Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 04 kwie 2020, 11:48

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Fellow Craft * 2nd Degree
Awatar użytkownika

Witam!
Trują nas z powietrza, kontrolują jonosferę Haarpem zabierając cenne promienie słoneczne. A teraz dodatkowo z tego co czytam zabierają się za litosferę co to znaczy lepiej byłoby nie wiedzieć. Może to już ta pora uświadamiać ludzi na tematy GAZU ŁUPKOWEGO który być może będzie kolejnym powodem do wojen do brudnych interesów polityków, a najwięcej straci ten zwykły człowieczek. Na tej stronie trochę informacji jest
http://tvń24.pl/prawda-o-gazie-lupkowym.html
A myślałem że to jeszcze kilka lat potrwa zanim rusza a tu lipa :evil: U mnie w okolicy już robią jakieś próbne odwierty nawet jest filmik na you tube
phpBB [video]

Powietrze popsute a teraz może niedługo dojść do skażenia wody to już jest normalnie chore i smutne.
Co ludziska na ten temat sądzicie?
A jeszcze tu trochę info może by tak otworzyć nowy wątek na forum na ten temat.
phpBB [video]

Pozdrawiam!

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 20 paź 2011, 18:30 
VIP Member
Awatar

Tytuł: Gaz łupkowy
Sublime Master Elect * 11th Degree
Awatar użytkownika

nie wiedzialem gdzie to dac. Daje tu mapka z koncesjami na wydobywanie łupkow w legendzie pisze gaz konwencjonalny tam tez wydobywaja lupkowy bez roznicy. Obszar obejmuje niemal cala polske. Zaczynam uswiadmiac ludzi. I mam nadzieje ze jak chciwe pijawki przyjada wykurzymy ich z miasta... oczywiscie w pokojowy sposob, stanowczym NIE.

Obrazek

Zamknij oczy na chwile, wycisz się - otwórz oczy i co widzisz ? Przestrzeń, Boga, Świadomość, Bezmyślunek. Nie staraj się tego utrzymywać to jest samo utrzymujące się. Nie przywiązuj się do myśli, pozwalaj być uczucią nawet nie wiadomo jak straszne nie zabija cie. Nie oceniaj, nie osadzaj a gdy zaczynasz to robić łap się na tym i puszczaj. Tak naprawdę nic nie musisz robić, to o czym mowie to po prostu bycie, siedzenie, patrzenie. I o to chodzi, tyle.

Tytuł: Gaz łupkowy
Awatar użytkownika

Witam!
Gaz łupkowy i chemtrail to zbrodnia na świadomych i nieświadomych ludziach. Dlatego zbierajcie dowody, rozmawiajcie z ludźmi nie tłumcie tego w sobie. Ja tak zacząłem robić, być może tak dyskretnie uda mi się dotrzeć do obecnych radnych u mnie na wiosce i poinformować ich o szkodliwych metodach wydobycia gazu a i również o chemitrailach. Każdy taki mały czyn już coś daje.
A dodam jeszcze że odkąd buduje orgonity i tego typu zabawki to prawie całkowicie straciłem chęci na oglądanie telewizji i wszelkiego rodzaju filmów ( jednak ta kontrola umysłu działała na mnie )
Polecam WSZYSTKIM do obejrzenia film GASLAND, do odnalezienia w necie.
To już się zaczęło widać po filmikach a media milczą na te tematy
phpBB [video]

phpBB [video]

A tu coś dla fanów PO
phpBB [video]

Fracking Hell też warto się z tym zapoznać
phpBB [video]

phpBB [video]

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Dodalem taki oto post na forum rzeszowskim i zostal usuniety i moje konto tez

Cytuj:
To jest do wszystkich ktorzy nie sa naiwni i maja oczy do patrzenia i uszy do sluchania.
Obejrzalem wlasnie dokument na YouTube z pierwszych odwiertow i cos mnie ruszylo... . Postanowilem sprawdzic gdzie sa planowane odwierty i sa planowane w RZESZOWIE. Jak wiadomo rzadowi nie mozna ufac sa to ludzie ktorzy wyznaja ideologie po trupach do celu bo nie wazne jak byle by byla kasa, kazdy kazdemu reke myje. Daja w lape i naswietlaja sprawe tak zeby wiekszosc łykła, niemowia PRAWDY wmawiaja ze gaz jest bezpieczny a nie jest to prawda, i tak jest ze wszystkim. Po okolo pol roku wydobywania gazu ziemia w promieniu kilkunastu kilometrow jest skazona, a wodne zrodla podziemne nie zdatne do picia od pierwszych wtloczen chemi. Dzisiaj swiat jest tak przesiakniety CHCIWOSCIA I EGOIZMEM i to sa przyczyny a skutkiem Cierpienie ludzkie. I jak wiadomo w takim syfie nie da sie zyc.

Pisze tutaj z tego wzgledu ze wiem jaka sila drzemie w jednosci i jezeli ludzie na prawde sie zjednocza zadna korporacja, zaden rzad nikt nie jest w stanie pokonac. I kazdy czlowiek jest Istota ludzka i cokolwiek wrzuci do umyslu moze to zrobic. A co dzisiaj te debile, celnicy, faryzeusze, syjonistyczni zydzi, uczeni w pismie, co zasiadaja na stolkach rzadowych robia przekladaja syf jaki maja w glowie na zycie. Tylko milosc sie rozwiazaniem. Na calym swiecie sa protesty przeciw chciwosci i korupcji. Za tym wszystkim stoi gurpa ludzi z prywatnych bankow FED.

powiedzmy Nie! . Prosze tutaj macie link do filmu na temat Gazu Łupkowego nazywa sie GASLAND.

FILM
http://gasland.pl/

Mapa gdzie maja byc odwierty

http://weglowodory.pl/wp-content/upload ... kowego.jpg

Prosze zastanowcie sie na tym. Pozdrawiam wszystkich.

Ps. Dalem informacje na "http://forum.rzeszow.pl/" i panuje tam cenzura bo usuneli post. Czyli wladze miasta rzeszow tez sa przekupione i Ci ktorzy mowia prawde proboja byc uciszani.

Mam zamir ponagrywac Cd z filmem gasland i pojsc na zebranie nie wiem jak sie nazywa tam gdzie chodza ludzie ze wspolnot wejskich i przedstawic jakie skutki powoduje wydobywanie gazu czyli zatruwanie wod gruntowych.

Na jednym z filmow "tvn'u" ludzie przegonili łupkowych gangsterow... szkoda ze na taka bliska odlegleglosc bo do nastepnej wioski. Ci bardziej pazerni beda rozkminiac nad tym czy wynajac ziemie pod łupek kasa kasa kasa chciwosc czy zastanowia sie rozsadnie nad tym i wybiora jednak zdrowie swoje i matki ziemi.

Pozdro

Zamknij oczy na chwile, wycisz się - otwórz oczy i co widzisz ? Przestrzeń, Boga, Świadomość, Bezmyślunek. Nie staraj się tego utrzymywać to jest samo utrzymujące się. Nie przywiązuj się do myśli, pozwalaj być uczucią nawet nie wiadomo jak straszne nie zabija cie. Nie oceniaj, nie osadzaj a gdy zaczynasz to robić łap się na tym i puszczaj. Tak naprawdę nic nie musisz robić, to o czym mowie to po prostu bycie, siedzenie, patrzenie. I o to chodzi, tyle.

Awatar użytkownika

Witam!
Widać coś ludzi nie ciekawi ten temat, obudza się za jakiś czas jak zamiast wody z kranu będzie leciał jakiś syf. Wtedy docenią co to znaczy stracić wodę. Ja jakoś staram się informować ludzi w mojej okolicy , pisze meile do znajomych. Bo ten temat trzeba nagłaśniać jak zresztą większość na tym forum.
Petycja już jest w tej sprawie i widzę że coraz więcej ludzi podpisuje :hejka:
http://www.petycjeonline.com/protes_prz ... i_gornicze
Pozdrawiam!

