Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 22 paź 2019, 7:31

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25 lip 2010, 20:01 
Offline
Grand Elect Mason * 14th Degree
Grand Elect Mason * 14th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 gru 2009, 21:34
Posty: 1401
Lokalizacja: Wrocław....
Płeć: mężczyzna
Oto krótki i bardzo przystępny artykuł na poziomie szkoły średniej skopiowany ze strony http://www.sciaga.pl/tekst/20348-21-infradzwieki.
Jest najprawdopodobniej napisany przez jakiegoś ucznia. Warto by mieć choć tyle wiedzy, co ów uczeń, zanim zacznie się emitować brednie na ten temat.

Infradźwięki to drgania ośrodka gazowego lub cieczy. Ich częstotliwość jest poniżej słyszalnej. Zakres infradźwięków umownie przyjmuje się jako pasmo o częstotliwościach od 0,1 do 20Hz. Infradźwięki występują naturalnie w przyrodzie. Najczęściej łączą się z dźwiękami słyszalnymi o niskich częstotliwościach. Człowiek na ich oddziaływanie jest narażony głownie w środkach transportu i w zakładach przemysłowych.

Fale infradźwiękowe mogą oddziaływać na cały organizm człowieka na wiele sposobów. Przede wszystkim infradźwięki wywołują drgania rezonansowe ludzkich organów takich jak: przepona brzuszna, klatka piersiowa, przepona brzuszna, organy trawienne. Chwilowe oddziaływanie fal powoduje trudności w oddychaniu, a dłuższe poddawanie się oddziaływaniu infradźwięków powoduje zaburzenia układu trawiennego. Podobnie jak przy spożyciu większej ilości alkoholu infradźwięki powodują zachwiania równowagi, trudności w skupieniu się, zmniejszenia ostrości widzenia oraz zmniejszenie refleksu. Granica bólu oraz próg odczuwania wrażeń pochodzących od infradźwięków określa się podobnie jak dla dźwięków słyszalnych.

Zakresy oddziaływania infradźwięków można podzielić w ten sposób:
- Poniżej 120dB. Krótkie oddziaływanie infradźwięków na człowieka nie jest szkodliwe. Skutki długiego przebywania pod ich wpływem nie są jeszcze znane.
- Między 120 a 140dB. Przebywanie w polu takich fal może wywoływać uczucie zmęczenia oraz lekkie zaburzenia procesów fizjologicznych.
- Między 140 a 160dB. Nawet, krótkie dwuminutowe działanie infradźwięków powoduje zachwiania równowagi i wymioty. Dłuższe oddziaływanie może wywołać trwałe uszkodzenia organiczne.
- Powyżej 170dB. Poddane takim falą zwierzęta zmarły z powodu przekrwawienia płuc (testów na ludziach nie przeprowadzano).

Najgroźniejsze dla człowieka są fale ze źródeł sztucznych. Najsilniejsze są fale wywołane wybuchami jądrowymi oraz termojądrowymi. Kolejnym zagrożeniem jest lotnictwo ponaddźwiękowe. Samolot pokonując barierę dźwięku wytwarza fale uderzeniową o bardzo dużej amplitudzie. Przenoszona energia zależy od wielkości samolotu. Wojskowe samoloty pościgowe wytwarzają fale maksymalnie 20Hz. Natomiast ciężkie wycofane z eksploatacji samoloty Concorde 0,2Hz. Infradźwięki są emitowane również przez statki i łodzie motorowe z silnikami Diesla. Mniejsze fale są wytwarzane także przez pociągi, samochody, maszyny udarowe (np. młoty pneumatyczne), a także telefony komórkowe. Głównym przemysłowym źródłem infradźwięków są szybkie przepływy gazowe. Występujące np. w dmuchawach. Mogą one osiągnąć poziom 120dB.

Naturalnymi generatorami infradźwięków są ruch powietrza i wody. Falowanie powierzchni wód jest słyszalne, ale wchodzi również w zakres infradźwiękowy. Są to fale o bardzo niskich częstotliwościach rzędu 0,2Hz. Również wiatr opływający wysokie budynki wydziela fale infradźwiękowe o natężeniu przekraczającym 100dB. Według naukowców właśnie te fale będą bardzo uciążliwe dla ludzkości.

