Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 29 mar 2020, 0:55

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 22 sty 2012, 14:36 
Offline
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2011, 9:00
Posty: 116
Lokalizacja: Z Kosmosu
Płeć: mężczyzna
grx pisze:
Cytuj:
Amerykańskie firmy chcą poszukiwać złóż gazu łupkowego w rejonie uzdrowisk w Piwnicznej, Muszynie i Krynicy

reszta niesprzedanej jeszcze Polski łącznie z gazem łupkowym zostanie wyprzedana :pada:


aaaaaaa tylko nie w mojej najświętszej i najczystszej enkalwie - Dolinie Popradu :bangheadwall: :załamka:

_________________
"Eter-Orgon może być sterowany skoncentrowanymi myślami, o czym mówią nam wszystkie religie świata i "nauki tajemne". Jest wykonawcą naszych pragnień, przez co odpowiednio afirmując podświadomość budujemy nasze życie społeczne i osobiste w dłuższym lub krótszym czasie."
"Kryształy są dowodem na istnienie podstawowych zasad bytu i jeśli nie zdołamy zrozumieć kryształów, nie będziemy w stanie pojąć życia.” Nikola TeslaNa górę
 Wyświetl profil  
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 22 sty 2012, 14:36 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Post: 25 sty 2012, 14:48 
Offline
Master Mason * 3rd Degree
Master Mason * 3rd Degree

Rejestracja: 18 lis 2011, 23:33
Posty: 20
Płeć: mężczyzna
Ciekawy artykuł:
Cytuj:
Gaz łupkowy w Żurawlowie

Opublikowano: 24.01.2012 | Kategorie: Ekologia, Gospodarka, Publicystyka, Reportaż

W czwartek, 19 stycznia 2012 roku w Żurawlowie na Lubelszczyźnie (gmina Grabowiec) zaplanowano konsultacje społeczne na temat poszukiwania gazu łupkowego w najbliższym sąsiedztwie miejscowości. W rozmowach udział mieli wziąć reprezentanci Chevronu w Polsce, zrzeszeni w spółce zależnej Chevron Polska Energy Rescoures, naukowcy z zakresu hydrogeologii i ochrony środowiska, wójt gminy Grabowiec Tadeusz Goździejewski oraz mieszkańcy Żurawlowa. Zgodnie z życzeniem spółki Chevron oraz wójta Goździejewskiego, przyjęto, że konsultacje będą miały charakter zamknięty, zabraknie na nich mediów oraz osób spoza miejscowości. Goździejewski w wypowiedzi dla PAP zarzucał dziennikarzom poszukiwanie sensacji i „przesadne nagłaśnianie wypowiedzi krytycznych wobec poszukiwania gazu łupkowego”, apelował: „dajcie nam się wreszcie dogadać”. Nie ukrywał, że przy udziale spółki Chevron przygotowano drobne upominki dla mieszkańców wsi, zwłaszcza dzieci, spośród których prawdopodobnie nie wszystkie otrzymały świąteczne prezenty.

Próba lokalizacji odwiertu w Żurawlowie to już drugie podejście inwestora na obszarze gminy Grabowiec. Wcześniej projekt odrzucili mieszkańcy pobliskiego Rogowa po tym gdy po badaniach sejsmicznych przeprowadzonych na zlecenie Chevronu przez Geofizykę Toruń, w niektórych domach zauważono pęknięcia na ścianach i zastanawiające przebarwienia wody w studniach. W Żurawlowie, choć położonym bardzo blisko Rogowa i mogącemu dzięki temu znać bliżej problem z jakim spotkali się sąsiedzi z południowego-wschodu, spodziewano się mniejszego oporu. Niektóre szacunki wskazywały, że liczba przeciwników poszukiwania gazu łupkowego nie jest tu większa od grona spoglądającego na odwierty przychylnym okiem.

Czwartkowe konsultacje w Żurawlowie zaplanowano na godzinę 15:00 w miejscowej remizie ochotniczej straży pożarnej. Na miejscu, wbrew nadziejom organizatorów konsultacji pojawili się przedstawiciele mediów i prasy, w tym m.in.: Polskiej Agencji Prasowej, Przekroju, Tygodnika Zamojskiego i TVN 24. Ekipa tej ostatniej, łatwo rozpoznawalna, na prośbę reprezentantów koncernu pozostała na zewnątrz budynku. Tuż przed rozpoczęciem spotkania, gdy mieszkańcy wsi, delegacja Chevronu i zaproszeni prelegenci znajdowali się w środku do zgromadzonych zaczęły dołączać kilkuosobowe grupy osób przyjezdnych. Byli wśród nich nie tylko mieszkańcy gminy Grabowiec i powiatu zamojskiego ale i osoby, które by móc uczestniczyć w spotkaniu pokonały nie rzadko kilkaset kilometrów. Miałem sposobność znaleźć się w tym gronie.

Tego dnia przygotowałem na korkowej planszy prezentacje fotograficzną obrazującą przypadki łamania praw człowieka i zanieczyszczeń środowiska w różnych częściach naszego globu, za które przynajmniej częściowo odpowiedzialny jest Chevron. Każde z zestawionych zdjęć opowiadało o osobnej historii. Łączyło je jedno: obojętność, nie wyrównane rachunki krzywd, łamanie zasad etyczno-prawnych a nawet negacja. Niektóre z nich odnosiły się do zanieczyszczeń jakie pozostawiła spółka Texaco, dziś część Chevronu, w ekwadorskiej Amazonii. Koncern nadal odmawia poniesienia kosztów odprowadzenia do środowiska miliardów litrów ropopochodnych ścieków. Nawet gdy w końcu w 2011 roku zapadł sądowy wyrok nakazujący spółce przekazanie środków na rzecz lokalnych społeczności, Indian i osadników, rzecznik Chevronu, Kent Robertson, nazwał werdykt „próbą wyłudzenia miliardów dolarów”. Chevron w dalszym ciągu unika poniesienia odpowiedzialności za tą katastrofę. Inne fotografie obrazowały konsekwencje współfinansowania przez Chevron rządu birmańskiego, a przez to i armii, łamiących wespół prawa człowieka (m.in. prześladowanie mniejszości etnicznych, palenie wsi, praca przymusowa, pozasądowe morderstwa); ostatni wyciek jakiego dopuściła się spółka Chevron na Oceanie Atlantyckim (Brazylia) oraz dziedzictwo eksploatacji ropy naftowej w Nigerii: degradacje środowiska i redukcję środków utrzymania lokalnych społeczności.

Z tak oto przygotowaną wizualną prezentacją zasiadłem w drugim rzędzie pośród innych osób, które tego dnia zjawiły się na sali w Żurawlowie, by przypomnieć o zagrożeniach związanych z eksploatacją gazu łupkowego i meandrach nowej Ustawy o prawie geologicznym i górniczym obowiązującej w Polsce od 1 stycznia 2012 roku. Od początku plansza trzymana przeze mnie w ręku przykuła uwagę przedstawicieli Chevronu, którzy wpatrując się w nią przez dłuższy odcinek czasu i dostrzegając równocześnie inne przejawy obecności osób spoza najbliższych okolic, szybko zorientowali się, iż zebrane audytorium dalece wykracza poza pierwotnie zakładany nawias.

Publiczne konsultacje otworzył wójt gminy Grabowiec, Tadeusz Góździejewski. Powitał zgromadzonych gości, słowa szczególnej uwagi skierował w stronę przedstawicieli koncernu Chevron. To doskonała okoliczność by dowiedzieć się co mogą zaoferować mieszkańcom Żurawlowa i gminy oraz by móc zgłosić własne uwagi i prośby. Po chwili jednak okazało się, że szef Chevronu na Polskę, John Claussen oraz inni członkowie delegacji firmy do Żurawlowa nie przystąpią do rozmów dopóki sali nie opuszczą osoby z zewnątrz, w tym zwłaszcza oponenci spoza obszaru gminy Grabowiec. Oświadczenie to wywołało zaskoczenie zgromadzonych i żywą dyskusje. Jeden z lokalnych mieszkańców odnosząc się do perspektyw zarysowanych przez wójta zauważył, że osoby takie jak on, nie potrafiące dobrze obsługiwać komputera i nie posiadające odpowiedniego wykształcenia z zakresu prowadzonych prac i tak nie mogą liczyć na prace przy inwestycji. Apel o opuszczenie miejsca przez osoby spoza Żurawlowa i media nie zdobył sobie pogłosu wśród okolicznych mieszkańców. Co więcej, gdy zebrani dowiedzieli się, że na prośbę przedstawicieli Chevronu dziennikarze z TVN24 pozostali na zewnątrz, wspólnie przegłosowali dopuszczenie stacji do miejsca rozmów.

Społeczna decyzja o zmianie profilu spotkania, wbrew życzeniom Chevronu i wójta Tadeusza Goździejewskiego, spowodowała rejteradę przedstawicieli amerykańskiej spółki. Szef Chevronu na Polskę, John Claussen, dyrektor Chevron Polska Marian Sewerski i inni członkowie delegacji, opuścili salę obrad i wsiedli do zaparkowanego nieopodal busa. Na zewnątrz pojazdu pozostała szefowa public relations Chevron Polska, Grażyna Bukowska, która w wypowiedzi dla TVN24 zaznaczyła, że „Nie było to spotkanie przewidziane dla agresywnych, demagogicznych grup ekologicznych, po to żeby zaprezentować tylko i wyłącznie swoje stanowisko”. Opuszczenie konsultacji przez przedstawicielstwo Chevronu zostało skrytykowane przez liczne grono zebranych. Równolegle na pytanie wójta o wolę dalszego prowadzenia konsultacji w momencie gdy salę opuścił inwestor, obecni zadecydowali o kontynuowaniu dialogu.

W tej sytuacji na prośbę wójta głos zabrała Hydrogeolog z Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG), Małgorzata Woźnicka, która tego dnia przygotowała obszerną prelekcje na temat eksploatacji gazu łupkowego, metody szczelinowania hydraulicznego, oddziaływania tego procesu na środowisko i metod utylizacji odpadów. Nim jednak prelegentka rozpoczęła przemówienie z głębi sali padły pytania o niezależność reprezentantów z PIG, w momencie gdy zaledwie kilka dni wcześniej, inny pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego znalazł się w gronie siedmiu osób aresztowanych i oskarżonych o korupcje przy przydzielaniu koncesji na eksploatacje gazu łupkowego w Polsce. Małgorzata Woźnicka nie wykazała zaskoczenia zarzutem, zaznaczając, że sprawę ostatniej afery korupcyjnej należy pozostawić do wyjaśnienia odpowiednim organom. Zapytana o ocenę opuszczenia zebrania przez przedstawicieli spółki Chevron odpowiedziała, że jej zdaniem nie powinni tak postąpić. W ten czwartkowy dzień Małgorzata Woźnicka należała do osób najdłużej przemawiających, wygłosiła długi, płynny, obfitujący w treść wykład. Jej wypowiedzi były wielokrotnie przerywane przez słuchaczy, którzy domagali się sprostowania lub dokładniejszego wyjaśnienia omawianych treści. Gdy hydrogeolog wyświetliła zdjęcia z lotu ptaka, obrazujące obszary eksploatacji gazu łupkowego w USA, w otoczeniu przyrody z dala od osiedli ludzkiej, z sali dobyły się pytania „a gdzie są ludzie?” – przecież struktura zasiedlenia w Polsce jest inna i wydobycie będzie mieć miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie społeczności. Kilkukrotnie padały także zarzuty o stosowanie „socjotechniki”, powtarzania wkoło tych samych lub zbliżonych treści: używania ogólnej nazwy „inwestor” zamiast „Chevron” a także terminu „stymulowania” zamiast „szczelinowania” gazu.

Obecny na sali wśród przyjezdnych, Radosław Gawlik z partii Zieloni 2004 przywołał badania Roberta W. Howartha z Cornell University, ostrzegającego przed niebezpieczeństwem hydraulicznego szczelinowania: uwalniania związków promieniotwórczych i metanu do środowiska, przedostawania się substancji używanych w procesie szczelinowania do ujęć wody pitnej – skutków częściowo potwierdzonych niezależnie także przez naukowców z Uniwersytetu w Duke. Przypomniał, że statystycznie rzecz ujmując w Stanach Zjednoczonych jednemu na sto odwiertów towarzyszą awarie, w tym w przypadku jednego na tysiąc są to awarie bardzo poważne. Pani Hydrogeolog odniosła się z dystansem do przytoczonej statystyki usterek, uznając prawdopodobnie, że są one jednak stosunkowo rzadkie, te same stanowisko zajęła co do postaci Howartha, zaznaczyła, że słyszała o kontrowersjach politycznych wokół jego osoby, mając tu na myśli, jak się zdaje, m.in. zaangażowanie w ruch ekologiczny i krytykę eksploatacji także gazu konwencjonalnego. W momencie gdy przybyła z Warszawy, jedna z uczestniczek spotkania, przywołała przypadki zanieczyszczeń środowiska spowodowanych przez Chevron w Brazylii i ekwadorskiej Amazonii, Małgorzata Woźnicka również zdystansowała się od zabierania głosu, nazywając te kwestie „politycznymi” – ona zaś jako naukowiec posiada legitymacje do wypowiadania się na temat faktów ze swojej dziedziny wiedzy. Takie rozgraniczenie podważył Paweł Ziemiński ze stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej. Jego zdaniem tak jak mówi się o ekonomii politycznej tak samo można mówić o geologii politycznej.

Drugim z prelegentów zaproszonych tego dnia na spotkanie przez wójta gminy był Marian Harasimiuk z Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który przypominał o swoim zaangażowaniu na rzecz ochrony przyrody na Lubelszczyźnie. Skrytykował regulacje, które co prawda zakazują stawiania wiertni w obrębie parków narodowych ale w dalszej kolejności przyzwalają już na odwierty poziome, mogące przekroczyć granicę parków pod powierzchnią ziemi. Nawoływał przy tym do nie odrzucania z góry poszukiwania gazu łupkowego na obszarze gminy. Powołał się tu na przykład historii powstania jednego z parków krajobrazowych na Lubelszczyźnie. Na początku mieszkańcy terenów na których powstał obszar chroniony też byli przeciwni projektowi, teraz jednak są zadowoleni, czerpią korzyści z turystyki i agroturystyki. Zdaniem Harasimiuka tak samo może być w przypadku gminy Grabowiec i gazu łupkowego, trzeba tylko dokładnie monitorować proces poszukiwań i wymagać od inwestora.

O kosztach i wymogach jakie stawiane są przed inwestorem, w tym przypadku Chevronem, w procesie poszukiwania niekonwencjonalnego gazu przekonywała także Małgorzata Woźnicka. Tu jednak sprostowania dokonała Teresa Adamska z Centrum Zrównoważonego Rozwoju (CZR) z Łodzi. Przypomniała, że według treści nowej Ustawy o prawie geologicznym i górniczym woda na poczet eksploatacji kopalin jest użyczana przedsiębiorcom bezpłatnie. Oznacza to, że do każdego odwiertu inwestor będzie mógł użyć milionów litrów wody zupełnie za darmo. O odpowiedzialność takiej filantropii wielokrotnie pytał wcześniej obecny tego dnia w Żurawlowie, Karol Pabich, działacz na rzecz wolnej energii, który nawiązał kontakt z lokalnymi grupami opozycyjnymi wobec eksploatacji gazu łupkowego ze Stanów Zjednoczonych. Jak owa praktyka ma się do społecznych kampanii nawołujących do dokręcania kranu, racjonalnego gospodarowania błękitną substancją, błękitnym złotem?

