Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 06 gru 2019, 7:00

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Bezsens logiki.
Provost and Judge * 7th Degree

Człowiek jako istota rozumna, stara się opisać otaczający go świat za pomocą wzorów i symboli, które pomagają mu w mniejszym lub większym stopniuj zrozumieć to co aktualnie poznaje, łącznie z samym sobą. Matematyka, fizyka, biologia, astronomia oraz wiele innych przedmiotów, które służą opisowi świata zewnętrznego, bądź też wewnętrznego, jak w przypadku psychologii - operuje ustalonymi wzorami i symbolami stworzonymi przez umysł, aby umysł mógł w łatwiejszy sposób pojąć to, do czego owe wzory i symbole się odnoszą. Cyfry oraz słowa są pierwotnymi wzorcami, których to dopiero określona kombinacja pozwala nam częściowo zrozumieć opisywane przez nie zjawiska. Innymi słowy logika, którą to tak nie ubłaganie staramy się opisać wszystko, jest stworzona sama przez siebie. 2+2=4, tylko, gdy przyjmiemy określone wartości dla każdego z tych symboli. 2 to II, natomiast 4 to IIII, dlatego też równanie 2+2=4 jest dla nas logiczne, gdyż zgadza się z ogólnie przyjętymi pierwotnymi wartościami odnoszącymi się do danych symboli, czyli "2" i "4". Jeżeli natomiast ogólnie przyjęta wartość dla "2" będzie wynosić III to równanie 2+2=4 przestanie być logiczne, a logiczne stanie się równanie 2+2=6, jeżeli przyjmiemy, że 6=IIIIII. Ze słowami jest tak samo, a nawet jeszcze gorzej, gdyż słowa, tak czy inaczej nie oddają w pełni, tego co opisują, określają, tylko zakres opisywanych przez nie zjawisk, tak aby, tylko nakierować umysł na zjawisko. Prawda jest taka, że jednym słowem, ani wieloma, nie da się opisać w pełni danego zjawiska. Słowo "samochód" nie opisuje nam w pełni samochodu, rzuca, tylko obraz rzeczy naszemu umysłowi, aby mniej więcej umysł wiedział o czym mowa, potem dodając markę i kolor widzimy dokładnie, o jaki wóz chodzi, ale, czy marka i kolor samochodu opisują w pełni samochód? Sądzę, że aby opisać w pełni cokolwiek, nie starczy słów. Kiedy ktoś powie "kubek", w naszym umyśle zacznie powoli wyłaniać się obraz danego przedmiotu, potem wraz z kolejnymi cechami, zaczniemy widzieć go coraz dokładniej, ale tak, czy inaczej, na pytanie "czym jest kubek?" jednoznacznej odpowiedzi nie da się uzyskać. Trzeba też wspomnieć, że w naszej rzeczywistości istnieje jedne "coś", co wiadomo, że istnieje, a jednak, żadne słowo nie nasuwa nam obrazu, który próbował by choć w najmniejszym stopniu ukazać nam to "coś", temat najbardziej omijany w świecie naukowym, czyli świadomość. Kiedy słyszymy słowo "świadomość", tak na prawdę nie do końca wiadomo, o co chodzi. Słyszymy je, wiemy tak jakby do czego ono się odnosi, ale nie widzimy tego, nie rozumiemy tego, czym ona jest. Dochodząc do sedna, chodzi o to, że jeżeli w poznawaniu świata nie potrafimy stworzyć pojęć, które jednoznacznie mogły by nam opisywać otaczające nas zjawiska to jak mamy w pełni poznać odpowiedzi na takie fundamentalne pytania jak - dlaczego?

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

Tytuł: Bezsens logiki.
: 28 gru 2010, 12:08 
VIP Member
Awatar

Secret Master * 4th Degree
Secret Master * 4th Degree

Śnieg za oknem :tak:

Jeśli przyjmiesz, że okno jest 'przed' śniegiem.
Inaczej ta logika jest "bez sensu". :zęby:

ZImny144k pisze:
Jeśli przyjmiesz, że okno jest 'przed' śniegiem.
Inaczej ta logika jest "bez sensu". :zęby:

He, he... a może śnieg "przed" oknem?

dbx pisze:
vvorheko pisze:
Człowiek jako istota rozumna, stara się opisać otaczający go świat (...) - operuje ustalonymi wzorami i symbolami stworzonymi przez umysł, aby umysł mógł w łatwiejszy sposób pojąć to, do czego owe wzory i symbole się odnoszą. (...)Trzeba też wspomnieć, że w naszej rzeczywistości istnieje jedne "coś", (...)czyli świadomość. Kiedy słyszymy słowo "świadomość", tak na prawdę nie do końca wiadomo, o co chodzi.

