Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 15 sie 2020, 5:58

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Post: 12 cze 2010, 22:21 
Offline
Master Elect of Nine * 9th Degree
Master Elect of Nine * 9th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lut 2010, 20:01
Posty: 354
Lokalizacja: Zach. Małopolska i Misiones(Argentyna)
Płeć: mężczyzna
Cytuj:
Polska pod względem zasobów wodnych bywa porównywana do krajów typowo pustynnych. Jak to się jednak dzieje ze nasz kraj położony w umiarkowanych szerokościach geograficznych, gdzie roczne sumy opadów nie są wcale takie małe jak w krajach strefy zwrotnikowej o małych rocznych sumach opadów?

Zacznijmy od dostępnych nam źródeł wody. Ziemi bywa nazywana błękitną planeta, określenie to wynika z faktu iż większość powierzchni Ziemi pokrywa powłoka wodna tak zwana hydrosfera. Pokrywa ona 71 % powierzchni naszej planety. Resztę stanowią lądy. Najwięcej wody jest w oceanach i morzach (96.5 % wszystkich zasobów), l ,762 % wody skuwają lodowce, pokrywa śnieżna i lód gruntowy. Bardzo niewiele wody, w porównaniu do oceanów i mórz znajduje się w rzekach, jeziorach i bagnach, bo jedynie 0,014%. Zasoby wody podziemnej wynoszą 1,7 %, czyli są nieco mniejsze niż ilość wody w lodowcach.

Są to jednak ogólne dane o wodzie na Ziemi, należy tu dodać że tylko niewielka jej część jest wodą zdatna do picia. Tylko 0,3% wody świata jest do naszej dyspozycji jako woda pitna. Powinno jej jednak wystarczyć dla wszystkich. Najwięcej słodkiej wody zawierają lodowce. Zasoby podziemne stanowią 30% wód słodkich. Trzeba jednak pamiętać, że ta cenna ciecz rozmieszczona jest na świecie nierównomiernie, to znaczy że nie wszędzie jest jednakowo dostępna.

Tu właśnie zaczyna się problem dostępności wody zdatnej do picia. Otóż w Polsce mimo iż posiadamy ogólnie duże zasoby wodne to tylko niewielka ich część jest dobrej jakości. Zła jakość wody jest głównie wynikiem zanieczyszczenia przez ścieki przemysłowe, rolne i komunalne. Dodatkowy problem to wciąż rosnące zużycie wody w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Według Światowego Raportu o Gospodarce Wodnej (World Water Development Report - WWDR) w ciągu najbliższych 20 lat, przeciętna ilość wody przypadająca na jednego mieszkańca globu zmniejszy się o jedna trzecią.

Zgodnie z raportem, w latach 1970-1990, ilość wody przypadająca na osobę zmniejszyła się o jedna trzecią. Mimo, że maleje ilość urodzin, do roku 2050 liczba populacji na świecie i tak osiągnie 9,3 miliarda ( w porównaniu do 6.1 w roku 2001).

W ciągu ostatnich 50 lat spożycie wody niemal się podwoiło. Dziecko urodzone w kraju rozwiniętym spożywa od 30 do 50 razy więcej wody niż dziecko z kraju rozwijającego się. Według najbardziej pesymistycznych prognoz, do roku 2050, siedem miliardów ludzi w 60 krajach będzie cierpieć z powodu niedoboru wody. Według optymistycznych prognoz, będą to dwa miliardy w 48 krajach. Wynik zależy od takich czynników jak wzrost populacji i czynników politycznych.

Zgodnie z raportem, wzrost niedoboru wody na świecie będzie w 20% wynikiem zmian klimatycznych. Podczas, gdy w rejonach wilgotnych zwiększy się ilość opadów, w rejonach zagrożonych suszą, a nawet na niektórych obszarach tropikalnych i subtropikalnych opady będą rzadsze i nieregularne. Wzrost zanieczyszczeń i temperatury wody spowoduje pogorszenie jakości wody pitnej.