Teresa Adamska i Zbigniew Tynenski z CZR, obecni wśród publiczności, wielokrotnie zabierali głos tego dnia, naświetlając wszystkie meandry związane z Ustawą o prawie geologicznym i górniczym. Nowe regulacje przyjęte przez Sejm RP VI kadencji i podpisane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wpisują koncesje geologiczne na listę ważnego interesu publicznego: właściciele nieruchomości i mieszkańcy obszarów znajdujących się w zasięgu prac będą mogli być wywłaszczani, zupełnie tak samo jak obecnie przy budowie autostrad. Zbigniew Tynenski powiedział również, że według tego samego prawa podmiot, który otrzymał koncesje na poszukiwanie kopalin w danym obszarze jest uprawniony w pierwszej kolejności do ubiegania się o pozwolenie na ich wydobywanie, co w zasadzie automatycznie czyni go właścicielem prawa do ich eksploatacji. Ta sama ewentualność dotyczy prac Chevronu w Żurawlowie. Te stwierdzenie wzbudziło protest prelegentów, Mariana Harasimiuka i Małgorzaty Woźnickiej, którzy zaznaczali, że „prawie” lub „niemal” nie oznacza jeszcze faktu dokonanego. Ostatecznie jednak sam prof. Harasimiuk przyznał, że czytał Ustawę o prawie geologicznym i górniczym i że są w niej błędy: te prawo wymaga nowelizacji już teraz.

Wiele kontrowersji podczas dyskusji wywołała kwestia przechowywania, oczyszczania i uzdatniania mieszanki używanej do szczelinowania hydraulicznego, już po wykonaniu procesu. Osoby obecne na sali przypominały, iż znaczne ilości substancji są następnie przechowywane w otwartych zbiornikach a proces jej oczyszczania w zakładach wytypowanych do tego procesu nie przynosi zadowalających efektów. Hydrogeolog Woźnicka wzbudziła konsternacje obecnych na sali gdy zapowiedziała, że w obecnej sytuacji substancja pochodząca ze szczelinowania będzie prawdopodobnie przewożona aż do Gdańska, jak zauważono, ponad 500 km od Zamojszczyzny, i tam poddawana odpowiednim procesom. Małgorzata Woźnicka nie kryła przyjętej prawnie praktyki: zarówno skład mieszanki (woda, piasek, 2% substancji chemicznych) służącej do szczelinowania jak i nazwy zakładów prowadzących jej oczyszczanie, nie będą podawane do publicznej wiadomości. Należy więc tu podkreślić, że tak jak to ma miejsce w Stanach Zjednoczonych tak i w Polsce, wiedza ta będzie wyłączona spoza kontroli społecznej i prawa dostępu do wiadomości publicznej, będzie objęta klauzurą tajemnicy zawartej między ciałem korporacyjnym i instytucją państwową.

Wiele pytań i zarzutów padało z ust samych mieszkańców Żurawlowa i gminy Grabowiec. Zastanawiali się dlaczego Chevron chce wydzierżawiać działki w okolicy na 29 lat skoro nie wiadomo czy w przyjętej lokalizacji znajdują się złoża gazu nadające się do eksploatacji. Jeden z dyskutantów przypominał, że mieszkańcy brali osobisty udział w budowie dróg, a on sam przekazał na ten cel osobiste środki i do dziś nie doczekał się z urzędu gminy pokrycia poniesionych kosztów. Jego zdaniem, i innych obecnych, lokalne drogi nie są przystosowane do tego by jeździły po nich ciężkie pojazdy. Przy obecnym stanie gminna infrastruktura zostanie szybko zniszczona przez przemieszczające się po nich ciężarówki i sprzęt wspomagający. Ten sam mieszkaniec oskarżył wójta gminy Grabowiec, Tadeusza Goździejewskiego o bezrefleksyjne popieranie eksploatacji gazu łupkowego w regionie. Zaproponował, że jeżeli Goździejewski jest tak bardzo za, to on jest gotów już teraz wezwać notariusza, który „przygotuje odpowiednie dokumenty w których wójt poświadczy własnym majątkiem, że jeżeli coś się nam stanie, mieszkańcy odniosą jakieś szkody” to on jako gospodarz gminy pokryje poniesione straty własnymi dobrami. Goździejewski protestował przed stawianiem go w takiej sytuacji, zaznaczał, że tego rodzaju sugestie są nie uprawnione, prosiłby nie traktować go jak przedstawiciela Chevronu. Podczas spotkania jeszcze kilkukrotnie padały zarzuty pod adresem wójta gminy Grabowiec. Przywołano również wypowiedź lokalnego proboszcza, który podczas mszy miał powiedzieć, iż „gaz jest błogosławieństwem” (według innej wersji „gaz jest święty”). W pewnym momencie rzucono hasło pod adresem wójta czy oby przypadkiem nie powinniśmy zapytać o to czy nie mamy tu do czynienia z praktyką korupcyjną. O wystudzenie emocji apelował Maciej Frączak z warszawskiego stowarzyszenia „Zielone Osiedle”: „brałem udział w różnych dyskusjach, w niektórych traktowano nas jak dzieci, albo jak ludzi nieistotnych. Jesteśmy po raz pierwszy na spotkaniu i to jest zasługa także pana wójta”.

Szumy na sali spowodowała informacja udzielona przez wójta: za opłatę koncesyjną gmina otrzymała zaledwie 5 tysięcy złotych, na większe środki lokalna społeczność będzie mogła liczyć dopiero w trakcie wydobycia. Podczas czterogodzinnego spotkania wielokrotnie padały pytania o bezpieczeństwo prowadzonych prac. Teresa Adamska i Zbigniew Tynenski zalecali wdrażanie innych form pozyskania energii, w tym geotermii i zgazowania węgla kamiennego. Wielu uczestników apelowało do mieszkańców gminy o odrzucenie projektu poszukiwania gazu łupkowego w regionie, w tym m.in. Teresa Wojda i Paweł Ziemiński. Ten ostatni apelował by mieszkańcy Żurawlowa stanęli na czele porozumienia gmin przeciwnych wydobyciu gazu łupkowego i wspólnie starali się zmienić istniejącą praktykę. Podczas gdy znaczna część zgromadzonych osób wyrażała wątpliwości co do przejrzystości metody hydraulicznego szczelinowania, prelegenci M. Harasimiuk i M. Woźnicka podkreślali szansę jaką niesie za sobą wydobycie gazu łupkowego. Małgorzata Woźnicka apelowała równocześnie do mieszkańców o bezustanne monitorowanie stanu wody, gdyby do planowanych prac miało rzeczywiście dojść: zarówno przed wierceniem, w trakcie, jak i po przeprowadzeniu prac – tylko ciągła kontrola sanepidu może zapewnić bezpieczeństwo i realizacje podstawowych roszczeń w razie awarii.

Na koniec konsultacji, które ostatecznie nie doszły do skutku z powodu opuszczenia remizy przez przedstawicieli Chevronu, wójt Tadeusz Goździejewski podziękował wszystkim przybyłym, a „zwłaszcza pani Małgorzacie Woźnickiej”, która jak podkreślił, wyjaśniła nam wiele wątpliwości narosłych wokół tematu. Końcowe oświadczenie wójta spotkało się z głośną odpowiedzią grupy kilkunastu osób, głównie lokalnych mieszkańców, skandujących wspólnie hasło „nie chcemy gazu!”. Niemniej, w prywatnych rozmowach po spotkaniu, niejeden mieszkaniec Żurawlowa wyrażał opinię, że nie został przekonany, zarówno do akceptacji jak i całkowitego odrzucenia poszukiwania gazu łupkowego w granicach miejscowości i gminy.

Niezdecydowanych w niedalekiej przyszłości postarają się przekonać raz jeszcze przedstawiciele Chevronu. W opublikowanym oświadczeniu koncernu, już po oddaleniu się z remizy OSP w Żurawlowie, czytamy iż „bezpośredni dialog z mieszkańcami tej wsi został uniemożliwiony przez zorganizowane grupy protestu oraz osoby spoza Żurawlowa”. Mimo tej przeszkody przedstawiciele Chevronu zapewniają, że w „dalszym ciągu będziemy dążyć do przeprowadzenia tej ważnej dyskusji z mieszkańcami. Przywiązujemy ogromną wagę do dobrych relacji ze społecznościami, w których działamy, podobnie jak do tego, aby zapewnić im pełną informację o naszych planach i zaangażowaniu na rzecz bezpieczeństwa jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac”.

Oburzenia po spotkaniu nie krył wójt gminy Grabowiec, Tadeusz Goździejewski. W wypowiedzi udzielonej dla serwisu „mmzamosc.pl” powiedział, że „Dla mnie to była hucpa… Wiem, że był apel w Internecie, aby zjeżdżać do Żurawlowa, by bronić polskich interesów. Kto zakłócał spotkanie? – Nie wiem, jak ich nazwać: ekolodzy, zieloni, obrońcy polskości? Mimo prób podjęcia rozmowy merytorycznej, debata zamieniła się w wiec polityczny”. I dalej: „Zamiast wysłuchiwania, było przerywanie prelekcji. Protestujący, wśród których więcej było ludzi z zewnątrz niż z naszej gminy, próbowali podjąć dyskusję pozamerytoryczną.”.
Tadeusz Goździejewski podczas spotkania zaznaczył, że mieszkańcy sąsiedniego Rogowa odrzucili możliwość prac w obrębie ich wsi i wola ta została uszanowana. Jak złudna to obietnica najlepiej poświadcza sama metoda szczelinowania hydraulicznego. Od pierwotnego odwiertu pionowego, od 1,5 do 3 km pod ziemią, odchodzą odwierty poziome, mające nawet do 3-3,5 km długości. Mogą one objąć cały obszar o takim promieniu wokół odwiertu pionowego. Rogów leży ok. 2,3 km od Żurawlowa. Oznacza to, że wbrew złożonej obietnicy, w przypadku ewentualnej eksploatacji odwierty pionowe obejmą także Rogów, a inwestor będzie mógł pozyskiwać surowiec wprost spod samej miejscowości.

Poniżej treść karty informacyjnej, jaką przekazałem tego dnia do rąk mieszkańców Żurawlowa i gminy Garbowiec.

KILKA FAKTÓW O CHEVRONIE

„Drodzy mieszkańcy Żurawlowa, Szczelatyna, Rogowa i Grabowca!

1. Chevron obecny w Polsce min. poprzez spółkę zależną Chevron Polska Energy Rescoures Sp. z o.o posiada koncesje geologiczne, wydane przez Ministerstwo Środowisko, obligujące go do poszukiwania min. gazu łupkowego w lokalizacjach Kraśnik, Frampol, Zwierzyniec, Grabowiec: w tym także okolice miejscowości Żurawlów, Rogów i Szczelatyn).

2. Od przełomu lat 1960. i 1970. do 1992 roku, koncern Texaco, dziś część Chevronu, eksploatował ropę naftową w ekwadorskiej Amazonii. W tym okresie wraz z partnerami odprowadził do środowiska miliardy litrów toksycznych ścieków, które rozlały się i zapełniły setki otwartych dołów i zagłębień, tworzących odtąd ropo-ściekowe bajorka. Efektem poczynań przedsiębiorstwa stało się zanieczyszczenie ziemi, wód gruntowych i cieków wodnych – natomiast miejscowa ludność (Indianie i osadnicy) aż do dziś zmaga się z konsekwencjami zanieczyszczenia środowiska (zarówno o konsekwencjach społecznych jak i zdrowotnych (choroby nowotworowe, poronienia, defekty płodu). Następujące po sobie zarządy Chevron i Texaco wciąż negują odpowiedzialność koncernu za katastroficzne zanieczyszczenia w ekwadorskiej Amazonii, odrzucają wyroki ekwadorskiego sądu i odmawiają poniesienia kosztów adekwatnych do wyrządzonych szkód na rzecz 30 tysięcy Ekwadorczyków, którzy wnieśli pozew przeciwko Chevronowi.

3. Chevron znajduje się w gronie współudziałowców i beneficjentów eksploatacji złóż Yadana w Birmie. Ocenia się, że tylko od 2000 roku dzięki projektowi Yadana birmański rząd zainkasował ponad 4,83 mld dolarów. W analogicznym czasie Chevron dzięki udziale w tej inwestycji zyskał ponad 437 mln dolarów. Według raportu organizacji Earth Rights International (ERI) „Yadana jest decydującym czynnikiem, umożliwiającym birmańskiemu reżimowi zachowanie wypłacalności”. Tymczasem rząd i birmańska armia odpowiedzialne są za kategoryczne łamania praw człowieka: ataki na ludność cywilną, palenie wiosek, prześladowania mniejszości etnicznych, pozasądowe zabójstwa, stosowanie pracy przymusowej (także przy oczyszczaniu rurociągu Yadana).

4. Siódmego grudnia 2011 roku Chevron, łamiąc brazylijskie przepisy, spowodował wyciek ponad 100 tysięcy galonów czystej ropy naftowej do Oceanu Atlantyckiego na wschód od wybrzeży stanu Rio de Janeiro. Reprezentant policji federalnej ujawnił, że wyciekowi towarzyszyło naruszenie prawa. Chevron wykonał odwiert o 500 metrów głębszy niż pozwalała mu na to udzielona koncesja wydobywcza, przy czym nie był odpowiednio przygotowany na wypadek zaistnienia awarii: spółka musiała pożyczyć sprzęt sonarowy aby ustalić źródło wycieku.

5. Od ponad 50 lat Chevron wydobywa ropę naftową i gaz ziemny w Nigerii. Koncern posiada (2011 r.) obecnie 40% udziałów w 13 koncesjach wydobywczych w ramach wspólnego przedsięwzięcia z nigeryjską korporacją państwową. W ciągu tego okresu z ponad 700 mld dolarów przychodów z eksploatacji kopalin w Nigerii, zaledwie 1% trafiła na rzecz realizacji potrzeb społecznych, w tym niewielka część dla wspólnot z regionu wydobycia (Delta Nigru). Zamiast tego spółki operujące w regionie, w tym Shell i Chevron przyczyniły się do masowej degradacji środowiska i marginalizacji lokalnych społeczności (redukcja bądź utrata źródeł utrzymania, zanieczyszczenia wody, pogorszenie stanu zdrowia).

6. Zaproszenie do Polski i wydanie zezwoleń na inwestycje grupom gospodarczym znanych z łamania praw człowieka lub poważnych zanieczyszczeń środowiska stanowi potencjalne zagrożenie i niepewność dla mieszkańców z obszarów objętych licencjami na wydobycie kopalin. Zwłaszcza, że są to inwestycje budzące kontrowersje społeczne i środowiskowe: w tym gaz łupkowy. Symptomatycznym jest tu przykład Chevronu, który w ubiegłych dekadach przyczynił się do poważnych zanieczyszczeń w ekwadorskiej Amazonii skutkujących niepowetowanymi stratami dla ludzi i środowiska. Pomimo wyroku sądowego, który nakazuje Chevronowi wypłacenie wielomiliardowych odszkodowań, przedstawiciele spółki odżegnują się od osobistej odpowiedzialności za te wydarzenia. Wydanie koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce grupie gospodarczej znanej z lekceważenia norm etycznych i środowiskowych, biorąc także pod uwagę także kontrowersje związane z metodą hydraulicznego szczelinowania, stanowi niepokojący precedens, potencjalne zagrożenie dla mieszkańców okolic w których będzie operować dana spółka.

7. „Nie ufajcie Chevronowi” – ostrzega ekwadorski prawnik Pablo Fajardo, który prowadził sprawę przeciwko amerykańskiej spółce w Ekwadorze – „Chevron wydobywał u nas ropę naftową, zanieczyścił nasze lasy deszczowe, przyczynił się do śmierci ludzi, popełnił oszustwa, a następnie próbował to wszystko ukryć”. Fajardo odnosząc się do ostatniej awarii Chevronu w Brazylii dodał, że „firma ma problem systemowy, który nie pozwala jej spełniać zobowiązań środowiskowych wobec społeczności w sąsiedztwie, których prowadzi działalność”.

Autor: Damian Żuchowski
Dla „Wolnych Mediów”Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 24 lut 2012, 15:47 
Offline
Master Mason * 3rd Degree
Master Mason * 3rd Degree

Rejestracja: 18 lis 2011, 23:33
Posty: 20
Płeć: mężczyzna
Zaczęło się ;(:
Cytuj:
Jak podaje Puls Biznesu – międzynarodowe koncerny wydobywające gaz łupkowy będą mogły wywłaszczać właścicieli gruntów, na których zostaną wykryte złoża. Będą miały do tego prawo, gdyż wydobycie gazu łupkowego zostało zakwalifikowane do tzw. celów społecznych. W takiej sytuacji właściciele nieruchomości zasobnych w gaz łupkowy musieliby sprzedać swoje grunty.