Knight of the East or Sword * 15th Degree
Awatar użytkownika

ciekawi skrzyp - tylko nie wielu wie, że tu powstał nowy temat - powinien się znaleźć na stronie Wiadomosci - pogadaj z adminem, żeby go tam przenieść.
ten temat to koszmar, dosłownie brak słów, jak się to wszystko zaczyna badać.
Już pościągałam filmy na swój kanał i będę je puszczać w świat, nagrywać i uświadamiać kogo się da.
w przygotowaniu mam art o tym na swoje strony.

Jeśli ktoś z was miąłby ochotę taki artykuł przygotować, albo chociaż parę linijek wstępu - to byłoby mi miło, ułatwi mi to robotę.
Oczywiście - autor będzie ujawniony (lub nie - wedle życzeń).

pozdrawiam i dzięki skrzyp za rozpoczęcie tego tematu - to ważne.

Awatar użytkownika

Dziękuje Indi za wsparcie tematu.
A więc zacząłem rozsyłać emeile do znajomych z prośbą aby dalej przesyłali (przy okazji i oni się dużo dowiedzieli).
Nawet dowiedziałem się od znajomego że jeden z moich komentarzy min./ pojawił się w gazecie "Wspólnota"
http://www.e-wspolnota.com/Lubartow/Wyd ... rcic-2520/
Zresztą napisałem już do nich żeby napisali o tym jakiś artykuł (napisałem emeile do redaktorów i dziennikarzy wspólnoty z lubelskiego).
Naprawdę jak widzę reakcje ludzi po tych informacjach jak np. obejrzą Fracking Hel lub Gasland to naprawdę akcja jest warta świeczki, Ci ludzie są oburzeni zszokowani tym jakie szkody może wywołać wydobycie gazu i że żadne media o tym nic nie mówią.
Ps. Moja wicedyrektor myślała nawet zorganizować jakiś happening w tej sprawie, zobaczymy co z tego będzie.
Rozdmuchujcie temat nie pozostawajcie obojętni.
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika

jak dorwiesz jakiś artykuł na ten temat, to daj znać :)

Awatar użytkownika

Ba nawet jak cosik się ukaże w gazecie normalnego nie liczę na kłamstwa polityków i ich piesków.Zeskanuję i rzucę na forum jak dorwę w ręce. :D

Awatar użytkownika

ok, artykuł gotowy, można puszczać dalej :)
http://www.harmonica.pl/swiadomosc_artykuly50.htm

Awatar użytkownika

Steingraber mówi o szczelinowaniu hydraulicznym i wpływie metanu na zdrowie człowieka [PL] :tak:

Warto obejrzeć...... :bangheadwall:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=9GCIRlsfzgg

phpBB [video]

Master Mason * 3rd Degree

Witam, od jakiegoś czasu czytam forum DI i teraz postanowiłem się odezwać ponieważ temat gazu łupkowego bardzo mnie porusza. Znalazłem ostatnio list otwarty byłego Geologa Kraju pana Mariusza Oriona Jędryseka do Premiera z zeszłego roku. Może kogoś z Was to zaciekawi http://www.morion.ing.uni.wroc.pl/teksty/aktualnosci.php?action=view&id=428

Ostatnio zmieniony 14 gru 2011, 18:53 przez harut, łącznie zmieniany 1 raz

Awatar użytkownika

No to Tuskowi pojechał z grubej rury w tym liście - fragment:
"Niniejszy list jest aktem desperacji oraz trwogi o kontrolę nad gospodarką surowcami naturalnymi
w Polsce. Pomijając aspekty polityczne - zagrożone są żywotne interesy gospodarcze, środowiskowe i
społeczne Polski, a przez to wizerunek Pana i Pańskiego Rządu."

"To co jednak potem z tym zrobił Pański rząd, w mojej opinii nie mieści sie w granicach związków
przyczynowo-skutkowych podyktowanych interesem Polski."

"W konsekwencji tego, jestem pełen rozczarowania Waszym skrajnie szkodzącym Polsce
brakiem kompetencji (jeśli to jest tylko to)."

"Polska gospodarka bazuje na eksploatacji zasobów naturalnych - jeśli tu popełniacie tak fatalne
błędy to gdzie ich nie popełniacie? Jeżeli tak jest w każdej dziedzinie (a nie mam już podstaw sądzić,
że tak nie jest) to Wasza wiarygodność jest zerowa. Nie wiem jak rozumieć więc hasło Waszego
kandydata na najwyższy urząd w Państwie - Zgoda buduje. W świetle Waszych działań w zakresie
geologii/surowców muszę zapytać: zgoda na co? oraz buduje co?"

A tak poza tym - bardzo dobry materiał i mądrze napisany - przemyślany plan naprawy obecnej sytuacji.
Ciekawe, czy zostanie gdzieś opublikowany (poza forum DI).

A tak w ogóle - to cześć Harut :) :słonko:

Witaj Indi :), wiesz autor tego listu jest teraz Posłem i zadał wczoraj Premierowi w czasie dyskusji nad jego expose, parę naprawdę ciekawych pytań. Wyciągną też na światło dzienne informacje jak bardzo jesteśmy w plecy przy przyznawaniu koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Ciekaw jestem dzisiejszej odpowiedzi Premiera :). A tu jego wypowiedź:
phpBB [video]

Awatar użytkownika

Warto obejrzeć też to czego się nie mówi oficjalnie w Polsce na temat gazu łupkowego. :zniesmaczony:

http://www.youtube.com/watch?v=3DhUqCf3FYM

Awatar użytkownika

moim zdanie pyknie wszystko na pół do 2012/2013 i po tym roku skonczy sie ciemnosc i zacznie byc wazna matka ziemia a projekt gaz lupkowy nie dojdzie do skutku.

Entered Apprentice * 1st Degree
Entered Apprentice * 1st Degree

Na tej stronie m2y znajduje się cały film " GASLAND" wraz z dołączonymi napisami

Link do tematu z filmem: http://www.m2y.pl/showthread.php?tid=39 ... #pid131778

Na stronie jest też kilka innych dobrych filmów z pokrewnych tematów.

A tu Macie link do ciekawego artykułu: http://wolnemedia.net/ekologia/blokada-miedzynarodowej-konferencji-ws-gazu-lupkowego/

Cytuj:
Blokada międzynarodowej konferencji ws. gazu łupkowego.

Opublikowano: 12.12.2011 - Kategorie: Ekologia, Gospodarka, Publicystyka

W dniach 28 listopada - 1 grudnia 2011 roku w warszawskim hotelu Intercontinental odbyła się międzynarodowa konferencja "Shale Gas World Europe 2011". Spotkanie zgromadziło przedstawicieli koncernów, konsorcjów oraz firm obsługujących eksploatacje gazu łupkowego w Polsce, Europie i na Świecie. Na sali nie zabrakło reprezentantów Komisji Europejskiej i rządu polskiego. W tym jasno sprecyzowanym audytorium na próżno jednak szukać statystycznego mieszkańca Warszawy lub dowolnego regionu Polski. Najtańszy bilet wstępu na spotkanie, srebrny, kosztował 12 tys. złotych, najdroższy natomiast, platynowy, nie bagatela 20 tysięcy. Zaproszenia z urzędu kierowane były więc do tzw. klienta korporacyjnego i nie przewidywały obecności indywidualnego sceptyka. Umiłowanie organizatorów do metalicznych deseni nie kończyło się tego dnia tylko na zaproszeniach. W roli srebrnego sponsora warszawskiej konferencji wystąpiła firma Dow Chemical, właściciel firmy Union Carbide, odpowiedzialnej za największą katastrofę przemysłową w historii. Po tym gdy przed 27 laty doszło do wybuchu w fabryce pestycydów zlokalizowanej w indyjskim Bhopalu, zginęło dalece ponad 15 tysięcy osób, natomiast 500 tysięcy kolejnych odczuło na sobie skutki tragedii, oddziaływujące nań do dziś. Od lat trwają zabiegi pociągnięcia koncernu do odpowiedzialności, Dow Chemical odmawia jednak pokrycia kosztów, zarówno w dziedzinie adekwatnych odszkodowań jak i oczyszczenia obszaru. Pomimo niniejszego świadectwa, organizator uznał, iż Dow Chemical posiada etyczną legitymacje do sygnowania własną marką konferencji w hotelu Intercontinental [1].