Raport oprócz omówienia obecnej sytuacji oraz prognoz na przyszłość zawiera także kilka celów służących poprawie światowych zasobów wodnych. Ponad to w raporcie zawarta jest lista państw o najniższych zasobach wonnych. Do najuboższych w wodę krajów należą: Kuwejt (gdzie rocznie na jednego mieszkańca przypada 10 m3 wody), drugie miejsce zajmuje Rejon Gazy (52 m3 ), Zjednoczone Emiraty Arabskie (58 m3), Wyspy Bahama (66 m3), Katar (94 m3), Malediwy (103 m3), Libia (113 m3), Arabia Saudyjska (118 m3), Malta (129 m3) oraz Singapur (149 m3). Natomiast państwa bogate w zasoby wodne to: Gujana Francuska (812,121 m3 wody rocznie na jednego mieszkańca), Islandia (609,319 m3), Gujana (316,698 m3), Surinam (292,566 m3), Kongo (275,679 m3), Papua Nowa Gwinea (166,563 m3), Gabon (133,333 m3), Wyspy Salomona (100,000 m3), Kanada (94,353 m3) oraz Nowa Zelandia (86,554 m3).

Jako główna przyczynę kurczenia się zasobów wody zdatnej do picia raport podaje zanieczyszczenia. Jeden litr ścieków zanieczyszcza około ośmiu litrów czystej wody. Szacuje się, że ilość zanieczyszczonej wody na świecie wynosi 12,00 km3. To więcej niż łączna ilość wody z dziesięciu największych dorzeczy świata.

Jeśli stopień zanieczyszczeń będzie się zwiększał wraz ze wzrostem populacji, do roku 2050 świat utraci 18,000 km3 czystej wody - liczba ta przewyższa dziewięciokrotnie ilość wody stosowanej corocznie do irygacji na całym świecie, a właśnie irygacja pochłania największą ilość zasobów wody.
70 % zużywanej na świecie wody pochłania irygacja. Na drugim miejscu stoi przemysł zużywający 22 % wody i odbiorcy indywidualni - 8%.

Raport zawiera listę 122-ów krajów uszeregowanych pod względem jakości wody, a także ich możliwości i podejmowanych wysiłków na rzecz poprawy sytuacji. Najgorsze notowania otrzymała Belgia ze względu na niewielkie zasoby oraz niską jakość wód gruntowych, a także za duży stopień zanieczyszczeń przemysłowych i niewydolny system oczyszczania ścieków. Kolejne miejsca zajęły Maroko, Indie, Jordania, Sudan, Nigeria, Burkina Faso, Burundi, Republika Środkowej Afryki i Rwanda.

Listę krajów o zasobach wody najwyższej jakości otwiera Finlandia. Zaraz za nią plasują się Kanada, Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Japonia, Norwegia, Rosja, Korea Południowa, Szwecja i Francja.

"Około 50% populacji w krajach rozwijających się korzysta z zanieczyszczonej wody" - stwierdza raport. Najbardziej zanieczyszczone są azjatyckie rzeki - ilość bakterii pochodzących ze ścieków trzykrotnie przewyższa w nich średnią światową. Ponadto, woda w tych rzekach zawiera 20 razy więcej ołowiu niż wody w rzekach krajów uprzemysłowionych.

Sprawa ochrony zasobów wodnych jest poważna, od wody bowiem zależy wiele dziedzin gospodarki, a także nasze codzienne życie. Dlatego ważne jest wypracowanie wspólnych światowych rozwiązań.

Na podstawie: Raport o Gospodarce Wodnej na Świecie (World Water Development Report - WWDR).

Małgorzata Pietras

źródło: http://www.mojeopinie.pl/swiatowe_problemy_z_woda,3,1245803602Na górę
 Wyświetl profil  
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 12 cze 2010, 22:21 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group