Zdaniem prawników narusza to konstytucyjne zasady równości i jest przykładem złej legislacji.

Prof. Piotr Winczorek zauważa, że sytuacja stron ewentualnego sporu nie byłaby równa i że gdyby sprawa trafiła do sądu, ten w swej ocenie kierowałby się tym, czy grunt istotnie był konieczny koncernowi do wydobycia gazu.

W przypadku potwierdzenia takiej sytuacji – grunt zostałby przyznany wydobywcy, a sąd określiłby tylko odpowiednią cenę.

Prof. Winczorek stwierdza, że taki przymusowy wykup może łamać konstytucyjne prawo własności

Źródło:
Władza Rad
Wolne MediaNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 27 lut 2012, 18:05 
Offline
Intimate Secretary * 6th Degree
Intimate Secretary * 6th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lis 2010, 21:26
Posty: 85
Płeć: mężczyzna
harut pisze:
Zaczęło się ;(:
Cytuj:
Jak podaje Puls Biznesu – międzynarodowe koncerny wydobywające gaz łupkowy będą mogły wywłaszczać właścicieli gruntów, na których zostaną wykryte złoża. Będą miały do tego prawo, gdyż wydobycie gazu łupkowego zostało zakwalifikowane do tzw. celów społecznych. W takiej sytuacji właściciele nieruchomości zasobnych w gaz łupkowy musieliby sprzedać swoje grunty. ...


Ciekawie, oj ciekawie :shock:
Najlepsze jest to: "Będą miały do tego prawo, gdyż wydobycie gazu łupkowego zostało zakwalifikowane do tzw. celów społecznych"
Śmieją się Nam w twarz! :uoeee:


Pokaż Uwagi moderatoraNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 10 mar 2012, 10:15 
Offline
Master Elect of Nine * 9th Degree
Master Elect of Nine * 9th Degree

Rejestracja: 21 sie 2010, 16:37
Posty: 377
Lokalizacja: podlasie
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Białystok
http://w61.wrzuta.pl/audio/82AsXizjjDZ/gaz_lupkowy_wywiad_z_aleksandrem_jablonowskimNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 06 maja 2012, 17:18 
Złupieni za gaz.

1:34:23 h

Film z serii gaz łupkowy, jak i kiedy doszło do wykupienia koncesji.

phpBB [video]Na górę
   
 
 
Post: 18 cze 2012, 16:03 
Offline
Master Mason * 3rd Degree
Master Mason * 3rd Degree

Rejestracja: 18 lis 2011, 23:33
Posty: 20
Płeć: mężczyzna
Podobno jeden z największych koncernów z branży naftowej ExxonMobil wycofuje się z poszukiwań gazu łukowego z Polski, w pierwszej chwili ucieszyłem się :haha: . Jednak po chwili zapaliły mi się w głowie dwie lampki ostrzegawcze.
Pierwsza, żółta,związana z informacją że w/w koncern podjął strategiczną współpracę z ...... Rosneft'em :cooo?: , a później już czerwona, bo Exxon dostał 6 koncesji na poszukiwanie tych złóż, i teraz może je oddać/ zrzec się na rzecz Skarbu Państwa, lub .... sprzedać je komuś innemu ...... .
Więc ogólnie mówiąc jest wesoło :uoeee:Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 18 cze 2012, 16:50 
Offline
Sublime Master Elect * 11th Degree
Sublime Master Elect * 11th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lip 2010, 18:09
Posty: 557
Płeć: mężczyzna
Czytałem na wolne media tez ze wydobywanie w Polsce jest nie opłacalne. Ludzie są uświadomieni wiedza jakie niesie to zagrożenia a naprawa skutków zniszczenia ta technologia wydobywania jest nieopłacalna. Tak w skrócie. Tez się ucieszyłem jak to przeczytałem. Zobaczymy jak to będzie.

wkleje link:

Cytuj:
ExxonMobil wycofuje się z poszukiwań gazu łupkowego

Opublikowano: 18.06.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Największy amerykański koncern paliwowy rezygnuje z poszukiwania gazu łupkowego w Polsce, bo nie znalazł go tyle, by jego wydobycie się opłacało

“ExxonMobil potwierdza, że zakończył poszukiwania gazu łupkowego w Polsce po wypełnieniu, wraz ze swoim partnerem, wymaganego programu prac, który został przeprowadzony zgodnie z przepisami środowiskowymi” – poinformował nas wczoraj Adam Kopyść, doradca ds. relacji zewnętrzny spółki ExxonMobil Exploration and Production, która poszukiwała złóż gazu w polskich łupkach. Kopyść nie zostawił wątpliwości: “zakończenie poszukiwania gazu łupkowego w Polsce równa się wycofanie z dalszych prac poszukiwawczych w Polsce”.

“Prace poszukiwawcze nie przyniosły wyników, które zadowoliły amerykańskiego potentata. “Nie zaobserwowaliśmy stałego, komercyjnego poziomu przepływu węglowodorów w naszych dwóch otworach w basenie lubelskim (otwór Krupe-1, Gmina Krasnystaw, koncesja Chełm) i podlaskim (otwór Siennica-1, Gmina Siennica, koncesja Mińsk Mazowiecki)” – stwierdził rzecznik spółki Exxona.

Opracowanie: XaViER
Źródło: CIA

TAGI: Exxon Mobil, Gaz łupkowy


link: http://wolnemedia.net/gospodarka/exxonmobil-wycofuje-sie-z-poszukiwan-gazu-lupkowego/

_________________
Zamknij oczy na chwile, wycisz się - otwórz oczy i co widzisz ? Przestrzeń, Boga, Świadomość, Bezmyślunek. Nie staraj się tego utrzymywać to jest samo utrzymujące się. Nie przywiązuj się do myśli, pozwalaj być uczucią nawet nie wiadomo jak straszne nie zabija cie. Nie oceniaj, nie osadzaj a gdy zaczynasz to robić łap się na tym i puszczaj. Tak naprawdę nic nie musisz robić, to o czym mowie to po prostu bycie, siedzenie, patrzenie. I o to chodzi, tyle.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 11 lip 2012, 18:41 
Offline
Sublime Master Elect * 11th Degree
Sublime Master Elect * 11th Degree

Rejestracja: 16 mar 2010, 22:10
Posty: 652
Wołanie o pomoc z Łowicza

Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli o poparcie naszych działań w obronie Polaków w Polsce przed powstaniem w Łowiczu wypadowej bazy hydraulicznego szczelinowania dla terenu całej Polski i Europy.
Pomimo naszych protestów rozsyłanych na cały świat i pomimo trwania postępowania wyjaśniającego w Prokuraturze Rejonowej w Łowiczu na zlecenie Prokuratora Generalnego, to jednak 18 czerwca 2012 r. ekipa budowlana weszła na teren przyszłej bazy hydraulicznego szczelinowania i postawiła pierwsze dwa obiekty wartownicze.
Jeszcze nie jest za póżno, ale należy działać szybko w celu zaniechania budowy i likwidacji Łowickiej podstrefy Łódzkiej Strefy Ekonomicznej.
Oczekujemy pomocy w zmobilizowaniu mieszkańców Łowicza i okolic do obrony tego miejsca jako twierdzy obrony koniecznej zgodnie z art. 25 k.k.:
“Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.”
Wiertnia Kutno-2,ropy i gazu ziemnego już działa i truje nam wodę, środowisko, niszczy rolnictwo.
Do tego dokłada się skazanie naszego terenu na podziemne składowanie skroplonego CO2 oraz innych niebezpiecznych odpadów a także rozsiewanie z samolotów toksycznych smug (chemtrails) oraz skażenie elekromagnetyczne z gęstej sieci przekaźników telefonii bezprzewodowej.
Na domiar złego woda pitna w Łowiczu została skażona nieznanymi toksynami a służby sanitarne, czarny płyn określają jako przydatny do spożycia dla ludzi.
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o poparcie załączonych w PDF treści do tego emaila z następującą adnotacją:
Protestujemy przeciwko zamiarom niszczenia naszej Polskiej Ojczystej Ziemi i skazywania nas Polaków na zagładę !
W pełni popieramy wnioski Inicjatywy Obywatelskiej Dorzecza Bzury i Słudwi i solidaryzujemy się
z zagrożonymi mieszkańcami Łowicza i okolic.
ewentualnie można dodać własny komentarz i przesłać na poniższe adresy:
sekretariat@lodz.uw.gov.pl, wicewojewoda@lodz.uw.gov.pl,marszalek@lodzkie.pl, hzasepa@gmail.com, piotr.golaszewski2@interia.pl, umlowicz@um.lowicz.pl,starostwo@powiatlowicki.pl, lowobywatel2@gmail.com,listy@prezydent.pl, info@mos.gov.pl, mg@mg.gov.pl, kontakt@kprm.gov.pl,
Teresa Wojda, Maria Bejda
Inicjatywa Obywatelska Dorzecza Bzury i Słudwi
Obywatelski Ruch Oporu
żródło;http://www.sekretyameryki.com/index.php/wolanie-o-ratunek-dla-niszczonej-i-zniewalanej-polski/Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 21 lip 2012, 12:04 
Cytuj:
Służby geologiczne USA - Polska ma w łupkach tylko 38,1 mld m sześc. gazu

Andrzej Kublik
21.07.2012 , aktualizacja: 21.07.2012 11:39

Gdzie będą pierwsze kopalnie gazu łupkowego


Obrazek

Gdzie będą pierwsze kopalnie gazu łupkowego
Lodowaty prysznic z USA dla polskich nadziei na gaz z łupków: według amerykańskich służb geologicznych możemy mieć tylko 38,1 mld m sześc. gazu w skałach łupkowych, mniej niż jedną setną wcześniejszych zapowiedzi.

W czwartek amerykańska rządowa służba geologiczna US Geological Survey (USGS) opublikowała swoje pierwsze szacunki na temat zasobów gazu i ropy naftowej w polskich łupkach. Szacunki te amerykańska służba przygotowała w ramach programu ocen światowych zasobów niekonwencjonalnych złóż gazu i ropy.

Zdaniem USGS potencjalne zasoby gazu z łupków w Polsce, które technicznie nadają się do wydobycia, wynoszą od 0 do 115,7 mld m sześc. A podstawową zasobność owych złóż położonych w pasie od Pomorza przez Mazowsze po Lubelszczyznę amerykańska instytucja ocenia na niespełna 38,1 mld m sześc. gazu. To zaspokoiłoby w pełni nasze potrzeby na 2,5 roku. USGS zastrzega, że owe szacunki mają bardzo przybliżony i wstępnych charakter, gdyż przygotowano je na podstawie próbek skał pobranych z 56 odwiertów wykonanych w Polsce przed 1990 r. Przez ostatnie cztery lata w Polsce wykonano już blisko dwa tuziny nowych odwiertów w skałach łupkowych, ale ich wyniki nie są dotąd znane.

ExxonMobil już zrezygnował


Szacunki renomowanej amerykańskiej rządowej służby geologicznej mogą zachwiać nadziejami i apetytami Polaków, które przez ostatnie lata rozbudzali eksperci, także z USA. Tam właśnie mniej więcej 10 lat temu nafciarzom pierwszy raz udało się wydobyć gaz uwięziony w skałach łupkowych, a od 2007 r. w Stanach Zjednoczonych zaczęto z zyskiem eksploatować takie złoża. Dwa lata później USA stały się niezależne od importu gazu. A przez ostatnie cztery lata ceny tego paliwa w Stanach Zjednoczonych spadły o 80 proc. i na początku tego roku 1000 m sześc. gazu w USA kosztowało ok. 70 dol. - osiem razy mniej, niż dziś za tę samą ilość gazu Polska płaci Gazpromowi, naszemu głównemu dostawcy.

Już pod koniec 2007 r. Ministerstwo Środowiska wydało pierwszą koncesję na poszukiwanie gazu w naszych łupkach. Dotąd przyznano 112 takich zezwoleń. Dostały je głównie firmy z USA, Kanady, Europy Zachodniej, a także rodzime - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Orlen czy Lotos.

Nafciarze ustawiali się w ogonku po koncesje, bo zdaniem ekspertów z USA właśnie Polska ma największe w Europie zasoby gazu w łupkach. Dwa lata temu firma Wood McKenzie szacowała nasze łupkowe zasoby na 1,4 bln m sześc. gazu, a firma Advanced Resources na niemal 3 bln m sześc.

W maju zeszłego roku amerykańska rządowa Agencja Informacji Energetycznej (EIA) ogłosiła, że w polskich łupkach może być nawet 22 bln m sześc. gazu, z czego zasoby dające się wydobyć w opłacalny sposób przy zastosowaniu znanych dziś technologii wynoszą 5,3 bln m sześc. Dość, by w pełni zaspokoić potrzeby Polski na 300 lat.

Ogłoszone teraz szacunki USGS stanowią mniej niż 1 proc. prognoz EIA sprzed roku. Na dodatek to kolejny w ostatnich tygodniach zły sygnał z amerykańskiej strony dla polskich nadziei na gaz z łupków. Pod koniec czerwca - jak pierwsza poinformowała o rym "Gazeta" - największy amerykański koncern paliwowy ExxonMobil zrezygnował z dalszego szukania gazu w naszych łupkach, bo dwa pierwsze odwierty tej firmy nie przyniosły sukcesu.

Rozbieżności w szacunkach? "Zdarza się"

W marcu pierwsze polskie szacunki zasobów gazu w łupkach ogłosił Państwowy Instytut Geologiczny. Nasza służba geologiczna oceniła, że możemy mieć w łupkach ponad 1,9 bln m sześc. gazu, ale najbardziej prawdopodobne zasoby wynoszą od 346 mld m sześc. do 768 mld m sześc.

PIG podkreślał, że są to szacunki wstępne, opracowane na podstawie danych z wierceń wykonanych przed 1990 r. - jak w przypadku szacunków USGS. Na dodatek polskie służby geologiczne przygotowały swój raport, korzystając z pomocy USGS. Skąd zatem tak duże rozbieżności między raportami służb geologicznych Polski i USA? - To się zdarza - odpowiedział nam enigmatycznie rzecznik PIG Mirosław Rutkowski. Nie skomentował on raportu USGS.

- To tylko kolejne estymacje. Zupełnie się tym nie przejmujemy. Dla firm prowadzących poszukiwania liczą się wyniki obecnie prowadzonych odwiertów. Są one prowadzone na dużo większych głębokościach niż w przeszłości. Szacunki oparte na danych historycznych z odwiertów wykonanych przed 1990 r. to jak wróżby - powiedział nam Tomasz Gryżewski z polskiej spółki kanadyjskiej firmy Talisman Energy, która wykonała już trzy odwierty w polskich łupkach. Nie każdy ma tyle optymizmu. - Będzie huczek - ocenił skutki publikacji raportu USGS inny przedstawiciel branży naftowej, który chciał zachować anonimowość.

- To kolejny tego typu raport w ostatnich kilkunastu miesiącach wskazujący na skrajnie różne zasoby. Rząd wciąż opiera się na danych z polskiego raportu otwarcia wykonanego przez Państwowy Instytut Geologicznych w marcu 2012 - powiedziała nam Magdalena Sikorska z Ministerstwa Środowiska. I dodała, że drugi raport PIG zostanie opublikowany wiosną 2014 r. i będzie oparty na analizie informacji z blisko 50 nowych otworów wykonanych w latach 2010-13.

