Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 14 gru 2019, 14:02

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Entered Apprentice * 1st Degree

Od paru lat jestesmy światkami walki lekarzy o prawo do zarabiania coraz to większych pieniędzy...I słusznie,ale tylko dla nielicznych. Niestety większość z nich nie dość,że nawet nie próbuje leczyć, to jeszcze z całą premedytacją powodują u pacjentów pogorszenie stanu zdrowia lub nawet ( z pełną świadomością) doprowadzają do śmierci.Nie mówię już o antybiotykach, stosowanych bez badan decydujących konieczności podania konkretnego, na ogół bardzo drogiego specyfiku, ale o przypadkach stosowania substancji, która u bardzo wielu osób prowadzi do zatrzymania akcji serca. Wszystko to w obliczu prawa. Żeby nie być gołosłowną przytoczę konkretny przypadek. Do jednego z polskich szpitali (w razie potrzeby podam lokalizację) trafiła kobieta z objawami bólu brzucha. Lekarze zdiagnozowali problemy z trzustką, przyjęli do szpital, a następnego dnia postanowili zrobić badanie z użyciem kontrastu i tu dochodzimy do sedna sprawy. w szpitalach znajdują się dwa preparaty, które można zastosować do takiego badania: z zawartością jodu-śmiertelnie niebezpieczny dla osób uczulonych na ten pierwiastek i bez zawartości jodu-również mogący spowodować komplikacje zdrowotne, ale dla niewielkiej grupy ludzi i nieporównywalnie mniejsze. Muszę dodać,że preparat jodowy jest dużo tańszy od swojego zamiennika oraz to,że szpitale nie posiadają możliwości wykonania testu, w celu sprawdzenia ewentualnego uczulenia na specyfiki z zawartością jodu. Mimo to stosują go, nie informując o jego szkodliwości lub twierdząc,że mogą po nim wystąpić komplikacje bez podawania informacji o jakich komplikacjach mowa. Wracając do omawianego przypadku. Wspomniana wcześniej kobieta otrzymała niestety morderczy preparat.Nie wróciła już do domu. Jeszcze przed świętami odbędzie się jej pogrzeb. Jestem bardzo ciekawa czy lekarz,który zaordynował jej ten kontrast zastosowałby go również swoim bliskim? I tu pytanie o etykę lekarską. Jak można podać komuś preparat, który może wywołać skutek śmiertelny,a do tego nie mogąc w żaden sposób sprawdzić reakcji organizmu konkretnego człowieka???! Nie pytam już nawet kto dopuścił to "cudo" do stosowania w polskich szpitalach tylko gdzie "przede wszystkim nie szkodzić"? Jaką etyką może pochwalić się lekarz beznamiętnie zlecający wstrzyknięcie tego preparatu wiedząc o nieodwracalnych skutkach,które może przynieść?

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 08 gru 2010, 14:59 
VIP Member
Awatar

W kieszeni big farmy się podziała.

Nie każdy lekarz to konował i materialista. Niemniej wielu jest takich, którym materialny aspekt zawodu przesłonił ten społeczny. Non primum nocere odchodzi do lamusa na korzyść przekonania, że każdego można kupić. A sprzeciwu społecznego nie ma. Bo kto ma o to walczyć, ta garstka nieprzekupnych?

Obrazek

Obrazek

Gdyby nie Judymowie nie byłoby co zbierać, tak są jeszcze tacy, najczęściej starej daty ale nie tylko np. dr Chwastek (r.i.p). Są tacy którzy ze swoich pieniędzy pomagają dokładają, dzwonią do pacjentów żeby przypomnieć o czymś, martwią się czy z pacjentem jest ok, czy wszystko dobrze zrobili - gdy takich zabraknie chorzy ludzie wyginą.

Żeby być lekarzem, księdzem czy nauczycielem najpierw trzeba być Człowiekiem a o to obecnie jest najtrudniej - towar mocno deficytowy, niedoceniony spod lady. Na topie są wybrakowani, "odpady" z taśmy nagradzane, oklaskiwane...

Grand Master Architect * 12th Degree
Awatar użytkownika

Przeciez przeswietlenie z kontrastem jest dzialaniem rutynowym, podaje sie go setkom pacjentow a ze akurat ta pani byla uczulona to przypadek jeden na tysiace. Jak inaczej na przeswietleniu lekarz ma sie dopatrzec uszkodzen lub zaburzen, jesli nie beda podkreslone na szarym tle?

Pozatym, jesli miala badania na trzustke, dlaczego nie uzyto soli baru jako srodka kontrastowego, ktora jest uzywana wlasnie przy przeswietleniu ukladu pokarmowego? Kontrast z jodem stosuje sie raczej przy angiografii naczyn krwionosnych i serca.

