Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 25 lis 2017, 2:57

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Czip pod skórą - znamię szatana?

Eksperymenty z miniaturowymi czipami wszczepianymi pod ludzką skórę prowadzi się już od kilku lat. W pierwszych testach stosowano technologię RFID, a teraz przyszedł czas na jej nowszą odmianę, znaną m.in. z kart zbliżeniowych - NFC. Na portalu crowdfundingowym Indiegogo w grudniu zeszłego roku zakończył się projekt, w którym firma Dangerous Things zbierała chętnych na zakup miniaturowego układu umieszczanego pod skórą dłoni.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia zamierzali zebrać 8 tys. dolarów, co miało wystarczyć na wyprodukowanie pierwszej partii wszczepialnych czipów. Zainteresowanie kupujących przeszło oczekiwania firmy - zebrano ponad 30 tys. dolarów.

Obrazek

Źródło: http://www.indiegogo.com/projects/the-x ... e-nfc-chip

Miniaturowy układ elektroniczny xNT będzie pierwszym na świecie zbliżeniowym czipem w pełni zgodnym ze specyfikacją NFC. Jego wymiary (2 mm na 12 mm) powodują, że łatwo będzie go umieścić np. wewnątrz dłoni, pod skórą pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Urządzenie opakowane jest w niewielką szklaną ampułkę, która poddawana jest sterylizacji za pomocą tlenku etylenu. Całość, niewiele większa niż ziarnko ryżu, może zostać wprowadzona pod skórę za pomocą specjalnej strzykawki i igły.

Obrazek

Źródło: http://www.indiegogo.com/projects/the-x ... e-nfc-chip
Zbliżeniowy klucz

Znacznik NFC będzie można samodzielnie programować. Pozwoli to dopasować go do wymagań właściciela. Tag wszczepiony pod skórę będzie mógł np. odblokowywać telefon lub laptopa i otwierać zamki korzystające z czytnika NFC (w budynkach i samochodach). Właściciel implantu będzie mógł także użyć go jako wizytówki - zbliżenie ręki do smartfona lub tabletu pozwoli przekazać dane kontaktowe albo link do strony internetowej.

Zastosowania zbliżeniowego gadżetu zależne są tylko od pomysłowości jego właściciela. Można wyobrazić sobie użycie wszczepionego czipa jako narzędzia pozwalającego na automatyzację powtarzalnych czynności. Machnięcie ręką może choćby uruchomić system zarządzania inteligentnym domem - uruchomić ogrzewanie i oświetlenie po wejściu do mieszkania.
Następny krok - płatności zbliżeniowe?

"Wykorzystanie technologii NFC (a szerzej RFID) do znakowania i identyfikacji np. zwierząt domowych czy gospodarskich, jest od wielu lat znane i powszechnie stosowane zarówno w Polsce jak i innych krajach UE. Technologicznie temat jest więc od dłuższego czasu opanowany" - twierdzi Mirosław Kulpa, ekspert do spraw rynku kart płatniczych w Oberthur Technologies.

Technologia NFC jest dziś wykorzystywana także do dokonywania płatności. Karty zbliżeniowe, smartfony i różnego rodzaju gadżety mogą być nośnikami kart płatniczych. Płacenie zbliżeniem ręki wymagałoby jednak pokonania kilku przeszkód. Po pierwsze, implant musiałby zawierać mikroprocesor, czyli bardziej skomplikowany układ elektroniczny niż prosty znacznik NFC. Po drugie, na takie rozwiązanie musiałyby zgodzić się organizacje płatnicze i banki-wydawcy.