Wielkie nadzieje z gazem z łupków wiąże minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Z jego inicjatywy na początku lipca PGNiG i cztery państwowe kolosy - miedziowy kombinat KGHM oraz spółki energetyczne PGE, Enea i Tauron - podpisały porozumienie o współpracy przy poszukiwaniu i ewentualnej eksploatacji złóż gazu z łupków na koncesji PGNiG w pobliżu Wejherowa. Na ten projekt do połowy dekady kwintet państwowy firm może wydać 1,72 mld zł. - Niezależnie od wyników analiz prowadzących przez USGS najważniejsze będą raporty przygotowane przez przedsiębiorstwa prowadzące poszukiwania, ponieważ będą bazowały one na najbardziej aktualnych danych geologicznych - mówi rzeczniczka Ministerstwa Skarbu Magdalena Kobos.


http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,12167622,Sluzby_geologiczne_USA___Polska_ma_w_lupkach_tylko.htmlNa górę
   
 
 
Post: 01 sie 2012, 18:49 
Offline
Master Mason * 3rd Degree
Master Mason * 3rd Degree

Rejestracja: 18 lis 2011, 23:33
Posty: 20
Płeć: mężczyzna
Ponoć za jedną koncesję (wg "DGP") ExxonMobil może żądać od 47 do 73 mln. dol., a że takich koncesji ma 6 to może zarobić około 400 mln dolarów :?Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 04 lut 2013, 16:15 
Przegląd tygodnik 4/2013

Obrazek

Obrazek

Polska uległa łupkowym mirażom, tymczasem jeszcze długo nie zdołamy ustalić, ile naprawdę mamy gazu. Wiadomo jednak, że jego wydobycie będzie trudniejsze i droższe, niż przypuszczaliśmy. Informacje na temat ilości gazu w polskich łupkach są oparte na jednym badaniu sprzed kilkudziesięciu lat. Amerykanie ocenili, że jest go 5,3 bln m sześc. Ekspertyza Państwowego Instytutu Geologicznego mówi o najwyżej 1,9 bln m sześc. Opinia Komitetu Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi PAN stwierdza jasno: "Oczekiwania dużych korzyści z eksploatacji złóż gazu łupkowego są na razie bezpodstawne i przedwczesne". Nie wolno zatem na rzecz łupków rezygnować z badań złóż gazu konwencjonalnego – twierdzi geolog prof. Krzysztof Szamałek. Nasz rząd uprawia łupkową propagandę sukcesu, a w USA wszedł właśnie na ekrany film hollywoodzki ukazujący mroczną stronę eksploatacji gazu łupkowego, "Promised Land" ("Ziemia obiecana").

Cały tekst dostępny w drukowanym wydaniu "Przeglądu".


W artykułach jest też info dot. filmu dok. "GasLand".Na górę
   
 
 
Post: 07 kwie 2013, 22:15 
Offline
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 gru 2010, 10:50
Posty: 1901
Cytuj:
Łupkowe prawo do wywłaszczeń
2012-02-22 00:00 aktualizacja: 2012-02-22 06:33 KUP LICENCJĘ
Jarosław Królak
Firmy mogą wywłaszczać właścicieli gruntów, na których zostaną wykryte złoża gazu. Czy to jest zgodne z konstytucją.
Amerykańskie koncerny wywłaszczają polskich rolników”, „Ziemia ojców w obcych rękach”, „Rozbierają Polskę po kawałku” — takie alarmujące tytuły mogą niedługo pojawić się w polskich gazetach. Wszystko za sprawą obowiązującej od 1 stycznia 2012 r. nowej ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Rząd i parlament postanowiły dać firmom wydobywającym gaz łupkowy skuteczne narzędzie do przejęcia pełnej kontroli nad złożem i jego eksploatacją. Art. 19.1 ustawy mówi wprost, że przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na wydobywanie węglowodorów (np. gazu łupkowego), może żądać wykupu nieruchomości lub jej części położonej w obszarze górniczym w celu wydobycia gazu. Oznacza to, że gdy strony nie dojdą do porozumienia, koncern wydobywczy ma pełne prawo domagać się od właściciela wykupu gruntu. Jeżeli ten będzie się opierał, sprawę załatwi sąd.

— Nowością jest to, że wydobycie gazu łupkowego znalazło się w katalogu tzw. celów publicznych. W związku z tym prawo pozwala zagranicznym koncernom na wywłaszczanie nieruchomości pod wydobycie gazu łupkowego. Rolnicy, przedsiębiorcy i inni właściciele nieruchomości zasobnych w gaz łupkowy będą zmuszeni sprzedać grunty. Ustawa zakłada więc możliwość wywłaszczania jednego przedsiębiorcy przez innego przedsiębiorcę, w tym przypadku przez koncern wydobywczy. Moim zdaniem, narusza to konstytucyjne zasady równości — mówi Jacek Czapiewski, radca prawny z Gdańska.

Cały artykuł w środowym Pulsie Biznesu lub tutaj.

http://www.pb.pl/2561179,48936,lupkowe-prawo-do-wywlaszczen

_________________
Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 12 kwie 2013, 17:24 
Offline
Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lut 2013, 16:42
Posty: 3412
Płeć: mężczyzna
z dzisiaj:

Film, który zdenerwował Rosję, nie spodoba się również Polakom [WIDEO]

W filmie o gazie łupkowym „Fracknation” Polska pokazana jest jako zacofane państwo pod kontrolą Gazpromu. Międzynarodowe instytucje ocenzurowały fragment, by nie narażać się Rosji. Ale Polaków również zdenerwuje.

Kadr pierwszy:

Kamera pokazuje szare, wielopiętrowe blokowiska, pomazane sprejem garaże, odrapane mury, rozdeptane trawniki i drzewa bez liści. Niebo ma kolor brudnej ścierki. W dochodzącej zza ekranu narracji reżyser filmu Phelim McAleer mówi – Bloki w Polsce przypominają, że państwo było w uścisku Rosji przez wieki. Mimo że rosyjskie czołgi nie stacjonują już na polskiej ziemi, Rosja wciąż kontroluje Polaków przez gaz, który tu dostarcza.

Przekaz: Polska to zależne od Gazpromu, zacofane postsowieckie państwo.

Kadr drugi:

Kamera podąża przez podwórko obskurnej kamienicy, butwiejącą klatkę schodową, do mieszkania około 80-letniej emerytki Sabiny Rzeczkowskiej. W skromnie urządzonych pokojach czas zatrzymał się parę dekad temu. Pani Sabina przed kamerą kroi kartofle, rozpala gaz pod garnkiem i mówi: - Połowę moich rachunków zabierają opłaty za gaz. Gdy przechodzą rachunki, jestem po prostu wściekła.

Potem skarżąca się na niską emeryturę staruszka pokazuje swoje pamiątki i wiszące na ścianach obrazy. Oznajmia, że jeśli ceny gazu będą zbyt wysokie będzie, musiała je sprzedać. - Jako ostatni sprzedam pierścionek po zmarłym mężu – dodaje. W ostatnim ujęciu wchodzi powoli z siatką zakupów w górę ciemnej klatki schodowej.

Przekaz: Polska to kraj skrajnej biedy, którą potęguje gazowy dyktat.

Co wypadło z kadru:

Powyższy fragment – jako jedyny dotyczący naszego kraju – znalazł się w filmie „Fracknation”, pokazującym korzyści z wydobywania gazu łupkowego. Gdy pod koniec marca dokument miał zostać wyemitowany na konferencji o gazie - organizowanej wspólnie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Uniwersytet Oksford - ten właśnie fragment ocenzurowano.

fragment filmu dostępny na stronie źródłowej:

http://spoleczenstwo.newsweek.pl/film-- ... 7,1,1.html

_________________
doświadczenie jest prawdziwe wewnątrz pudełka,ale samo pudełko już nieNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 14 kwie 2013, 18:15 
Są dwa sprzeczne interesy: Ameryka ma już dużo taniego gazu łupkowego również na eksport, Rosja chce sprzedać swój gaz wydobywany tradycyjnie więc gaz łupkowy czy to Polski czy amerykański jest wbrew interesowi Rosji która może dyktować wysokie ceny które mogą być zbite jedynie przez konkurencję. Ucierpieć może konsument końcowy który albo będzie dużo płacić za gaz (z Rosji) albo będzie mieć tańszy gaz łupkowy kosztem zniszczenia środowiska przez wydobycie gazu łupkowego czy to na terenie POlski czy usa.Na górę
   
 
 
Post: 15 kwie 2013, 14:51 
Offline
Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lut 2013, 16:42
Posty: 3412
Płeć: mężczyzna
15.04.2013 (IAR) - Resort finansów może spowodować, że eksploatacja ropy i gazu stanie się nieopłacalna - pisze "Rzeczpospolita".
Eksperci i przedstawiciele krajowych firm poszukiwawczo-wydobywczych nie zostawiają suchej nitki na propozycjach nowych przepisów. Ministerstwa środowiska i finansów przygotowały odrębne projekty, są one niespójne, a w niektórych miejscach nawet sprzeczne - mówi Grzegorz Kuś, ekspert PwC.

Główne zarzuty dotyczą faktu, iż nowe przepisy zostały przygotowane dla złóż niekonwencjonalnych. W związku z tym w wielu miejscach zapomniano o już obecnie eksploatowanych. Według ekspertów, zmiany w istotny sposób skomplikują system podatkowy. Firmy poszukiwawczo-wydobywcze zostałyby objęte aż siedmioma rodzajami podatków i parapodatków. Średni poziom obciążeń fiskalnych PGNiG może wzrosnąć o ponad 1,2 miliarda złotych rocznie w stosunku do danin już płaconych.

Rząd deklarował dotychczas, że obciążenia fiskalne dla nowych projektów wydobywczych dotyczących ropy i gazu z łupków wyniesie około 40 procent. Jeśli nowe regulacje zostaną wprowadzone, to tzw. government take może wynieść, jak wylicza PKN Orlen, nawet 130 procent.

Nowe podatki będą prowadzić do wzrostu cen surowców. Skok może sięgnąć nawet kilkanaście procent.

Więcej - w "Rzeczpospolitej".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/"Rzeczpospolita"/kd/sk

źródło:
http://stooq.pl/n/?f=727491
=================================

EDIT 18.04

Yoko Ono: Byłam tam. Widziałam to. Płakałam.

List od Yoko Ono, napisany podczas wizyty w społecznościach w Pensylwanii poszkodowanych na skutek wydobycia gazu łupkowego.

Po tym, gdy zostaliśmy zaproszeni do odwiedzenia Pensylwanii przez mieszkańców, którzy doświadczyli skutków wydobycia gazu łupkowego metodą szczelinowania, mój syn Sean i ja zdecydowaliśmy się pojechać, aby przyjrzeć się tym szkodom z bliska. Towarzyszyła nam nasza przyjaciółka Susan Sarandon, a także, co uważamy za ogromny zaszczyt, wnuk Mahatmy Gandhiego, Arun Gandhi. Zaprosiliśmy również przedstawicieli mediów.
http://www.guardian.co.uk/environment/2 ... andon-tour

Kiedy wjeżdżaliśmy do uroczego miasta Montrose, nie byłam sobie w stanie nawet wyobrazić, jak przygnębiający będzie dalszy ciąg naszej podróży: wiertnia [tzw. pad] z czterema odwiertami i syk uwalnianego ciśnienia, gigantyczna stacja sprężarek w budowie, wielkie, wypełnione piaskiem i toksycznymi chemikaliami ciężarówki, wlokące się po brudnych wąskich drogach, i sięgająca nieba wieża wiertnicza.

Widok zniszczonego pięknego krajobrazu był wystarczająco przerażający, ale nawet w przybliżeniu nie tak straszny, jak rozdzierające serce spotkanie z tymi, których zdrowie, domy i życie zmieniły się na zawsze na skutek szczelinowania. Vera Scroggins, Craig Stevens, Rebecca Roter, Frank Finan, Ray Kemble i rodzina Manningów przyjęli nas ze wspaniałą gościnnością, a Tammy Manning upiekła nawet przepyszne babeczki.

I opowiedzieli nam swoje historie. O tym, że nie mogą już dłużej pić wody ze swoich studni, ponieważ zostały zatrute zanieczyszczeniami ze szczelinowania. Te amerykańskie rodziny zostały nagle pozbawione czystej wody w swoich studniach – podstawowej rzeczy niezbędnej do zdrowego życia. Nie mogą używać swojej wody ze studni do picia, gotowania, mycia naczyń, kąpieli ani prania. Codziennie kupują wodę. Czy możecie w to uwierzyć?

Nie mogą wyprowadzić się do zdrowszego miejsca, ponieważ wartość ich domów gwałtownie spadła z powodu zatrutej wody i nie stać ich na przeprowadzkę. Muszą otwierać okna, kiedy odkręcają kran z wodą, aby zapobiec gromadzeniu się metanu i ryzyku eksplozji. To straszny los i nie ma sposobu, by cofnąć to, co im się przydarzyło.

Oburzające jest, że przedsiębiorstwa gazowe oskarżają tych godnych szacunku, bezbronnych ludzi o kłamstwo. Widzieliśmy na własne oczy brązową cuchnącą wodę w ich domach położonych w pobliżu miejsc, gdzie stosuje się szczelinowanie. To, że woda w ich domach była ohydnie brązowa, naprawdę mnie przeraziło.

Mam nadzieję, że gubernator Cuomo wybierze się w taką samą podróż jak ja, zanim podejmie jakiekolwiek decyzje w kwestii zezwolenia na wydobycie gazu łupkowego w stanie Nowy Jork. I chociaż jest już za późno, by naprawić szkody wyrządzone w hrabstwie Susquehanna w Pensylwanii, mam nadzieję, że również gubernator Pensylwanii odwiedzi te same rodziny i te same miejsca, które ja odwiedziłam, i powstrzyma przemysł od dalszego niszczenia tego pięknego stanu.

Apeluję do prezydenta Obamy, aby także odbył podobną podróż i porzucił wszelką myśl o wydobyciu gazu łupkowego zamiast eksploatacji rzeczywiście czystej energii. Jak wynika z dokumentów firm wydobywczych, odwierty pękają i przeciekają, i to coraz bardziej w miarę upływu czasu. Nie da się tego uniknąć, a kiedy już dojdzie do szkody, nie sposób jej naprawić tysiące stóp pod powierzchnią ziemi. Panie prezydencie, proszę, przyjedź tu i zobacz to na własne oczy.

Uświadomienie sobie, że to się teraz naprawdę dzieje w USA – kraju potęgi i bogactwa, było dla mnie szokiem. Dlaczego nie mówi się o tej narodowej tragedii? Dlaczego żaden polityk nie zajmie się tą sprawą? Te rodziny, skazane już na straszliwy los, są na domiar złego posądzane o kłamstwa. Niszczy to nie tylko ich życie, ale również ducha. Byłam tam. Widziałam to. Płakałam.

Z miłością,
Yoko

Obrazek
Źródło: “I was there. I saw it. It made me cry“, Imagine Peace, 18 stycznia 2013 r.
http://imaginepeace.com/archives/19274
Tłumaczenie: Jan Skoczylas

źródło:
http://astromaria.wordpress.com/2013/04 ... -plakalam/

_________________
doświadczenie jest prawdziwe wewnątrz pudełka,ale samo pudełko już nieNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 09 maja 2013, 21:19 
Offline
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Knight of the East or Sword * 15th Degree

Rejestracja: 23 lip 2010, 10:45
Posty: 1823
Czy "łupkowy paraliż" rządu Tuska mógł mieć wpływ na decyzje trzech zagranicznych firm o wycofaniu się z poszukiwań gazu w Polsce?
09/05/2013


Media obiegają informacje na temat wycofania się trzech zagranicznych firm z poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Co jest tego przyczyną? Czy znowu zawiniła ekipa Platformy Obywatelskiej?

Pierwszy wycofał się ExxonMobil. Blisko rok temu napisał on w komunikacie: "Nie zaobserwowaliśmy stałego, komercyjnego poziomu przepływu węglowodorów w naszych dwóch otworach w basenie lubelskim i podlaskim". Warto jednak zauważyć, że wydanie tego komunikatu zbiegło się w czasie z podpisaniem przez ExxonMobil umowy z rosyjskim Rosnieftem w sprawie wydobywania niekonwencjonalnych złóż ropy naftowej w zachodniej Syberii. Powstaje pytanie - czy zawarcie strategicznego sojuszu pomiędzy Amerykanami, a Rosjanami mogło mieć wpływ na to, że ExxonMobile porzucił swoje koncesje jakie miał w naszym kraju? Czy elementem którejś z umów podpisanych między Rosnieftem, a ExxonMobile nie było zobowiązanie tego ostatniego do darowania sobie poszukiwania gazu łupkowego w Polsce? Odpowiedź twierdzącą, przynajmniej co do kwestii wpływu, sugerował sam ówczesny wicepremier i minister gospodarki - Waldemar Pawlak, który na wieść o opuszczeniu Polski przez ExxonMobile powiedział:


"Decyzję Exxona przyjmujemy ze zrozumieniem. Wiadomo, że Exxon ma duże interesy realizowane w Rosji. Byłoby dziwne, gdyby robił taki szpagat i tutaj jeszcze ćwiczył gaz łupkowy."


