Zaloguj się
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest 22 kwie 2019, 9:52

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Knight of the East or Sword * 15th Degree
Awatar użytkownika

Chyba zostane bahaitą

Cytuj:
Wiara bahá’í (bahaizm), najmłodsza niezależna monoteistyczna religia świata, została założona przez Bahá’u’lláha (1817 – 1892) w Iranie w XIX wieku. Jej 5 milionów wyznawców, zamieszkujących 218 różnych krajów i terytoriów zależnych i pochodzących z ponad 2 100 różnych grup etnicznych, stanowi drugą po chrześcijaństwie, najbardziej geograficznie rozprzestrzenioną religię na świecie.

Wiara bahá’i uczy, że prawda religijna jest postępowa a nie ostateczna. Bóg nazywany przez ludzi różnymi imionami – prowadzi ludzkość za pośrednictwem szeregu Uniwersalnych Nauczycieli, którzy kolejno objawiali swoją misję zgodnie z potrzebami czasu i miejsc, w których nauczali. Posłańcy ci przynosili nowe nauki, które z biegiem czasu dały podwaliny nowych cywilizacji. Wśród nich można wymienić wielkich założycieli religii świata jak Kriszna, Mojżesz, Zaratustra, Budda, Chrystus czy Mahomet. Bahaici uznają także dwóch nowych Nauczycieli – Bába i Bahá’u'lláha. Ich nauki dane są ludzkości na dzień dzisiejszy.

Boscy Posłańcy zawsze głosili te same duchowe i moralne prawdy. Społeczne prawa i zasady, jakie zalecali, były jednak dostosowane do warunków epoki i kultury, w której żyli ich wyznawcy.

Jeżeli jest jakieś jedno słowo, które oddaje istotę nauk wiary bahá’i, to słowem tym jest „jedność”.

Bahá’u’lláh powiedział:

„Jesteście owocami jednego drzewa i liśćmi jednej gałęzi. Traktujcie siebie nawzajem z najwyższą miłością i harmonią, z życzliwością i poczuciem wspólnoty. To światło jedności jest tak potężne, że oświetlić może całą ziemię.”

Podstawową zasadą wiary bahá’í jest jedność ludzkości w całej swej różnorodności. Bahaici wywodzą się z różnych środowisk, religii, narodowości, profesji i kultur. Celem wiary bahá’í jest przezwyciężenie wszelkiego rodzaju uprzedzeń i efektywne wspieranie społecznego, duchowego i ekonomicznego rozwoju wszystkich ludzi.

http://www.bahai.org.pl/

http://www.prisonplanet.pl/

UDOSTĘPNIJ:

Share on Facebook FacebookShare on Twitter TwitterShare on Tuenti TuentiShare on Sonico SonicoShare on FriendFeed FriendFeedShare on Orkut OrkutShare on Digg DiggShare on MySpace MySpaceShare on Delicious DeliciousShare on Technorati TechnoratiShare on Tumblr TumblrShare on Google+ Google+

: 04 mar 2011, 13:02 
VIP Member
Awatar

Mam ich książeczkę, znalazłem w moim ulubionym antykwariacie w Sopocie, w zasadzie jest to bardziej broszurka, mała książeczka.

Nie byłem zachwycony, dużo zwykłego religijnego ględzenia.

Jak dla mnie- raczej typowy przykład synkretyzacji różnych systemów wierzeń.

Mnie o wiele bardziej przypadł do gustu (?) Zaratusztrianizm, pachnący minionymi epokami i otoczony mezopotamską aurą.

Pozdrawiam! :bużki:

Awatar użytkownika

Cytuj:
dużo zwykłego religijnego ględzenia.

W końcu to religia :)

Bibilia i Koran to też religijne ględzenie, w ogóle to wszędzie dookoła jest jakieś ględzenie.Każdy sobie wybiera ględzenie, ja wybieram to ględzenie :so: .

http://www.prisonplanet.pl/

Awatar użytkownika

phpBB [video]

(Edgar Allan Poe)

Gdy nie masz nic do ofiarowania, ofiaruj uśmiech.

http://chomikuj.pl/nhsh2012

Intendant of the Building * 8th Degree
Intendant of the Building * 8th Degree
Awatar użytkownika

Otóż to.
Mi najbardziej w chrześcijanstwie nie odpowiada właśnie ostateczność i brak postępowości. Wiara jest własnie czymś, co powinno się rozwijać, kroczyć naprzód. Chrześcijaństwo takiej ewolucji nie zapewnia, wiemy oczywiście dlaczego, nie ma sensu tego wałkować. Jesli bahaizm stoi na odwrotnym stanowisku - jestem za :tak:

W godzinie – nieskończoność czasu.

William Blake, Wróżby niewinności

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]