Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 14 gru 2019, 23:47

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Intimate Secretary * 6th Degree
Awatar użytkownika

Przeszukałem internet i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi, dlatego postanowiłem założyć nowy temat, w związku z moim pytaniem: "Czy suplementacja choliną (z inozytolem), a kuracja litem jednocześnie nie będzie się wykluczać"?

Cholina jest nazywana witaminą (Bt) ożywiającą umysł, odpowiedzialną za prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Dzięki niej jesteśmy w stanie skoncentrować się przy wytężonym działaniu i wykazać pomysłowością i kreatywnością.

Cholina razem z innymi związkami wpływa na zachowanie pożądanej lepkości krwi.

Niedobór choliny obniża sprawność umysłu i ośrodkowego układu nerwowego, pamięć, koncentrację, powoduje rozdrażnienie, bezsenność, dolegliwości sercowe, krążeniowe, bóle głowy, stany lękowe, szum w uszach, nagromadzenie się tłuszczu w wątrobie, a także obstrukcje.

Cholinę wykorzystuje się w leczeniu takich schorzeń, jak np. zaburzenia pracy układu nerwowego związane z niskim poziomem acetylocholiny w mózgu (choroba Alzheimera, niezdolność do uczenia się, utrudnione uczenie się mowy i opóźnienie funkcji motorycznych).

Inozytol, podobnie jak cholina, bierze również udział w przenoszeniu sygnałów nerwowych i reguluje działanie niektórych enzymów. Związek ten bierze również udział w wytwarzaniu spermy (100g spermy zawiera ok. 53 mg inozytolu). Przypuszcza się więc, że brak inozytolu może stać się przyczyną niepłodności.

Inozytol uznawany jest jako środek o działaniu odprężającym, uwalniającym od napięcia i lęków, a także nasenny. Przeprowadzone badania wskazują, że inozytol umożliwia równowagę miedzi i cynku w komórkach mózgu, co ma duże znaczenie dla systemu nerwowego. Zbyt duża ilość miedzi w komórkach mózgu może powodować rozdrażnienie, uciążliwe nerwice, agresywność, a nawet anomalie psychiczne, psychozy. Obecność inozytolu koryguje tę nadwyżkę, a cynk równoważy niekorzystne działanie i przynosi odprężenie.

Natomiast lit stosuje się przede wszystkim w zapobieganiu chorobie afektywnej dwubiegunowej. Podaje się go także w leczeniu czynnej fazy zaburzeń afektywnych. Lit można ponadto wykorzystać w celu leczenia zarówno przeciwdepresyjnego, jak i przeciwpsychotycznego.

Z powyższego opisu wynika, że zarówno cholina z inozytolem, jaki i lit wpływają na leczenie zaburzeń psychicznych (depresje, nerwice itd.), jednak czy jednoczesne ich podawanie może spowodować jakieś nieprzewidziane skutki uboczne?

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 16 maja 2016, 10:44 
VIP Member
Awatar

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Cholina i inozytol służą głównie do budowy fosfolipidów, które niezbędne są do budowy błon fosfolipidowych ale również biorą odział w tysiącach innych procesów.
Teraz sądzę, że główną przyczyną przypadków kiedy cholina i inozytol nie powodują poprawy stanu zdrowia jest brak odpowiednich kwasów tłuszczowych.
Lit w żaden sposób moim zdaniem nie koliduje z suplementacją choliny i inozytolu ale może być zbędnym kiedy podamy cholinę, inozytol i NNKT.

Awatar użytkownika

Dziękuję Bow1

Od 1 lipca rozpocznę kurację choliną z inozytolem + orotan litu. Dołączę do tego też kilka innych suplementów (m.in. ALA, selen, Q10) i witamin oraz NNKT Twojej produkcji. Mam nadzieję, że do tego czasu będą już dostępne w zakupie :)

O efektach poinformuję na forum

Entered Apprentice * 1st Degree
Entered Apprentice * 1st Degree

Na szybko w internecie można znaleźć informację, że lit "wyczerpuje"(od ang. deplete) zasoby inozytolu oraz kwasu foliowego. Podane są również informacje, aby tym samym suplementować/dostarczać organizmowi 800mcg kwasu foliowego oraz 500mg inozytolu.
Jak wspomniałem, informacje znalezłem na szybko i nie sprawdziłem, nie wiem na czym polega to "wyczerpywanie", czy może ono polegać głównie w istotnym stopniu, czy tylko, na konkurowaniu przy podaży/pożywianiu się, czy też na innych mechanizmach.
Moim zdaniem, odczuciem, nie chodzi tu o konkurowanie w przewodzie pokarmowym, ponieważ ten problem można by było łatwo rozwiązać, po przez spożywanie litu, osobno z suplementami/żywnością bogatą w w/w składniki.
Co do ilości zalecanej suplementacji kwasu foliowego i inozytolu, również nie sprawdzałem dlaczego polecane są takie ilości i czy są jakieś inne zalecenia.
800 mcg kwasu foliowego jak dla mnie wydaje się być dużo, zbyt dużo, ale nie mam jakiejś dużej wiedzy na tematy z tym związane.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]