Jak zbudowac sobie prosty przyrzad do pomiaru takich czestotliwosci – i policzyc czestotliwosc rezonansowa?
http://www.aearo.com/html/industrial/earlog14.htm – niestety po angielsku, ale cena tego przyrzadu ta kilka zlotych, matematyka to szkola srednia.
Lata temu widzialem podobny, produkcji niemieckiej. To byl drut sprezysty z malym ciezarkiem na koncu. przez wysuwanie drutu – zwiekszanie dlugosci – zmieniala sie czestotliwosc rezonansowa. Skala zamiast centymetrow miala Hz.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 25 lip 2010, 20:01 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Post: 25 lip 2010, 20:20 
Offline
Grand Elect Mason * 14th Degree
Grand Elect Mason * 14th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 gru 2009, 21:34
Posty: 1401
Lokalizacja: Wrocław....
Płeć: mężczyzna
Cytat:
US Army szykuje ciężarówki z "bolesnym promieniem"

Po latach testowania system ADS (Active Denial System) - czyli "bolesny promień", którego zadaniem jest rozpędzanie zamieszek i odstraszanie demonstrantów (z wykorzystaniem mikrofal) - być może wreszcie zostanie zastosowany w praktyce. Amerykańska armia kupuje pięć zestawów ADS, zamontowanych na ciężarówkach - za równe 25 mln USD. Pojawiła się jednak kolejna przeszkoda, która może opóźnić praktyczne zastosowanie nowej technologii - nowy raport, którego autor twierdzi, że ta w teorii "niezabójcza" (non lethal) broń może łatwo zostać przekształcona w zabójcę smażącego ciało.

W skrócie rzecz ujmując, ADS podgrzewa wodę zawartą w skórze - powoduje to wyjątkowo przykre wrażenie oparzenia, jednak nie towarzyszą mu żadne uszkodzenia tkanek.

Kontrakt na dostarczenie pojazdów z zamontowanymi zestawami ADS ma zostać podpisany do końca bieżącego roku - informuje serwis Avation Week. "W rok po zawarciu umowy zestawy pojazd/broń zaczną być dostarczane armii - w tempie jeden na miesiąc".

Trwało to strasznie długo. Już wcześniej informowaliśmy, że pierwsze apele o wprowadzenie systemu Active Denial System do Iraku pojawiły się już w 2004 r. Ale zawsze pojawiało się jakieś opóźnienie, spowodowane przez zawiłości prawnicze, polityczne, czy medialne - bo przecież wszystko, co może zostać nazwane "narzędziem tortur", jest prawdziwym politycznym dynamitem.

Co ciekawe, wersja którą kupuje armia, to nie pełno wymiarowa "Wersja 2" - wojsko wybrało na razie kontenerowy system o nazwie Silent Guardian, który firma Raytheon sprzedaje już od pewnego czasu. Ze słów jej przedstawicieli wynika, że Silent Guardian dysponuje ok. 1/3 mocy pełnej wersji - jego zasięg to ok. 250 metrów (zasięg Wersji 2 to nawet ponad 700 m). Silent Guardian waży ok. 5 ton i może być zamontowany na "opancerzonym, wzmocnionym pojeździe HEMTT (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck)".

Wraz z informacją o kontrakcie pojawiły się jednak inne ważne doniesienia - znany specjalista od broni "mniej śmiertelnych" (less lethal), dr Jürgen Altmann, opublikował właśnie raport, w którym przeanalizowano działanie kilku broni wykorzystujących ukierunkowaną energię - m.in. Active Denial System, Advanced Tactical Laser, Pulsed Energy Projectile (znany też pod nazwą "Maximum Pain") oraz Long Range Acoustic Device (tzw. Acoustic Blaster).

Dr. Altmann szczegółowo opisał w nim zasadę działania Active Denial - odnotował m.in., że promień wysyłany przez ADS nie jest w pełni jednorodny. A to znaczy, że pechowcy, którzy znajdą się w samym środku miejsca rażonego ADS-em, otrzymają znacznie większą dawkę ciepła niż ludzie, którzy będą znajdować się na jego obrzeżach. Jeszcze bardziej niepokojące wnioski płyną z analizy promienia emitowanego przez system - w szczególności dotyczy to sytuacji, w której "cele" nie będą miały czasu ochłodzić się pomiędzy kolejnymi trafieniami ADS-em. W testach przeprowadzonych przez amerykańskie wojsko między kolejnymi emisjami promieniowania mikrofalowego utrzymywano 15-sekudnowe przerwy. Na prawdziwym polu walki może być inaczej...

