Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 19 paź 2019, 16:30

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Provost and Judge * 7th Degree

Tak sie zastanawiam nad wladza. To taki powszechny trend. Kazdy chce rzadzic, obojetnie czym ale aby rzadzic. Im kto wieksza ma wladze tym jest bardziej powazany, ubostwiany, itp.,itp.

Wedlug powszechnej opini wladza nie jest grzechem. Ale z tej checi wladzy biora sie najwieksze zbrodnie, i wlasnie najwieksze grzechy. Pragnienie wladzy jest wlasnie przyczyna przestepstw, zbrodni.
Srodkiem do uzyskania miedzy innymi wladzy jest pieniadz. Kto ma pieniadze to ma wladze.
Pieniadz oprocz tego ze sluzy do zaspokajania podstawowych srodkow zyciowych, sluzy do pokazania ze ja mam wiecej, wiec jestem lepszy, wiec jest to powien aspekt wladzy. Jezeli mam wiecej pieniedzy i komus je daje, wymagam zeby ten ktos postepowal tak jak sobie zycze , czyli znowu wladza.
Jezeli sie zastanowimy nad historia ludzkosci, to jest to praktycznie caly czas walka o wladze. Nawet te wojny religijne to , jest to tez element walki o wladze. Niewazne jaka religie ktos wyznaje, chodzi o to zeby wyznawal te religie nad ktora mamy wladze.

To moje pytanie czy wladza , to grzech pierworodny?. Wydaje mi sie ze tak. Prawie kazdy czlowiek jest nim skazony, niezaleznie od swiatopogladu, religii, statusu spolecznego, narodowosci, koloru skory, itp.,itp.
Poza tym wladza jest zbudowana hierartycznie. Wydaje sie ze jak ktos nie ma nad kims wladzy, to nie moze byc nia skazony, nieprawda, moze wymagac podporzadkowania sie mu zwierzat, roslin, maszyn, i bedzie zadowolony poniewaz ma wladze nad takimi niewolnikami, nastepnie ida wyzsze stopnie wladzy, gdy mamy wladze nad kilku, czy kilkunastoma ludzmi, nastepnie ten kto ma wladze wlasnie nad tym mozna powiedziec podstawowym nadzorca niewolnikow, a nastepnie ten co ma wladze nad nadzorca nadzorcy niewolnikow, i tak dalej, az do tych co maja wladze nad calymi panstwami czy narodami, i tymi co maja wladze nad calym swiatem. Kazdy w tej hierarchi wie ze nad nim jest ktos kto ma jeszcze wieksza wladze jak on, i jego dazeniem jest zajecie jego miejsca, a poza tym zeby ktos nie zajal jego miejsca bez zezwolenia.
To jest samonapedzajacy sie system niewolnictwa.
Najwiekszym zagrozeniem dla tego systemu sa ci ktorzy nie maja tego grzechu pierworodniego, nie pokazuja ze sa lepsi od innych, nie potrzebuja uznania innych, nie potrzebuja wladzy nad innymi, nie potrzebuja nowych modnych rzeczy, wystarcza im to co maja. A i bez tego sie obejda.
Dlatego tacy ludzie sa niszczeni, nie mozna z nich zrobic niewolnikow.

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 22 maja 2019, 10:41 
VIP Member
Awatar

Elect of Fifteen Super * 10th Degree

czym-byl-grzech-pierworodny-t11074.html
Wątek istoty grzechu pierworodnego jest w szerszym aspekcie tu podniesiony.
W mojej ocenie władza nie stanowi tego grzechu. Nieprawda jest, jak napisałeś że wszyscy chcą rządzić.
Cytuj:
Kazdy chce rzadzic, obojetnie czym ale aby rzadzic. Im kto wieksza ma wladze tym jest bardziej powazany, ubostwiany, itp.,itp.
Poza tym chwile dalej zaprzeczasz tej teżie ,ze wszyscy:
Cytuj:
Najwiekszym zagrozeniem dla tego systemu sa ci ktorzy nie maja tego grzechu pierworodniego, nie pokazuja ze sa lepsi od innych, nie potrzebuja uznania innych, nie potrzebuja wladzy nad innymi, nie potrzebuja nowych modnych rzeczy, wystarcza im to co maja. A i bez tego sie obejda.Dlatego tacy ludzie sa niszczeni, nie mozna z nich zrobic niewolnikow.
Zdecydowana większość ludzi nie tylko nie chce, ale też pogardza tymi którzy chcą (politykami). Cześć ludzi władzy została zmuszona okolicznościami do jej przejęcia, choć stroniła od tego. Jednak odpowiedzialność za państwo, naród brała tu górę (np. gen. de Gaulle).
W starożytności był pewien obywatel rzymski Lucjusz Kwinkcjusz Cyncynat. Stał się on wzorem cnót obywatelskich, gdyż władza ani go nie zdeprawowała, ani też nie skusiła. https://pl.wikipedia.org/wiki/Lucjusz_K ... z_Cyncynat
W mojej ocenie Twoje rozważania są błędne. Polecam zapoznać się z dyskusją z linku.