Dla wicepremiera Pawlaka było "dziwnym", aby największa firma wydobywcza na świecie robiła biznes w dwóch różnych miejscach jednocześnie. W mojej opinii jeśli coś było dziwnego, to właśnie wypowiedź Pawlaka, który zamiast powielić w swoim wystąpieniu treść komunikatu ExxonMobile, dotyczącego oficjalnych powodów zaprzestania poszukiwania gazu, sugerował, że Amerykanie wyszli z Polski, bo są w sojuszu z Rosjanami.

Kilka dni temu media obiegła informacja, że z poszukiwania gazu łupkowego rezygnują dwie kolejne firmy: kanadyjski Talisman i amerykański Marathon Oil. Pierwsza z firm tłumaczy to przyczynami korporacyjnymi oraz brakiem przyjaznych uregulowań prawnych. - "Nie bez wpływu jest też to, że dotąd nie doczekaliśmy się przyjaznych uregulowań prawnych" – powiedział "Gazecie Prawnej" Tomasz Gryżewski, menedżer z Talismanu.

W tym kontekście warto zauważyć, że prace nad regulacjami łupkowymi toczą się w ślamazarnym tempie od kilku lat. W tej materii swego rodzaju "destrukcję procesową" uprawiają politycy związani z Platformą i obozem władzy. Nie tak dawno w ramach rządu przygotowane zostały trzy (!) różne od siebie projekty - ministerstwa środowiska, gospodarki i finansów. Projekty te nie przybrały jak dotąd realnego kształtu i nie wiadomo kiedy to nastąpi. Nie bez znaczenia jest także to, że zebranie w naszym kraju przez firmę mającą koncesję wszystkich pozwoleń i załatwienie spraw administracyjnych na wykonanie próbnego odwiertu ciągnie się miesiącami. Dla porównania w USA formalności dla jednego odwiertu trwają... 21 dni.

Prof. Mariusz Orion Jędrysek, były wiceminister środowiska i główny geolog kraju, w wywiadzie udzielonym portalowi wPolityce.pl nie ma wątpliwości:


"Bierność rządu Tuska w sprawie gazu łupkowego wspiera Rosję. Każdy w Europie będzie miał podpisany wieloletni kontrakt na dostawy gazu przez nowo budowane gazociągi - wtedy mogą rzec: "a wydobywajcie sobie Polacy ten gaz", tylko, że wtedy my już nie będziemy mieli komu sprzedawać tego gazu... Dawno już pisałem, że dla Donalda Tuska byłoby najlepiej, jeśli tego gazu w Polsce by nie było, bo nie będzie musiał się tłumaczyć przed Polakami z co najmniej zaniedbań m.in. w sprawie koncesji. Niestety Polska jeśli chodzi o gaz łupkowy "ma już pozamiatane" - straciliśmy naszą wielką szansę gazową, byliśmy pierwsi w Europie przez co najmniej 3 lata. Utrata naszej szansy to jest wyłączna wina Donalda Tuska."


Wcześniej, na temat bierności i paraliżu Tuska w sprawie regulacji dot. wydobywania gazu łupkowego, prof. Orion Jędrysek wypowiadał się w sposób następujący:


"Nie wiem co siedzi w głowie premiera Tuska, ale wiem, że to największy szkodnik w Polsce od czasów Jaruzelskiego. Tak oceniam jego działania. To, co dzieje się w gospodarce to tragedia. Nie było dotychczas człowieka, który działałby gorzej przeciwko Polsce."Czy Donald Tusk i jego ekipa robią to celowo? Czy trwająca już kilka lat "destrukcja procesowa" w sprawie nowych regulacji prawnych odnoszących się do kwestii wydobycia gazu łupkowego w Polsce, jest realizowana w sposób przemyślany, skoordynowany z decyzjami jakie zapadają na Kremlu? Warto także zadać pytanie o to, jakie podmioty przejmą od ExxonMobil, Talisman i Marathon Oil koncesję na poszukiwanie gazu i co z tymi koncesjami będą robić dalej? Komisja Europejska sama jakiś czas temu nieoficjalnie szacowała, że już ok. 20% koncesji w Polsce w rzeczywistości kontroluje - poprzez podstawione firmy - antyłupkowe lobby z Rosji.Więcej: ExxonMobile opuszcza Polskę (Niewygodne.info.pl)
Więcej: "Tusk to największy szkodnik od czasów Jaruzelskiego" (Niewygodne.info.pl)
Więcej: Gaz łupkowy: Pękła gazowa bańka, koncerny uciekają z Polski (Forsal.pl)
Więcej: Orion Jędrysek: "Straciliśmy naszą wielką szansę gazową i to jest wyłączna wina Donalda Tuska" (wPolityce.pl)

http://niewygodne.info.pl/index.htmNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 10 maja 2013, 8:10 
Offline
Elect of Fifteen Super * 10th Degree
Elect of Fifteen Super * 10th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 sty 2012, 16:17
Posty: 434
Płeć: kobieta
Nie mogę tego pojąć :cooo?:
Nawet jeśli jest choć cień wątpliwości co do metod wydobycia gazu i możliwości zanieczyszczenie wód, to wolę płacić drożej za gaz z Rosji niż taniej za łupkowy, który może zanieczyścić całą Polskę. Niektórym kasa to już chyba całkowicie logikę zastąpiła...

_________________
Kto chce, zawsze znajdzie sposób, kto nie chce, zawsze znajdzie wymówkę.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 10 maja 2013, 9:12 
co do samych łupków gazowych nie będę się wypowiadał, pozycji Polski w relacjach z Rosją w kwestiach energetycznych również, natomiast chciałbym zwrócić uwagę na ciekawą sekwencje zdarzeń, śmierć w zamachu szefa Exxonu i późniejsze decyzje firmy w kontekście rosyjskim znów.

https://prawda2.info/viewtopic.php?t=21120

nie wiem czy tutaj to było, bo informacji w sieci jak na lekarstwo dzisiaj już można znaleźć, ale wspominano wtedy, że zamachowcy mieli wschodnioeuropejski akcent i jak na złodziei samochodów, to dość dziwnie potraktowali ofiarę napadu, ewidentna egzekucja.Na górę
   
 
 
Post: 10 maja 2013, 9:46 
Offline
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Knight of the East or Sword * 15th Degree

Rejestracja: 23 lip 2010, 10:45
Posty: 1823
Ossosso pisze:
śmierć w zamachu szefa Exxonu i późniejsze decyzje firmy w kontekście rosyjskim znów.


Strona do której podałeś link została przejęta przez służby ze wschodu, a więc nie ma nic wspólnego z publikowaniem prawdy. Jedynie co można tam znaleźć to informacje ukierunkowane na korzyść Rosji i fałszowanie historii. Wchodząc tam robicie to na własną odpowiedzialność. Dowody na to musicie sobie znaleźć sami.

.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 10 maja 2013, 10:22 
homorek pisze:
Ossosso pisze:
śmierć w zamachu szefa Exxonu i późniejsze decyzje firmy w kontekście rosyjskim znów.


Strona do której podałeś link została przejęta przez służby ze wschodu, a więc nie ma nic wspólnego z publikowaniem prawdy. Jedynie co można tam znaleźć to informacje ukierunkowane na korzyść Rosji i fałszowanie historii. Wchodząc tam robicie to na własną odpowiedzialność. Dowody na to musicie sobie znaleźć sami.

.kilka miesięcy temu było więcej stron z informacjami na ten temat, nie chce mi się teraz szukać anglojęzycznych czy belgijskich, jeśli dobrze pamiętam, to zabójstwo miało miejsce w Belgii, linka podałem jako niemal jedyne źródło informacji po polsku na ten temat, kogo zainteresuje, może się pobawić w googlowanie.

informacje, że zamachowcy mieli wschodnioeuropejski akcent i wygląd podała belgijska policja, chyba były nawet portrety pamięciowe, również belgijska policja wydała oświadczenie, że celem sprawców była kradzież samochodu.Na górę
   
 
 
Post: 21 cze 2013, 16:40 
Offline
Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lut 2013, 16:42
Posty: 3412
Płeć: mężczyzna
oczywiście krety dalej wiercą u nas :

Wisent Oil & Gas dowiercił się do ropy i gazu z łupków

Z dwóch odwiertów w warmińsko-mazurskim popłynęły ropa i gaz z łupków. Amerykańsko-szwedzko-polskie konsorcjum planuje rozpocząć szczelinowanie.

Wisent Oil & Gas wykonał w tym roku dwa odwierty, które wykazały występowanie zarówno gazu, jak i ropy z łupków, poinformował prezes spółki wydobywczej Wiesław Skrobowski, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

"Wstępne wyniki obu dotychczas wykonanych przez nas odwiertów wykazały występowanie zarówno gazu, jak i ropy z łupków. W związku z tym postanowiliśmy przejść do kolejnego etapu poszukiwań, czyli przeprowadzenia tzw. zabiegów szczelinowania hydraulicznego" - powiedział Skrobowski.

Według jego słów, szczelinowanie powinno rozpocząć się na przełomie lipca i sierpnia, a wyniki powinny być znane do końca roku. Spółka wykonała odwierty na koncesjach w Rodle i Babiaku w województwie warmińsko-mazurskim.

Dodał, że Wisent dysponuje łącznie ok. 33 mln USD, co powinno wystarczyć na wykonanie trzech-czterech odwiertów.

Jednym z udziałowców amerykańsko-szwedzko-polskiego Wisent Oil & Gas jest amerykańska firma Hallwood Resources, która w USA specjalizuje się w poszukiwaniach złóż niekonwencjonalnych.

Niedawno o wycofaniu się z poszukiwań w Polsce zdecydowały amerykańskie Marathon Oil i ExxonMobil oraz kanadyjski Talisman Energy.

źródło

_________________
doświadczenie jest prawdziwe wewnątrz pudełka,ale samo pudełko już nieNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 22 cze 2013, 20:38 
Offline
Master Elect of Nine * 9th Degree
Master Elect of Nine * 9th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 gru 2011, 12:14
Posty: 367
Lokalizacja: Płd. - wsch. Łodzi
Płeć: mężczyzna
Oczywiście w ogłupiaczkach głucha cisza na temat tych wydarzeń.

http://wolnemedia.net/ekologia/poczatek-lata-w-zurawlowie/

Początek lata w Żurawlowie

Od 3 czerwca 2013 roku w miejscowości Żurawlów położonej w lubelskiej gminie Grabowiec trwa jeden z najdłuższych, w skali ostatnich dziesięcioleci, stacjonarnych protestów w Polsce. Mieszkańcy Żurawlowa oraz kilku sąsiednich wsi zjednoczyli się by zablokować plany inwestycyjne amerykańskiego koncernu Chevron, związane z poszukiwaniem i eksploatacją gazu łupkowego. O pierwszych konfliktach mieszkańców gminy Grabowiec z koncernem Chevron, stało się głośno po tym gdy przedstawiciele tego ostatniego, wynajęli Geofizykę Toruń, by ta przeprowadziła badania sejsmiczne w Rogowie, położonym koło Żurawlowa. Po badaniach toruńskiego podwykonawcy w 2011 roku, okoliczni mieszkańcy stwierdzili przypadki pęknięć na budynkach oraz zanieczyszczeń wody. Brak wcześniejszych badań jakości wody, pozwolił później urzędnikom państwowym, takim jak Rafał Miland z Ministerstwa Środowiska, głosić oficjalnie, że zmiany stwierdzone wówczas w otoczeniu, nie miały wiele wspólnego z pracami na zlecenie Chevronu [1]. Skandal wokół wydarzeń i zdecydowana niechęć mieszkańców Rogowa, zmusiła jednakże przedstawicieli koncernu z siedzibą w San Ramon do przenosin na inny teren. Los padł na sąsiedni Żurawlów.

Próbując zjednać sobie miejscową społeczność, 19 stycznia 2012 roku przedstawiciele Chevronu postanowili spotkać się z mieszkańcami Żurawlowa w lokalnej remizie strażackiej. Dla uczestników spotkania przygotowano poczęstunek i upominki . Na miejscu, w otoczeniu specjalistów od public relations, pojawili się najważniejsi rzecznicy koncernu w Polsce, w tym dyrektor Chevronu na Polskę, John Claussen. Ku zdziwieniu zebranych, po pięciu minutach przedstawiciele koncernu opuścili jednak salę, skarżąc się na obecność mediów i osób niepożądanych, które przybyły wesprzeć mieszkańców z pozycji sceptycznej do inwestycji związanych z gazem łupkowym i samej transparentności Chevronu. Grażyna Bukowska, rzeczniczka koncernu, rejteradę delegacji firmy tłumaczyła na gorąco obecnością „agresywnych, demagogicznych grup ekologicznych” [2].

Ucieczkę z rzekomych konsultacji odebrano jako lekceważącą – przedstawiciele Chevronu nie zniechęceni tym dysonansem nie zamierzali niemniej rezygnować z inwestycji pod Żurawlowem. Niespełna dwa miesiące później, 13 marca 2012 roku do gminy Grabowiec wjechał ciężki sprzęt, przewożony przez firmę Praktibud z Tomaszowa Lubelskiego, jednego z podwykonawców amerykańskiego koncernu. Szybka mobilizacja mieszkańców pozwoliła zablokować ten transport. Firmie wytknięto nie posiadanie wszystkich wymaganych dokumentów i niszczenie lokalnych dróg. Niepowodzenia w dialogu z mieszkańcami i krążące pokątnie pogłoski wieściły rychłą rezygnację firmy z lokalizacji wiertni w gminie Grabowiec. Oczy Chevronu zaczęły teraz pożądliwie spoglądać w kierunku Zawady i Siedliska Kolonii [3]. Tegoroczna, czerwcowa ofensywa firmy posypała te nadzieje niegaszonym wapnem. Zarząd spółki potwierdził, że nie zamierza liczyć się z głosem lokalnych mieszkańców i będzie narzucał swoją wolę, wykorzystując najróżniejsze chwyty.

Nad ranem 3 czerwca około godziny 6:00 gdy wieś dopiero budziła się ze snu do Żurawlowa wjechali pracownicy Chevronu i podwykonawcy Praktibud. Zatrzymali się na działce wydzierżawionej od jednego z mieszkańców i bez konsultacji z resztą społeczności, przystąpili do stawiania ogrodzenia. W jakim celu? Grażyna Bukowska, rzeczniczka Chevronu, wcześniej związana z TVN i TVP, tłumaczyła jedynie na piśmie, że „to część planu inwestycyjnego” [4]. Mieszkańcy Żurawlowa, jak już wiemy, dobrze zorganizowani, zaalarmowani, pojawili się na miejscu i uniemożliwili ogrodzenie terenu. Materiały służące do ogrodzenia ziemi przenieśli z powrotem na pojazdy, którymi je przywieziono, wjazd na działkę zablokowali zaś własnymi traktorami i ciężkim sprzętem. Niebawem w spornym punkcie pojawił się wójt gminy Grabowiec, Tadeusz Goździejewski oraz funkcjonariusze policji. Żadna z przybyłych stron nie rozładowała napięcia. Chevron postanowił pójść na konfrontację z mieszkańcami Żurawlowa, postawić się i wziąć oporną społeczność na wyczekanie.