W takim oto zamkniętym i odpowiednio przystrzyżonym gronie, prelegenci i odpowiednio wyselekcjonowani słuchacze mieli rozprawiać na temat gazu łupkowego: perspektyw, kwestii technicznych, szacunków finansowych a w dalszej kolejności, być może już w nieco bardziej kameralnym gronie, współpracy. W grafiku spotkania, jak można nam ufać, dopracowanym i wypełnionym licznymi atrakcjami, pojawił się jednak akcent, którego organizatorzy nie zaplanowali ani też najpewniej sobie nie życzyli.

NAJPIERW LUDZIE, POTEM ZYSKI

28 listopada, tuż przed inauguracyjną przemową inicjującą konferencje, wywiązała się zaskakująca krzyżówka zdarzeń. W hallu hotelu Intercontinental pojawił się zespół Samby, który choć nie proszony, rozpoczął koncert przykuwając tym fortelem uwagę ochroniarzy. Tuż za muzykantami wszedł kolejny gość: niefortunny zbieg okoliczności kazał jego walizce otworzyć się, wysypując na podłoże bezlik piłeczek. Nie tylko one leżały tego dnia na podłodze, w takiej samej pozycji znalazł się za moment niezidentyfikowany mężczyzna, który jak się okazało, symulował wyraźną niedyspozycje. Gdy nagle na pierwszym piętrze, tuż nad głowami zaskoczonych hotelarzy, zawisł duży, czytelny transparent z napisem "Frack You" oraz nazwami regionów, które skutecznie oponują przeciwko eksploatacji gazu łupkowego, nikt nie miał już wątpliwości, że wiązanka nietypowych zdarzeń nie była fatalnym zbiegiem okoliczności.

Akcje przeprowadziła nieformalna grupa "Stop Szczelinowaniu", w gronie której znaleźli się oddolni aktywiści i działacze społeczni. W wydanym oświadczeniu prasowym tak oto motywują własną obecność na konferencji:

"Na Pomorzu i Lubelszczyźnie, podobnie jak w Ardeche i Filadelfii, mieszkańców terenów, na których toczą się prace wydobywcze, łączy wspólne doświadczenie wywłaszczeń z ziemi i degradacji środowiska. Ignorowanym przez media głównego nurtu oraz władze (tak, jakby woda ze studni w Rogowie została zanieczyszczona, a ściany domów popękały przez "strach i brak świadomości"), ludziom tym pozostaje tylko wziąć sprawy w swoje ręce. I tak, w zeszłym tygodniu mieszkańcy Stężycy oraz Sulęczyna zadeklarowali, że w obliczu bezprawia tolerowanego przez władze, będą sami blokować drogi prowadzące do odwiertów. W Opolu Starym, Kraśnikach i Kostrach, pozbawieni prawa głosu lokalni mieszkańcy zaczęli sabotować odwierty jednocześnie usuwając kable sejsmiczne oraz akumulatory zasilające aparaturę do poszukiwań gazu łupkowego.

Motywowani inicjatywą ludzi pozbawionych złudzeń co do stanu demokracji w Polsce, postanowiliśmy zakłócić warszawską konferencję, na którą po staremu zapomniano o mieszkańcach. Zajmując czas przeznaczony na korporacyjną fetę, wysłaliśmy międzynarodowej śmietance jasny przekaz: "najpierw ludzie, potem zyski".

BLOKADA KONFERENCJI I OSKARŻENIE O ZAKŁÓCENIE MIRU DOMOWEGO

Podczas gdy uwagę gości i hotelarzy przykuły wydarzenia na niższych kondygnacjach hotelu, grupa aktywistów korzystając z zamieszania, przedostała się na drugie piętro w miejsce w którym trwała konferencja, po czym zajęła główną aulę, uniemożliwiając wygłoszenie inauguracyjnej przemowy. W zamian tego oponujący zorganizowali alternatywną konferencję w "solidarności z mieszkańcami Polski, którzy opierają się zagrożeniom związanym z wydobyciem gazu z łupków". Protestujący byli wielokrotnie nakłaniani do tego aby opuścili salę: w ostateczności otrzymali nawet propozycje udania się na piętro wyżej, gdzie przedstawiciele koncernów, zgodnie z zapewnieniem, mieli podjąć z nimi dialog. Ten mgliście koncyliacyjny krok, obliczony prawdopodobnie na udrożnienie sali tak aby konferencja mogła trwać dalej, a co za tym idzie zmarginalizowanie oporu, został zgodnie odrzucony. Osoby zjednoczone w grupie "Stop Szczelinowaniu" odpowiedziały postulatem wprowadzenia moratorium na eksploatacje gazu łupkowego w Polsce i rozpoczęcia konsultacji społecznych.

Po 2 godzinach skutecznej blokady na miejscu pojawili się wezwani przez obsługę hotelu funkcjonariusze policji. Jak podkreśla rzecznik komendy stołecznej, Maciej Karczyński, policjanci wpierw próbowali użyć perswazji, dopiero gdy aktywiści odmówili opuszczenia lokalu przystąpili do rozwiązania siłowego. Interweniujący funkcjonariusze, według obserwatorów, zareagowali stosunkowo gwałtownie. Złamali bierny opór blokujących, wyprowadzili ich z hotelu przy ul. Emilii Plater i zawieźli na komendę policji przy ul. Wilczej. Niebawem w tym samym miejscu odbyła się pikieta solidarnościowa z zatrzymanymi. Przy dźwiękach samby grupa osób domagała się uwolnienia aktywistów, wolę tą wieścił duży transparent z napisem "Uwolnić zatrzymanych. Stop wydobyciu gazu łupkowego". Przez następne godziny zatrzymani byli stopniowo zwalniani z tego swoistego aresztu. Najdłużej, bo do następnego dnia, wolności pozbawiono aktywistkę, którą oskarżono o rzekome kopnięcie funkcjonariusza policji podczas interwencji. W czasie tym aresztowana została poddana uwłaczającym procedurom, niektórzy spośród policjantów pozwolili sobie na wylew czarnego humoru, sugerując powiązania z Gazpromem. Ostatecznie, nazajutrz o godzinie 16:00 także i ona opuściła policyjne kazamaty.

To jednak nie wszystkie konsekwencje jakie czekają grupę osób, która odważyła się na akt obywatelskiego nieposłuszeństwa. Maciej Karczyński poinformował, że wszystkim zatrzymanym postawiono zarzuty, czeka ich odpowiedzialność karna. Potwierdzają to działacze z grupy "Stop Szczelinowaniu" w opublikowanym oświadczeniu prasowym:

"Wszyscy zostaliśmy oskarżeni o "naruszenie miru domowego", grozi nam pozbawienie wolności do roku. Zarzut ten jest iście absurdalny: nasze zakłócenie konferencji dla prezesów koncernów w ekskluzywnym hotelu, jest bowiem niczym wobec bezkarnych działań korporacji, które siłą i bez zgody ludzi wchodzą na ich ziemie, wiercą pod ich domami, wywołując wstrząsy sejsmiczne i zatruwając ich źródła wody". I dalej: „Z jednej strony poczucie bezsilności, z jakim zmagali się mieszkańcy Niezabyszewa i Stężycy w proteście przeciw zakłócaniu ich miru, z drugiej: bezzwłoczna akcja Policji w obronie miru hotelu w Warszawie: ten oto obraz w pełnym świetle ukazuje dzisiejszy charakter naszego państwa, którego pałkarze bynajmniej nie chronią prawa – chronią miru najbogatszych. Oto wymarzone przez władze El Dorado: Polska Delta Nigru".

