Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 27 lut 2021, 15:59

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Intimate Secretary * 6th Degree
Intimate Secretary * 6th Degree

phpBB [video]

To mój pierwszy wykład na temat standardu złota i pierwszy wykład w ogóle. Temat będzie rozwijany i pogłębiany, gdyż niestety najważniejsze - propozycje ekonomistów z Austriackiej Szkoły musiałem omówić tylko bardzo pobieżnie. Zainteresowanych tematyką ekonomii wolnorynkowej ale także myślą liberalna, zwłaszcza libertariańską, zapraszam na mój blog (dopiero co otwarty, ale z czasem zapełni się treściami): http://rafaltrabski.wordpress.com/
- Rafał Trąbski

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 07 lut 2012, 9:17 
VIP Member
Awatar

Świat nie potrzebuje powrotu do standardu złota bo inaczej będziemy ciągle w tym samym gównie. Jedyne czego świat potrzebuje to pozbycia się odsetek i rozsądnej wymiany opartej na barterze i to z prostej przyczyny bez robienia ludziom wody z mózgu "standardem złota." Złoto nie jest wymienialne na zasoby "odnawialne" jak dary natury, płody rolne czy usługi niematerialne i ludzką pracę. A co z platyną, rodem, irydem rutenem które są setki razu czasem droższe o od złota ? Wprowadzenie tego standardu utopiło właśnie świat w tym bagnie...a teraz co ? powtórka z historii ?

Grand Elect Mason * 14th Degree

racja Red - ten postulat jednak uzmysławia, że jeżeli mówimy o uczciwej wymianie, to musi być powszechnie uznawany ekonomiczny atrybut wymiany; powszechnie tzn. przez uczestników obrotu, takimi atrybutami mogą być surowce, waluty itd.; obecnie Rząd narzucił nam "powszechny" atrybut wymiany w postaci fiducjarnego "gówna"
DBrzozowiec też taki atrybut w swoim systemie proponuje i to jest OK, akceptujesz i wchodzisz w ten system - masz BPLN; barter w ścisłym rozumieniu (bez atrybutu - jednostki rozliczeniowej wymiany) wejdzie w życie gdy konsumpcyjne potrzeby przeciętnego ludka ograniczą się do minimum....czekam na ten moment :buja:

Sublime Master Elect * 11th Degree
Awatar użytkownika

Mnie sie wydaje ze ekwiwalent dobr i uslug czyli pieniadz sam w sobie nie jest taki zly, szkopul tkwi w tym ze w tej chwili pieniadz to tak naprawde papier dluzny, czyli jest pozyczany przez bank centralny wszystkim podmiotom a powinien byc rozdawany w formie na przyklad dywidenty egzystencjalnej i/lub dywidenty PKB, zaplaty za prace itd. kazdemu obywatelowi.

Gdyz pieniadz to nie zaden luksus on ma przede wszystkim sluzyc czlowiekowi, a w tej chwili jest na odwrot, wtedy by dopiero pieniadz spelnial swa podrecznikowa role - ekwiwalenta wymiany dobr i uslug. Wszystko zalezy od intencji i mysle ze moglby rowniez koegzystowac z barterem jako alternatywna albo nadzwyczajna opcja do wyboru, ludzie by sami uzgadniali miedzy soba i decydowali w jaki sposob chca sobie okazac wdziecznosc za wykonana prace.

W tej chwili zyjemy w totalnym absurdzie gdzie pieniadz stal sie pozyczka.

Ostatnio zmieniony 07 lut 2012, 12:36 przez squam, łącznie zmieniany 2 razy

Master Mason * 3rd Degree

redmuluc pisze:
Jedyne czego świat potrzebuje to pozbycia się odsetek

Czyli jak będę chciał pożyczyć na procent, to mi zabronisz?

shredder pisze:
Czyli jak będę chciał pożyczyć na procent, to mi zabronisz?

dawniej lichwa była karana śmiercią...ale będę miłosierny. :język:
Banki też to robią,odsetki tworzą pusty pieniądz i dług nie do spłacenia. Powinieneś o tym wiedzieć.