Tak, jak ciało nie jest nami, tak umysł, jest czymś odrębnym od nas.
Umysł, jest narzędziem do komunikacji, do zapamiętywania, do tego, by ciało mogło funkcjonować i sprawiać wrażenie, że jest żywym tworem.
Jest pewien szczegół, który uważnemu pozwoli na jego zobaczenie, mianowicie to, że, aby móc nawiązać kontakt ze sobą, należy... wyciszyć umysł, czyli przestać myśleć, nie używać narzędzia-umysłu.
Wtedy, kiedy umysł zostaje uciszony, powstaje stan wyjątkowy, w którym nie ma potrzeby niczego nazywać, ani określać, ponieważ to, co staje się obiektem uwagi - nie myślenia- jest tak oczywiste, że wszelkie inne sposoby interpretacji są zbyteczne. Powstaje stan "wiem". Umysł, w swojej konstrukcji ma "genetyczną" tendencję do interpretowania, nazywania, szufladkowania. Dzieje się tak z prostej przyczyny, ponieważ jest on tworem sztucznym i zarazem podtrzymującym intelektualny koncept pt. ego.
Ktoś dał nam ciało i dał nam umysł.
Poprzez ten zabieg, staliśmy się niewolnikami, którym się tylko wydaje, i jest to stan zgodny z tym, co otrzymaliśmy.
Wygrasz, jak oddasz to, co nie twoje.

Ja to nazywam świętymi słowami, choć święte, to może przesadzone słowo, lepiej je zostawię bo mogą zginąć miliony ludzi.

dbx pisze:
Wtedy, kiedy umysł zostaje uciszony, powstaje stan wyjątkowy, w którym nie ma potrzeby niczego nazywać, ani określać, ponieważ to, co staje się obiektem uwagi - nie myślenia- jest tak oczywiste, że wszelkie inne sposoby interpretacji są zbyteczne. Powstaje stan "wiem". Umysł, w swojej konstrukcji ma "genetyczną" tendencję do interpretowania, nazywania, szufladkowania. Dzieje się tak z prostej przyczyny, ponieważ jest on tworem sztucznym i zarazem podtrzymującym intelektualny koncept pt. ego.

Właśnie chciałbym trochę nad prostować coś bo naszła mnie taka sentencja. Nazwałeś, ten stan nie-myslenia "wiem" i oczywiście bez obrazy, ale sądzę, że popełniłeś lekki błąd. Jeżeli nazywamy ten stan nie-myślenia "wiem" to automatycznie przestaje on być stanem nie myślenia, gdyż "wiem" jest twierdzeniem samego umysłu, "wiem" jest myślą. Jak przyjrzymy się temu "wiem" bliżej to zauważymy, że jest ono, tak jakby odpowiedzią na coś, na jakiś wcześniejszy komunikat, wcześniejsza myśl, którą również zapodał sobie umysł, zapewne chodzi tu o "jestem". Świadomość po przez umysł stwierdza, oczywisty fakt, którego niema sensu stwierdzać, czyli "jestem" i w tym momencie świadomość nie jest już w stanie nie-myślenia, bądź też jak ja wole sobie nazywać, stanie ciszy, albo w stanie, czegoś pomiędzy jednym słowem, a drugim. To twierdzenie umysłu "jestem" spotyka się z potwierdzeniem, czyli "wiem", które w rzeczywistości jest potwierdzeniem samego umysłu. Innymi słowy umysł potwierdza sam sobie, że jest, tym samym rzucając się we własny świat iluzji, a jakby tego było mało, zadaje sobie bezsensowne pytanie na poprzednie twierdzenie "wiem", czyli "ale co?", i tu przysłowie, które brzmi "ciekawość to pierwszy stopień do piekła" zaczyna nabierać sensu. Jakby tego było mało, to umysł odpowiada sobie na to pytanie, a odpowiedź ta brzmi "nie wiem" i boom, tak rodzi się strach przed niewiadomym. Rzecz jasna strach ten napędza dalej umysł, który stwierdza "chcę wiedzieć" i baam, tak rodzi się pragnienie. Pragnący wiedzy umysł szuka, ale nie znajduje, a to z kolei łuup... kreuje cierpienie, bądź też jak ja wolę nazywać w bardziej neutralnej formie doświadczenie. Oczywiście to tylko taka zimowa sentencja :D Bardziej jednak ciekawi mnie co jest tą przyczyną, która sprawia, że świadomość, ze stanu nie-myślenia przechodzi w stan myślenia i mam wrażenie, że to ma związek z tak zwanym wyborem.

Dialog umysłu z samym sobą:

U: Jestem.
U: Wiem:
U: Ale co?
U: Nie wiem.
U: Chcę wiedzieć?
U: Chce wiedzieć.

Witamy w paradoksie nazywanym życiem. Heh... właśnie chyba zrozumiałem przysłowie "nie wiedza jest błogosławieństwem".

vvorheko pisze:
i tu przysłowie, które brzmi "ciekawość to pierwszy stopień do piekła" zaczyna nabierać sensu.

Ciekawość to pierwszy stopień...do wiedzy To przysłowie ukazuje jak kościół k. usiłował i usiłuje utrzymać "ciemnotę"

Ale też są sytuację w których ciekawość sprowadza nas na manowce Jedynie świadomość może ochronić...