ARBITRALNI POLITYCY I BRAK RZECZYWISTYCH KONSULTACJI

Blokada konferencji w hotelu Intercontinental w Warszawie, jak słusznie zauważają aktywiści z grupy „Stop Szczelinowaniu” była kolejnym aktem w narastającej fali sprzeciwu wobec poszukiwania i eksploatacji gazu łupkowego w Polsce. Informacje te niestety nie mają realnego przebicia w mediach głównego nurtu, są marginalizowane lub przedstawiane w krzywym zwierciadle. Tymczasem coraz więcej lokalnych społeczności w północnej Polsce i nie tylko sprzeciwia się pracom w swoim sąsiedztwie, przestrzegają przed zatruciem wód, utratą środowiska naturalnego, walorów turystycznych regionu a także obniżeniem wartości posiadanych nieruchomości.

Co najmniej 112 mieszkańców gminy Sulęczyno i Stężyca dało zdecydowany odpór pracom eksploatacyjnym firmy BNK Petrolelum, zablokowali wjazd na własne ziemie podwykonawcy, pracownikom Geofizyki Toruń; wysłali list protestacyjny do ministerstwa, a w zorganizowanych spotkaniach, w tym w Zdunowicach, wyemitowali czytelny sygnał oznajmiający, że w ich sąsiedztwie akceptacji dla kontrowersyjnych badań nie będzie. Werner Rudkowski, rolnik z Niezabyszewa, złożył doniesienie do prokuratury po tym gdy samochody Geofizyki wtargnęły bezprawnie, bez jego zgody, na teren właściciela, pomimo, że wcześniej – jak poświadcza również jego żona – deklarowali, że nie aprobują podobnych prognoz na swoich działkach. Aż 84 na 116 mieszkańców Nożynka w gminie Czarna Dąbrówka podpisało się pod pismem sprzeciwu wobec poszukiwania gazu łupkowego. Z początkiem grudnia 2011 roku pozwolenia na badania wycofało także dziewięciu mieszkańców Krępy Słupskiej, którzy wcześniej wyrazili zgodę na udostępnienie ziem firmie rozpoznawczej. Wyraźne obawy wyrażają także mieszkańcy innych regionów, w tym między innymi Doliny Popradu.

Bezpośrednich problemów z mieszkańcami nie spodziewają się przedstawiciele włoskiego koncernu ENI. W przyszłym roku zamierzają postawić wiertnię we wsi Kamionka koło Malborka. Wcześniej jednak odpowiednio się zabezpieczyli: gazowy idol stanie na terenie należącym do Agencji Nieruchomości Rolnych. Inną metodę stosuje polski oddział koncernu Talisman Energy, posiadający trzy koncesje w północnej Polsce. Podczas badań prowadzonych w Lewinie (gminie Linia), reprezentanci firmy uciekali się do różnych forteli aby wkupić się w łaski mieszkańców i lokalnych władz. Ufundowali sztandar miejscowej ochotniczej straży pożarnej, pokryli koszty badań archeologicznych, współorganizowali imprezę suto zakrapianą alkoholem, utwardzili drogę gruntową [2]. W Rogitach koło Braniewa Talisman Energy wszedł w zaskakujący układ z reprezentantem lokalnej społeczności: pierwszy odwiert powstanie na ziemi należącej do sołtysa.

Coraz częstsze zawiązywanie się lokalnych struktur sprzeciwu w miejscach objętych poszukiwaniami obrazuje, kiełkującą dopiero co prawda, ale coraz większą świadomość zagrożeń związanych z badaniami i w przyszłości być może eksploatacją gazu łupkowego. Szczególne kontrowersje budzi metoda szczelinowania (kruszenia) hydraulicznego polegająca na dokonaniu odwiertu, najpierw pionowego a następnie odchodzącego od niego poziomego i wtłaczania pod ziemie pod wysokim ciśnieniem wody i piasku z dodatkiem substancji chemicznych. Równie częste pytania pojawiają się wokół utylizacji płuczki i uwalniania jej do środowiska. Doświadczenie eksploatacji w Stanach Zjednoczonych uczy o zagrożeniu przedostawania się metanu do warstw wodonośnych [3]. Wszystko to pozostaje spięte klamrą nowej Ustawy o prawie geologicznym i górniczym, uchwaloną przez sejm i podpisaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Obowiązujący od 1 stycznia 2012 roku zapis ustawy wpisuje eksploatację kopalin na poczet ważnego interesu publicznego: właściciele posesji będą mogli być wysiedlani w podobny sposób jak obecnie w przypadku budowy autostrad.

Te i wiele innych argumentów orkiestrują dziś oddolny ruch oporu, zawiązywany przez lokalnych mieszkańców, aktywistów społecznych a gdzie indziej także właścicieli domów letniskowych. Niestety, głosy ludzi obawiających się o swoją przyszłość i przejrzystość procedur jest lekceważony przez lokalne władze, które starają się zaprezentować opozycje jako nieświadomą grupę osób kierowaną irracjonalnym lękiem. W województwie pomorskim, gdzie opór lokalnych mieszkańców pozostaje chyba najsilniejszy, lokalni dygnitarze już zapowiedzieli zakrojoną na szeroką skalę akcję informacyjną, obejmującą uruchomienie portalu informacyjnego, przygotowanie publikacji a nawet spotkania z ekspertami. Marszałek województwa, Mieczysław Struk uważa, że wszystkie konflikty wokół poszukiwania gazu wynikają z „nieporozumienia, niewiedzy mieszkańców, bądź z zachowania przedstawicieli koncesji”. Do zdania marszałka przychyla się wójt Sulęczyna, Bernard Grucza: konflikty w związku z poszukiwaniem gazu są "po części wyimaginowane z racji niewiedzy", a przecież "technologia poszła do przodu i teraz to wygląda inaczej" niż jeszcze 50 lat temu.

Podobnych sporów i wątpliwości nie ma być według ostatnich rewelacji ogłoszonych przez Lenę Koralską-Bobińską w województwie lubelskim. Europosłanka zleciła TNS OBOB badania, które miały wysondować nastawienie mieszkańców regionu do poszukiwania gazu łupkowego. Rezultaty przeszły najśmielsze oczekiwania samej zainteresowanej. Wyniki badań opinii publicznej przeprowadzone na grupie 1000 osób wykazały, że aż 71% mieszkańców Lubelszczyzny zgodziłaby się aby gaz łupkowy był wydobywany w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Warto tu zauważyć, że europosłanka zlecając badania poniekąd sprawdzała skuteczność podjętych wcześniej przez siebie działań informacyjnych. Tylko na przestrzeni listopada Kolarska-Bobińska zorganizowała kilka spotkań z udziałem "ekspertów z Państwowego Instytutu Geologicznego, Okręgowego Urzędu Górniczego i Inspektoratu Ochrony Środowiska". Trudno przypuszczać aby w tym gronie znalazł się jakikolwiek sceptyk.

Brak otwartego dialogu z lokalnymi społecznościami, lekceważenie ich postulatów i odgórne narzucanie rozwiązań obnażają brak demokratycznych procedur, potwierdzają arbitralność i romans z autorytaryzmem jaki rozdzierają parlamentaryzm w naszym kraju. Ludzie wciąż są sprowadzani do miana bezkształtnej masy, którą należy odpowiednio wykształcić, uświadomić i pokierować. Decyzje podejmie za nich ktoś inny. O tym, że obecny rząd PO-PSL podjął już taką decyzje i nie zamierza dyskutować ze sceptykami potwierdza stanowisko europosła tej formacji, Jacka Saryusza-Wolskiego, zapowiadającego uruchomienie marketingu energetyczno-politycznego. Saryusz Wolski zgodnie z własną deklaracją nie zamierza rozprawiać o rzeczywistości i potencjalnych możliwościach, on pragnie je kreować. W sukurs mu podąża wiceminister środowiska, Bernard Błaszczyk, który zapowiada arbitralnie, że "zrobimy wszystko, żeby protesty społeczne nie powstrzymały wydobycia gazu łupkowego w Polsce". Posługujący się taką retoryką Błaszczyk, nie tylko myli resort z energetycznym lub siłowym, ale więcej, daje świadectwo własnego wyizolowania ze społeczeństwa, którego mieni się reprezentantem. Wysyła krystaliczny komunikat: bez względu na to ilu będzie przeciwników, jak merytoryczne argumenty podniosą, jak głośno będą krzyczeć, my i tak zrobimy swoje. Oto właśnie element "erozji demokracji" o którym mówili aktywiści przystępujący w listopadzie 2011 roku do blokady konferencji "Shale Gas World Europe 2011" [4].