Awatar użytkownika

Nie wazne czy barter czy pieniadz to wszystko i tak zalezy od dobrych intecji ludzi, a zawsze sie znajdzie jakas klika ktora bedzie chciala sobie cos przywlaszczyc, zaden system nie jest rozwiazaniem, najlepsza byla by indywidualna przestrzen niezaleznosci w ktorej mozna by bylo zaspokoic wszystkie swe podstawowe potrzeby egzystencjalne bez pomocy innych.

redmuluc pisze:
Banki też to robią,odsetki tworzą pusty pieniądz i dług nie do spłacenia. Powinieneś o tym wiedzieć.

Jasne. I nie byłoby nic w tym złego, gdyby nie bylibyśmy zmuszeni do korzystania z banków i ich pieniędzy.

PS Kiedyś "czarownice" palono na stosach, a homoseksualistów nadal się zabija za orientację. Rozumiem, że jesteś również zwolennikiem tych rozwiązań.

shredder pisze:
PS Kiedyś "czarownice" palono na stosach, a homoseksualistów nadal się zabija za orientację. Rozumiem, że jesteś również zwolennikiem tych rozwiązań.

Nic nie rozumiesz - i na żartach też się nie znasz :lol:

Aha... Bardzo dobry żart.
W każdym razie, nie odpowiedziałeś mi na moje pierwsze pytanie. A nie zadawałem go dla jaj, tylko po prostu jestem ciekaw.

shredder pisze:
Aha... Bardzo dobry żart.
W każdym razie, nie odpowiedziałeś mi na moje pierwsze pytanie. A nie zadawałem go dla jaj, tylko po prostu jestem ciekaw.

pytanie jak to pytanie, w tej pokomplikowanej rzeczywistości ważny jest kontekst/ukryta teza?
tematu odsetek nie będzie, jak nie będzie jedynego źródła emisji pieniądza/atrybutu wymiany
to że pożyczysz trzy bochenki, a oddasz cztery w żaden sposób nie wpływa na zniewolenie

tam gdzie jest monopol na emisję pieniądza tam odsetki są problemem, bo z prostego matematycznego kombinowania
wychodzi, że jak wyemiotowano 100 jednostek, a trzeba zwrócić 110, to trzeba więcej emitować i tak pieniądz traci nabywczą wartość albo jeden pożyczający musi ukraść drugiemu itd. ( jak widać z czasem te dwa skutki zafunkcjonowały jednocześnie :twisted: )

reasumując: nie w odsetkach jest problem tylko w monopolu emisyjnym
cały myk polega na zcentralizowaniu emisji, rozproszeniu w przestrzeni i czasie obrotu pieniądzem na lini bank-człowiek dzięki czemu bank (de facto narzędzie władzy) zawsze ma smycz, bo częśc ludziów jest zawsze w "niedoczasie" ze zwrotem

to tyle w oczywistym uproszczeniu
:hejka:

Standard złota byłby tylko o tyle dobry, że ilość jest ściśle ograniczona ale jak wiemy banksterzy potrafią nawet sztabki sfałszować wypełniając je wolframem. Ponadto kwestia kluczowa: kto jest deponentem złota? Zwykły Kowalki z naszyjnikiem na szyi żony czy te same banki które obracają papierkami zwanymi pieniędzmi. Barter z kolei przeciwdziała akumulowaniu kapitału bo nikt normalny nie będzie przechowywał tysięcy samochodów czy owiec na polu kempingowym jako zapłatę za swój towar / usługę. To są podstawowe problemy / różnice między obrotem towarowym a pieniężnym przy czym ten ostatni jest od dawna (z samego założenia pieniądza pochodzącego z długu i notorycznego obrotem nim) obarczony machinacjami ale obecnie na nieznaną jak dotąd skalę stąd bańka pękła. Cudów nie ma, szczególnie w ekonomii.

