Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 13 sie 2020, 21:18

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 21 kwie 2010, 12:10 
Offline
Entered Apprentice * 1st Degree
Entered Apprentice * 1st Degree

Rejestracja: 20 kwie 2010, 8:58
Posty: 5
Film opowiada o zbliżaniu się jednego z najbardziej silnych cykli słonecznych w historii Ziemi który jest przewidziany na lata 2010/2012.
Autorem badań jest fizyk David Hathaway z Marshall Space Flight Center w Huntsville w stanie Alabama (USA). Czy przepowiednie dotyczące 21.12.2012 roku są przesadzone ? - ...czy może spekulacje dotyczące tej daty są jednak uzasadnione?

Filmik mojego autorstwa :)
Zapraszam do oglądania.

phpBB [video]


Pozdrawiam.Na górę
 Wyświetl profil  
 
 

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 21 kwie 2010, 12:10 
Offline
VIP Member
Awatar

Rejestracja: 17 kwie 2009, 22:37
Posty: 10000
Lokalizacja: PLNa górę
   
 
 
Post: 21 kwie 2010, 12:36 
Filmik fajny i osiągnąłeś wysoką jakość co mi się podoba...ale lektor Ivona nadaje się do kasacji, naprawdę nie da się poszukać jakiegoś czytacza ? :tak: Może lepiej zrobić napisy i podstawić fajną muzykę ?Na górę
   
 
 
Post: 21 kwie 2010, 12:41 
Offline
Entered Apprentice * 1st Degree
Entered Apprentice * 1st Degree

Rejestracja: 20 kwie 2010, 8:58
Posty: 5
niestety na rynku nie ma lepszego polskiego "czytacza" niż Ivonka :(
A co do zrezygnowania z tego syntezatora mowy to pomyśle w przyszłości przy kolejnych moich filmikach...Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 21 kwie 2010, 12:53 
tyskaczpl pisze:
niestety na rynku nie ma lepszego polskiego "czytacza" niż Ivonka :(
A co do zrezygnowania z tego syntezatora mowy to pomyśle w przyszłości przy kolejnych moich filmikach...

Miałem na myśli żywego człowieka. :tak:Na górę
   
 
 
Post: 21 kwie 2010, 13:01 
Offline
Entered Apprentice * 1st Degree
Entered Apprentice * 1st Degree

Rejestracja: 20 kwie 2010, 8:58
Posty: 5
A co? ... jesteś chętny do udzielenia swojego głosu ? :P :haha:
bo niestety ja na lektora się nie nadaje :DNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 30 cze 2010, 21:02 
Offline
Grand Elect Mason * 14th Degree
Grand Elect Mason * 14th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 gru 2009, 21:34
Posty: 1401
Lokalizacja: Wrocław....
Płeć: mężczyzna
Słoneczny zamach w 2013

Kalendarz Majów i naukowe przewidywania, co do nadciągającego szczytu słonecznej aktywności, jaki ma przypadać na lata 2012–13 sprawiły, że zaczęto ostatnio kreślić wizje nowej apokalipsy, tym razem o technicznym zabarwieniu. Nie ma co panikować na relacje o słonecznych sztormach, które mają spowodować zakłócenia w pracy urządzeń elektronicznych i sprawić, że planeta pogrąży się w ciemności. Nie oznacza to jednak, że należy je ignorować.

Obawy o potencjalne szkody poczynione przez zamach z kosmosu zostały w ostatnim czasie zintensyfikowane, m.in. przez artykuł, jaki ukazał się w londyńskim „Telegraphie” ostrzegający ludzkość przez słoneczną superburzą, która może mieć „katastrofalne konsekwencje dla ochrony zdrowia, służb pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa narodowego na świecie.”

Przestrogi te ogniskują się na roku 2012-2013, kiedy to ma mieć miejsce szczyt słonecznej aktywności. Już w 2006 r. naukowcy zajmujący się Słońcem stwierdzili, że zbliżający się szczyt zwany „słonecznym maksimum” może być o ok. 30-50% intensywniejszy od ostatniego. Stwierdzono to na podstawie komputerowych analiz tego, w jaki sposób plazma krąży między słonecznym równikiem a jego biegunami.