Autor: Damian Żuchowski
Dla "Wolnych Mediów"

PRZYPISY

[1] 3 grudnia 2011 roku, zaledwie dwa dni po zakończeniu konferencji Shale Gas World Europe 2011 w Warszawie, tysiące mieszkańców Bhopalu zablokowało ruch na tamtejszym dworcu pociągów, wzywając do wypłacenia odszkodowań za katastrofę w 1984 roku, adekwatnych do wyrządzonych szkód. Także w tym roku indyjscy sportowcy zaprotestowali i zgłosili skargę do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, zwracając uwagę na komplikacje etyczne, gdy okazało się, że sponsorem dekoracji na stadionie olimpijskim podczas Igrzysk Olimpijskich Londyn’2012, będzie koncern Dow Chemical.

[2] Dyrektor generalny Talisman Energy Polska, Tadeusz Maj, określił współpracę z mieszkańcami Lewina mianem „wzruszającej”. Ten sam przedstawiciel Talisman nazywa „część osób zwalczających inwestycje mianem pseudoekologów, grup sponsorowanych”. Tak oto przenikający motywacje ludzkie przedsiębiorca nie jest już tak skłonny do denuncjacji jeśli mowa o poczynaniach macierzystej spółki w różnych regionach świata. W latach 1998-2003 koncern Talisman pracował w Sudanie podczas gdy były prowadzone tam działania zbrojne a siły rządowe ostrzeliwały i bombardowały obiekty cywilne. Obecnie Talisman Energy rozpoczyna prace naftowe na ziemiach Indian Achuar w Peru, wbrew sprzeciwu rdzennych mieszkańców, dotkniętych eksploatacją ropy naftowej w przeszłości i litery prawa, zarówno krajowego jak i międzynarodowego. Pod koniec listopada 2011 roku przedstawiciel największej federacji Indian Achuar, Peas Peas Ayui, odwiedził Calgary, siedzibę firmy, gdzie ponownie poprosił prezesa Talisman, Johna Mazoniego o wycofanie z plemiennych ziem. Spotkał się z wymijającą odpowiedzią, nie szanującą elementów gospodarki i kultury Indian. Przypadek peruwiański i sudański, dają smutne świadectwo, że tak promowany przez Talisman, także w Polsce, wizerunek firmy będącej dobrym sąsiadem społeczności obok których pracuje, jest względny i jeśli pojawia się jakaś luka prawna jest w niemiłosierny sposób wykorzystywana wbrew gospodarce, zdrowiu a nawet życiu lokalnych społeczności.

[3] Nowe prawo geologiczne i górnicze, pozwala koncernom na wykorzystanie milionów litrów wody do szczelinowania hydraulicznego i innych prac za darmo, bez żadnych opłat. Brak wielomiesięcznych opadów w wielu regionach Polski, w drugiej połowie 2011 roku, doprowadził do wysuszenia wielu studni, obniżenia się poziomu wód gruntowych. Doświadczenie te powinno stanowić kolejną lekcje tego, iż woda nie jest dobrem danym raz na zawsze i także gospodarowanie nią powinno być prowadzone w sposób rozważny i racjonalny.

[4] Rozwiązania korelujące z zapatrywaniami Błaszczyka i Saryusz-Wolskiego podsuwa Jacek Świdziński na portalu Energetykon. Kierując słowa krytyki pod adresem bezosobowych ekologów przeciwnych eksploatacji gazu łupkowego w obecnej formie pisze on: "Trzeba ich stawiać przed faktami dokonanymi, a dokonania te umocowywać prawnie". Jak widać, dla autora tych słów prawo nie jest jak najbardziej obiektywnym i sprawiedliwym zbiorem zasad regulujących funkcjonowanie danej społeczności, a klauzurą zabezpieczającą określone interesy. Trudno nie odnieść wrażenia, że postulat Świdzińskiego został częściowo uwzględniony w nowej, Ustawie o prawie geologicznym i górniczym, obowiązującej od 1 stycznia 2012 roku.

BIBLIOGRAFIA

1. Blokada konferencji SHALE GAS WORLD EUROPE
http://pl.indymedia.org/pl/2011/12/54964.shtml

2. Polska Delta Nigru - zablokowana konferencja "Shale Gas World Europe 2011"
http://cia.media.pl/polska_delta_nigru_ ... urope_2011

3. http://vimeo.com/33141308

4. http://www.youtube.com/watch?v=cpIdyqWkCRg

5. Po co demonstranci wdarli się na kongres ws. gazu łupkowego?
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... i_sie.html

6. Jacek Świdziński "J. Saryusz-Wolski: łupek ma wrogów; i przyjaciół"
http://energetykon.pl/J.saryusz.wolski. ... 20590.html

7. Relacja zatrzymanej podczas akcji przeciw konferencji nt. gazu łupkowego
http://cia.media.pl/jak_to_bylo_dalej

8. Sulęczyno, Stężyca: Zablokowali poszukiwania gazu łupkowego
http://www.dziennikbaltycki.pl/stronagl ... ,id,t.html

9. Niepokój wokół gazu łupkowego w gminie Malbork
http://malbork.naszemiasto.pl/artykul/1 ... ,id,t.html

10. Dziennik Wschodni: Gaz łupkowy. Lubelskie jest na tak
http://www.lenalubelska.pl/w-mediach,7, ... a-tak.html

11. Będą przekonywać mieszkańców Pomorza do gazu łupkowego
http://gazownictwo.wnp.pl/gaz_lupkowy/b ... 1_0_0.html

Pokaż Uwagi moderatora

Awatar użytkownika

Bardzo dobry artykuł. Aż sie chce zakasać rękawy i przyłączyć do akcji.
Jak koło mnie zobaczę jakiegoś geofizyka, to mu wywieszę czarny transparent na nosie :)

Fajna akcja - tak trzymać. Jednak Polak potrafi!

Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Dziś w Radiu Bez Cenzury
http://www.radiobc.pl

Gaz Łupkowy - szokujące fakty i mity

Świat oszalał na punkcie polskich zasobów gazu łupkowego. Oszalał też polski rząd. Zwykli Polacy też liczą na zyski. Ale czy będzie tak różowo jak się nam wydaje? O tym porozmawiamy w audycji Tajemniczy Świat we wtorek 13 grudnia. Nasi goście – Teresa Adamska i Zbigniew Tynenski z Centrum Zrównoważonego Rozwoju, powiedzą nam o mechanizmie ustawiania prawa geologicznego przez rząd, którego skutkiem będą tragiczne konsekwencje w obszarze zysków z wydobycia gazu łupkowego. Powiedzą nam też o bezkarności koncernów z USA, wywłaszczaniu ziemi przez te firmy od Polaków i konsekwencjach środowiskowych skutkujących dewastacją ziemi i spadkiem jej wartości.

Zapraszam we wtorek 13 grudnia o godz. 21.00. Wojciech Stepaniuk.

