Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 14 sie 2020, 23:49

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dziwny pomidor
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Po przekrojeniu pomidora zobaczyłem, że ma ciemno-zielone (czarne) nasionka w środku i chciałem się was zapytać dlaczego tak jest i od czego mogło się to zrobić:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tutaj dla porównania "normalny" kawałek pomidora:

Obrazek

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

Tytuł: Dziwny pomidor
: 29 lip 2010, 0:14 
VIP Member
Awatar

Master Elect of Nine * 9th Degree
Awatar użytkownika

nasionka to nie wiem
ale takie ciemno zielone to czasami się zdarza i nie jest to efekt nawozów (mam pomidory własne) to może być od zbytniego podlewania ;)
a jak nie chcesz takich widoków : P to kupuj malinowe pomidory ;)

Knight of the East or Sword * 15th Degree
Awatar użytkownika

Pomidorek jak pomidorek :), czekam na dobre malinówki :D

(Edgar Allan Poe)

Gdy nie masz nic do ofiarowania, ofiaruj uśmiech.

http://chomikuj.pl/nhsh2012

Cytuj:
nasionka to nie wiem
ale takie ciemno zielone to czasami się zdarza i nie jest to efekt nawozów (mam pomidory własne) to może być od zbytniego podlewania ;)
a jak nie chcesz takich widoków : P to kupuj malinowe pomidory ;)

Pomidorek jak pomidorek :), czekam na dobre malinówki :D

Aż przykro to czytać. Ludzie już zapomnieli jak smakuje prawdziwy pomidor zerwany jako dojrzały z krzaka.
Niedługo jak zadacie dziecku pytanie: Skąd się bierze mleko?
Padnie odpowiedź: Ze sklepu.

Cytuj:
Traktowanie etylenem
Zabieg taki pobudza wewnątrzkomórkową syntezę tego związku w owocach, co przyspiesza ich dojrzewanie. Etylen wykorzystywany bywa w wielu krajach, jako dodatek do atmosfery w p r z e c h o w a l n i a c h. Owoce w stadium "zielone wyrośnięte" poddaje się działaniu tego gazu w stężeniu 100–150 ppm przez 24–48 godzin w temperaturze 20–25°C i wilgotności 90%. Ponieważ ten bezwonny gaz w mieszaninie z powietrzem w stężeniu ponad 0,4% (4000 ppm) stanowi mieszankę wybuchową, używany może być jedynie pod kontrolą fachowej ekipy.
W celu przyśpieszania dojrzewania owoców w u p r a w a c h p o l o w c h samodzielnie można stosować Ethrel 480 SL zawierający 39,5% etefonu, który po wniknięciu do owoców rozkłada się wydzielając etylen. Opryskiwanie plantacji pomidorów 0,1% roztworem tego preparatu jest korzystne, zwłaszcza w przypadku owoców z ostatnich gron, które mogłyby nie dojrzeć przed nadejściem jesiennych chłodów. Tego środka można używać również w celu ujednolicenia dojrzewania owoców na jednorazowy zbiór (zalecenia dotyczące przed- i pozbiorczego traktowania dojrzewających pomidorów zamieściliśmy w HO 8/2000).

http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=746

Awatar użytkownika

homorek pisze:
Aż przykro to czytać

? ja mam swoje pomidory więc nie rozumiem co niby przykro czytać ?
zresztą nie każdy może sobie pozwolić na ich hodowanie
a co do malinówek to już są ; ) mam kilka sztuk w domu

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

@DeMenTor - Altair , chcesz powiedziec ze czarne nasionka to nie jest efekt chemii (nawozów) ?
Kupowałem już nie raz w dużych supermarketach pomidory i nie spotykałem takich "czarnych" nasionek w środku. Więc moze faktycznie nie jest to skutek działania Etylenu - chyba że ten pomidor z mojego zdjęcia był poddany zbyt obfitym "oparom" tego środka.