Na sąsiedniej działce protestujący rozstawili funkcjonujący przez całą dobę punkt kontrolny. Stanął tam namiot wojskowy oraz inne elementy użyteczności publicznej służące zebranym jako kuchnia, sypialnia i miejsce spotkań. W proteście bierze łącznie udział około 150 osób – mieszkańców Żurawlowa i okolicznych miejscowości. Na stałe na miejscu przebywa około 30-40 osób. Od pierwszych dni konfrontacji lokalna społeczność potwierdziła, że nie działa pod wpływem osobistej urazy. Widząc pracowników i ochroniarzy Chevronu, zmuszonych czuwać na miejscu, mimo blokady, pozwolili im postawić własny namiot oraz toi toi [5]. Wieczorem poczęstowali ich ciepłymi napojami [6]. Gest ten, pełny dobrej woli, nie spotkał się z odwzajemnieniem. Przez następne dni kamerzysta pracujący na zlecenie Chevronu filmował protestujących. Nie dla potrzeb wewnętrznych. Z nagrania postanowiono uczynić użytek inkryminujący protestujących, odmawiając przy tym podania powodu permanentnego rejestrowania wydarzeń [7].

Pozyskawszy gotowy materiał filmowy, przedstawiciele Chevronu mieli następnie odwiedzać mieszkańców sąsiednich miejscowości, celem identyfikacji osób uwiecznionych na nagraniu [8]. Po zebraniu danych osobowych, udali się na lokalny komisariat policji, aby pociągnąć swych oponentów do odpowiedzialności karnej. Rzeczniczka prasowa komendy policji w Zamościu, Joanna Kopeć próbowała bronić autonomii działań policji. „Policjanci również poczynili własne ustalenia. Uczestnicy protestu byli legitymowani” – zarzekała się [9]. Wyjaśnienia te nie oddają pełnej rzeczywistości, gdyż według protestujących policjanci wylegitymowali jedynie ok. 15 osób, tymczasem na komisariat wezwano 46 uczestników blokady (według Kopeć wezwano ponad 30 osób). Materiały dostarczone przez przedstawicieli Chevronu stanowiły więc fundamentalny „dowód” w sprawie. Pikanterii temu zawezwaniu dodaje fakt, iż wszyscy spośród wytypowanych, zostali zaproszeni na komendę dokładnie tego samego dnia. I to tylko za to, że w ramach oddolnego ruchu społecznego, postanowili w sposób demokratyczny, upomnieć się o prawo do udziału w sposobie zagospodarowania własnej przestrzeni życia. Małgorzacie Jabłońskiej przedstawiono pięć zarzutów w tym m.in. przewodniczenie nielegalnemu zgromadzeniu, samowolne użycie materiałów budowlanych, nie opuszczenie pola Chevronu na wezwanie przedstawicieli firmy. Podobnie brzmiące zarzuty usłyszeli pozostali „zdenuncjowani” przez Chevron.

Ósmej doby oporu, protestująca społeczność wystosowała komunikat, o tyle wymowny, że podpisało się pod nim czterech sołtysów okolicznych wsi: Żurawlowa, Rogowa, Szczelatyna i Siedliska. W piśmie tym mieszkańcy opowiedzieli się „przeciw planom poszukiwania i w konsekwencji wydobycia gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego”. Przypomnieli, że toksyczna działalność Chevronu jest znana na całym świecie i zapewnili, że nie pozwolą na toksyczne eksperymenty na swojej ziemi. „Nasza ziemia jest dla nas zbyt cenna aby ryzykować jej zatrucie. Utrzymujemy się z pracy na tej ziemi i na tym opieramy przyszłość naszych dzieci, wnuków i kolejnych pokoleń.. Ta ziemia to najżyźniejsze grunty w Polsce, to spichlerz naszego kraju” – zadeklarowali dalej. Autorzy komunikatu zapowiedzieli, że nie zrezygnują z protestu i „będą blokować działania Chevronu aż do skutku”. „Jesteśmy gotowi wykupić umowy dzierżawy aby ta ziemia rodziła plony, bo do tego jest przeznaczona” – zaznaczyli w końcowej frazie [10].

Apel ten nie przejął przedstawicieli Chevronu, którzy przez kolejne kilkanaście dni usilnie milczeli, faktycznie zmierzając do przechylenia szali na swoją korzyść. 9 czerwca udali się nawet do lokalnego księdza, z przestrogą, iż może dojść do przepychanek [11]. Jeżeli tą interwencją mieli zamiar pobudzić lokalny autorytet do utemperowania niepokornych parafian, srogo się zawiedli. Dwaj okoliczni księża poparli starania mieszkańców; w jedną z niedziel ksiądz przybył nawet do punktu protestu, gdzie odbyła się następnie msza polowa [12].

Protest mieszkańców Żurawlowa i okolicznych miejscowości zdobył sobie szeroką uwagę w Europie i Stanach Zjednoczonych. Od początku protestu, lokalnej społeczności towarzyszył Lech Kowalski, niezależny dokumentalista, autor filmu „Drill Baby Drill” oraz dwóch innych filmowców, którzy przybyli na własny koszt ze Stanów Zjednoczonych [13]. Solidarność z protestującymi wyraził europoseł Jose Bove, do Żurawlowa z namiotami i własnymi transparentami, pokonując setki kilometrów przybyli Litwini i Czesi. Pikieta poparcia odbyła się pod Ambasadą Polski w Wilnie, demonstranci pojawili się także na ulicach stolicy Rumunii. Mocny głos wsparcia nadpłynął z Francji, gdzie zorganizowane ruchy walczące ze szczelinowaniem hydraulicznym, walnie przyczyniły się do zakazania metody szczelinowania hydraulicznego w kraju nad Sekwaną [14]. Heroiczna postawa mieszkańców Żurawlowa znana jest w coraz większej ilości krajów Europy i nie tylko. Zdjęcia irlandzkich farmerów popierających protest na Zamojszczyźnie pojawiły się na niezależnych witrynach internetowych [15]. Słowa poparcia przekazała także Yoko Ono [16].

Oddolny ruch poparcia umacnia się jednocześnie w Polsce. Z namiotem do Żurawlowa, by czuwać na miejscu, przybyli aktywiści i aktywistki z Warszawy. Obecność na miejscu jak największej grupy wsparcia, spoza regionu jest nie do przecenienia. Konieczność utrzymywania protestu trzyma lokalnych rolników w szachu, utrudnia lub uniemożliwia im przystąpienie do prac polowych. Ludzie mogący zastąpić mieszkańców na blokadzie, przez większą część dnia, mogą odciążyć ich i pozwolić na przystąpienie do prac od których zależy przecież wyżywienie i utrzymanie gospodarstw domowych. „Zapraszamy do Żurawlowa i prosimy o wsparcie. Pole namiotowe jest szerokie” – zachęca jedna z protestujących, Barbara Siegieńczuk [17]. Oprócz literalnej obecności aktywistów z Warszawy, na ulicach stolicy pojawiły się plakaty i duży billboard, informujący o wydarzeniach w Żurawlowie [18]. Należy tutaj wspomnieć także o godnych uwagi plakatach uczniów z gminy Miączyn, którzy zaprojektowali, wydrukowali je i rozwiesili w okolicznych, zamojskich miejscowościach [19]. Zrobione oddolnie afisze informacyjne okazały się nie do przecenienia, zwłaszcza w zestawieniu z niezrozumiałą ciszą medialną, towarzyszącą protestowi w Polsce. O ile o wydarzeniach w Żurawlowie mogli przeczytać czytelnicy i widzowie lokalnych oraz oddolnych, internetowych serwisów informacyjnych, to media głównego nurtu uchylały się od relacjonowania protestu dotyczącego inwestycji związanej z gazem łupkowym – podkreślmy, gazem łupkowym, o którym od trzech lat mówiły dużo i niemal zawsze z entuzjazmem.

18 czerwca, po ponad dwóch tygodniach oporu, własne milczenie przerwali przedstawiciele Chevronu. Wpierw wywiadu dla RMF FM udzielił John Claussen, który dyplomatycznie zarzekał się, że Chevron szanuje „prawo ludzi do wyrażania opinii, ale zależy” mu, „by sposób w jaki je wyrażają, był zgodny z prawem”. Przedstawiając swojego pracodawcę jako obrońcę prawa w Polsce, Claussen przekonywał dalej, że Chevron posiada wszystkie wymagane uprawnienia, zamierza zbudować ogrodzenie wokół dzierżawionego terenu i pilnie wyczekuje pozwolenia na korzystanie z drogi [20]. Argumenty te powrócą w stanowisku Chevronu przekazanym jeszcze tego samego dnia przez Grażynę Bukowską na ręce Polskiej Agencji Prasowej [21]. „Wierzymy, że poglądy wyrażone przez tę małą grupę nie odzwierciedlają opinii szerszej społeczności” – głosi podstawowy komunikat tego oświadczenia. Na poparcie tej tezy Chevron przytacza aprobatę polskiego rządu dla swoich prac, dobrą wolę wiceministra środowiska Piotra Woźniaka a także dane statystyczne, potwierdzające ogólną zgodę polskiego społeczeństwa na poszukiwanie gazu łupkowego. W swym stanowisku jednakowoż firma ucieka od postulatów protestujących mieszkańców; mówi o nich wyraźnie z góry, jak o małej masie niezadowolonych, jednym słowem pragnie uogólnień i ucieka od niewygodnej dla siebie personalizacji sporu. Dane personalne protestujących za to, jak już wiemy, wytrwale dostarcza na placówki zamojskich komisariatów.

Od sporu lokalnych społeczności na Lubelszczyźnie z Chevronem, odżegnują się partie polityczne. Ogólna bierność Platformy Obywatelskiej oraz Prawa Sprawiedliwości, jest znamienna, zwłaszcza, że to one za swych rządów podtrzymały prawo koncesyjne, które pozwoliło na wydanie ponad 100 koncesji geologicznych w całej Polsce, bez wieloetapowych konsultacji i zgody lokalnych społeczności. Protestujący mieszkańcy z Żurawlowa wystosowali pismo, w którym poprosili prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o interwencję. Ten pomimo własnej obecności na Lubelszczyźnie 20 czerwca, nie zdecydował się na przybycie, nie pokwapił się także aby zająć oficjalne stanowisko w tej kwestii. Jeden z nielicznych wyjątków, jeśli chodzi o zaangażowanie partyjne, to odezwa Partii Zielonych, która w liście poparcia dla mieszkańców Żurawlowa napisała: „Broniąc Waszej wsi, walczycie jednocześnie o prawo do czystego środowiska, do zachowania sposobu życia opartego na rolnictwie, a także o demokratyczne standardy i przejrzyste prawo – czyli o kwestie ważne dla wszystkich Polaków i Polek” [22].

Podkreślić należy, że występowanie w roli obrońcy prawa w Polsce przez przedstawicieli Chevronu zakrawa na ironię, chichot etyki i prawa. Wykroczenia przeciwko środowisku naturalnemu i współudział w łamaniu praw człowieka przez ten amerykański koncern w różnych częściach globu pozostają dobrze udokumentowane. W latach 1964-1992, Texaco, obecnie integralna część Chevronu, wydobywał w ekwadorskiej Amazonii ropę naftową, odprowadzając do środowiska miliardy litrów ropy i ropopochodnych ścieków. Prace firmy doprowadziły do poważnych zmian środowiskowych, zdrowotnych, gospodarczych i społecznych w regionie. Pojawiły się defekty płodu, choroby nowotworowe i skóry. O skutkach zniszczeń środowiskowych na życie lokalnych społeczności poświadczają osobiste świadectwa Emergildo Criollo z ludu Cofan [23] oraz Servio Curipomy [24]. W 2011 roku Chevron został skazany prawomocnym wyrokiem przez ekwadorski sąd i teraz jest zobowiązany przekazać na rzecz 30 tysięcy lokalnych mieszkańców kwotę przekraczającą 18 mld dolarów. Co uderzające, przedstawiciele Chevronu odżegnują się od tego werdyktu, nazywają go spiskiem i robią wszystko by się od niego wywinąć – chociaż zanieczyszczenia pozostawione przez Texaco od lat 90.tych są szeroko udokumentowane przez liczne gremia pozasądowe: lokalne społeczności, podróżników, dokumentalistów i organizacje pozarządowe. Z racji dalszego uchylania się od postanowień wyroku, przeciwko koncernowi wszczęto niedawno postępowania egzekucyjne w Argentynie, Brazylii i Kanadzie.

Wśród innych zarzutów kierowanych pod adresem Chevronu należy wieloletnie subsydiowanie birmańskiej junty wojskowej, łamiącej prawa człowieka [25]. Rurociągi należące do koncernów inwestujących wówczas w Birmie, pomimo wielosegmentowego embarga, były oczyszczane przy wykorzystaniu przymusowej siły roboczej, w postaci okolicznych mieszkańców zaciąganych do pracy pod nadzorem wojska [26]. Kolejne przypadki naruszeń norm środowiskowych, ekonomicznych bądź społecznych związane są z inwestycjami Chevronu w Nigerii [27], Kamerunie [28] i Brazylii [29]. Wszystkie zarejestrowane przypadki dotyczące tych krajów pozwalają pod adresem Chevronu sformułować następujące zarzuty: wspieranie dyktatury, finansowe akumulowanie konfliktów zbrojnych, wykorzystywanie pracy przymusowej, prowadzenie działalności zagrażającej zdrowiu a nawet przeżyciu autonomicznych społeczności, zanieczyszczenie i degradacja środowiska, unikanie prawnych wyroków sądowych, negowanie własnej odpowiedzialności prawnej, moralnej bądź zaistniałych zdarzeń [30]. Działalności Chevronu towarzyszyło zatem łamanie zapisów Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy ILO’169. O wszystkich tych przypadkach zostały poinformowane: Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Gospodarki. Dwa z nich w zasadzie uchyliły się od zajęcia stanowiska, natomiast MSZ zasugerowało nieważność ekwadorskiego wyroku [31].

Autor: Damian Żuchowski
Zdjęcia: occupychevron.tumblr.com
Dla „Wolnych Mediów

PRZYPISY

1. Damian Żuchowski „Co ministerstwa naprawdę sądzą o prawach człowieka?”

http://wolnemedia.net/ekologia/co-polsk ... czlowieka/

2. Damian Żuchowski „Gaz Łupkowy w Żurawlowie”

http://wolnemedia.net/ekologia/gaz-lupk ... urawlowie/

3. „W Zawadzie wciąż trwa protest. Zobacz komentarz Chevronu”

http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/15 ... ,id,t.html,

„Chevron wznowił prace w Zawadzie. W towarzystwie policji”

http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/15 ... ,id,t.html

4. „Chevron wraca do Żurawlowa. Mieszkańcy protestują”

http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/ga ... ,id,t.html

„Chevron wrócił do Żurawlowa”

http://obywatelekontroluja.pl/wp-conten ... eszkancow_Żurawlowa.pdf

Anna Dyl-Schmelcer „Interes koncernu Chevron ponad prawem”

http://wolnemedia.net/ekologia/prosba-o-pomoc-pilne/

5. „Żurawlów: Drugi tydzień protestu i żadnych widoków na ugodę”

http://www.lublin112.pl/zurawlow-drugi- ... e-zdjecia/

6. Joanna Nowicka „Żurawlów: Protest można obejrzeć w internecie. Mieszkańcy podłączyli kamerę”

http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/ga ... ,id,t.html

7. Kanał F Zurawlow: Chevron cameraman
http://www.youtube.com/watch?v=bjFk6lhl8RA

8. „Żurawlów: Ponowny apel o wsparcie – Chevron inwigiluje protestujących”

http://cia.media.pl/zurawlow_ponowny_ap ... on_stosuje

9. „Zarzuty za łupkową blokadę. Chevron przechodzi do ofensywy”

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbc ... /130619570

Sprawa incydentów podczas protestu w Żurawlowie trafi do sądu

http://www.cire.pl/item,77864,1,0,0,0,0 ... -sadu.html

10. „Komunikat rolników walczących z agresją koncernu Chevron”

http://occupychevron.tumblr.com/statement

11. „Kalendarium protestu”

http://occupychevron.tumblr.com/kalendarium_protestu

12. „Żurawlów: Drugi tydzień protestu i żadnych widoków na ugodę”

http://www.lublin112.pl/zurawlow-drugi- ... e-zdjecia/

13. „Lech Kowalski interview with radio stadion”
http://www.youtube.com/watch?v=5aEByG-iE88