Uwaga, strumień na żywo, nie nagranie

Archiwum Audycji - Gaz Łupkowy - szokujące fakty i mity

Warto obejrzeć..... :bangheadwall:
phpBB [video]

a tu link do petycji przeciw ustawie nowego prawa geologicznego i górniczego,http://www.petycjeonline.com/protes_przeciw_ustawie_nowe_prawo_geologiczne_i_gornicze która daje możliwość wywłaszczania ludzi z ich własnej Ziemi :!: :!: :!: :!: . Przecież 1/3 Polski może za chwile być w rękach koncernów :evil: :!: :!: :!: :!: :!:

W lipcu 2010 roku dorwałem artykuł zatytułowany "Poletko Pana Boga" na temat gazu łupkowego. Czytajac go teraz zastanawiam się czy autorzy nie mieli wgląd w przyszłość, oto on:
Cytuj:
Od dwóch dekad Polska daje się ogrywać Rosjanom w sprawie dostaw gazu. Jeśli prognozy co do zasobów gazu łupkowego się potwierdzą, bardziej będziemy musieli uważać na Amerykanów.
O tym, że Polska jest potęgą w gazie łupkowym, polscy geolodzy wiedzieli od 30 lat, uczyli się tego na studiach. Ale prawdziwa euforia zaczęła się rok temu, kiedy zorientowali się, że robiący karierę za oceanem „shale gas” to właśnie swojskie łupki. Jeśli udało się dobrać do amerykańskich złóż – to dlaczego miałoby się nie udać z naszymi. Łupki przedarły się do głównego politycznego nurtu, stając się jednym z tematów kampanii prezydenckiej. I nie chodzi tu tylko o globalne, geopolityczne szachy, w których Polska jako nowy gazowy czempion Europy może dać mata Rosjanom. Sprawa ma także wymiar biznesowy. Dostaliśmy od natury szansę na stworzenie całkiem nowego sektora gospodarki, wartego rocznie od 30 do 40 mld zł w górę, czyli więcej, niż wart jest cały polski rynek produkcji mebli.

Atmosfera wokół łupków gazowych przypomina nieco tę sprzed czterech lat, kiedy wszyscy ważniejsi polscy biznesmeni produkowali albo zamierzali produkować biopaliwa. Wówczas okazało się to jednak sezonową hucpą, na której zdążyli popłynąć znani polscy biznesmeni, tacy jak Roman Karkosik, Aleksander Gudzowaty czy Zbigniew Komorowski. Jest szansa, że z łupkami będzie inaczej, bo ich eksploatację firmują i finansują głównie firmy zza Atlantyku. W ciągu ostatnich trzech lat Ministerstwo Środowiska wydało 58 koncesji na poszukiwanie gazu, z czego większość w 2008 roku. Międzynarodowa firma analityczna Wood Mackenzie szacuje, że możemy mieć od 1 do 3 bln m sześc. gazu w łupkach – rodzime rezerwy gazu konwencjonalnego szacują na ponad 150 mld m sześciennych.

Dziś oczy całej branży zwrócone są na Łebień i Cedry Wielkie, niewielkie miejscowości leżące w pobliżu trasy gdańskiej. Tam jest koncesja, którą w zeszłym roku zajęła związana ConocoPhillips spółka zależna Lane Energy.

– Pierwsze wiercenia miały się zacząć na początku czerwca. Wczoraj spotkałem się z przedstawicielami Lane Energy i dowiedziałem się, że mają dwutygodniowe przesunięcie – w pierwszych dniach czerwca mówił nam Maciej Kaliski, dyrektor departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Gospodarki.

W ministerstwie do takich kurtuazyjnych wizyt już się przyzwyczajono. Od dwóch lat nasz kraj przeżywa najazd nafciarzy ze światowej czołówki: Exxona, Chevrona, Conoco, Marathon Oil, Totala, Eni, Shella.

Dziś największe firmy nie chcą powtórzyć błędów, jakie popełniły w USA, gdzie zlekceważyły łupki gazowe. Za oceanem natrafiono na nie w latach 80. na polu Barnett Shale w Teksasie. Szkopuł w tym, że dokopali się do nich niezależni nafciarze z nieznanych firm, takich jak Chesapeake Energy, East Resources, XTO Energy czy EOG Re¬sources, wspierani przez inwestorów finansowych. Żeby przejąć te złoża albo przynajmniej móc wspólnie korzystać z koncesji, globalne koncerny paliwowe musiały płacić miliardy dolarów. O tym, jaką okazję przespały, świadczyła cena 31 mld dol. – za tyle ExxonMobil w grudniu zeszłego roku przejął XTO Energy, spółkę wydobywczą z zaledwie 9 mld dol. przychodów.

– Ta firma pracowała nad udoskonalaniem technologii wydobycia gazu łupkowego od 1986 r., a my możemy to teraz wykorzystać na naszych złożach w Polsce, na Węgrzech i w Argentynie – tłumaczy Rex Tillerson, prezes ExxonMobil, który ma trzy koncesje na szukanie gazu łupkowego na wschodnim Mazowszu.

Wraz z nim pojawiły się również w Polsce Chevron oraz Marathon Oil. Spośród największych po koncesje spóźniło się jedynie Conoco. W październiku zeszłego roku szybko kupiło więc 70-procentowy udział w potencjalnych zyskach z pomorskich koncesji Lane Energy, by zdążyć przed pierwszymi odwiertami, zanim ceny za takie działki – tak jak w USA – ostro pójdą w górę.

Ale Amerykanie nie wjechali na dziewiczą ziemię. Trzy lata temu o pięć koncesji na Lubelszczyźnie i południowym Mazowszu wystarał się Orlen.

– Jest to element naszej strategii rozwoju działalności wydobywczej. Na razie prowadzimy badania sejsmiczne, a w ciągu trzech najbliższych lat chcemy przeprowadzić wiercenia poszukiwawcze – mówi Wiesław Prugar, prezes Orlen Upstream, firmy wydobywczej płockiego koncernu. Już dziś szuka zresztą partnerów, rozmawia z 16 firmami, m.in. z Marathonem.

Najważniejszym graczem pozostaje jednak PGNiG – już trzy, cztery lata temu zarezerwował 12 działek.

– I to tych najlepszych – uśmiecha się Mirosław Szkałuba, wiceprezes PGNiG, zapewniając, że pierwsze odwierty spółka przeprowadzi jeszcze w tym roku. Stanie się to na koncesji w okolicach Wejherowa. – Pomorze to najbardziej obiecujący pod względem geologicznym teren – dodaje Szkałuba.

To geologia decyduje o tym, jak trudno dostać się do pokładu gazu. Koszt wydobycia nie może przekraczać 200 dol. za tysiąc metrów sześciennych gazu, tak żeby inwestujący w złoża koncern mógł zarobić na arbitrażu między ceną gazu sprowadzanego z Rosji, która zaczyna się od 250 dolarów.

– Łupek to praktycznie nieprzepuszczalna skała. W konwencjonalnym złożu wystarczy się dowiercić do pokładów gazu, on powędruje do góry. W przypadku łupków skałę trzeba skruszyć, aby stała się przepuszczalna – tłumaczy Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych. W Polsce mamy podobne formacje łupków jak te w USA, przynajmniej w teorii.

– Efektywne szczelinowanie w łupkach ułatwia duża zawartość krzemionki – wyjaśnia Andrzej Maksym, dyrektor biura poszukiwań w PGNiG. – Żeby skała się kruszyła, powinno jej być powyżej 50 procent.

Z badań przeprowadzonych jeszcze w latach 70. przez Państwowy Instytut Geologii wiadomo, że w Polsce są złoża łupków zawierające wyższe poziomy krzemionki, na przykład na Kaszubach w okolicy Kościerzyny. O reszcie wiele nie wiadomo. Zanim pospieszymy się więc z ogłoszeniem łupkowego sukcesu, trzeba pamiętać, że już na początku lat 90. spodziewaliśmy się eldorado innego gazu niekonwencjonalnego – metanu z pokładów węgla, którego eksploatację również zaczęli Amerykanie. Wtedy przeżywaliśmy mininajazd koncernów naftowych, z Texaco i Apache na czele. Jak się jednak okazało, metan jest, ale skomplikowana struktura geologiczna Śląska powoduje, że jego wydobycie będzie zbyt małe, aby się opłacało.