Cytuj:
Bardziej jednak ciekawi mnie co jest tą przyczyną, która sprawia, że świadomość, ze stanu nie-myślenia przechodzi w stan myślenia i mam wrażenie, że to ma związek z tak zwanym wyborem

Możesz określić czym jest stan myślenia bądź nie myślenia

Małowiedzący pisze:
vvorheko pisze:
i tu przysłowie, które brzmi "ciekawość to pierwszy stopień do piekła" zaczyna nabierać sensu.

Ciekawość to pierwszy stopień...do wiedzy To przysłowie ukazuje jak kościół k. usiłował i usiłuje utrzymać "ciemnotę"

Masz rację, ale tylko na poziomie umysłu. To umysł jest ciekawy wiedzy, Ty podobno wiesz już wszystko o ile wiesz co mam na myśli, kiedy mówię Ty. Mi chodzi o to, że poszukiwanie wiedzy na temat, tego, "kim jestem naprawdę?" nie prowadzi do żadnego racjonalnego rozwiązania, no chyba, że za odpowiedz uznamy "przestań szukać", ale to raczej jest wskazówka, a niżeli odpowiedz, dopiero samo zaprzestanie poszukiwań i zatrzymanie się świadomością w tu i teraz daje nam odpowiedz. Dlatego też umysł, który cały czas stara się za pomocą myśli uzyskać odpowiedz na pytanie "kim jestem?" znajduje się w piekle myślenia, bo tak, czy inaczej nie wymyśli nic co mogło by go w pełni satysfakcjonować.

Małowiedzący pisze:
vvorheko pisze:
Bardziej jednak ciekawi mnie co jest tą przyczyną, która sprawia, że świadomość, ze stanu nie-myślenia przechodzi w stan myślenia i mam wrażenie, że to ma związek z tak zwanym wyborem

Możesz określić czym jest stan myślenia bądź nie myślenia

Oczywiście, że mogę, przynajmniej spróbuję. Stan myślenia to... hmmm, ja bym to określił, jako świadome skupianie uwagi na czymś, np. na myślach, natomiast nie myślenie to nie skupianie uwagi na czymś, np. na myślach. Kiedy zaprzestajemy skupiać uwagę na czymś to można powiedzieć, że dla nas to coś po prostu nie istnieje, np. myśli. Oczywiście ten opis sam uznaje za dość abstrakcyjny, może powiem inaczej... myślenie to słowa, natomiast nie-myślenie to to, co znajduje się pomiędzy słowami, nie powiem co to jest, bo za każdym razem jak użyję jakiegoś słowa, to już nie będzie to. Dlatego też ja zadaje pytanie, czym jest to co przechodzi ze stanu myślenia do stanu nie-myślenia, a jedyna odpowiedz jak ami się nasuwa to wybór, świadomość, czy jak to tam można nazwać. Nawet te słowa mnie nie satysfakcjonują, wybór bardziej opisuje funkcję, tego czegoś.

dbx pisze:
vvorheko pisze:

Właśnie chciałbym trochę nad prostować coś bo naszła mnie taka sentencja. Nazwałeś, ten stan nie-myslenia "wiem" i oczywiście bez obrazy, ale sądzę, że popełniłeś lekki błąd. Jeżeli nazywamy ten stan nie-myślenia "wiem" to automatycznie przestaje on być stanem nie myślenia, gdyż "wiem" jest twierdzeniem samego umysłu, "wiem" jest myślą.

bez obrazy, nie masz pojęcia na jaki temat piszesz odpowiedź.

Urazy nie czuję, bo masz rację, tylko, że prawda jest taka, że Ty też tego nie wiesz, ani Ty, ani ja, ani nikt inny, niema pojęcia na jaki temat tak na prawdę piszemy.

dbx pisze:
vvorheko pisze:

Urazy nie czuję, bo masz rację, tylko, że prawda jest taka, że Ty też tego nie wiesz, ani Ty, ani ja, ani nikt inny, niema pojęcia na jaki temat tak na prawdę piszemy.

jasne, w tym co piszesz, masz rację absolutną, niemniej, racz pisać w swoim imieniu.
Projektowanie swojej niewiedzy na innych, niekoniecznie musi być powodem do dumy.

Z niczego dumny nie jestem, duma to wywyższanie się, a to jest niezgodę z moim zdaniem, że wszyscy jesteśmy równi, bynajmniej na tym najgłębszym poziomie. Ja staram się tylko dojść do porozumienia, w końcu to tylko dyskusja :D , ale jeżeli Ty twierdzisz, że wiesz - cokolwiek by to nie znaczyło, to jestem ciekaw, co takiego wiesz, oprócz tego, że nic nie wiesz :) ?

Perfect Master * 5th Degree
Perfect Master * 5th Degree

Wiedze mozna przekazac, mozna ja kupic, natomiast madrosc jest w kazdym z nas.Kazdy z nas indywidualnie ja nabywa poprzez doswiadczenia i mozna to wlasnie nazwac "wiem" lub "nie wiem".W momencie zrozumienia
"wiem i nie wiem" czyli wyjscia poza dualizm jest tylko cisza,radosc i milosc istnienia. :roza:

Globalny moderator
Globalny moderator
Awatar użytkownika

Obrazek

i odkryjemy tym swoim sposobem na nowo koło,robiąc takie wielkie O
Mruga

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]