Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 15 sie 2020, 0:44

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Intendant of the Building * 8th Degree
Intendant of the Building * 8th Degree
Awatar użytkownika

Modny ostatnio temat, postanowiłem co nieco o tym skrobnąć. Poniżej dla zainteresowanych co "w trawie piszczy" wrzucam tekst:

ETNOFARMAKOLOGIA I DOPALACZE

Ostatnio dość głośno zrobiło się na temat dopalaczy i skomasowanej akcji przeciwko sklepom z produktami kolekcjonerskimi. Pomyślałem, że warto zabrać głos w tej sprawie, bo jest kilka ciekawych kwestii do dodania. Przeglądając asortyment Dopalaczy zauważyłem, że oferują zarówno syntetyczne stymulanty, jak i mieszanki ziołowe, które wywołać mają odpowiedni efekt. Nie jest do końca znany skład chemiczny tych substancji, gdyż nie ma komu zapłacić za ich dokładniejsze badania. Z tego co czytałem w laboratoriach policyjnych wykryto w nich takie związki jak rtęć, aluminium i syntetyczne kannabinoidy, ale w kontekście zmasowanej nagonki nie wiadomo czy można w pełni wierzyć tym oświadczeniom. Nie mniej pewne jest, że do produkcji stymulantów i mieszanek ziołowych używane są autorskie rozwiązania chemiczne, co w praktyce oznacza niejasny skład chemiczny. Zaraz zajmiemy się chemią dopalaczy nieco szerzej, ale najpierw należy zaznaczyć, że cała afera związana z nimi zapewne odbije się negatywnie na ogólnym postrzeganiu fitoterapii i roślin, które mogą być używane w lecznictwie wykazując biologiczną aktywność w kierunku wielu schorzeń organizmu ludzkiego. Delegalizuje się coraz więcej cennych roślin leczniczych na fali walki z dopalaczami i narkotykami. Obecna afera "kolekcjonerska" przystawi kolejną cegiełkę w zakazywaniu innych naturalnych środków, które można by wykorzystać w lecznictwie. Z przykrością muszę stwierdzić, że większość społeczeństwa nawet nie wie czym są substancje odurzające, narkotyki i czym jest etnofarmakologia. W efekcie mamy masowe niedoinformowanie, co często powoduje nieporozumienia i szufladkowanie surowców roślinnych, wykorzystywanych w sztukach medycznych od tysięcy lat, jako niebezpiecznych dla zdrowia substancji psychoaktywnych.

Chemia dopalaczy
Osobiście podchodzę sceptycznie do sklepów z dopalaczami, gdyż przede wszystkim mamy sporo niejasności w ich składzie chemicznym. Na szczęście niektóre związki czynne zostały już ustalone i możemy na podstawie tych danych przeprowadzić małą analizę produktów z sieci popularnych sklepów. Zacznijmy od mieszanek ziołowych. Jest ich wiele i występują w różnych kombinacjach. W ich skład wchodzą rośliny z całego świata. Sęk w tym, że w wielu przypadkach są one łączone ze sobą tylko po to, aby zwiększyć działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Efektem tego jest często chaos w głowie, utrata kontroli nad ciałem i problemy z utrzymaniem uwagi, koncentracji. Substancje czynne owszem mogą działać względem siebie synergicznie, ale nie dzieje się tak zawsze i nie można łączyć ze sobą wielu różnych alkaloidów, gdyż nie po to natura rozesłała te rośliny po różnych zakątkach globu, aby człowiek w niekontrolowany sposób je ze sobą łączył. Często osobno owe rośliny miały określone ludowe czy rytualne zastosowanie i zapoznając się wnikliwie z ich biochemią pewnie można by niektóre z nich połączyć, ale w mieszankach ziołowych oferowanych w sklepach kolekcjonerskich znajduje się nawet do 10 różnych roślin i wszystkie słabiej lub silniej oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy, co daje miszmasz nieprzeciętny.

Całość tutaj:

http://botanicscience.blogspot.com/2011/01/etnofarmakologia-i-dopalacze.html

życzę przyjemnej lektury i pozdrawiam :)

ps. tekst można rozpowszechniać ku edukacji innych

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 17 sty 2011, 20:46 
VIP Member
Awatar

Bardzo interesujące. Dzięki ToeNegro!

Aż rodzi się pokusa by stwierdzić, że korporacje farmaceutyczne upiekły sobię niejedną pieczeń na ogniu walki z dopalaczami. Co zabawne to aż nabrałem chęci by znów wybrać się w Bieszczady na rykowisko i poszukać krasnoludków w trawie.

Świetny artykuł !

Dołączam się do grzybobrania. Trzeba zorganizować jakiś wspólny wypad.

Co do dopalaczy to chociaż przez długi czas ich używałem to od samego początku wiedziałem ze sprawa wygląda dziecinnie:

1. Trzeba było czymś zająć ludzi po 10 kwietnia.
2. Walka z dopalaczami od początku była przykrywka aby zdelegalizować przydatne rośliny pod pozorem walki z narkomanią.

Fellow Craft * 2nd Degree
Fellow Craft * 2nd Degree
Awatar użytkownika

Cytuj:
Niepoważni są ludzie nakładający przepisy zakazujące np. roślin pomagających w zasypianiu (Calea zacatechichi), działających antydepresyjnie i detoksykująco (Banisteriopsis Caapi), wspomagających leczenie uzależnień od opiatów (Mitragyna speciosa), czy mające olbrzymi potencjał terapeutyczny i poznawczy (Salvia divinorum).

Witamy w Polsce! Mamy tu dużo niepoważnych ludzi przy sterach! :hejka:
Cytuj:
Jednocześnie sklepy z dopalaczami mocno zaszkodziły i tak już zniekształconym poglądom społecznym na rośliny lecznicze.
Poglądy społeczne na dopalacze są generalnie takie, że nie odróżnia się substancji ziołowych od syntetycznych, nawet w mass mediach przekazujących informacje. No to czego wymagamy, żeby przeciętny Kowalski rozumiał, że nie każdy składnik dopalacza to zło? A już pojęcie "potencjał terapeutyczny i poznawczy" to jakaś abstrakcja. Wyjaśnij to panu Stasiowi z sąsiedniej klatki, a masz u mnie medal. Takie rzeczy się zwyczajnie jeszcze <albo i nigdy> nie mieszczą w polu widzenia większości ludzi.
Akurat, w przeciwieństwie do poprzedników, myślę, że walka z dopalaczami była mocno popierana przez mafie narkotykowe, jeśli nie była jej katalizatorem.
Państwo mogłoby mieć kolosalne profity z tych substancji, gdyby podeszło do tego z głową - konkretny PR, ukierunkowany na szerzenie wiedzy i de-demonizację środków odurzających innych niż swojski i dobry alkohol, rzetelne badania wykluczające substancje niebezpieczne dla zdrowia ze składu mieszanek no i porządne opodatkowanie produktów oraz dbanie o utrzymywanie pozorów stania na straży przestrzegania zakazu sprzedaży młodzieży do 18 lub 21 <bo w faktyczne funkcjonowanie tego zakazu nikt chyba nie wierzy ;) >
Zarżnięto kurę mogącą znosić złote jaja. No, ale kto ruszy ten trudny temat, nie przysparzający popularności przed kolejnymi wyborami?

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]