Walk on the pavement, watch T.V.
Repeat after me: I am free

Sądząc po treści wypowiedzi Twojej wypowiedzi Cottontail jesteś dość mocno związana ze służbą zdrowia. Przyznam,że nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć dlaczego użyto do badania właśnie tego preparatu. Lekarze nie chcą rozmawiać na ten temat ,a osoba poddana jego działaniu już nie może. Mam jednak wrażenie,że próbujesz bronić lekarzy poprzez bagatelizowanie tematu. Otóż zanim napisałam o całej sprawie na forum. przeprowadziłam parę rozmów z medykami. Potwierdzili,że preparat jest dla DUZEJ GRUPY PACJĘTÓW SMIERTELNIE NIEBEZPIECZNY i nie jest to przypadek jeden na tysiąc. Zdarza się to znacznie,ZNACZNIE częściej.W Polsce i nie tylko, wiele osób jest uczulonych na jod. Niestety pewnych danych się nie publikuje, wcale to jednak nie oznacza,że ich nie ma. Może przyszedł czas na podniesienie wielu niewygodnych dla lekarzy tematów. To o czym piszę to tylko czubek góry lodowej.

margolla - to nie są ostatnie lata gdy zdegradował się ten "zawód" -piszę w cudzysłwie bo dawniej się mawiało :" ksiądz, lekarz i aptekarz" - co znaczyło,że do tego trzeba mieć powołanie. Dziś robi się statystyki i 60 % nowych studentów na AM mówi wprost,że wybiera te studia z powodów finansowych więc o czym tu dalej rozprawiać ?
Chcesz być zdrowy/a -trzymaj się z dala od lekarzy.

Po rosyjsku lekarz brzmi :"wracz" - też rosyjskie słowo " wrjet" znaczy kłamać. Wracz to ten co nieustannie kłamie. Wielu z nich ma świadomość, że nie służą dbru pacjenta. Sadzę,że Judymów jest dziś mniej niż 10%.

Awatar użytkownika

Nie jestem zwiazana ze sluzba zdrowia i nie bagatelizuje tematu, tylko zadalam pytanie i powiedzialam jak postrzegam stosowanie kontrastu przez lekarzy (np. moja mama zawdziecza mu szybka diagnoze i wyleczenie choroby nerek).

Bardzo mi przykro z powodu tej pani i jestem swiadoma tego ze wiekszosc lekarzy to pryki ktorym zalezy tylko na zapelnianiu kieszeni bo mialam juz z takimi do czynienia i trzymam sie raczej z dala od szpitali i przychodni jesli jestem w stanie sie sama wyleczyc.

Margolla, ja jestem związana z służbą zdrowia, choć ton i forma wypowiedzi tego nie sugeruje :lol: Jedno i drugie są tylko tym czym są, wiec i klasyfikacja nie tylko pozorna, ale i mylna Mruga

Wszędzie są skurczybyki i człowieki - jak by powiedział król Julian Mruga

Chylę głowę przed Tobą Aniszaj. Będąc w środku potrafisz obiektywnie patrzeć na otoczenie.Gdyby było więcej takich jak Ty pewnie nie byłoby mojej wypowiedzi na forum. Przy okazji dołączam do osób, które uważają,że nie wszyscy lekarze są zachłannymi na pieniądze znieczulonymi na pacjętów i ich problemy,zapatrzonymi w siebie, czasami niedouczonymi doktorkami.Sama znam paru z grupy Judymów i nigdy nie słyszałam od mich,że mają problemy finansowe. Całe swoje medyczne życie spędzają na pomocy innym i nawet gdyby dostawali za pomoc niewielkie pieniądze i tak nie musieliby się o nie martwić. Są znani i doceniani dzięki swojej fachowości i ludzkiemu podejściu do tych, którzy przychodzą do nich po pomoc. Niestety tacy lekarze to zjawisko kuriozalne.

Co do tego przypadku z kontrastem ...
Moja matka jest pielęgniarką ,,,opowiadała ze juz 30 lat temu , bylo sporo zgonów "mlodych"
ludzi po nie potrzebnych zabiegach z kontrastem .... Etyki nigdy nie było ,, wyjatki szlachetne ..o ile już

Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

Ja mam strasznie dużo negatywnych doświadczeń z kontaktów ze służbą zdrowia i dopoki nie zasięgnę informacji o lekarzu to nie idę. Ogolnie to radze sobie ze swoim zdrowiem sama, ale np. do stomatologa trzeba pojśc. Sama sobie zebów nie wyleczę. Ostatnio wybrałam sie do przychodni z polecenia koleżanki. Jestem pod bardzo dużym wrażeniem młodej Pani stomatolog. Jeszcze nie spotkałam w życiu tak delikatnego lekarza i z tak wspanialym podejściem do pacjenta. U wielu stomatologów byłam, wiec mam porównanie. Łatwym pacjentem tez nie jestem, bo mam ogromne kłopoty, zwłaszcza podczas usuwania. Ta kobieta to anioł po prostu. Jeszcze nie moge sie otrząsnąc z wrazenia. Odczulam autentyczna pomoc. Oby pozostała taką zawsze.
Szukajmy dobrych ludzi, oni są, ale nie na świeczniku.