"Trudno mi wyobrazić sobie scenariusz, w którym organizacje płatnicze i banki chciałyby być stroną w takim sposobie integracji środków płatniczych z użytkownikiem. Do tej pory żadna z organizacji płatniczych nie przeprowadziła takich prób." - mówi Mirosław Kulpa. "Osobiście nie wierzę w taką formę upowszechniania środków płatniczych, choćby ze względu na kontrowersje jakie wywoła" - dodaje ekspert.
Znamię szatana

Implanty zawierające zbliżeniowe tagi budzą od lat skrajne emocje. Wizja społeczeństwa, w którym układ elektroniczny wszczepiony pod skórę pozwala płacić, otwierać pomieszczenia, a nawet identyfikować się w urzędach nie podoba się zwolennikom rozbudowanego prawa do prywatności. Niektórzy dopatrują się w niej odniesienia do objawienia zawartego w Apokalipsie św. Jana: "I sprawia [Bestia], że wszyscy: mali i wielcy, bogaci i biedni, wolni i niewolnicy otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło i że nikt nie może kupić ni sprzedać, kto nie ma znamienia - imienia Bestii lub liczby jej imienia."

Mimo kontrowersji, zwolenników przesuwania granic między człowiekiem a maszyną nie brakuje. Niewykluczone, że karty zbliżeniowe trafią w końcu pod skórę, np. jako owoc niezależnego projektu sfinansowanego przez entuzjastów eksperymentujących z modyfikacją ciała. Dla zainteresowanych potencjałem NFC, ale obawiających się chirurgicznych interwencji pozostaje szereg innych możliwości - zbliżeniowych gadżetów stale przybywa.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

Kickstarter http://www.indiegogo.com/projects/the-x ... e-nfc-chip

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 17 mar 2014, 20:26 
VIP Member
Awatar

Knight of the East or Sword * 15th Degree
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Awatar użytkownika

CHIPY w Rosji

W rosyjskiej TV program na temat istniejącego planu chipowania ludności,

do 2025 wszyscy mają być zachipowani, czy chcą czy nie ?

http://www.youtube.com/watch?v=MMRKJKIolQY

phpBB [video]

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

05.05.2016 |Halo Polonia - Chipowanie noworodków

Wkleił bym film, ale to nie jest youtube więc podaje tylko linka. No cóż... jak to panowie ładnie ujeli.
To może być jest zło konieczne lub wynikać, ze zła koniecznego. Polecam, tylko 10 minut.
Wiele to nie wnosi, ale pokazuje tylko, że temat jest wiecznie żywy.

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

@levi
Obejrzałem ten materiał i o mało szlag mnie nie trafił. Chipy podniosą nasz poziom bezpieczeństwa, inwigilacja jako naturalny stan rzeczy, a rozwój technologii ma polepszyć nasze życie kosztem naszej prywatności. . Tak, tak, jasne - już się daję zaczipować. Co za chora i przewrotna retoryka. Najgorsze jednak jest to, że większość da się omamić i to kupi.

Już widzę te reklamy banków, które chcą przyciągnąć nowych klientów:
"Tylko u nas! Specjalna promocja! Jeżeli zaczipujesz się i otworzysz lub przeniesiesz konto do naszego banku, czeka na Ciebie super nagroda! Do wykorzystania 5000 PLN! Nie zwlekaj - masz czas tylko do końca miesiąca!"

Może zbyt puściłem wodze swojej fantazji, ale kto wie jak będzie :bezradny:

Pozdrawiam,
ZORRO

Provost and Judge * 7th Degree

Witam.Obejrzałem ostatni filmik o czipowaniu dzieci.Brak słów na postępujący debilizm;Tych dwóch agentów za nasze pieniądze chodziło do szkoły przez wiele lat.I co z tego wynika?Nic kompletnie nic to są debilowato podobne,kreatury.Smutne jest to że te barany się cieszą ,jakby wygrali szczęśliwy los na loterii, -Każdy normalny wie że na loterii nie można wygrać.Wygrywa tylko i wyłącznie LOTERIIA. Po obejrzeniu -zagotowało się we mnie,stąd ten post się wziął.i moje oburzenie.Co można zrobić?Jeden normalny w domu wariatów,kto może temu przeszkodzić?Ręce opadają. :zły: Jeśli ktoś ma jakieś pomysły to proszę napisać. Pozdrawiam wszystkich myślących normalnie. :pisze:

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Generalizacja tego zjawiska w szerszej skali wynika też z tego, że ludzie nie rozumieją technologii której używają i którą im się daje. Uczy się ich wciskac guziki i to wszystko. W konsekwnecji brak im wyobraźni do czego można jej użyć i jakie mogą być komplikacje, bo też nie rozumieją szerszego kontekstu i konsekwencji. I nie chcą tego wiedzieć. Nie interesuje ich zjawisko propagacji fal EM bo nie wiedzą co to jest częstotliwość, ampituda i, że w ogóle jest jakaś fala która może wpływać na ich zdrowie. I że, ten sam zakres fal podgrzewa wode w mikrofalii. Baaa nawet nie wiedzą, że mikrofala podgrzewa tylko wode. Nie rozumieją czym jest toksyczność metali w kontakcie z komórką i jak reaguje ona nawet na subtelne zmiany pola elektrycznego które ją otacza. Dla nich mogły by być to nawet latające wróżki które przenoszą SMSy.

I by nie było, to samo jest tutaj. Stąd tylu też miłośników płaskiej ziemi, Keshe, niekończącej się obserwacji Nibiru, fascynacji Hiperfizykami, Taratajciami, aprobatą dla pseudo ekspetów od fotografii cyfrowej którzy nie rozrózniają obiektów UFO od prążków interferencyjnych albo innych wróżek które do upadłego będą w Wenus widzieć UFO. Ludzie nie ogarniają tego świata w podstawowym zakresie, to co mają myśleć o konsewkencji rozwoju danej technologii. Do tego potrzeba refleksja wynikającej z przyjrzenia się przeszłości do czasu teraźniejszego, a następnie trzeba mieć refleksje i wyobrazić sobie przyszłości od momentu bierzącego.

Co do chipów stricte, to nic innego jak technologiczna Demagogia. Wszczep sobie chipa i już nigdy nie zgubisz portfela a przy okazji będziemy tak łapać terrorystów.

Proste i mało skomplikowane stwierdzenie dla mało wymagającego odbiorcy. Zresztą tak samo jak ten 10 minutowy program.

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Hej

W materiale padają magiczne w Polsce słowa

Bezpieczeństwo , Komfort , Porwania dzieci , Wygoda , Terozryzm , Postęp.
A do tego banały " soczewki kontaktowe to to samo co chip" kurna ale soczewki mogę sobie zdjąć.

Nie potrafię zrozumieć jak można brać na serio chip RFID za bezpieczny jeśli bez problemu mogę sobie go programować :)

Jaki czas temu miałem ciekawa pogawędek z elektronikiem co dorabia kluczyki do aut miał taką wesołą skrzyneczkę z chipami , czytniki i programatory. - Reasumując może sobie kopiować i wpisywać co chce.

Bardzo ciekawa sprawa , a tak na poważnie to kluczowa decyzja Chip albo śmierć jest już na horyzoncie

Entered Apprentice * 1st Degree
Awatar użytkownika

Patrząc na to w rozwojowy sposób, zadecydować o czims istnieniu będzie można używając przycisku skasuj lub zawieszenie w dostępie do danych wygód, przywilejów, Z drugiej strony kradzenie tożsamości do nieokreślonych bliżej celów (a pomysłowość w tym zakresie będzie nieograniczona) stanie się czymś na porządku dziennym. Będzie można być i nie być jednocześnie mimo iż fizycznie to będzie coś zupełnie innego. Z tych powyższych wyborów wybrał bym po prostu życie zdała od tego obozu koncentracyjnego. Technologia ta jest przerażającym instrumentem kontroli "bydła" które samo ustawienia się po nie w kolejce.

Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Cytuj:
Nibiru9 pisze:Bardzo ciekawa sprawa , a tak na poważnie to kluczowa decyzja Chip albo śmierć jest już na horyzoncie

A wyboru trzeba dokonać już dziś. Ktoś kto chce zyć za wszelką cenę nie zasługuje na wolność- jakiegokolwiek rodzaju. Przyjdzie taki dzień i to wcale nie za zycia najmłodszych pokoleń, kiedy każdy będzie musiał wybrać co jest dla niego ważne i za jaką cenę. W najlepszym wypadku( i to pewnie też tymczasowo) do wyboru będzie albo życie gorsze od statusu kury w chowie zamkniętym z jakiegos rodzaju czipem- albo bieda i brak opieki medycznej- bo przecież pracy nie dostaniesz( na czarno? będzie nielegalna i niewykonalna- brak gotówki)

Jak już było wspomniane - wystarczy hasło w stylu "dla bezpieczeństwa twojego i twojej rodziny" a większość zrobi wszytko- nie zastanawiając się nad głębszymi konsekwencjami. Nadchodzą smutne- z tej perspektywy przynajmniej- czasy.