DeMenTor - Altair pisze:
to może być od zbytniego podlewania ;)

"może" - czyli nie na pewno? ;)

Awatar użytkownika

na 100 % niczego nie można stwierdzić : )
ale u mnie taki kolor się zdarza i wiem że to nie jest nawóz bo go nie używam ani nikt z mojej rodziny, pytałem sąsiadów twierdzą też, że to raczej jest od wody

Dobrze, że pomidorek - jeszcze - nie wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

my też mamy swoje pomidory ekologiczne i czasem sie takie ziarenko trafi. może to zależeć od odmiany pomidora i raczej nie powinno Cię martwić :)

Apropos pomidorów, może się komuś przydać taka informacja: Edgar Cayce twierdził, że pomidor to jedyna jarzyna która jest zdrowsza z puszki niż świeżo zerwana, a jak już się ma swoje pomidory, to lepsze są jak się je zerwie z krzaka jeszcze zielone i pozostawi do dojrzenia w domu, gdzieś na parapecie najlepiej, żeby miały dostęp do światła.

Tak samo jest z ogórkami. Lepsze są te kiszone niż surowe. :język:

Nie che mi się również wierzyć w teorie, jakoby ogórka nie powinno mieszać się z jakimś owocem, bo zabija witaminę C. Słyszał gdzieś, ktoś, coś? ;)

saJms pisze:
Tak samo jest z ogórkami. Lepsze są te kiszone niż surowe.

Nie che mi się również wierzyć w teorie, jakoby ogórka nie powinno mieszać się z jakimś owocem, bo zabija witaminę C. Słyszał gdzieś, ktoś, coś? ;)

O niemieszaniu ogórka z pomidorem słyszałem ale nie z owocem więc nie wiem czy takie połączenie jest właściwe czy nie.

Mieszam całe życie pomidor z ogórkiem i nic mi się nie stało. Co do kiszonek, kiszonki są fajne i można kisić oprócz ogórków i kapusty i inne rzeczy, jak buraki, białą rzodkiew, rydze, nawet Szwedzi śledzie kiszą (smakuje to nieźle ale śmierdzi tak, że się nos zatyka), tylko jest z nimi taki problem, że zawierają drożdże i mogą wzmagać kandydozę (drożdżycę) na jej początkowym etapie.

przede wszystkim... pomidor i ogórek to są owoce :) rozwijają się z kwiata i tylko dlatego, że bardziej się ludziom kojarzą z warzywami tak je nazwano. :)

To raczej unia robi z warzyw owoce i na odwrót a ze ślimaków ryby... :język:

Cytuj:
W znaczeniu kulinarnym owoc to jadalna część rośliny będąca owocem w znaczeniu botanicznym ale rosnąca tylko na drzewach lub krzewach. Owoce roślin zielnych uważane są za warzywa (np. pomidor, ogórek, groch, dynia).

Cytuj:
Pomidor.....Owoc jednorocznej rośliny - pomidora zwyczajnego z rodziny psiankowatych, pochodzącej ze Środkowej lub Południowej Ameryki, skąd zostały przywiezione do Europy i rozprzestrzeniły się dość szybko na inne kontynenty. Ciekawostką jest, że początkowo były uważane za trujące i hodowano je w ogrodach dla celów dekoracyjnych.

i fajny artkuł o pomidorze ;)
http://www.surawka.republika.pl/upbt.htm

time, co do Unii, to ponoć marchewkę uczyniła owocem, ale to inna bajka, bo przecież marchewka z kwiata nie wyrasta :)

Tangerine pisze:
przede wszystkim... pomidor i ogórek to są owoce :) rozwijają się z kwiata i tylko dlatego, że bardziej się ludziom kojarzą z warzywami tak je nazwano. :)

A kalafior to kwiat. :) Co to są warzywa i owoce w znaczeniu kulinarnym już wytłumaczyłaś, więc dodam jedynie, że jarzyny to jadalne części warzyw.

tak, kalafior i brokuł to kwiaty :) ale jakie pyszne :D

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]