Awatar użytkownika

Gwiazda, to mialas szczescie. MOja dentystka jest mila osoba, doswiadczona i cierpliwa, ale chirurg do ktorego poszlam usunac 2 zeby madrosci, bo rosly mi krzywo (nie chcialam ich wyrywac bo byly zdrowe ale ponoc one sa slabe i niszcza sie jako pierwsze a potem robia klopoty), to byl istny rzeznik. Nie dosc ze byl gburem, niecierpliwil sie i strofowal mnie (bylam zestresowana bo to bylo moje pierwsze usuwanie), to jeszcze jakby dla psychicznej tortury pokazywal mi narzedzia i mowil do czego sluza i co bedzie nimi robil (tak zwane dlutowanie). Moze na innych uspokajajaco dziala swiadomosc co beda im robic ale po zobaczeniu tych metalicznych wielgachnych narzedzi zrobilo mi sie slabo. Facet zgniotl mi warge po prawej stronie, wygladalam potem jakbym od kogos w twarz dostala, byl tak brutalny ze nawet jego asystentka syczala z przejecia kiedy widziala jak on sobie poczyna z moja paszcza a przy jednym zebie nawet nie poczekal az znieczulenie zacznie dzialac tylko zaczal mi go dlutowac kiedy nawet jezyk i policzek mi nie zdretwialy (oznaka dzialajacego znieczulenia). Koszmar i uraz do konca zycia. Polecam wam wyrywanie pod narkoza bo tego sie nie da psychicznie wytrzymac.

Najgorsze jest juz samo znieczulenie - do kosci, wbijaja igle az slychac zgrzyt metalu o szczeke.

Moim skromnym zdaniem, wiekszosc lekarzy chyba wyzbywa sie empatii odnosnie pacjentow. Robia swoje i koniec, na wiecej nie licz. Moze ucza ich tak na studiach medycznych? Widzialam raz dokument o studentach medycyny, jak trenuja na zwlokach - ktore sie oczywiscie nie skarza ze ktorys z nich wbije igle za gleboko itp. To byl straszny widok. Dzialania wrecz brutalne, szorstkie. Na filmach kiedy widzimy operacje, aktorzy poruszaja sie wolno, ostroznie, gladko, ale widzialam juz podczas operacji jak lekarze szarpia uspionymi pacjentami, robia wszystko "na chama". Okropienstwo.

Cytuj:
chirurg do ktorego poszlam usunac 2 zeby madrosci, bo rosly mi krzywo (nie chcialam ich wyrywac bo byly zdrowe ale ponoc one sa slabe i niszcza sie jako pierwsze a potem robia klopoty), to byl istny rzeznik.

Co za konował wysalał Cię Cottontail na usunięcie zdrowych zębów? Jeśli mieściły się w żuchwie i szczęce, nie wpływał na ściśnięcie, a co za tym idzie wykrzywienie zębów w łukach, nie miał prawa. Ósemki wbrew pozorom potrafią długo w ustach siedzieć, czasem są ostatnią szansą na solidniejsze osadzenie protez. A z zębów ratuje się co się da. Na korzeniach można pięknie zęby i całe mosty budować, tradycyjnie albo na włóknach szklanych.
A to, ze Ci pokazywał narzędzia i mówił, co będzie robił, to jego obowiązek. Musi to robić.

Co do zwłok, to nawet na dziecięcych pracują w akademiach. To nie zabija empatii - przynajmniej nie u wszystkich - ale pozwala oswajać się ze śmiercią, która jest częścią tego zawodu i lepiej go wykonywać.

Cytuj:
Na filmach kiedy widzimy operacje, aktorzy poruszaja sie wolno, ostroznie, gladko, ale widzialam juz podczas operacji jak lekarze szarpia uspionymi pacjentami, robia wszystko "na chama". Okropienstwo.

Nie wykluczam, że tak się dzieje, ale czasem te gwałtowne ruchy wynikają z reakcji. Np przy operacji tętniaka jamy brzusznej - przeżywalność znikoma - szybkość może mieć wpływ na wynik operacji.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]