"W konsekwencji, ADS może spowodować u ludzi oparzenia drugiego i trzeciego stopnia. Ponieważ średnica promienia ma ok. 2 metrów średnicy, może się zdarzyć, że promień obejmie całą postać człowieka - wtedy oparzenia mogą wystąpić na 50% ciała (na całej stronie zwróconej w kierunku ADS). Oparzenia 2. i 3. stopnia pokrywające ponad 20% ciała zagrażają życiu człowieka, z uwagi na zwiększone zagrożenie infekcjami i toksyczne opady procesu rozkładu tkanki. W poszkodowanych niezbędne jest zastosowanie profesjonalnej opieki medycznej przez wyspecjalizowaną w tym jednostkę. Dopóki w ADS nie zostanie zastosowane jakieś zabezpieczenie, uniemożliwiające trafienie tego samego celu więcej niż raz w określonym czasie, system ten może spowodować trwałe uszkodzenia ciała lub nawet śmierć" - tłumaczy naukowiec.

To potencjalne zagrożenie nie oznacza, że ADS nie może zostać wprowadzony do użytku - również inne wykorzystywane dziś środki "mniej zabójcze", takie jak np. plastikowe pociski i gaz łzawiący, mogą być śmiertelne w pewnych okolicznościach (o taserachnie wspominając).

Dr Altmann zastrzega, że wyniki jego badań nie mogą być traktowane jako argument, że stosowanie ADS będzie w każdej sytuacji niemoralne czy nielegalne - jego zdaniem ostateczna ocena tej technologii zależeć będzie od tego, jak armia zamierza z niej korzystać. Jeśli ADS służyć będzie np. do powstrzymywania załóg małych statków od podpływania do burt okrętów USA (bez wyrządzania komukolwiek krzywdy) to jest to rozwiązywanie akceptowalne. Jeśli jednak wykorzysta się ten system do usuwania z wybranych miejsc demonstrantów, to nieszkodliwość tego rozwiązania będzie już dyskusyjna.

Warto przy okazji odnotować, że amerykański Narodowy Instytut Sprawiedliwości NIJ (National Institute of Justice) wyraził ostatnio zainteresowanie "osobistą, nieśmiertelną bronią krótkiego zasięgu (o gabarytach typowej strzelby), która będzie skuteczna na dystansie do 100 m". Takie urządzenie może być przykładem innego zastosowania technologii ADS...

http://technologie.gazeta.pl/technologie/1,86564,5813906,US_Army_szykuje_ciezarowki_z__bolesnym_promieniem_.html
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Własnie wycofali to z Afganistanu, ale nie chcą powiedzieć dlaczego
Obrazek
Cytat:
U.S. withdraws ‘pain ray’ from Afghan war zone

A ‘pain ray’ that blasts the enemy with unbearable heat waves hasbeen pulled out of Afghanistan by the US military.

The Active Denial System (ADS), which cost about £42 million to develop, was on the brink of being deployed to disperse members of the Taliban as they attacked US forces.

The weapon, which causes immense pain to subjects but no lasting physical damage, was pulled from the war zone last week but US army chiefs in Afghanistan have stayed silent about the reason for the U-turn.

The ADS, which has been in development for almost 20 years, works by firing a beam of high-frequency waves at the speed of light.

The beam can cover a person’s entire body, causing agonising pain as it heats water and fat molecules beneath the skin’s surface.

The beam can hit someone up to a third of a mile away, and they are only relieved of the pain when they move out of the way.

A spokesperson from the American Department of Defence said: ‘The decision to recall the weapons back to the US was made by commanders on the ground in Afghanistan.’
http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1297361/US-withdraws-pain-ray-Afghan-war-zone.html#ixzz0uiZgM7UfNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 25 lip 2010, 20:57 
By o tym doskonały artykuł w magazynie Nexus Listopad - Grudzień 2000

Gerry Vassilatos

ŚMIERCIONOŚNE DŹWIĘKI

Cytuj:
Przypadkowe zdarzenie sprawiło, że specjalista w dzie­dzinie robotyki Vladimir Cavreau zainteresował się infradźwiękami. Jego badania wykazały, że mogą one wywoływać najróżniejsze reakcje w organizmie czło­wieka, co zaowocowało skonstruowaniem przezeń śmiercionośnych broni infradźwiękowych, a także de­tektorów i osłon chroniących przed infradźwiękami.


do przeczytania tutaj

http://www.scribd.com/doc/26925970/Nexus-14

Francuzi opanowali detektor i obronę, działo infradźwiękowe ich produkcji jest zautomatyzowane dlatego że żadna żywa istota by nie mogła go obsługiwać.Na górę
   
 
 
Post: 25 lip 2010, 21:41 
Jeden mało istotny szczegół:
Fale emitowane przez ADS rozchodzą się z prędkością światła oznacza to tyle że urządzenie nie emituje fal dźwiękowych.Na górę
   
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group