14. „Opór bez Granic: Przeciwko Brutalnym działaniom korporacji Chevron w Polsce”

http://ekobuddyzm.pl/2013/06/opor-bez-g ... -w-polsce/

15. http://occupychevron.tumblr.com/page/3

16. Karolina Domagalska „W Żurawlowie nie chcą łupków i Chevronu. Protestują w namiotach”

http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226, ... stuja.html

17. „Minęły dwa tygodnie protestu w Żurawlowie. Stanęły nowe namioty”

http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/ga ... ,id,t.html

18. „Warszawa solidarna z Żurawlowem: razem przeciwko Chevronowi”

http://occupychevron.tumblr.com/

„Warszawa solidarna z Żurawlowem – kolejne akcje”

http://occupychevron.tumblr.com/

19. Uczniowie przeciwko Chevronowi

http://occupychevron.tumblr.com/

20. „Zanim ruszy pełna produkcja gazu z łupków w Polsce, mogą minąć lata”

http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/wywia ... nId,984140

21. „Chevron: mamy wszystkie pozwolenia na prace w Żurawlowie”

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Chevron ... 66563.html

22. „Do mieszańców Żurawlowa, protestujących przeciwko działaniom Chevronu”

http://www.zieloni2004.pl/news.php?readmore=3274

23. Damian Żuchowski „Deszczówka przyniosła im nadzieję”

http://amazonicas.wordpress.com/2012/04 ... -nadzieje/

24. Damian Żuchowski „Chevron krytykowany w San Ramon”

http://wolnemedia.net/ekologia/chevron- ... san-ramon/

25. Damian Żuchowski „Gaz łupkowy: Chevron w Polsce pomimo łamania praw człowieka”

http://damzuchowski.salon24.pl/376494,g ... -czlowieka

26. Tamże

27. Justice In Nigeria Now

http://justiceinnigerianow.org/about-chevron

28. “Securing indigenous land rights in the Cameroon oil pipeline zone”

http://www.forestpeoples.org/sites/fpp/ ... reseng.pdf

http://www.culturalsurvival.org/publica ... lace-bagye

http://damzuchowski.salon24.pl/376494,g ... -czlowieka

29. „Chevron najbardziej toksyczny w 2011 r.”

http://wolnemedia.net/ekologia/chevron- ... -w-2011-r/

30. „Co ministerstwa naprawdę sądzą o prawach człowieka?”

http://wolnemedia.net/ekologia/co-polsk ... czlowieka/

31. Tamże

AUDIO I WIDEO

1. Niezależna Telewizja: Rozmowa Pawła Nogala z sołtysem Żurawlowa, Emilem Jabłońskim w programie Alternews
youtube.com/watch?v=_FCNhnykZnc

2. Kanał Youtube F Zurawlow
http://www.youtube.com/channel/UC9OguNB ... ture=watch

3. Kanał Youtube Occupy Chevron PL
http://www.youtube.com/user/occupychevr ... ture=watch

4. Narodowy Ruch Oporu przeciw Chevronowi na Zamojszczyźnie
youtube.com/watch?v=mcNjj0Es5M8

STRONY INTERNETOWE I KANAŁY SPOŁECZNOŚCIOWE

1. Occupy Chevron (Poland). Protest mieszkańców Żurawlowa przeciwko inwestycjom koncernu Chevron

http://occupychevron.tumblr.com/

2. http://zamosc.naszemiasto.pl/

3. Inicjatywa „Obywatele kontrolują”

http://obywatelekontroluja.pl/

4. Farmer Protest

https://www.facebook.com/farmer.protest ... ion=stream

5. Zamojscy chłopi proszą o pomoc

https://www.facebook.com/events/3776992 ... 4/?fref=ts

PETYCJE I AKCJE

1. Petycja do Prezesa Rady Ministrów

http://obywatelekontroluja.pl/przylacz- ... z-petycje/

2. STOP FRACKING in Poland (Żurawlów village)

http://www.avaaz.org/en/petition/Stop_F ... qcdb&pv=20

3. Jak możesz pomóc?

http://occupychevron.tumblr.com/jak_mozesz_pomocNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 04 lip 2013, 22:19 
Offline
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 gru 2010, 10:50
Posty: 1901
Cytuj:
Inicjatywa Demokracji Bezpośredniej
adevo - Jestem za wprowadzeniem ustroju Demokracji Bezpośredniej w Polsce. Popieram wszystkie referenda lokalne na wniosek mieszkańców, rozpowszechniam terminy!! Proszę siebie i Polski nie skracać w komentarzach do 26 liter angielskiego alfabetu.
SPOŁECZEŃSTWO 04.07.2013 21:07 0 komentarzy

Zniszczyć Żurawlow pacyfikacja dramatyczny apel do Patriotów


Obrazek

Został podpisany przez Wojewodę nakaz eksmisji rolników i mieszkańców wsi Żurawlów. Chevron dostał wolną rękę w niszczeniu polskiej ziemi. Mają mu pomagać polskie siły porządkowe. POMOCY!

W dniu 3 lipca 2013 04:21 użytkownik Claude TATON napisał:

Wtorek, 02 lipca 2013- KOMUNIKAT PRASOWY od komitetów i stowarzyszeń walczących z przemysłem gazu łupkowego ropy naftowej i gazu węglowego

Francuskie komitety i stowarzyszenia walczące z przemysłem ropy naftowej gazu łupkowego i gazu węglowego dowiedziały się, że rozkaz eksmisji z okupowanego terenu rolnego został podpisany przez Wojewodę przeciwko rolnikom i mieszkańcom wsi Żurawlów.

Od 03 czerwca 2013 r., miejscowi tego regionu walczą przeciwko międzynarodowemu koncernowi Chevron, sprzeciwiają się projektowi badań sejsmicznych. Przecież wiedzą, że po tych badaniach zainstalowana będzie wieża odwiertowa do wydobywania gazu łupkowego na ich obszarze.

On chcą chronić i bronić swojej ziemi przed szkodami wywołanymi przez ten przemysł, którego rozwój doprowadzi do skażenia ich wody, ziemi, i powietrza.

Podczas poprzednich badań sejsmicznych mieli już do czynienia z problemami zanieczyszczenia wody w ich studniach artezyjskich.

Woda zrobiła się nagle mętna, prawdopodobnie na skutek wibracji związanych z pracami sejsmicznymi prowadzonymimetodą wybuchową. W każdym razie woda była potem niezdatna do spożycia.

Francuskie komitety i stowarzyszenia walczące z przemysłem ropy naftowej gazu łupkowego i gazu węglowego stanowczo potępiają ww. rozkaz eksmisji i użycia środków przymusu bezpośredniego przez siły porządku publicznego przy jego egzekwowaniu,podczas gdy Chevron nie chce nawet słuchać mieszkańców tego regionu i władz lokalnych- ulegając naciskom rządowym, nie mają nawet prawa pomagać przy rozwiązaniu tego trwającego konfliktu.

Potępiamy decyzję eksmisji, która następuje po wielokrotnych próbnych operacjach zastraszania, po rożnych formach niedopuszczalnego nacisku, wywierania sankcji nie tylko przeciwko rolnikom zagrożonego obszaru, ale również przeciwko starającym się dostarczyć im wsparcie polskim stowarzyszeniom.

Przecież te rzeczy nie powinny mieć miejsca w kraju należącym do Unii Europejskiej!

Jesteśmy oburzeni stosowaniem wyżej opisanych metod i stworzeniem atmosfery strachu. Tym bardziej, że działania tego rodzaju celowo i kłamliwie podważą zaufanie z strony opinii publicznej do uzasadnionego i pokojowego protestu, który popieramy.

Nasi polscy przyjaciele przypominali nam, że "wszystkie koncesje otrzymane przez Chevron od Polskiego Ministerstwa Środowiska znajdują się na trzech największych zbiornikach wód podziemnych. W związku z tym można ocenić ryzyko zanieczyszczenia wód powierzchniowych i podziemnych na dużą skalę w tym regionie, jako bardzo wysokie ".

Nasi polscy przyjaciele i my nie mamy wątpliwości. Po prostu nie możemy dopuścić, by firma bezkarnie zniszczyła całe obszary i krajobrazy cierpliwie zagospodarowane przez pokolenia, z szczególną troską o ochronę przestrzeni i nie marnowania zasobów do dyspozycji.

Nie zgadzamy się z tym, że w Polsce lub w innym kraju, całe obszary życia, całe obszary i zasoby wód, należące do wspólnego dziedzictwa kulturowego, naturalnego zostały w sposób nieodwracalny zawłaszczone przez koncerny gazowe i naftowe ukierunkowane wyłącznie na zyski własne.

Apelujemy do Polskich władz o wycofanie rozkazu opuszczenia terenu, gdzie odbywa się uzasadniony protest mieszkańców. Przez egzekwowanie tego rozkazu może dojść do eskalacji konfliktu.

Prosimy Polskie władze o podjęcie wszelkich niezbędnych środków w celu zapewnienia wycofania się firmy Chevron z tych terenów i zapobiec znaczącemu zniszczeniu związanemu z wydobyciem gazu łupkowego.

Ani tu, ani gdzie indziej - Ani dziś ani jutro!

Sygnatariusze:

Collectif Basta ! Gaz Alès (30 Gard), Collectif Roquedur - le Vigan (30 Gard), Collectif Causse Méjean - Gaz de schiste NON ! (48 Lozère), Inter-collectif du 22 septembre sud (30 Gard- 34 Hérault), Collectif stop gaz de schiste 69 (69 Rhône-Alpes), Collectif Isérois Stop GRHM 38 (38 Isère), Collectif 91 NON au gaz de schiste (91 Essonne), Collectif Montpellier et Littoral contre les gaz de schiste (34 Hérault), Collectif non au gaz de schiste Pays de Savoie et de l'Ain (73, 74 01, Savoie, Haute Savoie, Ain),Ecolectif Dégaze Gignac et Environs (34 Hérault), Collectif d'Anduze (30 Gard), Collectif de Florac (48 Lozère), Association Stop au gaz de schiste-Non al gas d'esquist 47 (47 Lot et Garonne), Collectif citoyen du Narbonnais - Non Gaz et Pétrole de Schiste (11 Aude), Collectif Garrigue - Vaunage ( 30 Gard), Collectif Île de France contre les gaz et pétrole de schiste (région Île de France), Collectif 07 Ardèche (07 Ardèche), Collectifs 83 Non au Gaz de Schiste (83 Var) .

Ważna uwaga

Komunikat powyżej tłumaczyłem nieodpłatnie w Kartuzach dnia 02-07-2013 r., na prośbę francuskich komitetów anty-łupkowych.

Jest to ostatnie tłumaczenie tego rodzaju, które wykonuję za darmo. Następne tlumaczenia kierowane będą do biura tłumaczeń w Kartuzach.

Z poważaniem

Gérard Lemoine, Kartuzy, 03-07-2013

*******************************

Remarque importante

Le commniqué ci-dessus a été traduit par mes soins en Polonais à Kartuzy (POLOGNE), le 02-07-2013 à la demande d'un comités français anti-gaz-de-schiste.

C’est la dernière la dernière traduction de ce genre que je réalise gratuitement. Les traductions à venir seront traitées par l'office de traduction de Kartuzy.

Salutations distinguées.

Gérard Lemoine, Kartuzy, 03-07-2013

-----------

Uwaga z braku czasu poprawiłem trochę bez konsultacji z panem Lemoine

Krzysztof Puzyna

Obrazek

Jak możesz pomóc?

STOP WYDOBYCIU GAZU ŁUPKOWEGO!
Wspierajmy protest mieszkańców Żurawlowa i okolic

6 lipca 2013 roku o godz. 14.oo odbędzie się w Lublinie solidarnościowy protest z mieszkańcami Żurawlowa na Zamojszczyźnie przeciwko inwestycji prowadzonej przez międzynarodową korporację Chevron.

Wspieramy mieszkańców, którzy już ponad miesiąc w liczbie ponad 150 osób blokują teren na którym Chevron chce prowadzić poszukiwania gazu łupkowego. Do protestu dołączają kolejne wsie: Rogów, Szczelatyn, Siedlisko.
Protest w Żurawlowie to nie tylko walka mieszkańców o ich domy i rodziny, ale także walka z globalną korporacją: jej chciwością i arogancją wobec decyzji społeczności lokalnych.

Chcemy, by Ministerstwo Środowiska, na wniosek mieszkańców Żurawlowa poparło delegalizację koncesji firmy Chevron na poszukiwanie gazu łupkowego na Lubelszczyźnie.

Stosowana przez Chevron technologia szczelinowania hydraulicznego jest niebezpieczna dla środowiska, prowadzi do:

- zużycia dużych ilości wody
- produkcji toksycznych ścieków
- zanieczyszczenia powietrza
Ponadto, działania firmy Chevron na świecie wskazują na lekceważenie przez nich praw człowieka.

Zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami Żurawlowa i okolic 6 lipca (sobota) o godz. 14:00 na Placu Litewskim w Lublinie.


Podczas pikiety wystąpi zespół samby „Wschodni Sambastion”, a także będziemy tworzyć fotopetycję: Każdy/a będzie mógł zrobić sobie zdjęcie z tabliczką wyrażającą sprzeciw wobec działań koncernu Chevron w Żurawlowie oraz solidarność z mieszkańcami gminy Grabowiec na Lubelszczyźnie.


Zdjęcia w formie fotopetycji opublikowane zostaną na stronie http://occupychevron.tumblr.com/
Bądźcie z nami!


Tylko wspólna solidarność daje nam szansę na zwycięstwo.

lub
kliknij ten link z adresami i dalszymi pomysłami pomocy

http://idb.nowyekran.net/post/95120,zniszczyc-zurawlow-pacyfikacja-dramatyczny-apel-do-patriotow

_________________
Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 13 lip 2013, 14:00 
Offline
Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 wrz 2011, 9:00
Posty: 116
Lokalizacja: Z Kosmosu
Płeć: mężczyzna
Cytuj:
Francuzi ostrzegają Polaków przed gazem łupkowym

Francuzi ostrzegają Polaków przed wykorzystaniem gazu łupkowego. Trzeba uważać z jego eksploatacją, bo "potem można żałować" - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej Nicolas Hulot, jeden z najbardziej aktywnych francuskich ekologów. W ostatnich dniach przebywał on w Warszawie jako oficjalny przedstawiciel prezydenta Francois Hollande'a do spraw zmian klimatycznych i ekologii.
Nicolas Hulot apeluje, by Polska postawiła na bardziej ekologiczne rozwiązania. - Postarajcie się docenić te korzyści, które może wam przynieść polityka poprawy efektywności energetycznej kraju oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii - dodaje.

Dwa dni temu premier Francji Jean-Marc Ayrault powtórzył, że Paryż podtrzymuje obowiązywanie zakazu szczelinowania hydraulicznego, czyli metody pozyskiwania gazu z łupków. Moratorium obowiązuje od dwóch lat, ale ostatnio francuski minister przemysłu oraz prezesi tamtejszych koncernów energetycznych ponownie apelowali o zniesienie zakazu.Nicolas Hulot twierdzi, że jego kraj takiej decyzji nie podejmie. - Francji nie jest potrzebny gaz łupkowy, nawet jeżeli ograniczymy wykorzystanie elektrowni atomowych. Musimy zrobić wszystko, by jak najszybciej uwolnić się od energii wytwarzanej z surowców wydobywanych w sposób konwencjonalny i niekonwencjonalny - podkreśla przedstawiciel prezydenta Hollande'a.

Przeciwnicy łupków byli również ostatnio górą w Parlamencie Europejskim. Deputowani z komisji środowiska zwiększyli biurokratyczne wymogi, które utrudnią poszukiwania i wydobycie łupków. Wprowadzili zmiany do przepisów dotyczących oceny oddziaływania na środowisko unijnych inwestycji. A to oznacza obowiązkowe przeprowadzenie pełnej procedury na każdym etapie takich przedsięwzięć, w tym także na etapie poszukiwań gazu łupkowego. Po wakacjach zmianami w unijnych przepisach zajmie się cały Parlament Europejski, a później kraje członkowskie.