@Szawel, po pierwsze dyskusja na podanym watku mnie nie zadowolila, nie wyczerpano wszystkich argumentow, a czesc argumentow, zwlaszcza te religijne to paranoja. Zreszta nie o religijne tlumaczenie mi chodzi. Dlatego otworzylem ten temat tutaj , a nie w religiach. Mysle ze wlasnie ten dzial "NWO/terroryzm/polityka/ekonomia/Problem - reakcja- rozwiazanie" najbardziej pasuje. Dla mnie grzech pierworodny to usterka na ludzkim genotypie, cos , co spowodowalo ze czlowiek jest , jaki jest. Szukam praprzyczyny tych wszystkich niegodziwosci czlowieka.
Z moich przemyslen wynika ze to wlasnie najprawdopodobnie zadza wladzy jest przyczyna wiekszosci nieszczesc, zla na tej planecie.
Zadza wladzy ma rozne nasilenie, u jednych jest wieksza u innych mniejsza, ale jest. Zadza wladzy wystepuje nie tylko w polityce, ale rowniez jest powszechna w roznych dziedzinach sztuki, nauki, biznesu, praktycznie wystepuje wszedzie.
A ludzi u ktorych nie wystepuje, mozna policzyc w promilach, nawet nie w procentach. Praktycznie nie spotkalem jeszcze nikogo kto by nie mial checi dominacji. Rozgladnij sie tylko dokola.

Utworzyłeś nowy taki sam temat, choć pierwotny jest aktywny. Twierdzisz, że: " (...) dyskusja na podanym wątku mnie nie zadowoliła (...)", ale w Twoim poście nie ma wzmianki, odwołania do dyskusji w pierwotnym temacie. Nie wiem, na czym ma polegać to zadowolenie z dyskusji?
Co do istoty rzeczy napisałeś:
Cytuj:
Z moich przemyśleń wynika ze to właśnie najprawdopodobniej żądza władzy jest przyczyna większości nieszczęść, zła na tej planecie.

Niewątpliwie coś w tym jest. Jedni chcą władzy aby się np. bogacić, inni aby urządzać nam życie, bo oni wiedza lepiej co jest dla nas/innych dobre. Pytanie jednak brzmi, czy to żądza władzy jest grzechem i to jeszcze pierworodnym? Po pierwsze musimy wiedzieć czym jest władza.
https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adza
Po drugie konieczne jest ustalenie intencji żądzy jej posiadania. Tu moja refleksja. Dokąd istot ludzkich było mało, problem zarzadzania nimi (władzy nad nimi spośród nich), nie był nabrzmiały, choć im większa populacja konieczne było organizowanie struktury i zasad nią zarzadzania (władza). Ci którzy to rozumieli nie tyle mieli pęd ku władzy, co zdawali sobie sprawę, że grupa może być lepiej/gorzej zarządzana lub alternatywnie - funkcjonować w chaosie, decyzyjnym/organizacyjnym (obserwowali tego efekty). Sprawna organizacja wymagała władzy, gdyż ktoś musiał nakazywać innym, którzy musieli wykonywać - dla dobra całości, struktury plemiennej wędrownej , potem terytorialnej.
Zachodzi pytanie, czy gdyby władzy nie było, to nasz świat byłby lepszy, czy też - nie i raczej dotknięty anarchią? Przecież np. owe 10 przykazań to element prawodawstwa - nakaz władzy.
Co ciekawe pojęcie grzechu pierworodnego, choć dotyczy wątku z Księgi Rodzaju - stania się człowieka takim jak bogowie (l. mn.), nie występuje ani w ST, ani w NT, lecz pojawiło się nagle ok. 397r. n.e. w dziele Augustyna z Hippony "Do Symplicjana o różnych problemach". Zatem wszelkie, od setek lat rozważania odnoszą się do tej koncepcji myślowej tegoż Augustyna. Tak to nazwał i do dziś m.in. my zastanawiamy się, czym to było? Odnosząc się do Twojej koncepcji, nie sposób nie dostrzec, że "być jak bogowie" to m.in. mieć władzę (to był ich atrybut). Zatem coś jest na rzeczy. Oto bowiem to bogowie mówili nam jak mamy żyć, a tu doszło do buntu i uznaliśmy, że sami będziemy o sobie stanowić - czyli pojawiła się koncepcja innej władzy, oderwanej od boskiej - na dodatek ludzkiej. To musiało się nie spodobać, zatem zostaliśmy ukarani (skoro tak pogrywacie, to teraz zobaczycie - klasyczna zemsta bogów). Nie da się ukryć, że posiadanie władzy jest dla naszego ego przyjemne (jesteśmy na wzór i podobieństwo...bogów), jest to niczym narkotyk (stąd np. upajanie się władzą). Poza tym władza syci się kłamstwem, grą, bezwzględnością, konfrontacją, manipulacją, obłudą, cynizmem, itd., itd., a wszystko o konotacji negatywnej. https://www.youtube.com/watch?v=syrX7NfB1L4
Ludzie niedojrzali, skrzywieni psychicznie, słabi posiadający władzą staja się zbrodniarzami, ale sa też inni ludzie, wolni od tego. Władza w ich rękach chyba może urodzić, dać dobro, prowadzić do dobrego?

Awatar użytkownika

Ja bym raczej porównał tzw. grzech pierworodny do karmy. Ale ja wierzę w reinkarnację. Kościół Katolicki na którymś Soborze wykreślił reinkarnację. Kto chce to wierzy KK ,ja wolę sam szukać.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]