Teraz ryzyko leży po stronie Amerykanów, bo na razie to oni wykładają kapitał. Co więcej, odwierty – trafione czy nie – już zasilają polskie firmy należące do PGNiG, Nafta Piła i Nafta Kraków, bo one jako jedyne mają certyfikacje na ludzi i sprzęt do wierceń. Gdyby potwierdziły się optymistyczne prognozy co do zasobów gazu i z fazy poszukiwań przeszlibyśmy do fazy eksploatacji, liczba wierceń mogłaby skokowo wzrosnąć do ponad 200 rocznie. I tak z niczego mógłby powstać rynek wart ponad 6 mld zł, który w znacznym stopniu zasiliłby nie tylko firmy poszukiwawcze, ale także producentów sprzętu górniczego, takich jak np. gorlicki Glinik.

– To szansa na stworzenie nowej jakości w całej gospodarce. Nie chodzi wyłącznie o pieniądze z wydobycia. Z gazu ziemnego można wytwarzać energię elektryczną, można używać go jako surowca w przemyśle chemicznym, można też eksportować. Paleta możliwości jest duża – przekonuje Maciej Kaliski.

Pytanie tylko, jak to się będzie mieć do umowy gazowej z Rosją, od której przez najbliższe 35 lat mamy kupować 10,2 mld m sześc. gazu rocznie (plus/minus 15 proc.). Cena tego gazu dziś oscyluje między 250 a 300 dol. za tysiąc metrów sześciennych, czyli prawie dwa razy więcej niż możliwe koszty wydobycia gazu łupkowego. Wentylem bezpieczeństwa jest możliwość renegocjowania cen z Gazpromem co trzy lata. W tego typu rozmowach zawsze górę bierze ten, kto ma silniejszą pozycję negocjacyjną. Zależna od rosyjskiego gazu Polska zawsze była w gorszej sytuacji, ale kiedy przyszedł kryzys i eksport rosyjski do Europy spadł, Gaz¬prom dawał opusty cenowe. Gaz z łupków zmieni układ sił.

– Gazprom jest spółką, która dobrze wie, co się dzieje na rynku. Nie wyobrażam sobie, aby nie dostosował się do praw rynku, a jeśli gazu łupkowego będzie dużo, to siłą rzeczy ceny spadną – przekonuje Mirosław Szkałuba.

Wydobycie gazu kosztuje Rosjan 60–70 dol. za tysiąc metrów sześciennych, czyli mają do wyboru: zarabiać nieprzyzwoicie dużo albo po prostu bardzo dużo.

W optymistycznej wersji działające w Polsce firmy z PGNiG będą posiadaczem kilkudziesięciu miliardów metrów sześciennych gazu z Polski i Rosji. Z kraju tranzytowego i zużywającego o połowę gazu mniej, niż Rosjanie tracą podczas eksportu na przesyle, staniemy się naturalnym europejskim hubem gazowym. O ile Polska i Unia nadąży z rozwojem i integracją infrastruktury, będziemy go tłoczyć we wszystkich możliwych kierunkach – nawet na wschód. Jest to zresztą zgodne z tendencją w branży gazowej, która odrywając się od sztywnej sieci gazociągów, za sprawą złóż niekonwencjonalnych oraz rozwoju LNG i floty gazowców, przyjmuje zasady rynku. Tak jak w handlu ropą, coraz więcej jest kontraktów krótkoterminowych oraz transakcji spotowych. Coraz więcej jest traderów – jednym z nich chce się stać PGNiG.

W łupkowym boomie pozostaje do rozwiązania jeszcze kwestia, co będzie mieć z tego polski budżet. Na razie jesteś¬my jednym z najbardziej przychylnych fiskalnie krajów dla poszukiwaczy gazu – koszt przeciętnej koncesji poszukiwawczej to zaledwie 400 tys. złotych. Niemniej jeśli złoża się potwierdzą i przyjdzie rozdawać koncesje wydobywcze, rząd będzie musiał zrobić marsową minę. Jeśli barany pasą się na polskim gazie, to dlaczego nie mamy prawa ich strzyc? Na świecie prywatne spółki wydobywcze są usatysfakcjonowane 10-proc. marżą produktową. Jeśli więc gaz sprzedawałyby po 200 dol. za tysiąc metrów sześciennych, w budżecie mogłoby pozostać z tego ok. 20 dolarów. Przy 40 mld m sześc. rocznego wydobycia dałoby to około 3 mld zł podatków rocznie.

Z PGNiG i Orlenem problemu nie ma, bo to i tak państwowe spółki. Gorzej z Amerykanami. Ich koncerny nie lubią podatków i mają olbrzymią siłę lobbingową. O tym, że już zaczęli pracować nad zmiękczaniem polskiej administracji i polskiej opinii publicznej, świadczą wspólne konferencje na temat łupkowego gazu Radosława Sikorskiego i Lee Feinsteina, amerykańskiego ambasadora w Polsce. A wypowiedzi ministra o tym, że Amerykanie chcą nam pomóc, można włożyć między bajki i raczej wzbudzają obawę, czy polskiej administracji uda się poprowadzić z nafciarzami zza oceanu grę na własnych warunkach.

Według Transaprency International ExxonMobil jest firmą równie skłonną do korumpowania co Łukoil. W pełni ujawniło się to w 2003 r., kiedy Amerykanie zostali oskarżeni o udział w przekazaniu 500 mln dol. łapówki Teodoro Obiang Nguemowi, prezydentowi Gwinei Równikowej, za dostęp do złóż ropy w Zatoce Gwinejskiej, a także wręczenie 78 mln dol. Nursułtanowi Nazar¬bajewowi i jego świcie za koncesje w Kazachstanie.

Jak współpracujemy z Amerykanami, pokazaliśmy już w Iraku. Mimo sporego zaangażowania politycznego i militarnego nie otrzymaliśmy żadnych lukratywnych kontraktów na odbudowę kraju, ani tym bardziej dostępu do ropy. Jeśli damy się ograć na własnym podwórku, będzie wstyd.

Piotr Karnaszewski, Filip Kowalik

Cytuj:
Gaz łupkowy – korupcja i kontrowersje

Opublikowano: 11.01.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

ABW zatrzymała 7 osób w związku z korupcją przy udzielaniu koncesji na poszukiwania gazu łupkowego. Wśród zatrzymanych znaleźli się m.in. dyrektor Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska, pracownik Państwowego Instytutu Geologii oraz osoby z trzech firm ubiegających się o koncesje. Firmy te – jak się okazuje – należą do jednego inwestora.

Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 takich koncesji. Prokuratura do czasu postawienia zarzutów nie będzie komentować podejrzeń, że chodzi o Petrolinvest. Ten z kolei zaprzecza, jakoby wśród zatrzymanych mogli się znajdować jego pracownicy.

Sprawa poszukiwań gazu z łupków od dłuższego czasu budzi w Polsce kontrowersje. Środowiska ekologów przestrzegają przed niebezpieczeństwami związanymi z wydobywaniem niekonwencjonalnego gazu. Ważnym głosem w tej debacie o źródłach energii jest film amerykańskiego reżysera Josha Foxa „Gasland. Kraj gazem płynący”, który otrzymał w 2011 r. nominację do Oscara w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”.

Opracowanie: Tomasz Kłusek
Źródło: Lewica, http://wolnemedia.net

i czego można bylo się spodziewać :
Cytuj:
Sąd wypuścił podejrzanych o korupcję

Opublikowano: 14.01.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Warszawski sąd rejonowy dla dzielnicy Wola nie przychylił się do wniosków prokuratury o tymczasowy areszt dla sześciu osób zatrzymanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w związku ze śledztwem w sprawie korupcji przy udzielaniu koncesji na poszukiwania gazu łupkowego – informuje „Nasz Dziennik”

Zdaniem sądu areszt jest zbędny, bo na obecnym etapie dochodzenia nie zachodzi obawa matactwa. Jak powiedział prokurator Waldemar Tyl, wiceszef Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, wobec szczęściu zatrzymanych osób zostały zastosowane środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w wysokości od 30 do 200 tysięcy złotych, a także zakaz opuszczania kraju. Pracownika PIG zwolniono po przesłuchaniu, a sześciu podejrzanych prokuratura chciała zatrzymać w areszcie tymczasowym na trzy miesiące – informuje „Nasz Dziennik”.