Dotychczas w Polsce wykonano blisko 50 odwiertów poszukiwawczych. Wiosną ubiegłego roku Państwowy Instytut Geologiczny podał, że najbardziej prawdopodobny przedział zasobów "łupków" wynosi między 345 a 768 miliardów metrów sześciennych gazu, czyli mniej, niż wcześniej szacowano.


http://wiadomosci.onet.pl/swiat/francuzi-ostrzegaja-polakow-przed-gazem-lupkowym,1,5560652,wiadomosc.html

_________________
"Eter-Orgon może być sterowany skoncentrowanymi myślami, o czym mówią nam wszystkie religie świata i "nauki tajemne". Jest wykonawcą naszych pragnień, przez co odpowiednio afirmując podświadomość budujemy nasze życie społeczne i osobiste w dłuższym lub krótszym czasie."
"Kryształy są dowodem na istnienie podstawowych zasad bytu i jeśli nie zdołamy zrozumieć kryształów, nie będziemy w stanie pojąć życia.” Nikola TeslaNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 15 lip 2013, 16:29 
Offline
Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lut 2013, 16:42
Posty: 3412
Płeć: mężczyzna
W Polsce przybiera na sile konflikt między miejscowymi mieszkańcami a amerykańskim koncernem, zajmującym się wydobyciem gazu łupkowego. Już kilka dni pod rząd dojazdy do obszarów prowadzenia prac wiertniczych blokują traktory. Według słów polskich rolników „w ich domach popękały ściany i zmętniała woda w studniach”.

Na początku mieszkańcy miejscowości Żurawlów na południowym zachodzie Polski byli zachwyceni: przyjdzie gaz, a wraz z nim i dobrobyt. Amerykański koncern Chevron zapowiedział wydobycie bilionów metrów sześciennych gazu łupkowego, którego pokłady znajdują się akurat pod polami i łąkami wokół Żurawlowa. Takie zasoby mogłyby w całości zaspokoić potrzeby polskiej gospodarki na najbliższe dwieście, jak nie trzysta lat. Jednak nadzieje na rychłe wzbogacenie się na razie się nie spełniły. Według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie gazu łupkowego jest o wiele mniej niż zakładano wcześniej. Wystarczy go na 70, a może jedynie na 26 lat. Później polscy ekolodzy zaczęli mówić o poważnym ryzyku dla środowiska. Ich opinię podziela rosyjski ekspert, współprzewodniczący Związku Społecznych Organizacji Ekologicznych Andriej Frołow:

Każda ingerencja w środowisko naturalne jest sama w sobie niebezpieczna. Jeśli robi się to zamkniętym sposobem, może dojść do zapadnięcia się gruntu. Natomiast otwarte metody niszczą powierzchnię. W każdym razie powoduje to szkody dla środowiska.

Konflikt mieszkańców Żurawlowa z amerykańską spółką Chevron rozpoczął się w ubiegłą środę. Gdy spółka budowlana postanowiła odgrodzić część pola wynajętego przez koncern miejscowi mieszkańcy załadowali z powrotem przywiezione materiały do ciężarówki, a wjazd na pole został zablokowany traktorami. Emocje potęgują także wiadomości z sąsiedniej wioski, gdzie były prowadzone poszukiwania gazu łupkowego. Polscy rolnicy informują, że w domach naczynia spadały z szaf i pękały ściany. Jednak najstraszniejszą rzeczą, która przytrafiła się mieszkańcom województwa lubuskiego, które słynie ze swoich zapasów czystej wody pitnej, było zmętnienie wody w studniach po pewnym czasie od rozpoczęcia prac.

Chevron już przymierzał się do polskiego gazu łupkowego wiosną, lecz bez skutku. Wówczas na pomoc mieszkańcom przyszła ustawa o ochronie ptaków podczas gniazdowania w okresie między 1 marca a 1 lipca. Amerykański koncern był zmuszony ustąpić. Tym razem zdaniem Amerykanów nic nie stanie na ich drodze: mają oni wszystkie dokumenty zarówno na prace poszukiwawcze, jak i wiercenie. Demonstranci już zwrócili się o pomoc do prawników, którzy szukają możliwości opóźnienia rozpoczęcia prac wiertniczych. Do polskich rolników dołączyli ekolodzy z innych krajów, w tym także z Czech i Litwy. O swoim poparciu poinformowali farmerzy ze Stanów Zjednoczonych, Irlandii, Rumunii, a także wdowa po Johnie Lennonie, Yoko Ono.

Za zanieczyszczenie środowiska w Ekwadorze Chevron został ukarany grzywną w wysokości 19 milionów dolarów. Największe szkody zadała wykorzystywana przez Amerykanów nowa metoda wydobycia gazu łupkowego, szczelinowanie hydrauliczne. Polega on na wpompowywaniu wody do podziemnych warstw skalnych. Woda z dodatkiem piasku jest wlewana pod dużym ciśnieniem i wypiera gaz. Z tej metody zrezygnowała już Francja i Bułgaria. Według słów profesora Instytutu Ropy Naftowej i Gazu im. Gubina Aleksandra Łobusiewa, szczelinowanie hydrauliczne jest bardzo niebezpieczne dla polskiego środowiska:

Stosując tę metodę możemy praktycznie całkowicie wysuszyć wszystkie źródła wody, w tym także powierzchowne. Wydobycie będzie miało katastrofalne skutki dla środowiska naturalnego Polski. Podobne zapasy są w Niemczech i tam próbowano zajmować się tym, lecz wkrótce stwierdzono, że jest to bardzo nieekologiczna technologia.

Zdaniem brytyjskich ekologów taki sposób wydobycia gazu łupkowego jest także niebezpieczny sejsmologicznie. W 2011 roku jedna z brytyjskich spółek rozpoczęła zagospodarowywanie odwiertów na zachodzie Anglii, lecz po roku wstrzymała prace, ponieważ niedaleko obszaru prowadzenia prac odnotowano dwa niewielkie trzęsienia ziemi.

źródło:
http://polish.ruvr.ru/2013_07_10/W-Pols ... -lupkowym/

_________________
doświadczenie jest prawdziwe wewnątrz pudełka,ale samo pudełko już nieNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 04 kwie 2014, 20:28 
Offline
Intendant of the Building * 8th Degree
Intendant of the Building * 8th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2013, 1:45
Posty: 209
Płeć: mężczyzna
Perspektywy gazu łupkowego na Ukrainie i w Polsce oraz jego następstwa.
phpBB [video]Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 06 sie 2014, 13:24 
Offline
Grand Master Architect * 12th Degree
Grand Master Architect * 12th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 maja 2009, 11:51
Posty: 980
Płeć: mężczyzna
Jak koncerny naftowe brutalnie okradają Afrykę
phpBB [video]Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 09 lis 2014, 20:20 
Offline
Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lut 2013, 16:42
Posty: 3412
Płeć: mężczyzna
Biznesy łupkowe Kulczyka i Sorosa

Cytuj:
Rządzący Polską od 2004 roku a więc rządy Belki, Marcinkiewicza – Kaczyńskiego oraz Tuska, wydały do końca 2013 roku 107 koncesji na wydobywanie gazu łupkowego w Polsce. Koncesje przede wszystkim otrzymały różne spółki zagraniczne, które nazwy przeciętnemu Polakowi nic nie mówią jak również, kto się kryje za nazwami tych spółek.

Najwięcej koncesji na wydobywanie gazu łupkowego w Polsce posiada spółka zarejestrowana w Irlandii o nazwie San Leon, która może posiadać nawet 50 koncesji, a więc blisko 50% wszystkich wydanych koncesji na wydobywanie gazu łupkowego w Polsce.

Głównym akcjonariuszem spółki San Leon jest węgierski Żyd George Soros, człowiek, który ,,złamał” bank Anglii doprowadzając do dewaluacji funta brytyjskiego, sponsor fundacji Batorego, spekulant walutowy, sponsor razem z niemieckim rządem skrajnie lewackiego instytutu społeczeństwa otwartego. Majątek Sorosa wyceniany jest na około 20 mld USD. Drugim współwłaścicielem spółki Sorosa San Leon jest Kulczyk, który posiada 5% udziałów.

Soros za pośrednictwem swojego funduszu ,,Soros Fund” jest udziałowcem spółki BNK Petroleum, która posiada 6 koncesji na wydobywanie łupków w Polsce oraz jest udziałowcem spółki 3 Legs Resources, która to spółka praktycznie już wydobywa gaz łupkowy w Łubieniu na Pomorzu. Pośrednio Soros ma udziały w spółce Chevron A3 Legos i Cheyron, które posiadają 10 koncesji na wydobywanie gazu z łupków w Polsce. Soros jak nie daje rady odkupić koncesji od spółek, to przejmuje za pośrednictwem spółki matki od łupków czyli San Leon inne całe spółki jak np.: Hutton Energy, której ilość koncesji na wydobywanie gazu z łupków w Polsce jest nie znana.

Ale co ma do ,,biznesów” Sorosa – Kulczyk? Okazuje się, że Kulczyk mógł robić za słupa dla Sorosa. Spółka San Leon Sorosa kupiła od Jana Kulczyka za 100 mln USD, spółkę Aurelion Oil and Gas. W wyniku takiej fuzji spółka San Leon, czyli Soros, nabył kolejne 16 koncesji (na Podkarpaciu i Wielkopolsce) na wydobywanie gazu łupkowego, które wcześniej przyznał Rząd w Polsce Kulczykowi.

Soros, za pośrednictwem swoich spółek, odkupił udziały w koncesjach od kanadyjskiego Telismana (nie wiadomo ile) – obecnie negocjuje odkupienie 11 udziałów koncesji od amerykańskiego koncernu Merathon. Według moich wyliczeń Soros może mieć w 50 % kontrolę nad naszymi koncesjami, które pozwalają szukać gazu łupkowego oraz eksploatować go.

Kraj niewolników będzie swój gaz kupował od światowego oligarchy, skrajnego lewaka, budowniczego Nowego Porządku Światowego. Pewnie Soros tak ,,kocha” Katolicki Naród Polski, że będzie sprzedawał nasz gaz w promocji za minimum 1000 USD za 1000 m3. Promocja będzie za nie odwracalne zniszczenie środowiska naturalnego naszej gleby w tej części świata.

Proszę zauważyć tylko, jak wyje tzw. ,,środowisko pisowskie”, które szczuje na Rosję, odwracając w ten sposób od rozpasania się Sorosa w Polsce. Dlatego Sikorski i jego pani wraz z pisowskimi klakierami straszą nas napaścią zbrojną z strony Rosji, tak by nie przeszkadzać interesom Sorosa, człowieka 2000 roku według gazety Michnika. Tak działa socjotechnika pachołków światowej mafii finansowej.

Przypominam, że Kaczyński rozpoczął budowę magazynu gazu skroplonego w Świnoujściu, kosztem 3 mld zł, pomimo że mamy kilka mniejszych magazynów już wybudowanych. Rozpoczynając budowę tego magazynu, w ogóle nie liczono się z rachunkiem ekonomicznym, nikt nie wiedział od kogo i za ile mamy ten gaz kupować. Wiedziano na pewno, że nawet za darmo nie wolno brać od Rosji gazu, chyba, że pośrednikiem będzie Fundacja Batorego lub sam Soros. Mamy wybudowany kompletnie nieekonomiczny kolos za 3 mld zł, a już zakupiono gaz LNG od firmy katarskiej Qatargaz, podobno będziemy płacić 550 USD za 1000 m3, ale katarczycy odsprzedali ten kontakt gazowy z Polską bankowi amerykańskiemu Merril Lynch, który od Polski podobno żąda 750 USD za 1000 m3 gazu, czyli amerykański żydowski bank (nie zdziwił bym się gdyby udziałowcem tego banku był Soros) zarobi 1 mld USD rocznie na papierowym pośrednictwie w dostawie 5 mld m3 gazu do magazynu w Świnoujściu w imię planu „osaczania Rosji”!

Takie mamy pachołkowate elity polityczne w naszym kraju i nic nie zapowiada, że to się zmieni, ponieważ pachołkowaci politycy są lansowani w mediach i w imię zastraszania Rosją. Polacy znowu wybiorą tych samych oszustów do parlamentu i nie ważne z jakiej partii będą, kierunek rozbioru Polski będzie realizowany w imię interesów światowej mafii finansowej i ich utajnionych wodzów.

Polska powinna wydobywać sama własny gaz konwencjonalny w ilości około 10 mld m3 rocznie i ewentualnie dokupywać gaz po cenach rynkowych, wszędzie tam gdzie jest taniej. Byłoby to możliwe pod warunkiem rządów kierujących się narodowym interesem, ale nic nie wskazuje na to, że się to zmieni.

Zygmunt Wrzodak
Myśl Polska, nr 45-46 (9-16.11.2014)
http://mysl-polska.pl

http://marucha.wordpress.com/2014/11/09 ... -i-sorosa/

_________________
doświadczenie jest prawdziwe wewnątrz pudełka,ale samo pudełko już nieNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 12 maja 2016, 18:15 
Offline
Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lut 2013, 16:42
Posty: 3412
Płeć: mężczyzna
Cytuj:
Gaz łupkowy i wstrzykiwanie odpadów nuklearnych w ziemię.

Gaz Łupkowy, Smugi...

Gaz łupkowy i wstrzykiwanie odpadów nuklearnych w ziemie.

Gaz Łupkowy, Smugi Chemiczne, Odpady Jądrowe i Fluoryzacja...
Co naprawdę ukrywa się za wydobyciem gazu łupkowego w Europie, Azji i Ameryce południowej !!!

Kłócicie się o smoleńsk, partie, kościół i fałszywe wybory ... Żyjąc w apokaliptycznym świecie odpadów jądrowych, toksycznych leków, jedzenia, szczepionek i wody!.

Czy Bóg odebrał wam rozum ?! Czy tylko ja potrafię powiedzieć wam całą ważną prawdę. Którą i tak większość z was ukryje lub przesunie na dalszy plan, bowiem czyny wasze to dezinformacja i manipulacja.?!

" Szczelinowanie w Polsce przekłada się na dwa aspekty: kradzież polskich dóbr naturalnych i wstrzykiwanie odpadów radioaktywnych w ziemie (m.in.nieczynne urobiska, likwidacja polskich kopalń...), obie te kwestie łącza się z gigantycznymi łapówkami ...
Chciwe skurwesyny, nie liczą się z perspektywą śmierci milionów osób...

Polska to niczyi folwark , ponieważ Polacy zachowują się jak chłopi pańszczyźniani, dbający tylko o swoje dupy, pozostawiając państwo w rękach cichociemnych morderców, o polsko brzmiących nazwiskach.

Materiały, które posiadam, doprowadzą mnie, tak jak Andrzeja Leppera, Michała Falzmanna, Dariusza Ratajczaka..., do nie pierwszego już spotkania z pozorantami wypadków z PO i PiS ... Szczególnie, że śledzę ich poczynania i międzynarodowe powiązania ..."

Odkryłem niedawno artykuły z 1960 roku, który szczegółowo opisuje proces usuwania odpadów jądrowych za pomocą wstrzykiwania ich pod powierzchnię ziemi.

dalej/źródło:
http://depopulacja.blogspot.com/2016/05 ... padow.html

,
Rządzący,ministrowie,posłowie i inne marionetkowe kasożerne czubki pewnie są bezpłodne.
No nie ma byka-nie rozmnożyli się i swoje dzieci czy wnuki mają w 4ech literach.Dosłownie.
JAKIEŚ ŁUPKI,"opryski"...nie po drodze w karierze.
SĄ BIZNESY DO POZAŁATWIANIA-TO INNY SPOSÓB EGZYSTENCJI,dla nas-poddanych tak wysoka półeczka,że aż strach się w to wpieprzyć przypadkiem.A jakiś debil mnie kiedyś stąd spróbował gdzieś tam zwerbować,z H.istorią się na łby pozamieniał :D
,
Liczy się big life..tu,teraz,liczy się zwalone JA.Bo taki łon jest kimś,zaprogramowanym-nie widzi tego,no bo jak taki zwalony program moze dostrzec wirusa?..a reszta?
"Reszta jakoś sobie poradzi"..co to takiego jednego czubka z drugim interesi.
,
Gazy-te najlepsze mają z jelita....pierdzonego życia im wszystkim życzę,ich potomstwu w tym urodzaju również.

_________________
doświadczenie jest prawdziwe wewnątrz pudełka,ale samo pudełko już nieNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group