Dziękuję za odpowiedź, konserwo.
Cytuj:
nie w odsetkach jest problem tylko w monopolu emisyjnym

Zgadzam się. Dlatego miałem wątpliwości, bo czasem czytam to forum i wszyscy mówią o odsetkach i procencie, a nie o monopolu jednego pieniądza i jednego emitenta.

ten temat w ciekawym kierunku zaszedł

tak jak pisałem w odpowiedzie na post @redmuluca, zasadniczo niewiele się zmieni
dopóki człowiek będzie istotą nastawioną na konsumpcję wszelkich dóbr zewnętrznego świata
to jest po prostu naturalna ścieżka ku niewoli: uzależniać się od czegokolwiek zewnętrznego
znajdą się dostawcy/producenci tych dóbr i tworzy się nowy "system wahadeł" (nawiązując do transerfingu Zelanda)
to są domeny małego umysłu - jakiś większy umysł w końcu przejmuje nadzór,"porządkuje" hierarchię, hoduje stado czym....inspiruje do wzniesienia :king:
czuję, że ten proces degradacji osiągnął już swoje "systemowe" dno - ano zobaczymy...

pytanie: jak samemu tworzyć, żeby się żyć pełnią życia?
równowaga pomiędzy świadomym tworzeniem i świadomym braniem - to ciekawe równanie

Provost and Judge * 7th Degree
Provost and Judge * 7th Degree
Awatar użytkownika

marcin1990 pisze:
phpBB [video]

To mój pierwszy wykład na temat standardu złota i pierwszy wykład w ogóle.

Idź do lasu ze sztabką złota. Teraz w lutym gdy zimno jak diabli... No i masz sztabkę złota.. czyli jesteś potencjalnie bogaty... No i co? Zdechniesz w naturze w tym lesie, zamarzniesz. Bo w naturze sztabka złota nie jest żadną wartością. Nam tą "wartość" narzucono...

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Cytuj:
George Soros nagle zaczął skupować złoto

Amerykański miliarder George Soros po dłuższej przerwie powrócił do operacji na rynku finansowym. Fundacja Sorosa, obracająca 30 miliardami dolarów, sprzedała pakiety akcji i z otrzymanych środków skupiła złoto i papiery wartościowe przedsiębiorstw zajmujących się wydobyciem złota - podaje The Wall Street Journal.

Dane posunięcie świadczy o pesymistycznym nastawieniu inwestora. Skup złota stanowi z reguły część tzw. strategii niedźwiedziej, stosowanej w czasie, gdy spada wartość papierów wartościowych i inwestorzy szukają jakiejś cichej przystani, którą są drogocenne metale.

W ostatnich miesiącach nastrój Sorosa ewoluuje w stronę zwiększonego pesymizmu, co można wytłumaczyć spowolnieniem tempa chińskiej gospodarki, a także tarciami w Europie (w szczególności możliwym wyjściem Wielkiej Brytanii z UE).

Amerykański finansista prognozuje "ostre wyhamowanie chińskiej gospodarki", do czego, zdaniem finansisty, doprowadzą wzmożony odpływ kapitału i wysoki dług publiczny Pekinu. Jego zdaniem, system finansowy Chin „niepokojąco przywodzi na myśl to, co wydarzyło się w czasie kryzysu finansowego w USA w latach 2007-2008". Kryzys chińskiej gospodarki doprowadzi do gwałtownego spadku notowań na światowych rynkach — uprzedził Soros. Finansista oświadczył, że jest kategorycznie przeciwko stawianiu na azjatyckie waluty i gospodarki surowcowe. Chiny zauważyły Sorosowi, żeby zaprzestał wojny przeciwko chińskiej waluty.
za:
http://pl.sputniknews.com/gospodarka/20 ... zlota.html

,
no wariat- Gazeta Michnika i KOD i inne bibeloty mu akurat tutaj nie wystarczają?To więcej niż złoto,po co misiu skupujesz te świecidełka?
Nie,nie wariat -to tak zwana obsługa mas.
nie cytuję słów z postu powyższego-mówi samo za siebie-z dedykacją @ Dżordżi

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]