Przy tym co się obecnie dzieje - zamachy, "imigranci" itd - daję mniej niż 10 lat zanim zaczniemy się tym poważnie martwić.

Awatar użytkownika

Zabawne jest to że wszędzie ktoś stara się wcisnąć komuś swoją wizję "wolności" bez możliwości wyboru w racjonalny sposób a wręcz zawężając go i strasząc ze wyjścia nie ma. Ano zawsze jest, było i będzie. Czasem warto urobic sobie ręce i widzieć plon, niż tkwić w matni urojeń stawiając się na równi z bałwanami upadłego świata, do tego zawodzac nad biadą jaka się dzieję. A najlepiej uwić sobie konopną linkę bo to jedyna wartościowa decyzja jaką zrobisz dla swojego "pana".Niebezpieczne nie są technologie a ludzie, ich wizję i cele do jakich chcą jej użyć. Czy zginie się w biedzie i chorobie może i tak ale na własnych warunkach i z uśmiechem na twarzy. Cudzą własnością stajesz się tylko we własnej głowie.Te technologie łatwo można wykorzystać do życia w tych futurystycznych realiach, będąc kim się chcę i nie będąc jednocześnie.

Awatar użytkownika

Niedługo dojdzie do tego, że co niektórzy sami będą się mogli zaczipować , jak na filmiku poniżej. Na razie dotyczy to chorych na cukrzycę Mruga
Jeden z moich znajomych to testował.

http://link.videoplatform.limelight.com ... orm=Player

Witam.Czytam,czytam;czipy na cukrzycę,czipy do banku ,czipy do telefonu,i jedyny BÓG wie do czego ludzie zamontują sobie czip.Przecież na tym forum są realne porady ,w sprawie cukrzycy ,jak i innych chorób .Przecież choroba nie powstaje sama z siebie;jest zwykle skutkiem jakiś działań człowieka,zamierzonych jak i nie zamierzonych.Po pierwsze trzeba zapobiegać.Ja znalazłem mnóstwo porad-wytycznych jak postępować,jak przeciw działać.Leczenie jest ostatecznością,Do pożaru nie wolno dopuścić,jak się pali to gasimy. Następnie, przede wszystkim ,zapobiegamy . Dotyczy to także naszego zdrowia.Służba zdrowia jest jak kiepski warsztat samochodowy,Przyprowadzamy z małą usterką auto,i po naprawie;nasze auto nadaje się do kapitalnego remontu...Zakładanie czipów nic nam nie pomoże,trzeba zmienić styl życia,odżywiania ,itp.Jeśli nie postawimy oporu,jeśli się na to zgodzimy,to za parę lat będzie po zamiatane w przenośni i dosłownie.Jestem przeciwko czipowaniu,ilu ludzi wyrazi poparcie?Tego nie wiem .Ze spotkanymi osobami jak rozmawiam na temat czipowania,to co oni wygadują na ten temat,ręce opadają.Czarno to widzę,mimo woli.Pozdrawiam :pisze:

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Ja bym poszedł dalej. Kto chce mieć chipa niech sobie go wszczepi. Droga wolna, przecież nie będę w imie wolności odmawiał komuś jego suwerennej decyzji. Jedyne co można zrobić to przedstawić takiej osobie swój punkt widzenia. A reszta już nie zależy odemnie. Jak by dano ludziom wolność, to byśmy zobaczyli która z grup zbudowała by zdrowszą rzeczywistość. Chcą sobie wszczepiać to droga wolna/

Technologia to super rzecz. Jest emanacją człowieka w panowaniu nad prawami przyrody. Pod warunkiem, że rozumie się jak ona działa i kiedy zawodzi, oraz jakie ma ograniczenia. Sam mam bryloczek RFID który jest kluczem do mojego domofonu i jest to bardzo wygodne. Z chipem dla cukrzyków, to jeszcze nie jest problem. Bo zawsze można go sobie odpiąć i po sprawie.

