Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 22 kwie 2019, 9:32

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Intimate Secretary * 6th Degree

Dopamina jest neurotransmiterem obecnym w mózgu pełniącym kluczową role w intensyfikacji przyjemności(nazywana neuroprzekaźnikiem szczęścia),pobudza układ nagrody znajdujący się w jądrze półleżącym.Zwiększenie poziomu dopaminy w mózgu powoduje intensyfikację przyjemności,znosi anhedonię,poprawia funkcje poznawcze,zwiększa kreatywność jednak w nadmiarze wywołać może psychozę (urojenia,halucynacje,euforię).
Jej poziom zwiększa niewiele produktów-przede wszystkim pigwowiec okazały,dziurawiec.Jest natomiast wiele produktów które pośrednio wpływają na poziom DA poprzez zawieranie jej prekursora-tyrozyny-m.in. banany.
Niemal wszystkie znane narkotyki wpływają na poziom dopaminy w mózgu,jest to jednak działanie krótkotrwałe i silnie uzależniające -przed ich stosowaniem bardzo przestrzegam.
Aby zwiększyć poziom dopaminy polecam naturalne produkty spożywcze takie jak:,banany,mięso,jaja.Zawierają one dużo tyrozyny.Ponadto wspomniany powyżej pigwowiec okazały który jako jedyny owoc zwiększa bezpośrednio poziom DA.

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 30 wrz 2015, 14:30 
VIP Member
Awatar

A co sądzisz zibimark o świerzbcu właściwym? czyli mucuna pruriens - l-dopa - działający jako prekursor dopaminy i inhibitor prolaktyny (to jest ze sobą powiązane, w przypadku mężczyzn ogólny niski poziom dopaminy łączy się z wysokim stężeniem prolaktyny = niższy testosteron itp), jest to z rośliny nie syntetyk i sprzedawany jako bezpieczny suplement diety.

gnorluk pisze:
A co sądzisz zibimark o świerzbcu właściwym? czyli mucuna pruriens - l-dopa - działający jako prekursor dopaminy i inhibitor prolaktyny (to jest ze sobą powiązane, w przypadku mężczyzn ogólny niski poziom dopaminy łączy się z wysokim stężeniem prolaktyny = niższy testosteron itp), jest to z rośliny nie syntetyk i sprzedawany jako bezpieczny suplement diety.

Sam go kiedyś stosowałem w wersji HCL,jest to wartościowe źródło lewdopy,tylko nie nalezy przesadzac w dawkowaniu,raz mi sie to niestety zdarzyło i efekt był opłakany-pobudzenie,lęk i inne bonusy.Polecam pigwowca okazałego (trudno dostępny) gdyż jest to inhibitor zwrotnego wychwytu dopaminy.

Na początek z innej beczki ale w odniesieniu do meritum-jabłko nie smakuje mi bardziej niż gruszka bo to dwa różne owoce i niepowtarzalne smaki; witamina C nie jest ważniejsza od np. witaminy D ponieważ deficyt jednej i drugiej zaburza funkcje organizmu.
Nie ma zatem najważniejszych substancji mających pozytywny wpływ na nasz organizm -wszystko co jest nam potrzebne jest równie ważne.
Jednak wyrwę się z tego konwenansu który sam sobie wspaniałomyślnie narzuciłem . Istnieje wg mnie endogenna substancja obecna w mózgu i na obwodzie która decyduje o tym że chce nam się w ogóle żyć ,działać ,zdobywać ,poświęcać się ,narażać ,dążyć kosztem poświęceń i wyrzeczeń do własnych celów itp itd.
Oczywiście mam na myśli dopaminę.
Na poziomie biologicznym ( wszystko wskazuje na to że aspekt biologiczny stanowi źródło/ istotę naszych stanów emocjonalnych a więc nastroju,stosunku wartościującego do świata itp) o naszej otwartości na świat ,optymizmie,tym że chce nam się żyć bo wewnętrznie życie ma dla nas sens przesądza odpowiedni poziom dopaminy w reward system.
Jestem pewien bo po wielokroć sam na sobie tego doświadczyłem, takie jednoznaczne wnioski płyną z prac naukowych,eksperymentów czy też doświadczeń neuropsychiatrów budujących wiedzę na materiale empirycznym że dopamina nadaje sens ludzkiemu życiu .
To że jesteśmy szczęśliwi,że życie jest dla nas wspaniałym doświadczeniem nie bierze się z próżni.
Coś o takim status quo decyduje.
Ktoś powie że jak chce być szczęśliwy to bez względu na jakiekolwiek okoliczności szczęśliwy będzie.
Powyższa postawa ( podejście do źródeł szczęścia) motywuje mnie do postawienia jednego z kluczowych pytań o to " od czego zależy nasz temperament oraz emocjonalny stosunek do świata (optymizm/pesymizm) ?
Przecież gdy coś mnie cieszy,gdy chce mi się coś zrobić bo w zrobieniu tego widzę sens i mam ku temu motywację musi partycypować czynnik biologiczny . Ludzkie motywy kształtuje zarówno nasza neurobiologiczna podstawa jak i pozostający z nią w funkcjonalnym związaniu i oddziaływaniu nasz duchowy i wolincjonarny wymiar.
Dowiedziono że dopamina a konkretnie jej właściwy poziom w określonych obszarach mózgu decyduje o tym czy życie ma dla nas sens tj. czy obecny w nas jest automatyczny impuls który powoduje że odczuwamy szczerą potrzebę/ochotę podejmowania określonych działań -to chcenie się ,ów automatyczny motywator nad którego źródłami w życiu codziennym się nie zastanawiamy generuje dopamina!