Wkrótce powstały inne raporty związane z domniemanym niebezpieczeństwem i tak w 2008 r. National Academy of Sciences stwierdziła, że poważna burza elektromagnetyczna może spowodować zniszczenia o wartości 2 trylionów dolarów, których naprawa zajmie potem ok. dekadę. Dla porównania szkody wskutek przejścia huraganu Karina szacowane były na 80 bilionów USD.

Obok zainteresowania rokiem 2012 końcem kalendarza Majów i zapowiadaną apokalipsą, zaczęto zwracać także uwagę na potencjalne szkody, jakie mogłaby wyrządzić słoneczna burza o skali takiej, jak ta z 1859 r., która sprawiła m.in., że zorze polarne widywano nawet na Kubie. Istnieją obawy, że podobne wydarzenie mogłoby spowodować uszkodzenia nawigacji GPS, komunikacji satelitarnej i telefonii komórkowej.

We wspomnianym już artykule „Telegraph’a” znajdują się słowa Richarda Fishera z NASA, który twierdzi, że wydarzenie tego typu mogłoby stworzyć „wielkie problemy dla świata”.

- Zakłóciłoby urządzenia komunikacyjne takie jak satelity czy nawigacja samochodowa, wpłynęłoby także na podróże lotnicze, system bankowy, komputery i dosłownie wszystko, co wiąże się z elektroniką – powiedział.

Jednak poza stronami „Telegraph’a” wizje Fishera odnośnie roku 2013 są mniej straszliwe. Twierdzi on, że jest wciąż za wcześnie, aby oceniać kolejne słoneczne maksimum. W rzeczywistości niektórzy eksperci szacują, że będzie ono miało poziom poniżej przeciętnego biorąc pod uwagę to, że w ostatnich latach Słońce było dość ciche.

- Następne maksimum będzie niższe od najniższego albo nieco wyższe od najwyższego – mówi w żartach Fisher. Problem z przepowiedniami polega na tym, że będą one miały miejsce w przyszłości – dodaje.

Mimo to nie żartuje on już zwracając uwagę na potencjalne szkody, jakie wyrządzić może kosmiczna pogoda. Poważna burza słoneczna może w sposób negatywny wpłynąć nawet na nasze codzienne życie. Dla przykładu, od ostatniego maksimum słonecznego w 2001 r. zwiększył się znacznie ruch lotniczy nad Biegunem Północnym, a jeśli poważne burze magnetyczne miałyby przetoczyć się przez naszą planetę, loty te musiałyby zostać przesunięte bardziej na południe, aby uniknąć niebezpieczeństw związanych z komunikacją. Ostatnie wydarzenia związane z islandzkim wulkanem pokazały nam, jak bardzo skomplikowane może się to okazać.

Na szczęście przez ostatnie dwie dekady znacznie poprawiły się możliwości przewidywania kosmicznej pogody. Satelity, takie jak Advanced Composition Explorer mogą wyśledzić oznaki zbliżającej się burzy geomagnetycznej zanim ta trafi w naszą planetę dając odpowiednio dużo czasu na przeciwdziałanie zniszczeniom. W 1989 r. kosmiczna burza spowodowała dziewięciogodzinny blackout w prowincji Quebec, który dotknął 6 milionów odbiorców i kosztował ponad 10 milionów dolarów. Inne urządzenia obserwacyjne mierzące aktywność po drugiej stronie Słońca mogą dostarczyć ostrzeżeń na kilka tygodni przed nadchodzącym niebezpieczeństwem.

- Myślę, że istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że następne wydarzenie słoneczne może trwać przez kilka lub kilkadziesiąt godzin – mówi Fisher wskazując, że wydarzenie mogące mieć destrukcyjny wpływ na urządzenia elektroniczne powinno trwać przez dzień lub dłużej.

Nie radzi on jednak, aby przygotowywać się na kolejny Armagedon, jednakże sugeruje, że dobrze byłoby zapewnić sobie na wszelki wypadek zapas wody, jedzenia i wszelkich innych niezbędnych środków. Nie jest to głupie rozwiązanie, nie tylko wobec kosmicznego sztormu.