We wtorek 10 stycznia 2012 roku, funkcjonariusze ABW, na polecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, w związku z korupcją przy udzielaniu koncesji na gaz łupkowy zatrzymali siedem osób, w tym trzech urzędników Ministerstwa Środowiska, jednego z Państwowego Instytutu Geologicznego oraz trzech przedsiębiorców reprezentujących firmy posiadające koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego – poinformował Rzecznik Prasowy ABW, ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.

Szef sejmowej Komisji Gospodarki Wojciech Jasiński (PiS) zapowiedział w czwartek, że w najbliższym czasie zwoła posiedzenie komisji w sprawie nieprawidłowości i przypadków korupcji przy wydawaniu koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce.

Na podstawie: Nasz Dziennik
Źródło: Ekologia.pl http://www.wolnemedia.net

Okazuje się że inni potrafią protestować :
Cytuj:
Protesty przeciw poszukiwaniom gazu łupkowego

Opublikowano: 15.01.2012 | Kategorie: Ekologia, Wiadomości ze świata

BUŁGARIA. W Sofii, Warnie, Burgas i innych miastach 14 stycznia odbyły się manifestacje przeciw poszukiwaniom gazu łupkowego. Protesty zorganizowała Inicjatywa Obywatelska, którą utworzyły bułgarskie organizacje ekologiczne. Kilka tysięcy osób zgromadziło się pod hasłem „Obudźmy się, brońmy naszej ziemi i wody”.

Szczególnie niebezpieczna jest technologia tzw. szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowaniu pod powierzchnię ziemi dużej ilości wody z domieszkami substancji chemicznych. W ten sposób rozsadza się skały i uwalnia gaz. Ubocznym skutkiem tego jest zanieczyszczenie wód gruntowych, które może mieć zgubne następstwa dla rolnictwa i ludzi. Mariana Christowa z Inicjatywy Obywatelskiej podkreśla, że „raz skażone, te wody nigdy już nie będą mogły zostać oczyszczone”.

Demonstracje przeciw poszukiwaniu gazu łupkowego odbyły się już w grudniu 2011 roku. Minister Gospodarki i Energetyki Trajczo Trajkow powiedział wówczas, że mieszkańcy północno-wschodniej Bułgarii „powinni się modlić, by próbne wiercenia wykazały obecność gazu łupkowego”, gdyż jego zdaniem zapewni on regionowi dobrobyt.

Opracowanie: Tomasz Kłusek
Źródło: Lewica, http://www.wolnemedia.net

i okazało się ze protesty przyniosły skutek, rząd Bułgarii wstrzymał wiercenia, czyli jednak da się :).

Natomiast w Polsce głupota zaczyna roztaczać coraz większe kręgi, niestety :
Cytuj:
Gaz tym razem głupkowy

Opublikowano: 18.01.2012 | Kategorie: Ekologia, Wiadomości z kraju

Amerykańskie firmy chcą poszukiwać złóż gazu łupkowego w rejonie uzdrowisk w Piwnicznej, Muszynie i Krynicy. Władze samorządowe, naukowcy i ekolodzy obawiają się zdewastowania zarówno krajobrazu, jak i zasobów podziemnych wód mineralnych.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, wniosek o zezwolenie na poszukiwania gazu łupkowego i ropy naftowej złożyła firma Mazovia Energy Resources. Zamierza prowadzić poszukiwania na południe od Nowego Sącza, na terenie gmin uzdrowiskowych Piwniczna, Muszyna i Krynica. To zagłębie unikalnych w skali kraju wód bogatych w minerały z ośmioma złożami. – „Poszukiwania mogą oznaczać koniec czerpania wody mineralnej na tym terenie – mogą zniszczyć lub zanieczyścić wodne złoża. Nie mówiąc już o zeszpeceniu krajobrazu Beskidów” – mówi gazecie Radosław Ślusarczyk, prezes zasłużonej ekologicznej organizacji Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Nie są to tylko obawy obrońców środowiska i przyrody. Podobne zdanie mają samorządowcy, a także geolodzy. – „Poszukiwania mają odbywać się bez wierceń, ale za to metodą sejsmiczną, na przykład poprzez wysyłanie impulsów akustycznych z ciężkich pojazdów. To stwarza zagrożenie dla wód mineralnych w tym rejonie – grozi utratą przez nie dwutlenku węgla, wskutek czego wody stracą swoje walory” – mówi prof. Andrzej Szczepański z Katedry Hydrogeologii AGH, który opiniował projekt przedstawiony przez spółkę. Taka działalność może też uaktywnić osuwiska. Jak tłumaczy naukowiec, oznacza to „Uruchomienie procesów, które odetną zasilanie wód mineralnych z opadów. A to dla nich podstawowe źródło. Tym samym wody mineralne nie będą odnawiane, ale też i wzbogacane przez dwutlenek węgla” – dodaje prof. Szczepański.

Jan Golba, burmistrz Muszyny, również nie jest zachwycony pomysłem: „Dla nas to bardzo zła informacja. Na naszym terenie jest siedem rozlewni wód mineralnych, pracuje w nich większość mieszkańców. Cokolwiek by się stało wodom, dla nas to katastrofa”. Samorządowcy zgłosili swoje zastrzeżenia do Ministerstwa Środowiska. Resort zwrócił się po opinię do Komisji Dokumentacji Hydrogeologicznych, swego organu doradczego. Od dwóch miesięcy samorządowcy nie doczekali się na odpowiedź.

Popieramy eksploatację złóż gazu łupkowego jako drogę do niezależności energetycznej Polski, pod warunkiem, że dokona się to metodami bezpiecznymi dla środowiska i przy zagwarantowaniu skarbowi państwa znaczących wpływów za koncesje, opłaty i podatki. Jednak poszukiwania i wydobycie tego surowca w miejscach o szczególnym znaczeniu przyrodniczym, krajobrazowym, uzdrowiskowym czy kulturowym uważamy za szczyt głupoty i krótkowzroczności – do żadnego szczytnego celu nie warto zmierzać po trupach.

Źródło: Nowy Obywatel, Wolne Media

Awatar użytkownika

Ta napewno chodzi o dobro srodowiska... ironia chodzi o kwit... oni wydobywaja wode mineralna puszczaja ja w polsce maja za to kase. A gdy przyjdzie lupek zrodlo zostanie zanieczyszczone to bedzie koniec wydobywania i sprzedawania wody interes zamkniety. Ciekawa sytuacja. Przez niestracenie swojego miejsca pracy i firmy moze wyjsc prawda na jaw co do prawdziwego wplywu wydowyania gazu lupkowego na srodowisko naturalne kasa z muszyny pojdzie na uswiadamianie, reklamy itd tak gdybam. Bo jak narazie to same klamstwa co do wyplywu na srodowisko ze strony tych co chca wydobywac.

Tak, mają za to kasę, ale też miejscowości te są miejscami gdzie dzięki wodzie mineralnej leczy się różne dolegliwości i naprawdę było by głupotą to wszystko zniszczyć.

Cytuj:
Amerykańskie firmy chcą poszukiwać złóż gazu łupkowego w rejonie uzdrowisk w Piwnicznej, Muszynie i Krynicy

reszta niesprzedanej jeszcze Polski łącznie z gazem łupkowym zostanie wyprzedana :pada:

Trzeba mieć nadzieję że pod wpływem protestów ministerstwo nie wyda zgody na poszukiwania.

Awatar użytkownika

generalnie, czuję się jakbym mieszkała na innej planecie...
Ktoś tu w ogóle rządzi w tym kraju??
To sa Polacy, czy ufoludki przebrane za ludzi? bo juz się pogubiłam... :shock:

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]