Przytocze pewien eksperyment który polegał na tym że kilkunastu szczurkom poprzez określone zabiegi farmakologiczne nieodwracalnie zablokowano w mózgu syntezę dopaminy ( szczurki przestały ją wytwarzać).
Po kilku dniach wszystkie te szczurki zmarły z głodu.
Okazało się że ich amotywacja była tak skrajna że pomimo dostępności ich ulubionych przysmaków żaden z tych szczurków nie wykazał woli zaspokajania głodu.
Gdy ów stan rzeczy zaobserwowali naukowcy zaczęli podawać do pyszczków szczurków pokarm . Na nic się to rzecz jasna zdało. Pokarm który włożono do ich pyszczków zalegał w nich ,szczurki były tak skrajnie bierne że nie chciało im się go rozdrobnić i połknąć. Jeden ze szczurków któremu podano do pyszczka pokarm udusił się .
Z faktu że blokada syntezy dopaminy w mózgach tychże szczurków była nieodwracalna ich śmierć z głodu i pragnienia był tylko kwestią czasu i spełnił się w każdym przypadku.
Ów eksperyment jednoznacznie potwierdził co było już znane długo wcześniej że skrajny deficyt dopaminy powoduje u ssaków ekstremalną bierność , amotywację, bezsens w podejmowaniu jakiejkolwiek aktywności,anhedonię .
Depresja nie jedno ma imię bowiem każdy z chorych na nią ma niepowtarzalne objawy.
Serotonina,endorfiny,noradrenalina ,dopamina- zaburzona homeostaza każdej z tych amin biogennych daje inne objawy .
Deficyt serotoniny-lęki,bezsenność,labilność emocjonalna-człowiek czuje się źle we własnej skórze.Serotonina stabilizuje nastrój,nie ma jednak wpływu na intensyfikację przyjemnych doznań. Serotonina poprawia nastrój poprzez blokade układu kary w mózgu. Poprawia nastrój poprzez stłumienie negatywnych emocji.
Deficyt dopaminy - anhedonia, amotywacja,bierność, wszystko traci sens,obniżone libido, spłycenie afektu . Deficyt dopaminy odpowiada za najwięcej podejmowanych jak i dokonanych prób samobójczych.

Choć depresja utożsamiana jest przez lobby psychiatryczno-farmaceutyczne z dysfunkcją układu serotoninergicznego i /lub noradrenergicznego i "leczona" jest substancjami które stabilizują transmisję tychże neurotransmiterów to gdy u osoby dominują objawy opisane powyżej w punkcie "deficyt dopaminy"- leczenie farmeceutykami typu SSRI może na niewiele się zdać a często pogorszyć i tak już niski nastrój.

Lobby psych.-farm. przyjęło strategię zaleczania objawów depresji nie zaś leczenia jej przyczyn. Co gorsza leków stabilizujących poziom dopaminy w zasadzie nie ma w obiegu poza jednym-bupropionem który jest słabym inhibitorem zwrotnego wychwytu dopaminy ,jest nierefundowany i niestety bardzo drogi-miesięczna nim farmakoterapia to koszt ok. 240 zł.
Co ciekawe serotoninergiki są tanie jak barszcz-koszt miesięcznej farmakoterapii nimi oscyluje wokół kwoty 10 zł.

W kołach medycyny neuropsychiatrycznej panuję opinia że leki zwiększające poziom DA w mózgu zwiększają u człowieka skłonność do ryzyka. Owszem dopamina zwiększa odwagę, potrzeby eksploracyjne,ciekawość światem.
Opinia ta jest wg mnie bałamutna. Człowiek który ma deficyt DA i bedzie stosował substancje stabilizujące poziom tego neuroprzekaźnika i gdy po pewnym czasie homeostaza jego mózgu powróci do równowagi nie będzie podejmował ryzykownych przedsięwzięć z prostego powodu- homeostaza jego mózgu jest stabilna. Jedynie u osób zdrowych,stabilnych emocjonalnie gdybyśmy poprzez zabiegi farmakologiczne zwiększyli poziom dopaminy ponad jej normalny stan skłonność do ryzyka rzeczywiście mogła by się wzmóc.

To co rzeczywiście decyduje o ludzkim szczęściu w najwyższym stopniu a więc dopaminie próżno szukać w aptekach gdy będziemy mieli dysfunkcję układu DA.
Dopamina przywraca chorego do życia bowiem zawiaduje układem nagrody w mózgu-zwiększa motywacje,nadaje sens życiu.
Serotonina stabilizuje nastrój poprzez blokade negatywnych emocji wyrażających się zazwyczaj w odczuwaniu niepokoju,lęku itp. Nie stanowi ona jednak motywatora do życia. Jej działanie określiłbym jako bierne samozadowolonie. Serotonina będąca aminą sytości i spełnienia rozleniwia no bo cóż człowiek nasycony może jeszcze oczekiwać od życia?

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]