- We współczesnym świecie należy zrozumieć to, jak bardzo jest on delikatny – mówi Fisher. Sroga zima może równie dobrze odciąć wielu ludzi od prądu. Ale jak bardzo czułe są ziemskie systemy satelitarne na nagłe zagrożenia ze strony słońca? Na temat tego, w jaki sposób przygotowują się na to producenci satelitów, wypowiedział się Joseph Mazur z The Aerospace Corp.

- The Aerospace Corp. współpracuje z twórcami i operatorami satelitów, aby upewnić się, czy ich pojazdy są w stanie znieść najgorsze przypadki kosmicznej pogody. Scenariusz ten opiera się na obserwacjach i nie jest jedynie hipotetyczną spekulacją odnośnie tego, czy sprawy mogą przybrać ten sam wymiar, co w 1859 r. […] W ogóle cała sprawa z wybuchami słonecznymi to coś problematycznego, bowiem w popularnej literaturze porusza się jedynie problem niebezpieczeństw związanych z aktywnością naszej gwiazdy, a prawda jest taka, że nie da zamknąć problemu kosmicznej pogody w jednym terminie – mówi.

W rzeczywistości bowiem składa się nań całe spektrum różnego rodzaju zjawisk fizycznych zachodzących w kosmosie. Co więcej, błędnie sądzi się, że kosmiczna pogoda obowiązuje jedynie w czasie słonecznego maksimum.

- Uderzenia z kosmosu nie są wcale skorelowane z cyklem słonecznym – mówi Mazur. Staramy się uświadomić naszym klientom, że zagrożenia związane z kosmosem są wszechobecne. Niektóre zdarzają się częściej w czasie słonecznego maksimum, jednak nikt jak się wydaje nie planuje misji kosmicznych w oparciu o liczbę plam na Słońcu.

Autor: Alan Boyle
Źródło oryginalne: Cosmic Log, msnbc.msn.com
Źródło polskie: Infra
http://wolnemedia.net/?p=22571Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 30 cze 2010, 22:16 
Jeśli skorelować aktywność słoneczną i jej wpływ z badaniami przedstawionymi w filmie "Chmury słuchają się gwiazd" to w przypadku faktycznej nadaktywności słońca, sztormu słonecznego elektronika nie przetrwa i niewątpliwie dowiemy się o tym np. w przypadku spadania samolotów sterowanych elektroniką. Powrót do źródeł. :ninja:

Biblijny zapis o wystąpieniu wrzodów na ciele osób zachipowanych jakoś dziwnie pasuje do efektów aktywności słonecznej / sztormu słonecznego, oddziaływania promieniowania kosmicznego, gdy ziemia straci lub znacznie będzie miała osłabiony magnetyczny parasol ochronny.Na górę
   
 
 
Post: 04 lip 2010, 8:13 
Offline
Grand Elect Mason * 14th Degree
Grand Elect Mason * 14th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 gru 2009, 21:34
Posty: 1401
Lokalizacja: Wrocław....
Płeć: mężczyzna
Dwa dni do kulminacyjnego punktu Ziemi

W najbliższy wtorek o godzinie 14 naszego czasu Ziemia znajdzie się najdalej od Słońca (aphelium). Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 152,1 milionów kilometrów - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
W starożytności i średniowieczu uważano, że wszystkie planety poruszają się po orbitach idealnie kołowych. Pogląd ten zrewidował Jan Kepler, który udowodnił, że ciała Układu Słonecznego poruszają się po krzywych stożkowych: elipsach, parabolach i hiperbolach.


Dziś wiemy więc, że planety poruszają się po elipsach. Miarą spłaszczenia elipsy jest parametr "e" zwany mimośrodem. Im jest on bliższy zeru, tym bardziej elipsa przypomina okrąg, a im bardziej zbliża się do jedności, tym bardziej orbita ciała staje się wydłużona.

W przypadku Ziemi mimośród jej orbity wynosi e=0.0167. Wynika z tego prosty fakt, że nasza planeta nie znajduje się w stałej odległości od Słońca. Chociaż podręczniki podają, że odległość dzieląca Ziemię i Słońce wynosi 149 600 000 km, to jest to tylko wartość średnia. W rzeczywistości dystans dzielący oba ciała zmienia się od 147 100 000 km (astronomowie mówią, że Ziemia znajduje się wtedy w peryhelium) do 152 100 000 km (Ziemia w aphelium) - tłumaczył Olech.