Jest na forum kilka wątków o chipach. Warto pomyslęc by scalić te tematy. W jednym z moich postów był pomysł Żydów z Izraela by chip zawierał dawkę cyjanku czy innej trucizny o takich projektach już nie wspominając - http://www.masonichip.org/ Czas chyba scalić te kilka tematów razem.

Elect of Fifteen Super * 10th Degree

Cytuj:
Z chipem dla cukrzyków, to jeszcze nie jest problem. Bo zawsze można go sobie odpiąć i po sprawie.

No, nie wiem, czy to takie blogoslawienstwo, nawet dla cukrzykow.
Przypomne wideo, ktore juz chyba bylo na tym forum:

phpBB [video]

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Cytuj:
No, nie wiem, czy to takie blogoslawienstwo, nawet dla cukrzykow.
Przypomne wideo, ktore juz chyba bylo na tym forum:

Odniosłem się do tego co wkleiła Indianka. Bo z tego co zrozumiałem RFID nie jest w skórze. W tkance jest tylko igła a cały sensor jest w obudowie. Rozumiem też, że w każdej chwili można go po prostu zdjąć a samo urządzenie jest wielokrotnego użytku. Dlatego podkreśliłem, że to jeszcze nie jest tragedia. Choć zapowiada mało ciekawe czasy.

A to co jest w tym filmie to widziałem, jedna wielka totalna masakra. I kobieta ma racje. Bo to Pasmo częstotliwości ISM - [Industrial, Scientific, Medical – "przemysłowe, naukowe, medyczne"] a zazębia się ono z technologią NFC - teraz już nie ma nowego telefonu komórkowego który nie jest wyposażony w tą funkcje. Czyli np te wszystkie płatności zbliżeniowe to własnie NFC. W końcu pojawią się w tych chipach luki bezpieczeństwa, wraz z tym jak będzie rosnąć ich skomplikowanie. A jak nawet nie, to z powodu błędu człowieka. Będzie to niedługo wszędzie i każdy będze miał/ma skaner. Więc każdy i każdemu będzie mógł szczytać o nim prywatne informacje, a jak wiemy istnieje coś takiego jak tajemnica medyczyna i prawo które ją chroni. Już nie mówiąc, że pewnie niedługo wzrośnie moc anten by zwiększyć odległość z jakiej będzie można dokonać odczytu. Na ten moment jest to około ~20 cm co i tak jest sporą odległością.

I co ? będziemy podpinać USB w tyłek by zrobić update zabezpieczeń ? Czy jechać 200-300 km na wymiane całego Chipa.

Mało realne ? Co tydzień ktoś przejmuje bazy danych dużych firm łacznie z ich pełnymi danymi teleadresowymi. A to wpada Orange a to glebe zalicza Sony, Micorosoft, T-Mobile, LinkedIn, Tumblr.com. Nie istotne czy jest to firma mała czy duża. Portale takie jak Facebook i Bank są tak samo narażone.
To już praktycznie epidemia. Wczoraj w nocy z giełdy BTC ukradziono 250 milionów złotych i zrobiła to pewnie jedna osoba.

W ogóle to dotyka to szerszej rzeczywistości. Będzie np gigantyczny problem z IOT - [Internet of Things - "internet przedmiotów"] Już się okazało, że inteligętne żarówki firmy OSRAM mają kilka luk bezpieczeństwa które czyni jest podatnym na włamanie. Śmieszne ?

Ale to jeszcze nic....ludziska. Absolutny mega hit. Jeśli już jesteśmy przy cukrzycy. Prawdziwa historia. Pompa Insulinowa z Wi-Fi która miała niezabezpieczone hasło roota (administracyjne) Można było się do niej włamać i wstrzyknąć komuś śmiertelną dawkę Insuliny do krwi, następie włamać się z niej w 3 inne miejsca. A po co pompa miała wi-fi ? By mozna było zrzucić dane na komputer czy telefon i zrobić raport medyczny albo wykreślić sobie słupki.

