agresją, terrorem, truciem i dysharmonią biologiczną od narodzin do śmierci niemalże bez chwili wytchnienia. Więc jakie musi mieć skutki jedzenie takiego mięsa.

Tu jako druga strona tego zjawiska przychodzi obraz wolnowypasającej się kury, która dziobie co jest jej naturalną zdobyczą, śmiga po podwórku, pije wodę ze studni, na świeżym powietrzu i na słońcu. Ma miejsce na swobodne poruszanie się i na poczucie swobody na swoim terytorium. Nie musi być szpikowane antybiotykami, hormonami i dezynfekowane chemikaliami coby nie zdechło po 2 dniach od atakujących grzybów czy pasożytów. Zabite w sposób owszem drastyczny ale jako uwieńczenie jej żywota w atmosferze podziękowania i szacunku, że dziś nakarmi rodzinę i pozwoli jej przeżyć. Tak właśnie można w sposób naiwny ale chyba zgodny z prawdą dać przykład jak to powinno się odbywać.

Dwa różne światy, ale oba dziełem człowieka.

I zgodzę się z tym, że ślepa miłość do zwierząt "bo są naszymi braćmi", gdy dookoła bratnie dusze naszego gatunku również cierpią z winy tego samego człowieka to hipokryzja. Iluż tych "zielonych" walczących o planetę siedzi sobie w dogrzanych domach, przy laptopiku za 5000 zł. i walczą o dobro "braci mniejszych" gdy tak naprawdę ich niedola ma przyczynę systemową a nie jako chwilowe wynaturzenie wybranych producentów. TV może ściemniać reportażami o firmach jak Constar - O! Ujawniliśmy przekręt ! Możecie widzowie spać już spokojnie ! Kupujcie Morliny !... Z deszczu pod rynnę. Obserwujemy głęboko sięgające skutki działającego systemu a nie tylko kolejny oderwany przykład biednych kurczaków. To samo jest w produkcji roślinnej, rybołówstwie, medycynie, nauce, edukacji... Wszędobylska hipokryzja jako lekarstwo na unikanie odpowiedzialności.

Problem człowiek/zwierzę można postrzegać w wielu różnych płaszczyznach. Proszę nie analizować końcowej części wypowiedzi, gdyż ta myśl jest fragmentem większego kontekstu i wymagałaby kolejnego elaboratu, który tak naprawdę leży gdzieś w głębi każdego z nas, tylko ciężko sięgnąć po zwykłe pytanie: ...Jak ja to czuję ?...

Co by nie mówić skądś mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego trzeba brać dla tylu ludzi. Skala uśmiercania tylu piskląt jest ogromna bo też ludzi jest od groma. Mimo wszystko też to nie to samo co przy okazji filmów pokazujących uśmiercanie bydła, świń, psów, czy nawet ostatnio delfinów. Tam zwierzęta były obcinane na żywca i miały dosyć że potężna to jeszcze długą agonie, tutaj raczej mają szybką śmierć te pisklęta.

BTW- wegetarianie próbują jakoś protestować wobec okrucieństwa dla zwierząt jednak można się też dowiedzieć że nawet i rośliny też czują ból, tyle że nie potrafią tego werbalizować jak zwierzęta, są nieme.
http://masterminds.pl/.14/Rosliny,tez,czuja.178.html
Wniosek jest taki że przeżyć można wyłącznie czyimś kosztem, tak jest ten świat już stworzony.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]