Dodał, że Ziemia znajduje się najbliżej naszej dziennej gwiazdy na początku stycznia, a więc w środku zimy, a najdalej na początku lipca, a więc w środku lata. Świadczy to o tym, że odległość dzieląca Ziemię od Słońca nie jest podstawowym czynnikiem, który warunkuje występowanie pór roku. Największy wpływ na nie ma bowiem nachylenie osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu orbitalnego.

Naukowiec zwrócił uwagę, że kształt orbity Ziemi ma mierzalny wpływ na nasze pory roku. - Ponieważ w najbliższej okolicy Słońca Ziemia porusza się nieznacznie szybciej niż w momencie, gdy dzieli ją największa odległość, pory roku nie trwają tyle samo czasu. Na półkuli północnej wiosna średnio trwa 92 dni i 21 godzin, lato 93 dni i 14 godzin, jesień 89 dni i 18 godzin, a zima 89 dni i 1 godzinę. Ponieważ na półkuli południowej sytuacja wygląda dokładnie na odwrót, to jesteśmy w nieznacznie uprzywilejowanej sytuacji, bowiem nasze pory letnie są o ponad 4 dni dłuższe - powiedział.

http://wiadomosci.onet.pl/2193354,69,dwa_dni_do_kulminacyjnego_punktu_ziemi,item.htmlNa górę
 Wyświetl profil  
 
 
Post: 07 lip 2010, 18:45 
Offline
Grand Elect Mason * 14th Degree
Grand Elect Mason * 14th Degree
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 gru 2009, 21:34
Posty: 1401
Lokalizacja: Wrocław....
Płeć: mężczyzna
Zwiększona w ostatnich dniach aktywność Słońca nie zagraża systemom technicznym, w tym także kosmicznym - powiedział Władimir Kuźniecow z Rosyjskiej Akademii Nauk.

"Nic nam nie grozi. Trwa stopniowe narastanie cyklu słonecznego, którego maksimum - według prognoz - przypadnie na 2014 rok" - ocenił naukowiec.

Obecnie obserwuje się wzrost aktywności Słońca, pojawia się wiele plam słonecznych, obserwuje się średnie wybuchy - cykl nabiera siły. "W ostatnich latach - podkreślił Kuźniecow - aktywności Słońca poświęca się większą uwagę, ponieważ systemy techniczne, w tym kosmiczne, stały się doskonalsze oraz lepiej oprzyrządowane i wpływa na nie bardziej to co dzieje się w kosmosie". Przed laty wpływ ten obejmował tylko telegraf, potem - sieci energetyczne, a teraz wskutek perturbacji na Słońcu mogą zostać poszkodowane całe branże techniczno-technologiczne.

Według Kuźniecowa, zwiększona aktywność słoneczna nie przeszkodzi funkcjonowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK), której orbita została wybrana w taki sposób, aby przyspieszone cząsteczki na nią nie wpływały. Co prawda, w czasie dotychczasowej eksploatacji MSK był jeden wypadek, kiedy stacja i jej załoga omal nie stały się celem "ataku słonecznego. "W 2003 roku aparat Coronas-Photon zarejestrował dwa wybuchy słoneczne pod rząd" - przypomniał naukowiec. - Pierwszy spowodował perturbacje w magnetosferze Ziemi, zaś drugi, nałożywszy się na pierwszy, dosięgnął orbity MSK. Na szczęście stacja znajdowała się wtedy po drugiej stronie Ziemi i uniknęła ewentualnych komplikacji.

Obecnie - zdaniem Kuźniecowa - "aktywność słońca nie niesie żadnych niebezpieczeństw zarówno dla systemów technicznych, jak i zdrowia ludzi". (PAP)


najpierw miała być aktywność między 2012 a 2013, a teraz znów przesuwają na 2014, jak pamiętam jeden artykuł to słońce miało się obudzić już 10 września 2010....Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów | Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group