To naprawdę ciekawe czasy, jak bym grał w Deux Ex

Master Elect of Nine * 9th Degree
Master Elect of Nine * 9th Degree

no i zaczyna sie...

Polacy mogą się już szykować na nowe e-dowody osobiste. Będą miały zakodowane dane biometryczne, możliwość podpisu elektronicznego czy rejestrację u lekarza. Koszt? Ostatecznie za dokumenty zapłacimy ponad 2 mld zł w 12 lat. Z czego 400 mln zł to inwestycja w nowe e-dowody.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/e-dowody-podpis-elektroniczny-karta-uslug,250,0,2262266.html

sory za sam link, ale nie mam czasu wybierac tekstu

ma sens wyrobienie sobie dowodu teraz zeby sie przebujac jeszcze z 10 lat bez chipa?

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Kontrola umysłu. Wykrywanie mikrochipów u ofiar!
phpBB [video]

Awatar użytkownika

Pani Agata Walczak nagrała rozmowę z dyżurnym policjantem, który potwierdził, że ma wszczepiony czip oraz potwierdził , że wyrażona została zgoda na włączenie czipów u pozostałych obywateli przez nasze władze

Pani Walczak powiedziano ,że wszczepiono jej czip, ponieważ jest o coś jest podejrzana.
Tymczasem pani Agata nie była o nic oskarżona. Nagranie dokumentuje rozmowę z 997.

phpBB [video]

Cytuj:
Po potwierdzeniu przez Policję, że mam wszczepione czipy zwróciłam się do Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga – Północ o wznowienie postępowania w związku z bezprawnym wszczepieniem mi czipów i dręczeniem mnie za ich pomocą. Jednocześnie zwróciłam się do Rzecznika Praw Obywatelskich o podjęcie działań w mojej sprawie.

Otrzymałam do wiadomości pismo z 10 kwietnia 2017r., które Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga – Północ w mojej sprawie. Rzecznik zwrócił się o poinformowanie o stanie sprawy oraz zajętym stanowisku wraz z kopią ewentualnej udzielonej mi odpowiedzi.

Treść pisma: „Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciła się w dniu 04.04.2017r. Pani Agata Walczak, która przesłała kopię swojego pisma z dnia 29.03.2017r. skierowanego do tamtejszej Prokuratury stanowiącego „wniosek o podjęcie na nowo (ewentualnie wznowienie) postępowania przygotowawczego” o sygn. PR 6 Ds. 1172/2016.

W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą o poinformowanie Rzecznika o stanie sprawy oraz zajętym stanowisku wraz z kopią ewentualnej odpowiedzi udzielonej zainteresowanej.”

https://zbrodniczyeksperymentwpolscekon ... j-sprawie/

W dalszej części rozmowa Pani Walczak z Infolinią Rzecznika Praw Pacjenta z dnia 21.04.2017r. - Lekarze odmówili usunięcia nielegalnych czipów. Rzecznik Praw Pacjenta nie udzielił jej informacji gdzie może zgłosić skargę etc

phpBB [video]

Unia cos nam szykuje. Odbylo sie jakies spotkanie na ktorym dyskutowano opoznienie w rozwoju digitalnym Europy. Komentator powiedzial, ze nie widomo, co uzgodnia, czy to beda chipy w ramie, czy roboty do domu...tego jeszcze nie widomo. Potem wypowiedz jakiegos glupka z ulicy: dobrze jakby nas zachipowali to wszystko by bylo latwiejsze.
Tak podali w dzienniku szwedzkim. Zaczynaja ludzi przyzwyczajac do tej mysli.

Awatar użytkownika

Pigułka z chipem monitorującym pacjenta zatwierdzona przez FDA

W USA zatwierdzono do użytku pierwszą w historii „cyfrową pigułkę”, która posiada wbudowany czujnik śledzący przyjęcie przez chorego lekarstwa. Ale elektronika w tabletce pozwala na dużo więcej. Decyzja FDA wzbudziła kontrowersje ze względu na możliwości inwigilacji pacjentów.

"Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) podjęła historyczną decyzję o zatwierdzeniu do użytku w USA tzw. „cyfrowej pigułki”. Zadania FDA skupiają m.in. się wokół kontroli żywności, leków czy urządzeń medycznych wprowadzanych na rynek USA. Agencja znana jest z rygorystycznego podejścia i dlatego jej pozytywna opinia dla danego produktu jest uznawana za swoisty wyznacznik jakości w wielu krajach świata.

Zatwierdzona do użytku pigułka Abilify MyCite posiada funkcję śledzenia, czy pacjenci przyjmują leki oraz kontroluje czas ich podania. Cyfrowa tabletka zbiera także inne dane medyczne, takie jak dawka podanego leku, tętno pacjenta, dane dotyczące snu czy poziomu aktywności fizycznej. Zebrane w ten sposób informacje pacjenci będą mogli dobrowolnie udostępnić lekarzowi czy członkom rodziny lub opiekunom.

Abilify MyCite ma wbudowany mikroskopijny sensor wykonany z krzemu, miedzi i magnezu. „Smart pill” została zatwierdzona do stosowania w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi.

– Śledzenie przyjmowania leków przepisanych na choroby psychiczne może być przydatne dla niektórych pacjentów. FDA wspiera rozwój i wykorzystanie nowych technologii w zakresie leków na receptę i zobowiązuje się współpracować z firmami, aby zrozumieć, w jaki sposób technologia może przynieść korzyści pacjentom i lekarzom przepisującym lek – powiedział Mitchell Mathis z FDA.

Sensory zamieszczone w tabletce aktywują się, gdy wejdą w kontakt z kwasem żołądkowym i przy pomocy naklejanej po lewej stronie klatki piersiowej „łatki”, zaczynają przekazywać sygnał. Naklejane na klatkę piersiową urządzenie łączy się z kolei z aplikacjami na smartfony za pomocą technologii Bluetooth, przekazując zebrane przez pigułkę informacje.

Producenci Abilify MyCite mówią o swoich tabletkach, że to „pierwszy cyfrowy system medyczny” i, jak twierdzą, ułatwi on opiekunom obiektywne monitorowanie przestrzegania zaleceń lekarskich przez pacjentów. Koszty nieprzestrzegania zaleceń lekarzy dotyczących stosowania medykamentów oszacowano w USA na około 105 miliardów dolarów rocznie.

Jednak decyzja FDA wywołała spore kontrowersje. Komentatorzy zastanawiają się, co taka pigułka może oznaczać dla prywatności pacjentów. Istnieje wiele możliwości potencjalnych nadużyć, jakie ze sobą niesie zastosowanie takiej technologii. Pierwsze, które przychodzi na myśl, to sankcje dla pacjentów nie przyjmujących leków, ale istnieją również obawy, że firmy ubezpieczeniowe lub władze nakażą stosowanie tego typu tabletek, co może osłabić zdolność pacjenta do podejmowania własnych decyzji medycznych i ograniczyć zaufanie do instytucji publicznych.

Powszechne stosowanie takiej technologii może również sprawić, że wrażliwe informacje medyczne pacjentów będą bardziej podatne ataki hakerskie. Pojawiają się również pytania i wątpliwości natury etycznej oraz dotyczące praw obywatelskich i czy faktycznie śledzenie połknięcia tabletki leży w interesie pacjenta.

W kolejce do zatwierdzenia przez FDA czekają inne „cyfrowe pigułki”. Choćby opracowany w słynnym Massachusetts Institute of Technology (MIT) sensor funkcji życiowych. Taka technologia może pomóc lekarzom diagnozować choroby dużo szybciej i w łatwiejszy sposób.

Monitorowanie zdrowia z wnętrza ciała pacjenta może otworzyć nowe drogi w diagnostyce, znacznie zmniejszyć śmiertelność pacjentów i ograniczyć koszty leczenia. Jednak może też posłużyć jako narzędzie do inwigilacji.

Abilify MyCite ma pojawić się w sprzedaży w przyszłym roku."

http://dzienniknaukowy.pl/zdrowie/pigul ... przez-fda/

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]