Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 22 paź 2017, 23:54

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Cytuj:
Dokument ?Food.Inc.? jest pokazywany na tegorocznym Berlinale w ramach sekcji ?Kulinarne Kino?. Reżyser Robert Kenner odkrywa w swoim filmie tajemnice stojące za masową produkcją żywności. Twierdzi, że producenci umyślnie ukrywają przed konsumentami najważniejsze informacje dotyczące pochodzenia, składników i procesów produkcji. By dowiedzieć się prawdy, Kenner odwiedza pierwsze ogniwo w tym łańcuchu ? hodowle zwierząt i gospodarstwa rolnicze.

Kenner twierdzi, że produkcja żywności w USA jest kontrolowana przez niewielką garstkę potężnych korporacji. Pod pretekstem maksymalizowania efektywności i wzrostu ekonomicznego, poświęcają oni zdrowie konsumentów, standardy higieny i warunki, w jakich pracują ludzie i hodowane są zwierzęta.

Jak mogliśmy się spodziewać, odkrycia są obrzydliwe. Przemysłowe kurczaki są zamykane w klatkach i tuczone przez 50 dni, żeby ich piersi stały się większe niż zwykłych kurczaków hodowanych na wsi. Kukurydza jest największym produktem rolniczym wytwarzanym w USA. Jest mocno subsydiowana przez rząd i sprzedawana taniej, niż wynoszą koszty jej produkcji. Większość amerykańskich krów jest karmiona kukurydzą zamiast trawą, żeby szybciej przybierały na wadze. Jednak krowy naturalnie nie trawią kukurydzy, przez co w ich ciele rozwijają się śmiertelne baterie e.coli, odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe. By zabić te bakterie, mięso traktowane jest amonem, który nadaje mu szarawy kolor.

Wielu Amerykanów myśli, że nie może walczyć z cenami fast foodów gotując w domu, ponieważ hamburger jest tańszy niż kawałek brokułu. Ten dokument chce podkreślić rolę konsumentów, którzy mogą aktywnie promować podtrzymywanie produkcji przez kupowanie odpowiedniego jedzenia trzy razy dziennie. Mimo tego, trudno jest dokonać takiego wyboru, jeżeli podstawowe wiadomości o produkcie są ukrywane przed konsumentami za przyzwoleniem amerykańskich agencji rządowych.

Teza, że europejski sposób produkcji żywności nie różni się wiele od amerykańskiego, została postawiona podczas dyskusji po pokazie filmu. Reżyser Robert Kenner i inni przedstawiciele ruchu slow food culture (Eric Schlosser ?Fast Food Nation? i Michael Pollan ?The Omnivore?s Dilemma?) podkreślali, że ważna jest lepsza kontrola nad jakością żywności. Carlo Petrini, reprezentujący slow food chce zorganizować kampanię, skierowaną do kandydatów na europarlamentarzystów.

phpBB [video]

Link

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 15 cze 2009, 16:06 
VIP Member
Awatar

Sublime Master Elect * 11th Degree
Sublime Master Elect * 11th Degree
Awatar użytkownika

Poruszyłaś niesamowicie ważny temat. Zdrowa żywność jest tym co bardzo sobie cenie, bo żyje w sztucznie wykreowanym środowisku dla człowieka, odciętym od natury, w betonowym molochu zwanym "miastem". Zywność moja nie pochodzi z przydomowego ogródka, ale przyjeżdża kontenerami z "gdzieś z Europy". Czasami w ogóle nie wiem skąd, bo nie pisze na etykiecie. Często z jednego końca kraju przenoszona jest na inny, wiec po tygodniu takiej podróży zapewne zawiera ona o polowe mniej witamin i minerałów. Czasami, a nawet dość często mamy tutaj australijskie mięso. Jak to się komuś chce z Australii sprowadzać do Europy do tej pory nie rozumiałam, ale wszystko powoli zaczyna się mi rozjaśniać. Polecam malutki filmik, 4 minutowy, niesamowity. Niby to ma być naturalne, ale ja nie chcę takiej "natury". Nie jest on z You Tube ,wiec nie wiem jak wkleić. Jak ktoś to umie zrobić to bardzo proszę.

http://www.snotr.com/video/2793

No i hej, wylansujcie troszkę ten temat, choć wiadomo ze znowu pójdę do supermarketu zrobić zakupy.

Secret Master * 4th Degree
Secret Master * 4th Degree
Awatar użytkownika

Ja szczerze to polecalbym kazdemu wlasna hodowle ,ale jak wiadomo nie ma na to czasu :(
Prawda jest ze to co potrafimy dostrzec w naszym jedzeniu juz jest straszne,a pomyslcie o tym o czym nie wiemy :/(jest tych swinstw pewnie jeszcze wiecej)
Jedzenie to jest bron,ktora ma sluzyc przeciwko nam i niestety teraz mamy okazje patrzec jak sie to uwidacznia,jak ktos widzial wyklady Icka czy chocby dokument End game nie bedzie zdziwony,reszcie polecam otworzyc oczy!
A niebawem Kodex Alimentarius Huraaaa wszyscy umrzemy na raka!
Wybaczcie ten sarkazm,ale juz sie z tym pogodzilem :)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]